Szczeliniec Wielki – najłatwiejszy szlak z Karłowa: dojazd, parkingi, trasa turystyczna.
Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt Gór Stołowych, który można zdobyć bez większego wysiłku. Szczeliniec Wielki wznosi się na wysokość 919 m. n.p.m. co nadaje mu zaszczytne miejsce w gronie szczytów Korony Gór Polski. Wycieczka na Szczeliniec Wielki to świetna okazja na krótki i bardzo widokowy wypad za miasto dla całej rodziny. Na szczyt Szczelińca Wielkiego prowadzi kręty szlak turystyczny z Karłowa składający się z 665 schodów, który bez większych problemów pokonają osoby nawet całkowicie nieobyte z górami. Na Szczelińcu Wielkim oprócz pięknych widoków znajdziecie wyjątkowe schronisko górskie oraz arcyciekawą trasę turystyczna w postaci krętego labiryntu skalnego. W tym artykule przygotowaliśmy dla was opis wycieczki na Szczeliniec Wielki z Karłowa. Znajdziecie tu też wskazówki na temat zwiedzania Trasy Turystycznej na Szczelińcu Wielkim w tym ceny biletów wstępu i godziny jej otwarcia. Zapraszamy!
Szczeliniec Wielki – dojazd i parkingi
Najłatwiejszy szlak na Szczeliniec Wielki prowadzi z wsi Karłów. Do Karłowa możecie dotrzeć własnym samochodem oraz busem z Kudowy-Zdroju. Busy z Kudowy-Zdrój do Karłowa kursują dość rzadko, ale jest to zawsze jakaś alternatywa, jeżeli nie macie możliwości dojechać na Szczeliniec Wielki samochodem. Szczegółowy rozkład jazdy busów do Karłowa z Kudowy Zdroju możecie znaleźć tutaj: Rozkład jazdy busów do Karłowa. Wybierając się na Szczeliniec Wielki samochodem wasz pojazd na czas wycieczki będziecie mogli pozostawić na jednym z lokalnych, prywatnych parkingów. Warto na wycieczkę na Szczeliniec Wielki zabrać ze sobą trochę gotówki, bo nie na wszystkich parkingach w Karłowie można płacić kartą. Poniżej zamieściliśmy dla was linki z zaznaczoną lokalizacją parkingów samochodowych pod Szczelińcem Wielkim w Karłowie:
- Parking płatny pod Szczelińcem – prywatny (płatność gotówką)
- Parking pod Szczelińcem Wielkim – płatny w parkomacie
- Parking przy wejściu na Szczeliniec – płatny, bezobsługowy
Szczeliniec Wielki – szlaki
Szlak na Szczeliniec Wielki z Karłowa
Czas: 2 godziny. Dystans: 3,70 km. Suma podejść: 208 m.
Żółty szlak na Szczeliniec Wielki z Karłowa to najłatwiejsza trasa wycieczki na ten szczyt. Wędrówka na Szczeliniec Wielki rozpoczyna się na jednym z parkingów samochodowych w Karłowie. Następnie należy odnaleźć we wsi oznaczenia żółtego szlaku turystycznego. Szlak ten poprowadzi was przez Karłów długim deptakiem prosto do wejścia na trasę turystyczną na Szczeliniec Wielki. Podejście na Szczeliniec Wielki jest jednokierunkowe. Na końcu brukowanej drogi w Karłowie przy zboczu góry przywita was drewniana brama wejściowa. Tutaj należy wejść na kamienne schody, które znajdują się po lewej stronie bramy i kontynuować nimi wspinaczkę aż na sam szczyt Szczelińca Wielkiego. Schody te doprowadzą was prosto na tarasy widokowe i pod Schronisko PTTK „Na Szczelińcu”. Po zwiedzaniu szczytu Szczelińca Wielkiego oraz schroniska górskiego polecamy wam wejść też na skalną Trasę Turystyczną, na której czekają na was ciekawe formacje skalne i skalny labirynt.
Kolor szlaku | |
Punkt startowy | Karłów, parking samochodowy |
Odległość do celu | ok. 1,30 km. |
Długość całej trasy | ok. 3,70 km. |
Czas przejścia | ok. 2 godziny |
Stopień trudności | Dość łatwy |
Punkty GOT | 5 |
Szczeliniec Wielki z Karłowa
Wycieczka na Szczeliniec Wielki w Sudetach rozpoczyna się w niewielkiej wsi Karłów, przez którą przechodzi żółty szlak turystyczny. Po zaparkowaniu waszego pojazdu na jednym z tutejszych parkingów na Szczeliniec Wielki poprowadzi was długi, brukowany deptak, wzdłuż którego ustawiają się liczne kramy z pamiątkami oraz przy którym ulokowały się lokalne jadłodajnie, bary i pensjonaty. Kiedy przejdziecie już przez cały Karłów i podejdziecie pod samo zbocze Szczelińca Wielkego przywita was tu duża, drewniana brama, która wyznacza początek głównego podejścia na szczyt. Warto wspomnieć iż ruch turystyczny na podejściu na Szczeliniec Wielki zorganizowany jest na zasadzie drogi jednokierunkowej. Szlak służący do wchodzenia na szczyt znajduje się po lewej stronie drewnianej bramy wejściowej. Po prawej stronie bramy znajduje się szlak zejściowy z dodatkowej atrakcji jaką jest edukacyjna trasa turystyczna na Szczelińcu Wielkim. Po przekroczeniu bramy wejściowej czeka was pokonywanie aż 665 kamiennych stopni, które wyprowadzą was prosto pod Schronisko PTTK na Szczelińcu i na rozległe tarasy widokowe na szczycie góry. Trasa podejściowa na Szczeliniec Wielki żółtym szlakiem od Karłowa jest łatwa do pokonania i spokojnie poradzą sobie na niej zarówno dzieci, początkujący turyści jak i osoby starsze. Wejście na szczyt Szczelińca Wielkiego z Karłowa zajmuje około 30 minut. Dodatkowo podejście kamiennymi schodami cały czas ubezpieczone jest metalowymi barierkami, które posłużą osobom starszym jako świetne ułatwienie na szlaku.
Szczyt Szczeliniec Wielki w Sudetach
Szczyt Szczeliniec Wielki to wyjątkowe miejsce w Sudetach, którego próżno szukać gdziekolwiek indziej w Polsce. Dzięki płaskiej strukturze całej góry oraz znajdującym się na szczycie rozległym, płaskim tarasom widokowym ze Szczelińca Wielkiego można podziwiać fantastyczne panoramy Sudetów. Tarasy widokowe na Szczelińcu otoczone są metalowymi barierkami i potrafią pomieścić jednorazowo dziesiątki jak nie setki turystów. Wielu turystów wybiera się na Szczeliniec Wielki dla widoków. Ze szczytu góry rozpościera się wspaniały widok na Karkonosze, Góry Sowie, Góry Kamienne czy Broumovskie Ściany. Po wejściu na Szczeliniec Wielki na końcu żółtego szlaku przywita was również budynek Schroniska PTTK na Szczelińcu, które od lat służy turystom odwiedzającym ten szczyt jako punkt odpoczynkowo-noclegowy. Wchodząc na szczyt od strony Karłowa będziecie zatem mogli nie tylko pooglądać widoki ale też komfortowo odpocząć na ławeczkach oraz przy stolikach ustawionych przy schronisku. Pamiętajcie że w okresie wakacyjnym Szczeliniec Wielki przeżywa istne oblężenie turystów. Jeżeli więc chcielibyście zakupić w tutejszym schronisku coś do jedzenia lub picia to nastawcie się na oczekiwanie w sporej kolejce. Zwiedzając Szczeliniec Wielki warto podejść też na drugą stronę schroniska. Znajdziecie tam punkt widokowy ulokowany na szczycie niewielkiego metalowego podestu. Na podeście zamontowane są dodatkowe lunety, które umożliwiają obserwacje odległych szczytów i całej okolicy. Na tyłach schroniska znajduje się też wejście na specjalną trasę turystyczną, która jest główną atrakcją na Szczelińcu Wielkim.
Schronisko PTTK na Szczelińcu
Wchodząc na Szczeliniec Wielki koniecznie musicie odwiedzić tutejsze schronisko górskie. Schronisko PTTK „Na Szczelińcu” utrzymane jest w stylu tyrolskim i posiada niepowtarzalny górski klimat. Odwiedzając schronisko za dnia warto zamówić tutaj wyśmienite dania gorące, zimne napoje czy kubek gorącej górskiej herbaty z cytrynką. Kuchnia Shroniska PTTK „Na Szczelińcu” zwykle czynna jest do godziny 19:00 a czasami przy dużym ruchu turystycznym nawet do 20:00. Jak na porządne schronisko górskie przystało wrzątek jest tu zawsze gratis! Najlepsze chwile w Schronisku PTTK „Na Szczelińcu” można oczywiście spędzić wieczorami, gdy na szczycie Szczelińca Wielkiego pozostają wyłącznie turyści nocujący w schronisku. Aby zanocować w Schronisku PTTK „Na Szczelińcu” wymagana jest wcześniejsza rezerwacja, której można dokonać przez ich stronę internetową. My nocowaliśmy tu w czasie pokonywania Głównego Szlaku Sudeckiego i możemy z całą stanowczością polecić wam to miejsce na nocleg. Pokoje sypialne są na wysokim poziomie, jest czysto i cicho, a serwowane rano śniadania są duże i bardzo smaczne. Ekipa zarządzająca Schroniskiem PTTK „Na Szczelińcu” jest bardzo pro-turystyczna i można z nimi pogadać na każdy górski temat. Z tego też powodu schronisko to od długiego czasu cieszy się wysoką oceną 4.5 na Google. Polecamy!
Trasa Turystyczna na Szczelińcu Wielkim
Jedną z najważniejszych atrakcji na Szczelińcu Wielkim jest skalna Trasa Turystyczna. Główna kasa biletowa na skalną trasę turystyczną znajduje się na tyłach Schroniska PTTK „Na Szczelińcu”. Wejście na skalną trasę turystyczną jest płatne oraz obowiązują na nią godzinowe limity wejść (jest to około 400 osób na godzinę). Aby mieć pewność że będziecie mogli wejść na trasę turystyczną na Szczelińcu Wielkim warto dokonać wcześniejszej rezerwacji biletów. Aktualne ceny biletów wstępu wraz z opcją rezerwacji wejścia na trasę turystyczną znajdziecie na oficjalnej stronie atrakcji (dostępne tutaj – sklep PNGS). Trasa turystyczna na Szczelińcu Wielkim jest jednokierunkowa i prowadzi specjalną ścieżką edukacyjną między skałami, która oznaczona jest biało-zielonymi kwadratami. Podczas zwiedzania trasy turystycznej na Szczelińcu Wielkim zobaczycie wiele ciekawych formacji skalnych, które kształtem przypominają zwierzęta, ludzkie twarze i wiele więcej. Skały te mają nawet swoje unikatowe nazwy jak „Kaczęta”, „Wielbłąd”, „Małpolud” czy „Kwoka”. Jak na prawdziwy skalny labirynt przystało, na trasie turystycznej nie zabrakło też ogromnego skalnego wąwozu o wdzięcznej nazwie „Diabelska Kuchnia” oraz „Piekiełko”. W dalszej części trasy turystycznej ścieżka edukacyjna wyprowadzi was na dwa ogromne tarasy widokowe z widokami na wieś Karłów oraz dużą część Sudetów. Po zwiedzaniu całej skalnej trasy turystycznej, za tarasami widokowymi znajdziecie zejście w postaci metalowych schodów, które zaprowadzą was z powrotem do Karłowa. Po zejściu z trasy turystycznej wystarczy że wrócicie po własnych śladach żółtym szlakiem przez Karłów na parking gdzie kończy się cała wycieczka na Szczeliniec Wielki.
Co jeszcze warto zobaczyć w Górach Stołowych?
Wycieczka na Szczeliniec Wielki to świetny pomysł na wypad w góry tak dla początkujących turystów jak i górskich wyjadaczy. Szczeliniec Wielki to jednak nie jedyne miejsce, które warto odwiedzić w Górach Stołowych. Wiele osób po wejściu na szczyt Szczelińca Wielkiego wybiera się jeszcze na zwiedzanie położonych nieopodal Błędnych Skał. Błędne Skały to kolejna arcyciekawea atrakcja turystyczna znajdującej się na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Jest to zespół bloków skalnych, które tworzą jedyny w swoim rodzaju, malowniczy labirynt skalny z ciasnymi przejściami i wąskimi tunelami. Na naszej stronie jest już pełny artykuł na temat zwiedzania Błędnych Skał, który znajdziecie tutaj: Błędne Skały w Górach Stołowych. A jeżeli po zwiedzaniu tak Szczelińca Wielkiego jak i Błędnych Skał nadal będzie wam mało atrakcji to polecamy wam odwiedzić miasto Kudowę-Zdrój. W Kudowie Zdrój kryje się mnóstwo ciekawych miejsc, w tym bardzo popularna pijalnia wód mineralnych oraz unikatowa na skalę światową Kaplica Czaszek. To już jednak są tematy na osobne artykuły, które oczywiście znajdziecie na naszej stronie w sekcji Gór Stołowych.
Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.
Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.