Dolnośląskie,  Sudety

Projekt RIESE Włodarz. Tajny kompleks militarny w Górach Sowich. Zwiedzanie, ceny biletów, parkingi.

Projekt RIESE to kryptonim największego projektu górniczo-budowlanego nazistowskich Niemiec, który realizowany był na terenie Gór Sowich oraz na Zamku Książ w latach 1943-1945. Miała to być jedna z głównych kwater Adolfa Hitlera jednak nie został on nigdy ukończony. Włodarz to największy ze wszystkich obiektów wchodzący w skład projektu RIESE. Jest to olbrzymi kompleks bunkrów i budowli podziemnych, które powstały pod górą Włodarz w Górach Sowich. Na kompleks Włodarz składa się ogromna ilość wydrążonych w skale korytarzy, bunkrów oraz ogromnych hal. Długość powstałych w masywie góry korytarzy sięga 3200 metrów a część z nich jest dzisiaj dostępna dla zwiedzających. Obiekt ten budowany był rękami kilku tysięcy więźniów, którzy zostali zmuszeni przez nazistów do katorżniczej pracy. Wielu z nich przywożono z okolicznych obozów koncentracyjnych. Podczas zwiedzania korytarzy kompleksu Włodarz będziecie mieli okazję zapoznać się z historią II wojny światowej oraz zwiedzicie wydrążone w skale korytarze, hale i bunkry. W tym wpisie znajdziecie przydatne wskazówki odnośnie dojazdu do muzeum RIESE Włodarz, parkingów oraz cen biletów wstępu. Zamieściliśmy tu również krótki opis całej wycieczki. Serdecznie zapraszamy!

Dojazd do muzeum Riese Włodarz

Kompleks RIESE Włodarz zlokalizowany jest pomiędzy Jugowicami a Walimiem w woj. dolnośląskim. Na miejsce najłatwiej dojechać własnym samochodem przejeżdżając przez miejscowość Walim. Aby dotrzeć do bram muzeum Włodarz należy w Walimiu skręcić z ul. 3 Maja w ul. Górną i jechać aż do końca drogi. Pierwszą oznaką że jedziecie w dobrym kierunku będzie metalowa brama wjazdowa z napisem “Włodarz” otoczona z obu stron betonowymi bunkrami strażniczymi. Jadąc dalej asfaltową drogą dotrzecie prosto na parkingi, które znajdują się już na terenie muzeum. Poniżej zamieszczamy mapę z zaznaczoną lokalizacją kompleksu RIESE Włodarz aby ułatwić wam odnalezienie właściwej trasy.

Parkingi przy muzeum

Muzeum RIESE Włodarz posiada na swoim terenie wyznaczone miejsca parkingowe. Dzięki temu nie będziecie musieli zastanawiać się gdzie zostawić swój samochód na czas zwiedzania. Parkowanie na terenie muzeum jest płatne a wysokość opłaty zależy od strefy, w jakiej postanowicie pozostawić swój pojazd. Na terenie Włodarza są trzy strefy płatnego parkowania A, B i C z czego parkowanie na strefie C jest najtańsze. Im bliżej wejścia i kas biletowych będziecie chcieli zaparkować tym opłata będzie większa. Na szutrowym dojeździe w strefie C położonej najdalej od wejścia opłata za cały dzień parkowania wynosi 5 zł. Płatność za parking uiszcza się podczas kupowania biletu wstępu do muzeum.

Parking przy drodze dojazdowej w strefie C

Bilety wstępu i godziny otwarcia

Zwiedzanie muzeum RIESE Włodarz jest płatne. W ofercie muzeum znajdziecie bilety na pojedyncze atrakcje jak np. przejażdżka “Złotym Pociągiem”, na zwiedzanie podziemi kompleksu Włodarz oraz bilety pakietowe zawierające wszystkie wymienione atrakcje oraz wejście do muzeum “Molke”. W zależności od wybranego wariantu biletu czas zwiedzania może wynieść od 30 minut do 2 godzin i 30 minut. Bilety wstępu można zakupić na miejscu w kasie biletowej lub z wcześniejszą rezerwacją telefoniczną. Poniżej zamieszczamy listę atrakcji, które będą na was czekały w muzeum oraz ceny poszczególnych biletów. Bardziej szczegółowy podział atrakcji w stosunku do ceny biletów znajdziecie na stronie muzeum RIESE-Włodarz. A oto lista atrakcji dostępnych w muzeum:

  • Zwiedzanie muzeum RIESE Włodarz z przewodnikiem,
  • Projekcja filmu “Włodarz” w podziemnym kinie,
  • Pływanie łodziami po zalanej części sztolni,
  • Zwiedzanie korytarzy i hal pod górą Włodarz,
  • Przejażdżka kolejką podziemną “Złoty Pociąg” wzdłuż ścieżki edukacyjnej,
  • Zwiedzanie części naziemnej muzeum gdzie znajduje się wiele eksponatów militarnych,
  • Zwiedzanie Kompleksu Włodarz oraz Muzeum Techniki Militarnej “Molke S III” w Ludwikowicach Kłodzkich powstałego na terenie po byłej fabryce amunicji Nobel Dynamit AG, oraz Kopalni Wacław.

Na zwiedzanie muzeum warto umówić się wcześniej telefonicznie, gdyż zwiedzanie odbywa się w turach. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby po prostu przyjechać na miejsce i kupić bilet w kasie biletowej. Trzeba się jednak liczyć z tym, że będziecie musieli chwilę poczekać na kolejną turę wycieczki. Na pewno przyda się wam również informacja na temat godzin otwarcia. Godziny otwarcia muzeum są następujące:

  • Wejścia od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 – 17:00 (wejście co 1 godz. 10 minut).
  • Wejścia w weekendy od 9:00 do 18:00 (wejścia co 40 minut).
Główny plac muzeum RIESE Włodarz

Zwiedzanie kompleksu Riese Włodarz

Kompleks RIESE Włodarz zwiedzaliśmy przy okazji naszej wycieczki w Góry Sowie. Na miejsce wybraliśmy się koło południa, aby podczas zwiedzania podziemnych korytarzy ukryć się nieco przed palącym letnim słońcem. Po przejechaniu przez główną bramę muzeum, która strzeżona jest przez dwie niewielkie betonowe strażnice rozpoczęliśmy poszukiwania wolnego miejsca parkingowego. Udało nam się zaparkować w najbardziej oddalonej od wejścia strefie parkingowej – strefie C i aby dotrzeć do kasy biletowej musieliśmy się nieco przejść. Zaoszczędziliśmy za to kilka złotych na opłacie parkingowej, gdyż im bliżej głównego placu parkujecie tym opłata ta będzie wyższa. Ruszamy zatem na główny plac i do kasy biletowej, gdzie zakupimy bilety wstępu do muzeum RIESE Włodarz.

Główna brama wjazdowa do muzeum Włodarz

Pierwsze atrakcje czekają na was już w drodze na główny plac muzeum. Po obu stronach drogi znajdują się dawne instalacje służące do wywozu urobku górniczego oraz różnego rodzaju eksponaty militarne. Odcinek drogi, który trzeba pokonać do kasy biletowej ma jakieś 450 metrów. Nie ma tu żadnych bocznych ścieżek, wystarczy cały czas iść prosto i na pewno dotrzecie we właściwe miejsce. Nie da się tu zgubić drogi, gdyż ze ścieżki świetnie widać budynki i namioty znajdujące się na placu głównym. Muzeum RIESE Włodarz jest odwiedzanie przez ogromne ilości turystów spodziewajcie się więc że przyjdzie wam trochę postać w kolejce do kasy biletowej. Po zakupieniu wejściówek na interesujące was atrakcje udajemy się pod wejście do podziemnych korytarzy i czekamy na swoją kolej zwiedzania. Może się tak zdarzyć że następna tura zwiedzania ruszy dopiero za jakiś czas. Warto wtedy pokręcić się po okolicy i obejść cały plac dookoła. Natkniecie się tam na wiele eksponatów z okresu II wojny światowej, które wystawione są na widok publiczny. Zwiedzanie kompleksu RIESE Włodarz odbywa się o wyznaczonych godzinach i wyłącznie z przewodnikiem. W oczekiwaniu na swoją kolej zwiedzania można skorzystać z oferty bufetu oraz obejrzeć krótki film, który opowiada o więźniach pracujących podczas budowy kompleksu RIESE.

Kasa biletowa jest jednocześnie gastronomią
Na placu stoi wiele ciekawych eksponatów militarnych

Wspomnieliśmy już że zwiedzanie podziemi Włodarza odbywa się z przewodnikiem. Mamy dla was jeszcze kilka informacji, które pomogą wam lepiej przygotować się na wędrowanie podziemnymi korytarzami. Pierwszą ważną rzeczą o jakiej należy pamiętać jest niska temperatura, którą poczujecie po wejściu do podziemnych korytarzy. Temperatura zwykle wynosi tam około 8 stopni Celsjusza, więc latem będzie to na pewno spora ulga. Weźcie jednak pod uwagę że zwiedzanie podziemi trwa przynajmniej 1 godzinę i przez tak długi czas na pewno zmarzniecie. Warto więc zabrać ze sobą jakiś polar czy bluzę, którą narzucicie na siebie gdy zacznie robić wam się zimno. Po drugie zanim będziecie mogli wejść do korytarzy Włodarza obowiązkowo trzeba będzie ubrać kask. Ta informacja na pewno przyda się paniom, które mają dłuższe włosy. Wiemy jak bolesne potrafią być momenty ściągania takiego kasku, gdy zaplątają się w niego włosy. Pod ziemią jest również bardzo wilgotno, więc dobrym pomysłem będzie zabranie na wycieczkę butów, których nie żal wam jest zamoczyć czy ubrudzić. W szpilkach czy sandałach raczej nie będzie wam wygodnie chodzić po mokrych i śliskich korytarzach. Jeżeli chodzi o to co czeka was podczas zwiedzania to nie chcemy zdradzać wam wszystkich szczegółów. Podpowiemy tylko że przewodnik będzie opowiadał wam o Projekcie RIESE oraz o kompleksie Włodarz a następnie udacie się na projekcję filmu w podziemnym kinie. Film ten trwa kilkanaście minut i opowiada o historii tego miejsca. Po obejrzeniu filmu przewodnik zabierze was na zwiedzanie podziemnych korytarzy.

Wejście do kompleksu podziemnego Włodarz
Wykute w skale korytarze Włodarza
Zejście na dolne poziomy

Jedną z największych atrakcji jest zwiedzanie dolnej zalanej części kompleksu Włodarz. Wydrążone tu korytarze znajdują się poniżej poziomu wód gruntowych dlatego też pozostają zalane przez cały czas. Podczas drążenia tuneli w celu odprowadzania nadmiaru wody używano specjalnych pomp aby nie dopuścić do zalewania korytarzy. Podczas wycofywania się wojsk hitlerowskich większość sprzętu została stąd wywieziona co doprowadziło do zalania całego dolnego poziomu. Dzisiaj możemy zwiedzać ten poziom pływając po nim łódkami. Polega to na tym, że do jednej łódki wsiada od kilku do kilkunastu osób a jedna osoba z łódki dostaje do ręki wiosło. Będzie ona pełniła funkcję sternika. Następnie należy wpłynąć łódką w jeden z korytarzy i ciągnąć za zawieszoną pod sufitem linę. W ten sposób będziecie poruszać się naprzód. Jest to wspaniała i bardzo ciekawa atrakcja i będziecie się na pewno świetnie bawić podczas zwiedzania tego poziomu kompleksu Włodarz. Podróż łódką trwa jakieś 15 – 20 minut i jest całkowicie bezpieczna a wrażenia są wspaniałe. Na pewno długo tego nie zapomnicie.

Tymi łódkami popłyniecie przez zalane korytarze

Co jeszcze czeka na was podczas zwiedzania muzeum RIESE Włodarz? Po przepłynięciu łódkami przez dolne korytarze przewodnik zaprowadzi was na górne poziomy, gdzie będziecie mogli zobaczyć w jakich warunkach pracowali więźniowie oraz jakich sprzętów używali do drążenia tuneli. Przewodnik opowie wam wiele smutnych historii ludzi, którzy stracili tu swoje życie budując kompleks RIESE pod lufami nazistowskich karabinów. Wielu z tych więźniów przywożono ze znajdującego się w okolicy obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Po obejrzeniu górnych poziomów udacie się w stronę wyjścia ale zanim opuścicie podziemia Włodarza zwiedzicie jeszcze jedną z ukończonych hal. W hali tej zgromadzono wiele ciekawych eksponatów takich jak wiertła oraz maszyny górnicze czy pozostałości broni i amunicji. Na ścianach można odnaleźć również tajemnicze symbole. W hali tej nagrywany był odcinek “Sensacji XX Wieku” Bogusława Wołoszańskiego ale o tym opowie wam już przewodnik.

Wagony z urobkiem skalnym czekające na wywiezienie
Elementy sprzętu górniczego używanego do drążenia korytarzy
Jedna z ukończonych komór pod górą Włodarz

Po zwiedzaniu hali i wysłuchaniu opowieści przewodnik wyprowadzi was z podziemnych korytarzy. Osoby, które mają wykupione bilety na dodatkowe atrakcje udadzą się na dalsze zwiedzanie. Ci z was, którzy postanowią zwiedzić jedynie podziemia Włodarza mogą porobić sobie zdjęcia ze sprzętem militarnym na placu czy przysiąść się do rozpalonego na głównym placu ogniska. Możecie również spróbować swoich sił w strzelaniu z broni palnej na terenie obiektu “Molke. Tutaj zakończymy naszą wspólną wycieczkę do muzeum RIESE Włodarz aby nie zdradzać wam więcej szczegółów. Wybierzcie się w to pełne historii miejsce i zobaczcie największy projekt budowlany III Rzeszy na własne oczy. Zachęcamy was również do przeczytania innych naszych wpisów na temat atrakcji turystycznych w Sudetach. Pozdrawiamy serdecznie i do zobaczenia na szlaku!


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

4.5 2 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Magdalena
Gość
Magdalena
10 miesięcy temu

WŁODARZ jest niezwykłym miejscem. Szkoda tylko, że info. o biletach ulgowych jest nieprawdziwe, wejście do sztolni, to przeprawa przez błoto (co jest zrozumiałe w głębi obiektu!), krzesła w sali kinowej stoją w wodzie, a sterowaniem łodzią zajmuje się ochotnik z grupy zwiedzającej.Odbieram to jako brak poszanowania dla ofiar, tym bardziej że w Rzeczce i Osówce potrafią sprostać tym problemom, a seniorzy wchodzą tam na bilety ulgowe.