Szczawno Zdrój park zdrojowy 2
Atrakcja turystyczna,  Dolnośląskie,  Góry Wałbrzyskie,  Sudety

Park Zdrojowy w Szczawnie-Zdrój – sudeckie uzdrowisko na Dolnym Śląsku

Szczawno-Zdrój to urokliwe miasto uzdrowiskowe w Sudetach Środkowych na Dolnym Śląsku. Wycieczka do Szczawna-Zdroju to świetna opcja na całodniową, spacerową wycieczkę dla całej rodziny. Podczas wycieczki do Szczawna-Zdroju zwiedzicie arcyciekawy Park Zdrojowy i skorzystacie z leczniczych właściwości wydobywanej tu wody zdrojowej. Podczas spaceru po uzdrowisku w Szczawnie-Zdrój będziecie mieli okazję odwiedzić zabytkową Pijalnię Wód Mineralnych, w której można napić się aż czterech rodzajów wody zdrojowej. Zwiedzicie tu też ogromny zakład przyrodoleczniczy z XVIII wieku, wypoczniecie w tutejszym parku oraz skorzystacie z bogatej oferty restauracyjno-gastronomicznej. Na terenie Parku Zdrojowego w Szczawnie-Zdrój znajdziecie też sporo ciekawych atrakcji dla waszych dzieci oraz możecie wybrać się na pieszą wycieczkę na nowoczesną wieżę widokową, z której podziwiać można piękne panoramy Gór Wałbrzyskich. Zapraszamy!

Szczawno Zdrój – dojazd i parkingi

Do Parku Zdrojowego w Szczawnie-Zdrój można dojechać własnym samochodem oraz wałbrzyską komunikacją miejską. Wybierając się do Szczawna-Zdroju komunikacją zbiorową najpierw należy dojechać pociągiem Kolei Dolnośląskich do stacji kolejowej Wałbrzych Miasto. Następnie przy stacji kolejowej złapcie autobus linii 8, który odjeżdża co około 30 minut z przystanków Żeromskiego-Dworzec Miasto lub Armii Krajowej-Dworzec Miasto do Szczawna-Zdroju. Aby mieć jak najbliższej do Parku Zdrojowego z autobusu wysiądźcie na przystanku Szczawno-Zdrój – Kolejowa. Szczegółowy rozkład jazdy autobusów ZDKiUM Wałbrzych znajdziecie w internecie. Wybierając się do Szczawna-Zdroju samochodem wasz pojazd na czas zwiedzania będziecie mogli pozostawić na kilku parkingach nieopodal parku zdrowego. Wiele z tutejszych parkingów należy do miasta i wymagają opłacenia kwoty za parkowanie, którą należy uiścić w parkomacie. Poniżej zostawiamy dla was linki z zaznaczoną lokalizacją najlepszych parkingów w Szczawnie-Zdroju:

Jeden z parkingów samochodowych w Szczawnie-Zdroju

Park Zdrojowy Szczawno-Zdrój – cennik i godziny otwarcia

Czas na kilka słów na temat kosztów zwiedzania Parku Zdrojowego w Szczawnie-Zdroju. Wstęp na teren Parku Zdrojowego jest bezpłatny. Większość tutejszych atrakcji również można zwiedzać bez żadnych dodatkowych opłat. Jedynym wyjątkiem jest tu wstęp do Pijalni Wód Mineralnych w Szczawnie-Zdrój, za który trzeba zapłacić 6 zł. Do tego jeżeli nie macie własnego naczynia do picia wody zdrojowej na miejscu można zakupić papierowy kubek w cenie 0,80 zł. Więcej szczegółów na temat cennika oraz godzin otwarcia Parku Zdrojowego w Szczawnie-Zdrój znajdziecie poniżej.

Cennik wstępu do Parku Zdrojowego Szczawno-Zdrój

Wejście do Pijalni Wód Mineralnych – 6,00 zł
Kubek papierowy do picia – 0,80 zł

Godziny otwarcia Parku Zdrojowego Szczawno-Zdrój

Pijalnia Wód Mineralnych:
Poniedziałek – sobota: od 07:30 do 18:00
Niedziela: 10:30 – 17:00
Przerwa od 13:00 do 13:30

Uzdrowisko w Szczawnie-Zdrój

Wycieczka do uzdrowiska w Szczawnie-Zdrój to świetna opcja na relaksujący spacer po zabytkowym parku zdrojowym dla całej rodziny. Waszą przygodę w uzdrowisku Szczawno-Zdrój polecamy wam rozpocząć od zwiedzania zabytkowego Domu Zdrojowego „Szczawno-Zdrój”. Dom Zdrojowy „Szczawno-Zdrój” to piękny obiekt sanatoryjno-hotelowy, który wzniesiony został w latach 1908-1911 jako luksusowy hotel. Przez wiele lat Dom Zdrojowy w Szczawnie-Zdrój był największym i najbardziej prestiżowym obiektem tego typu na Dolnym Śląsku i często nazywany był „Szczawieńskim dzieckiem księżnej Daisy”. Dzisiaj Dom Zdrojowy „Szczawno-Zdrój” służy jako sanatorium uzdrowiskowe, w którym dla turystów udostępniono do zwiedzania pięknie zdobiony hol głównych oraz kilka bocznych sal. W Sanatorium Uzdrowiskowym funkcjonuje też sklepik, w którym można zakupić wyroby lecznicze w postaci maści, kremów i różnych herbatek oraz butelkowaną wodę zdrojową. Można tu też zakupić liczne pamiątki jak pijałki wody mineralnej, magnesy, czy literaturę opowiadającą historię uzdrowiska. Budynek sanatorium uzdrowiskowego to oczywiście nie jedyna atrakcja w Szczawnie-Zdroju. Po zwiedzaniu sanatorium wracamy na ul. Kolejową i ruszamy dalej ul. Wojska Polskiego w głąb parku zdrojowego, gdzie odkryjecie kolejne zabytki i ciekawe atrakcje.

Wejście do uzdrowiska Szczawno-Zdrój od strony ul. Kolejowej
Dom Zdrojowy „Uzdrowisko Szczawno-Jedlina”
Wnętrze Domu Zdrojowego „Uzdrowisko Szczawno-Jedlina”
Sala jadalna dla pensjonariuszy Domu Zdrojowego „Uzdrowisko Szczawno-Jedlina”

Pijalnia Wód Mineralnych w Szczawnie Zdrój

Kolejną wielką atrakcją w Parku Zdrojowym w Szczawnie-Zdrój jest tutejsza Pijalnia Wód Mineralnych. Pijalnia Wód Mineralnych w Szczawnie-Zdroju to jeden z najpiękniejszych obiektów uzdrowiskowych w Polsce. Pierwszy budynek pijalni powstał tu w już w 1777 roku i na przestrzeni lat został on mocno rozbudowany, stając się ogromną halą z centralnie umieszczoną studnią głębinową. Z czasem do budynku dodano Halę Spacerową, która nosiła nazwę „Hala Elizy” i połączono ją z Pijalnią Wód Mineralnych arkadowym przejściem. Wiele z dawnych konstrukcji drewnianych w pijalni w Szczawnie-Zdrój zachowało się po dziś dzień. Obecnie wchodząc do wnętrza tego przepięknego obiektu możecie skosztować aż czterech rodzajów wód leczniczych o nazwach: „Dąbrówka”, „Marta”, „Mieszko” i „Młynarz”. Aby wejść do środka należy najpierw zakupić bilet wstępu w kasie biletowej oraz jeżeli nie macie swojego naczynia papierowy kubek. Następnie do waszej dyspozycji będziecie mieli kilkanaście kraników, z których bez żadnych ograniczeń można czerpać wodę zdrojową. We wnętrzu Pijalni Wód Mineralnych w Szczawnie-Zdrój warto skorzystać też ze strefy relaksu, którą znajdziecie na górnym piętrze. Czeka tam na was kilkanaście wygodnych kanap i foteli, w których można zasiąść i podziwiać teren parku zdrojowego racząc się smaczną wodą mineralną.

Główna atrakcja Parku Zdrojowego – Pijalnia Wód Mineralnych w Szczawnie-Zdroju
W Pijalni Wód Mineralnym można napić się aż czterech rodzajów wody leczniczej
Strefa relaksu na górnym piętrze Pijalni Wód Mineralnych w Szczawnie-Zdrój
Wodę leczniczą można pić bez ograniczeń nabierając ją z mosiężnych kraników

Park Zdrojowy Szczawno-Zdrój

Po nasyceniu pragnienia w Pijalni Wód Mineralnych w Szczawnie-Zdrój warto przespacerować się alejkami tutejszego Parku Zdrojowego. Podczas spaceru po Parku Zdrojowym natkniecie się na mnóstwo ciekawych miejsc i atrakcji jak multimedialna fontanna, liczne pomniki przyrody, wodospad Szczawno-Zdrój, zabytkową stację meteorologiczną, pomnik Henryka Wieniawskiego oraz pełnowymiarowy pomnik psa myśliwskiego. Waszą uwagę na pewno przyciągnie też budynek Rezydencji Bohema – przepięknego zabytkowego obiektu, który od 1842 roku jest centrum życia towarzyskiego i kulturalnego w Szczawnie-Zdrój. Przez wiele lat z Rezydencji Bohema korzystali kuracjusze uzdrowiska, którzy przybywali tu na organizowane w lokalu tanecznym potańcówki oraz uczęszczali do tutejszej restauracji. Obecnie Rezydencja Bohema służy jako obiekt gastronomiczno-hotelowy, który cieszy się wysoką opinią wśród odwiedzających rezydencję gości. Do Rezydencji Bohema przynależy ten restauracjo-kawiarnia o tej samej nazwie, z oferty której warto skorzystać podczas spacerowania po Parku Zdrojowym. W parku zdrojowym organizowane są też wystawy rękodzieła, które można oglądać bez żadnych dodatkowych opłat.

Ścieżka spacerowa w Parku Zdrojowym w Szczawnie-Zdrój
Hala spacerowa w Szczawnie-Zdroju
W Parku Zdrojowym często można podziwiać ciekawe rękodzieło
W Hali Spacerowej można zobaczyć wspaniałą mozaikę oraz malowidło uzdrowiskowe
Rezydencja oraz restauracja Bohema to świetne miejsce na odpoczynek

Wejście na Wzgórze Gedymina w Szczawnie-Zdrój

Zwiedzając Park Zdrojowy w Szczawnie-Zdrój polecamy wam też wybrać się na krótką wycieczkę na Wzgórze Gedymina. Wzgórze Gedymina to bardzo popularny cel wycieczek turystycznych w Szczawnie-Zdrój. Wzgórze to jest chętnie odwiedzane przez turystów szukających ultra łatwych tras spacerowych. Wejście na Wzgórze Gedymina rozpoczyna się bezpośrednio z terenu Parku Zdrojowego. Na szczyt wzgórza poprowadzi was niebieski szlak turystyczny, który biegnie obok dużego toru zjazdowego dla rowerów MTB oraz sporego placu zabaw dla najmłodszych. Całe podejście na Wzgórze Gedymina ze Szczawna-Zdroju zajmuje około godzinę czasu, a nagrodą za cały trud będzie możliwość wejścia na nowoczesną wieżę widokową. Wieża widokowa na Wzgórzu Gedymina ma aż 33 metry wysokości i została otworzona na początku sierpnia 2022 roku. Do waszej dyspozycji zostały tu oddane aż dwie platformy widokowe, na które prowadzi kręcony drewniany podest i z których można podziwiać wspaniałe panoramy Gór Wałbrzyskich, Wałbrzycha, Szczawna-Zdroju a nawet Karkonoszy. Co ważne wstęp na wieżę widokową na Wzgórzu Gedymina jest całkowicie bezpłatny.

Park rowerowy w Szczawnie-Zdrój przy szlaku na Wzgórze Gedymina
Szlak na wieżę widokową na Wzgórzu Gedymina
Wieża widokowa na Wzgórzu Gedymina w Szczawnie-Zdrój

Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.


Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze