
Srebrna Kopa (Velká Stříbrná) w Górach Opawskich – wycieczka z Pokrzywnej
Srebrna Kopa (Velká Stříbrná) to graniczny szczyt w Górach Opawskich, który jest świetnym celem na widokową górską wycieczką dla każdego. Srebrna Kopa to drugi co do wysokości szczyt Gór Opawskich wznoszący się na wysokość 785 m. n.p.m. Nazwa szczytu Srebrna Kopa związana jest z dawnymi poszukiwaniami pokładów srebra na południowych zboczach góry, w miejscu o nazwie Střibrny Zleb. Na Srebrną Kopę prowadzą dość łatwe szlaki turystyczne z Pokrzywnej oraz z Jarnołtówka, które idealnie sprawdzą się na weekendowy trekking w otoczeniu wspaniałych widoków na Góry Opawskie. Wycieczka na Srebrną Kopę to również świetne uzupełnienie wyprawy na najwyższy szczyt Gór Opawskich – Biskupią Kopę. W tym artykule przygotowaliśmy dla was propozycję wycieczki na Srebrną Kopę w Górach Opawskich wraz ze wskazówkami na temat dojazdu do Pokrzywnej i lokalizacją parkingów w okolicy szlaków. Zapraszamy!
Pokrzywna – dojazd i parkingi
Na wycieczkę na Srebrną Kopę w Górach Opawskich polecamy wam wyruszyć z Pokrzywnej. Pokrzywna to niewielka wieś w woj. opolskim, w powiecie nyskim w gminie Głuchołazy. Do Pokrzywnej możecie dotrzeć samochodem lub korzystając z autobusów PKS kursujących na trasie Nysa – Pokrzywna. Jeżeli chodzi o dojazd do Pokrzywnej autobusami to najpierw musicie dostać się z waszej miejscowości do miasta Nysa (autobusami lub pociągiem). Następnie w Nysie udajcie się na dworzec autobusowy, z którego do Pokrzywnej cztery razy dziennie odjeżdża autobus PKS. Z autobusu PKS wysiądźcie w Pokrzywnej na przystanku Pokrzywna I (skrzyżowanie Dębowe Wzgórze), który zlokalizowany jest nieopodal czerwonego szlaku prowadzącego na szczyt. Najwygodniejszą opcją dotarcia do Pokrzywnej jest oczywiście dotarcie tam własnym samochodem. Dla tych z was, którzy na wycieczkę na Srebrną Kopę wybiorą się autem poniżej zamieściliśmy linki do parkingów w bliskiej odległości od szlaku na Srebrną Kopę:
- Parking przy Parku Wodnym w Pokrzywnej – bezpłatny
- Parking przy smażalni ryb w Pokrzywnej – płatny
- Alternatywny parking leśny w Pokrzywnej (dalej od szlaków) – bezpłatny
Srebrna Góra w Górach Opawskich – szlaki
Szlak na Srebrną Kopę z Pokrzywnej
Czas: 4 godz. 30 min. Dystans: 13,80 km. Suma podejść: 629 m.
Czerwony szlak na Srebrną Kopę z Pokrzywnej to opcja na całodniową wycieczkę w Góry Opawskie. Wycieczka na Srebrną Kopę z Pokrzywnej rozpoczyna się na parkingu przy parku wodnym, obok którego przebiega czerwony szlak turystyczny. Szlak ten poprowadzi was na Srebrną Kopę przez kilka pośrednich szczytów Gór Opawskich. Na początku wycieckzi zmierzycie się z dość łagodnym podejściem na Szyndzielową Kopę oraz na Zamkową Górę. Oba te szczyty porośnięte są gęstym lasem więc w początkowej fazie wyprawy nie spodziewajcie się zbyt wielu ciekawych widoków. Po minięciu Zamkowej Góry czerwony szlak zaprowadzi was następnie do rezerwatu przyrody Cicha Dolina gdzie rozpocznie się właściwe podejście na szczyt Srebrnej Kopy. Wejście na Srebrną Kopę z Pokrzywnej zajmuje łącznie około dwie godziny czasu. Po zdobyciu szczytu Srebrnej Kopy koniecznie wybierzcie się też do Górskiego Domu Turysty pod Biskupią Kopą. Powrót do Pokrzywnej możecie zrealizować po własnych śladach.
Kolor szlaku | ![]() |
Punkt startowy | Pokrzywna – parking przy parku wodnym |
Odległość do celu | ok. 4,50 km. |
Długość całej trasy | ok. 13,80 km. |
Czas przejścia | ok. 4 godz. 30 min. |
Stopień trudności | Dość łatwy |
Punkty GOT | 17 |
Czerwony szlak na Srebrną Górę z Pokrzywnej
Srebrna Kopa w Górach Opawskich to świetny cel na całodniowy wypad za miasto dla całej rodziny. Waszą przygodę ze zdobywaniem Srebrnej Kopy polecamy wam rozpocząć z niewielkiej wsi Pokrzywna, przez którą przechodzi czerwony szlak turystyczny będący jednym z odcinków Głównego Szlaku Sudeckiego. Wybierając się na Srebrną Kopę z Pokrzywnej będziecie mogli nie tylko zwiedzić kilka pośrednich szczytów Gór Opawskich, ale odkryjecie również mniej uczęszczane zakamarki tego wyjątkowo ciekawego pasma górskiego. Na początku wycieczki na Srebrną Kopę czeka was łagodna wspinaczka na Szyndzielową Kopę (533 m n.p.m.) oraz Zamkową Górę (571 m n.p.m.), które jest jednymi ze szczytów Korony Parku Krajobrazowego Gór Opawskich. Na tym etapie wyprawy na Srebrną Kopę przez większość czasu przyjdzie wam maszerować przez porastające tutejsze zbocza gęste lasy. Po drodze znajdziecie jednak kilka miejsc, z którego będziecie mogli zobaczyć trochę fajnych widoków. Jednym z takich miejsc jest niewielka drewniana platforma widokowa, która zlokalizowana jest tuż za Zamkową Górą. Pierwsze większe panoramy pojawią się dopiero na wysokości około 750 m. n.p.m., czyli praktycznie pod samym szczytem Srebrnej Kopy. Wejście na Srebrną Kopę czerwonym szlakiem od strony Pokrzywnej zajmie wam łącznie około dwie godziny czasu.




Szlak na Srebrną Górę z Biskupiej Kopy
Srebrną Kopę możecie również zdobyć czerwonym szlakiem od strony najwyższego szczytu Gór Opawskich Biskupiej Kopy. W tym wariancie wycieczki najpierw zdobywacie Biskupią Kopę wchodząc na jej szczyt od strony Pokrzywnej bądź Jarnołtówka. Szczegółowy plan wycieczki na Biskupią Kopę znajdziecie w jednym z artykułów na naszym blogu. Następnie aby dostać się na Srebrną Górę wystarczy że po zwiedzaniu Biskupiej Kopy będziecie kontynuować marsz czerwonym szlakiem turystycznym w stronę polsko-czeskiego przejścia granicznego Granica Biskupská Kupa. Po dotarciu pod górskie przejście graniczne szlak na Srebrną Kopę odbije w lewo i sprowadzi was w dół zbocza prosto na Przełęcz pod Kopą. Miejsce to jest ważnym skrzyżowaniem szlaków Gór Opawskich i łącznikiem między szczytem Srebrnej Kopy a Górskim Domem Turysty „Pod Biskupią Kopą”. Z Przełęczy pod Kopą na Srebrną Kopę pozostanie wam już tylko około 30 minut spokojnego marszu szeroką ścieżką, która poprowadzi was pomiędzy rosnącymi na zboczu góry małymi brzózkami. W tym wariancie wycieczki na Srebrną Kopę podczas podejścia na szczyt będziecie mogli o wiele dłużej cieszyć się pięknymi widokami, które roztaczają się ze szlaku na całą okolicę. Po zdobyciu szczytu Srebrnej Kopy, aby zejść z Gór Opawskich możecie wrócić na Przełęcz pod Kopą i ruszyć z niej z do Górskiego Domu Turysty, Następnie z Górskiego Domu Turysty wybierzcie szlak, który zaprowadzi was z powrotem do Jarnołtówka lub do Pokrzywnej.




Srebrna Kopa w Górach Opawskich
Czas na kilka słów na temat samego szczytu Srebrnej Kopy w Górach Opawskich. Srebrna Kopa to drugi co do wysokości szczyt Gór Opawskich o wysokości 785 m n.p.m. i jeden z najlepszych punktów widokowych w tym paśmie górskim. Wycieczka na szczyt Srebrnej Kopy najlepiej sprawdza się dla osób, które cenią sobie kameralne wędrowanie po górach bez tłumów. W przeciwieństwie do szczytu Biskupiej Kopy szczyt Srebrnej Kopy nie jest jeszcze porośnięty gęstym lasem, dzięki czemu można podziwiać z niego fantastyczne widoki praktycznie na wszystkie cztery strony świata (bez konieczności stawiania na Srebrnej Kopie wieży widokowej). Punkt szczytowy Srebrnej Kopy jest obecnie nieco ukryty pomiędzy rosnącymi na niej niewielkimi brzozowymi zagajnikami. W miejscu gdzie w ziemię wbita jest tabliczka z nazwą szczytu oraz szlako-wskazem wzniesiona jest też tajemnicza konstrukcja z płaskich kamieni w kształcie niewielkiego schronu. Według informacji znalezionych w Internecie jest to dawne schronienie przeciwwiatrowe wzniesione przez Wojska Ochrony Pogranicza. Ze schronień takich korzystali głównie żołnierze patrolujący granicę polsko-czeską (podobne schrony można odnaleźć też na Biskupiej Kopie). Na Srebrną Kopę warto wybrać się przede wszystkim dla roztaczających się z jej szczytu fenomenalnych widoków na Biskupią Kopę, Góry Opawskie a także Dolinę Nysy Kłodzkiej i Przedgórze Paczkowskie. Szczyt ten jest też świetnym uzupełnieniem wycieczki na Biskupią Kopę oraz jako dodatkowa atrakcja po zwiedzaniu Górskiego Domu Turysty „Pod Biskupią Kopą”.




Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

