data-srcset

Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych, opis szlaków, atrakcje, ciekawe miejsca, porady.

Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt Gór Stołowych (919 m. n.p.m), należący do Korony Gór Polski i znajdujący się na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Jest to jedna z największych atrakcji Sudetów. Charakterystyczny, płaski wierzchołek Szczelińca to ogromny labirynt powstały w naturalny sposób z form skalnych. W wyniku wietrzenia powstała grupa skał o kształtach podobnych do zwierząt i ludzi. Można znaleźć “Mamuta”, “Słonia”, “Kwokę”, “Wielbłąda” i wiele innych. Najwyższym punktem Szczelińca jest skała zwana Fotelem Pradziada, na którą wchodzi się po 665 schodach.

Szlaki prowadzące na Szczeliniec Wielki

Szczeliniec WielkiKarłów
Kolor szlaku
Długość szlakuokoło 1,5 km.
Czas przejściaokoło 40 minut
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT3

Bazą wypadową na wejście na Szczeliniec Wielki jest miejscowość Karłów, położona u podnóża góry. Auto można zostawić przy Ośrodku pod Szczelińcem. Koszt całodniowego parkowania wynosi 10 zł, a jeśli zarezerwujecie nocleg w ośrodku – parking jest bezpłatny. Na początku szlaku znajduje się kilka stoisk z pamiątkami. Następnie dochodzimy do wejścia na kamienne schody, których jest 665 i prowadzą one na sam szczyt. Ruch turystyczny odbywa się na zasadzie drogi jednokierunkowej.

Szczeliniec WielkiParking pod Szczelińcem
Kolor szlaku
Długość szlakuokoło 700 m.
Czas przejściaokoło 30 minut
Stopień trudnościŚredni
Punkty GOT2

Alternatywny szlak prowadzący na szczyt Szczelińca Wielkiego. Początek szlaku znajduje się przy parkingu na ul. Pasterskiej. Podejście jest dość strome i nie ma na nim żadnych ułatwień, jednak nie powinno ono sprawiać większych trudności nawet dla początkujących turystów. Jest to ciekawa alternatywa dla wchodzenia na szczyt kamiennymi schodami od strony Karłowa.

Dodatkowe atrakcje na szczycie Szczelińca Wielkiego

Po dotarciu na szczyt przywita was Schronisko na Szczelińcu, w którym możecie odpocząć, napić się gorącej herbaty czy kawy i podbić pieczątki GOT w waszych książeczkach. W tym miejscu rozpoczyna się również płatna Trasa Turystyczna im. Franciszka Pabla. Jest to szlak, na trasie którego znajdziecie fantastyczne twory skalne, czy formacje takie jak Piekiełko. Tą trasą zejdziecie ze szczytu i dojdziecie ponownie do Karłowa. A naprawdę warto ją zwiedzić!

Jest to jedna z największych atrakcji, jakie znajdziecie na szczycie Szczelińca Wielkiego. Twory skalne, które tam występują są tak uformowane, że można w nich dostrzec kształty zwierząt. Stąd też wzięły się ich nazwy, jak na przykład “Kaczęta”, “Wielbłąd”, “Małpolud”. W dalszej części trasy znajdują się wspaniałe przełęcze i kaniony, które zapierają dech w piersi, oraz liczne platformy pozwalające na podziwianie pięknych widoków na całą okolicę.

Mapę z zaznaczonym szlakiem zamieszczamy poniżej:

Trasa turystyczna – widoki
Początek trasy turystycznej
Piekiełko
Jedno z przejść w skale na trasie turystycznej

Aktualne ceny biletów wstępu na trasę turystyczną znajdziecie tutaj (kliknij).


Galeria zdjęć


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.