Szczeliniec Wielki
Korona Gór Polski,  Polecane szlaki,  Sudety

Szczeliniec Wielki, najwyższy szczyt Gór Stołowych należący do Korony Gór Polski. Opis szlaków, trasy wycieczkowe, atrakcje turystyczne.

Trochę o Szczelińcu Wielkim

Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt w Górach Stołowych, wznoszący się na wysokość 919 m. n.p.m. znajdujący się na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Jest on jedną z największych atrakcji Sudetów Środkowych. Na szczyt Szczelińca prowadzi kręty szlak turystyczny, składający się z 665 schodów. Od strony północnej na szczyt wiedzie szlak z Pasterki na przełęcz między Szczelińcami. Na okrężnej, jednokierunkowej trasie o długości około 5 km, biegnącej wierzchowiną Szczelińca, znajduje się Schronisko Turystyczne PTTK “Na Szczelińcu”, wybudowane w 1846 roku w stylu tyrolskim. Wstęp na teren rezerwatu, obejmującego szczytowe partie góry jest płatny. Okrężny szlak zaczyna się i kończy w okolicach płatnego parkingu w Karłowie. Sylwetka Szczelińca jest doskonale widoczna i rozpoznawalna z okolic Kłodzka, Bystrzycy, czy też czeskiego Náchodu. Szczeliniec Wielki należy do Korony Gór Polski.

Polecane trasy wycieczkowe

Na szczyt Szczelińca można wejść na dwa sposoby. Pierwsza trasa prowadzi z Karłowa, druga wiedzie od północnej strony Szczelińców. Obie trasy wycieczkowe są dość krótkie. Dodatkową atrakcją na szczycie Szczelińca Wielkiego jest otwarta dla turystów Trasa Turystyczna – Skalny Labirynt. Poniżej przedstawiamy krótki opis proponowanych tras wycieczkowych:

Trasa z Karłowa

Trasa z Karłowa na szczyt Szczelińca Wielkiego.

Najbardziej popularna trasa wycieczkowa na szczyt. Jest ona najczęściej wybierana przez zorganizowane grupy takie jak wycieczki szkolne. Trasa ta prowadzi czerwonym szlakiem po 665 stopniach.

Trasa ta jest łatwa do pokonania dlatego będzie idealna na pierwsze zdobywanie szczytu Szczelińca. Niski stopień trudności, schody prowadzące na szczyt oraz zamontowane poręcze, których można się przytrzymać podczas wchodzenia sprawiają, że zdobywanie Szczelińca nie może być już łatwiejsze.

Polecamy tą trasę początkującym turystom, osobom z dziećmi jak i osobom starszym.

Kolor szlakuszlak czerwony
Punkt startowyKarłów
Odległość do szczytuok. 1,4 km.
Długość całej trasyok. 2,8 km.
Czas przejściaok. 1 godzina
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT4

Trasa wokół Szczelińca Małego

Trasa od strony północnej i powrót wokół Szczelińca Małego.

Alternatywna trasa na szczyt Szczelińca wiodąca żółtym szlakiem od północnej strony Szczelińców. Jeżeli macie ochotę na bardziej “górską” wycieczkę i wchodzenie po skałach, lub wchodziliście już na szczyt od strony Karłowa to zachęcamy was do skorzystania z tej trasy.

Podejście jest trudniejsze niż od strony Karłowa jednak pozwala poczuć trochę “górskiego klimatu”. Wybierając ten szlak należy mieć na uwadze iż miejsce na parkingu wyczerpuje się bardzo szybko, zwłaszcza w sezonie letnim.

Kolor szlakuszlak żółty
Punkt startowyParking pod Szczelińcem
Odległość do szczytuok. 700 metrów
Długość całej trasyok. 2,8 km.
Czas przejściaok. 1 godzina
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT4

Labirynt Skalny na Szczelińcu

Najważniejsza i największa atrakcja Szczelińca Wielkiego – Labirynt Skalny.

Trasa turystyczna prowadzi przez najciekawsze formacje skalne oraz wąwozy w Labiryncie Skalnym na Szczelińcu. Jest to główna atrakcja, której nie powinno się nigdy omijać. Zielony szlak poprowadzi was przez ciekawe formacje skalne, przywodzące na myśl zwierzęta i są to na przykład “Kaczęta”, “Wielbłąda”, “Małpoluda”. W labiryncie będziecie również mieli okazję przejść przez głębokie wąwozy i skalne korytarze nazwane “Diabelską Kuchnią” czy “Piekiełko”.

Przejście trasy turystycznej zajmuje około 40 minut i czas ten należy doliczyć do czasu wejścia na szczyt.

Kolor szlaku
Punkt startowySchronisko “Na Szczelińcu”
Odległość do szczytu
Długość całej trasyok. 1,7 km.
Czas przejściaokoło 40 minut
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT3

Wycieczka na Szczeliniec

Trasy prowadzące na szczyt Szczelińca Wielkiego nie są ani trudne, ani czasochłonne. Na szczyt dotrzecie bardzo szybko, mniej więcej w ciągu godziny. Do tego należy doliczyć czas na zwiedzanie Skalnego Labiryntu, więc cała wycieczka zajmie około 2 godziny. Bardziej szczegółowy opis wycieczki na szczyt Szczelińca prezentujemy poniżej.

Początek wycieczki, parkingi

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, wycieczkę na szczyt Szczelińca możecie rozpocząć w dwóch miejscach. Pierwszym z nich jest miejscowość Karłów, wieś położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim w Górach Stołowych u południowych podnóży Szczelińców. Na miejscu znajdują się dwa parkingi (oba płatne), na których możecie pozostawić wasze samochody. Na poniższej mapce zaznaczyliśmy jeden z parkingów. W razie braku wolnych miejsc, tuż obok znajduje się drugi parking. Opłata za całodzienne parkowanie wynosi ok. 15 zł.

Jeżeli wybieracie się na wycieczkę od strony północnej żółtym szlakiem to polecamy zaparkować samochód tuż przy wejściu na szlak na małym leśnym parkingu. Jako że w sezonie letnim parking ten zapełnia się praktycznie w godzinach wczesno porannych to możecie próbować zaparkować pojazd wzdłuż drogi dojazdowej na poboczu. Podczas naszej wycieczki na Szczeliniec parkowaliśmy auto na poboczu i nie mieliśmy później żadnych nieprzyjemności. Warto oczywiście zwrócić uwagę na znaki drogowe. Poniżej zamieszczamy poglądową mapkę, która podpowie wam jak dojechać do parkingu od północnej strony oraz interaktywną mapę, która pokazuje cały parking:

Droga na szczyt Szczelińca

Jeżeli zdecydujecie się na wędrówkę żółtym szlakiem od północnej strony to od samego początku czeka was krótka wspinaczka. Podejście od strony północnej jest dość strome i wymaga niewielkiego wysiłku. Tą trasę polecamy osobom, które już kiedyś były na Szczelińcu i nie chcą powtarzać trasy z Karłowa. Żółty szlak łączy się ze szlakiem zielonym na Przełęczy pod Szczelińcem. Zielony szlak poprowadzi was już na sam szczyt do Schroniska PTTK “Na Szczelińcu”. Poniżej przedstawiamy mały fragment podejścia na trasie żółtego szlaku i miejsce, w którym szlak żółty łączy się ze szlakiem zielonym:

Jeżeli na Szczeliniec wybierzecie się od Karłowa to gdy dotrzecie do Obejścia Szczelińca Małego zobaczycie wejście na 665 stopni prowadzących na szczyt. Ruch turystyczny zorganizowany jest tutaj na zasadzie ruchu jednokierunkowego. Po lewej wchodzimy na szczyt, po prawej schodzimy z Labiryntu Skalnego. Nie da się pomylić kierunku marszu, gdyż wejście jest znakomicie oznakowane. Poniżej zdjęcie przedstawiające wejście na Szczeliniec Wielki od strony Karłowa:

Szczyt Szczelińca

Niezależnie od wybranej trasy wycieczki, na szczyt Szczelińca dotrzecie po około 30 minutach wspinaczki. Pierwsze co zobaczycie po dotarciu na szczyt to stragany z różnymi pamiątkami oraz budynek Schroniska PTTK “Na Szczelińcu”. Sprzed budynku rozciąga się przepiękna panorama na Karkonosze ze Śnieżką, Góry Sowie, Kamienne oraz Broumovskie Ściany. Z tarasów widokowych można oglądać niezapomniane wschody i zachody słońca. Samo schronisko utrzymane jest w stylu tyrolskim. Wspaniały klimat w schronisku rozpoczyna się wieczorem, gdy u góry zostają jedynie turyści, którzy zdecydowali się w nim zanocować. Zachęcamy was do skorzystania z oferty schroniska. Bufet oferuje wyżywienie i miłą obsługę i jest otwarty w godz. 8.30-22.00, a w sezonie a w weekendy trochę wcześniej. Można w nim zakupić śniadania, obiady i obiadokolacje, zimne i gorące napoje, gorącą czekoladę i grzane wino, słodycze i pamiątki oraz przybić pieczątkę schroniskową. 

Tuż obok Schroniska PTTK Na Szczelińcu znajduje się taras widokowy oraz tablice pamiątkowe, które wyznaczają szczyt Szczelińca. Z tarasu przed schroniskiem rozpościerają się wspaniałe widoki. W sezonie jest na nim bardzo tłoczno, na szczęście nie jest to jedyny taras widokowy na Szczelińcu także jeżeli nie uda wam się na niego wejść na pewno będziecie mieli jeszcze okazję pooglądać cudowne widoki w dalszej części wycieczki.

Ścieżka Turystyczna – Skalny Labirynt

Największą atrakcją turystyczną na Szczelińcu Wielkim jest Ścieżka Turystyczna prowadząca przez Skalny Labirynt. Wejście do Skalnego Labiryntu podczas sezonu turystycznego jest płatne – kasa znajduje się tuż obok schroniska. Aktualne ceny biletów znajdziecie na stronie Parku (link do strony) Obecnie jest to 12 zł za bilet normalny i 6 zł za bilet ulgowy. Właściwa trasa turystyczna przez Skalny Labirynt zaczyna się tuż za budynkiem Schroniska na Szczelińcu. Aby znaleźć wejście musicie przejść za budynek schroniska. Poniżej zamieszczamy poglądową interaktywną mapkę, na której możecie zobaczyć gdzie dokładnie znajduje się wejście do Skalnego Labiryntu:

Trasa po Labiryncie Skalnym jest jednokierunkowa i prowadzi z powrotem do Karłowa. Kiedy wejdziecie już do labiryntu, waszym oczom ukaże się wiele ciekawych formacji skalnych oraz wspaniałe widoki. Ścieżka prowadzi tuż obok krawędzi i przepaści. Oczywiście wszystko zabezpieczone jest solidnymi barierkami więc nie musicie obawiać się o swoje bezpieczeństwo.

Trasa w Labiryncie poprowadzi was tak, abyście mogli zobaczyć wszystkie najciekawsze formacje skalne przedstawiające zwierzęta oraz przejdziecie przez znajdujące się tam wąwozy i rozpadliny. Zaraz za wejściem do labiryntu znajdziecie “Kaczęta”. Tuż za nimi znajduje się “Wielbłąd”. Niedaleko dalej znajdziecie “Małpoluda”, skałę która wyglądem przypomina twarz małpy. Za Małpoludem znajduje się zejście do wąwozu “Dibelska Kuchnia” oraz “Piekiełko”. Ścieżka jest bardzo dobrze przygotowana a widoki są cudowne. Jak to wszystko wygląda możecie zobaczyć na poniższych zdjęciach:

Momentami w wąwozach natraficie na dość wąskie przejścia między skałami ale raczej nikt nie powinien mieć problemów z ich pokonaniem. Na samym dole wąwozów widoki dosłownie zapierają dech w piersiach. W dalszej części wycieczki miniecie “Kwokę”, “Koński Łeb” oraz “Słonia”. Tuż obok Słonia znajdują się dwa tarasy widokowe, na które koniecznie trzeba wejść. Po minięciu tarasów ścieżka poprowadzi was do wyjścia w Karłowie. Jeżeli wchodziliście na Szczeliniec żółtym szlakiem od strony północnej to możecie na niego wrócić wchodząc na niebieski szlak i obchodzący Szczeliniec Mały. Szlak ten zaprowadzi was prosto na parking.

Podsumowanie

Szczeliniec Wielki to świetny cel wycieczki zarówno dla początkujących turystów jak i starych górskich wyjadaczy. Z uwagi na łatwe podejście i krótki czas wycieczki jest chętnie wybierany na cel wycieczek szkolnych. Znajdujący się tam Labirynt Skalny jest świetną atrakcją, która pozwala poczuć magię Gór Stołowych i nacieszyć oczy wspaniałymi widokami. Jeżeli posiadacie nosidełko to śmiało możecie wybrać się na Szczeliniec z małymi dziećmi. Starsze dzieci również nie powinny narzekać na brak atrakcji. Ze swojej strony jak najbardziej polecamy tą wycieczkę.


Chcecie być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy was do polubienia naszej witryny na Facebooku. Jesteśmy również dostępni na Instagramie oraz Twitterze.

Jeżeli spodobał się wam nasz artykuł, zachęcamy was do komentowania i dzielenia się naszym artykułem z waszymi znajomymi.

Zapraszamy was również do naszej grupy na Facebooku, gdzie możecie dzielić się swoimi wrażeniami i zdjęciami z waszych górskich wypraw (link do grupy – kliknij).


Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.