Artykuł sponsorowany

Spotkanie z dzikim zwierzęciem w górach – co warto wiedzieć?

Wakacje to czas pieszych wędrówek, chodzenie po górach, czy nawet wylegiwanie się nad jeziorem albo morzem. Często w takich miejscach rozbijamy namioty i chętniej udajemy się na leśne spacery. Niestety, dzikie zwierze możemy spotkać niezależnie od miejsca, w jakim aktualnie się znajdujemy (coraz częściej nawet w mieście). Niewiele osób wie, jak powinno zachować się w  takiej sytuacji. Dzik, niedźwiedź, żmija lub wilk to całkiem prawdopodobny scenariusz, szczególnie w górach. Jak więc należy się zachować, kiedy na naszej drodze stanie dzikie zwierzę?

Bliskie spotkanie z dzikim dzikiem — co robić?

Dziki to zwierzęta, które można spotkać najczęściej. Szczególnie jeśli wędrujemy lub rozbijamy namiot w lesie. Populacja dzików w naszym kraju jest dość duża, do tego stopnia, że zwierzęta zawędrowują nawet do dużych miast. Przede wszystkim przed dzikiem nie należy uciekać i wykonywać gwałtownych ruchów. To może go tylko rozwścieczyć zwierzę i sprawić, że zacznie biec za nami.

Najlepszym rozwiązaniem będzie powolne wycofywanie się, kiedy tylko pojawi się w zasięgu wzroku. Jeśli już nas zauważył, należy się zatrzymać i stanąć. Najlepiej się nie ruszać, nie mówić, nie krzyczeć i przede wszystkim nie panikować. Wysoce prawdopodobne jest, że znudzi się naszą obecnością, byśmy mogli się spokojnie się oddalić. Najbardziej niebezpieczne będzie spotkanie lochy ze swoimi dziećmi. Istnieje bowiem ryzyko, że będzie chciała ona bronić swoje dzieci. Jeśli zacznie atakować najlepiej uciekać jak najszybciej na jakieś wzniesienie. Dziki nie należą do grona wolnych zwierząt. Nigdy, pod żadnym pozorem nie powinno się zaczepiać jej dzieci. Jeśli chcesz poznać więcej przydatnych wskazówek na temat wypraw w góry, zajrzyj na Góryaktywnie.pl

Spotkanie z niedźwiedziem

Na wstępie warto zaznaczyć, że niedźwiedź też nie atakuje bez powodu. Może on biec z prędkością nawet 50 km/h, jednocześnie ważąc do 350 kg. Z założenia człowiek nie jest dla niego smakowitym kąskiem, dopóki nie wyczuje zagrożenia. Bez wyraźnego powodu nie będzie chciał zaatakować. Ryzyko pojawia się w momencie, gdy niedźwiedzica ma przy sobie swoje dzieci. Niedźwiedzie nie lubią zaskoczeń, więc dobrym rozwiązaniem, w przeciwieństwie do kontaktu z dzikiem, jest zaznaczenie swojej obecności rozmową lub jakimś donośnym dźwiękiem — dzwonkiem lub czymkolwiek, co zaskoczy zwierzę.

Jeśli widzisz niedźwiedzia, zacznij powoli się wycofywać. Jeśli idzie w Twoim kierunku, ustąp i przepuścić go. Unikaj za wszelką cenę kontaktu wzrokowego z niedźwiedziem i nie rzucaj się do ucieczki. Może to grozić atakiem. Natomiast w sytuacji, gdy stanie na dwóch łapach musisz podnieść ręce do góry i skrzyżować je na dłoniach. Jeśli mimo to podchodzi bliżej, należy położyć się w pozycji embrionalnej i zakryć rękami głowę, udając nieboszczyka.

Najlepiej mieć przy sobie gaz pieprzowy i użyć go, celując prosto w nos. Choć ciężko pamiętać o tym w lesie, w krytycznej sytuacji tylko to może ochronić cię przed skutkami wynikającymi ze spotkania z niedźwiedziem.

Czy jest szansa na spotkanie wilka w górach?

 Populacja wilków w Polsce jest niska, ale istnieje prawdopodobieństwo spotkania go. Na naszą korzyść przemawia fakt, że wilki boją się ludzi. Najlepiej jest chwilę poczekać, a wilk sobie pójdzie. Jeśli tak się nie dzieje, oznacza to, że nadal nie wyczuł naszego zapachu. Nie patrzmy, ani tym bardziej rzucajmy się do ucieczki. Może to obudzi jego instynkt. Nie możemy przede wszystkim zachowywać się agresywnie, nie chcąc ich prowokować.

Jak uchronić się przed ukąszeniem żmii?

Żmija zygzakowata może pojawić się w lesie lub wysokiej trawie. Będąc w górach, warto uważać, gdzie siadasz lub postanowisz położyć się na spoczynek. Nigdy nie próbuj jej dotykać ani zaczepiać, by nie stwarzać ryzyka ataku. Gdy żmija zaatakuje i dojdzie do ukąszenia, należy działać natychmiast. Unieruchom ukoszoną część ciała i ułóż ukąszoną osobę, by serce znajdowało się powyżej miejsca ukąszenia. Z raną nie powinno się robić nic. Należy wezwać fachową pomoc i udzielić informacji na temat ukąszenia. Służby powinny podać surowicę, która uchroni ranną osobę przed nieprzyjemnymi skutkami – radzi Adrian Kołodziejczak redaktor portalu Góry Aktywnie.

Podsumowanie

Jest oczywiście więcej zwierząt, które mogą być dla nas potencjalnie niebezpieczne. Lisy lub wiewiórki mogą być zarażone wścieklizną, dlatego należy unikać jakiegokolwiek kontaktu z nimi. Jeśli zwierzę jest chore, może wykazywać aktywność w ciągu dnia i nie bać się człowieka, dlatego jest duże prawdopodobieństwo spotkania. Zachowaj spokój i przeczekaj do momentu, aż zwierzę przestanie się nami interesować. Najważniejsze to unikać jakiegokolwiek kontaktum by uniknąć zarażenia. 

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze