szczeliniec wielki
Góry Stołowe,  Korona Gór Polski,  Sudety

Szczeliniec Wielki, najwyższy szczyt Gór Stołowych. Opis szlaków, trasy wycieczkowe, atrakcje turystyczne.

Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt w Górach Stołowych, wznoszący się na wysokość 919 m. n.p.m. znajdujący się na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Jest on jedną z największych atrakcji Sudetów Środkowych. Na szczyt Szczelińca prowadzi kręty szlak turystyczny, składający się z 665 schodów. Od strony północnej na szczyt wiedzie szlak z Pasterki na przełęcz między Szczelińcami. Na okrężnej, jednokierunkowej trasie o długości około 5 km, biegnącej wierzchowiną Szczelińca, znajduje się Schronisko Turystyczne PTTK “Na Szczelińcu”, wybudowane w 1846 roku w stylu tyrolskim. Wstęp na teren rezerwatu, obejmującego szczytowe partie góry jest płatny. Okrężny szlak zaczyna się i kończy w okolicach płatnego parkingu w Karłowie. Sylwetka Szczelińca jest doskonale widoczna i rozpoznawalna z okolic Kłodzka, Bystrzycy, czy też czeskiego Náchodu. Szczeliniec Wielki należy do Korony Gór Polski.

Szlaki na Szczeliniec Wielki

Na szczyt Szczelińca można wejść na dwa sposoby. Pierwsza trasa prowadzi z Karłowa, druga wiedzie od północnej strony Szczelińców. Obie trasy wycieczkowe są dość krótkie. Dodatkową atrakcją na szczycie Szczelińca Wielkiego jest otwarta dla turystów Trasa Turystyczna – Skalny Labirynt. Trasy prowadzące na szczyt Szczelińca Wielkiego nie są ani trudne, ani czasochłonne. Na szczyt dotrzecie bardzo szybko, mniej więcej w ciągu godziny. Do tego należy doliczyć czas na zwiedzanie Skalnego Labiryntu, więc cała wycieczka zajmie około 2 godziny. Bardziej szczegółowy opis wycieczki na szczyt Szczelińca prezentujemy poniżej. Poniżej przedstawiamy krótki opis proponowanych tras wycieczkowych:

Trasa z Karłowa
Czas: 1 godzina, Dystans: 2,8 km. Suma podejść: 219 m.

Trasa z Karłowa na szczyt Szczelińca Wielkiego. Najbardziej popularna trasa wycieczkowa na szczyt. Jest ona najczęściej wybierana przez zorganizowane grupy takie jak wycieczki szkolne. Trasa ta prowadzi czerwonym szlakiem po 665 stopniach. Trasa ta jest łatwa do pokonania dlatego będzie idealna na pierwsze zdobywanie szczytu Szczelińca. Niski stopień trudności, schody prowadzące na szczyt oraz zamontowane poręcze, których można się przytrzymać podczas wchodzenia sprawiają, że zdobywanie Szczelińca nie może być już łatwiejsze. Polecamy tą trasę początkującym turystom, osobom z dziećmi jak i osobom starszym.

Kolor szlakuszlak czerwony
Punkt startowyKarłów
Odległość do szczytuok. 1,4 km.
Długość całej trasyok. 2,8 km.
Czas przejściaok. 1 godzina
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT4

Trasa wokół Szczelińca Małego
Czas: 1 godzina, Dystans: 2,8 km. Suma podejść: 204 m.

Trasa od strony północnej i powrót wokół Szczelińca Małego. Alternatywna trasa na szczyt Szczelińca wiodąca żółtym szlakiem od północnej strony Szczelińców. Jeżeli macie ochotę na bardziej “górską” wycieczkę i wchodzenie po skałach, lub wchodziliście już na szczyt od strony Karłowa to zachęcamy was do skorzystania z tej trasy. Podejście jest trudniejsze niż od strony Karłowa jednak pozwala poczuć trochę “górskiego klimatu”. Wybierając ten szlak należy mieć na uwadze iż miejsce na parkingu wyczerpuje się bardzo szybko, zwłaszcza w sezonie letnim.

Kolor szlakuszlak żółty
Punkt startowyParking pod Szczelińcem
Odległość do szczytuok. 700 metrów
Długość całej trasyok. 2,8 km.
Czas przejściaok. 1 godzina
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT4

Labirynt Skalny na Szczelińcu
Czas: 40 minut, Dystans: 1,7 km. Suma podejść: 77 m.

Najważniejsza i największa atrakcja Szczelińca Wielkiego – Labirynt Skalny. Trasa turystyczna prowadzi przez najciekawsze formacje skalne oraz wąwozy w Labiryncie Skalnym na Szczelińcu. Jest to główna atrakcja, której nie powinno się nigdy omijać. Zielony szlak poprowadzi was przez ciekawe formacje skalne, przywodzące na myśl zwierzęta i są to na przykład “Kaczęta”, “Wielbłąda”, “Małpoluda”. W labiryncie będziecie również mieli okazję przejść przez głębokie wąwozy i skalne korytarze nazwane “Diabelską Kuchnią” czy “Piekiełko”. Przejście trasy turystycznej zajmuje około 40 minut i czas ten należy doliczyć do czasu wejścia na szczyt.

Kolor szlaku
Punkt startowySchronisko “Na Szczelińcu”
Odległość do szczytu
Długość całej trasyok. 1,7 km.
Czas przejściaokoło 40 minut
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT3

Początek wycieczki, parkingi

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, wycieczkę na szczyt Szczelińca możecie rozpocząć w dwóch miejscach. Pierwszym z nich jest miejscowość Karłów, wieś położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim w Górach Stołowych u południowych podnóży Szczelińców. Na miejscu znajdują się dwa parkingi (oba płatne), na których możecie pozostawić wasze samochody. Na poniższej mapce zaznaczyliśmy jeden z parkingów. W razie braku wolnych miejsc, tuż obok znajduje się drugi parking. Opłata za całodzienne parkowanie wynosi ok. 15 zł.

Jeżeli wybieracie się na wycieczkę od strony północnej żółtym szlakiem to polecamy zaparkować samochód tuż przy wejściu na szlak na małym leśnym parkingu. Jako że w sezonie letnim parking ten zapełnia się praktycznie w godzinach wczesno porannych to możecie próbować zaparkować pojazd wzdłuż drogi dojazdowej na poboczu. Podczas naszej wycieczki na Szczeliniec parkowaliśmy auto na poboczu i nie mieliśmy później żadnych nieprzyjemności. Warto oczywiście zwrócić uwagę na znaki drogowe. Poniżej zamieszczamy poglądową mapkę, która podpowie wam jak dojechać do parkingu od północnej strony:

Ruszamy na szczyt Szczelińca

Jeżeli zdecydujecie się na wędrówkę żółtym szlakiem od północnej strony to od samego początku czeka was krótka wspinaczka. Podejście od strony północnej jest dość strome i wymaga niewielkiego wysiłku. Tą trasę polecamy osobom, które już kiedyś były na Szczelińcu i nie chcą powtarzać trasy z Karłowa. Żółty szlak łączy się ze szlakiem zielonym na Przełęczy pod Szczelińcem. Zielony szlak poprowadzi was już na sam szczyt do Schroniska PTTK “Na Szczelińcu”. Jeżeli na Szczeliniec wybierzecie się od Karłowa to gdy dotrzecie do Obejścia Szczelińca Małego zobaczycie wejście na 665 stopni prowadzących na szczyt. Ruch turystyczny zorganizowany jest tutaj na zasadzie ruchu jednokierunkowego. Po lewej wchodzimy na szczyt, po prawej schodzimy z Labiryntu Skalnego. Nie da się pomylić kierunku marszu, gdyż wejście jest znakomicie oznakowane.

Wejście na Szczeliniec Wielki od Karłowa
Wejście z lewej, wyjście z prawej

Na Szczelińcu Wielkim

Niezależnie od wybranej trasy wycieczki, na szczyt Szczelińca dotrzecie po około 30 minutach wspinaczki. Pierwsze co zobaczycie po dotarciu na szczyt to stragany z różnymi pamiątkami oraz budynek Schroniska PTTK “Na Szczelińcu”. Sprzed budynku rozciąga się przepiękna panorama na Karkonosze ze Śnieżką, Góry Sowie, Kamienne oraz Broumovskie Ściany. Z tarasów widokowych można oglądać niezapomniane wschody i zachody słońca. Samo schronisko utrzymane jest w stylu tyrolskim. Wspaniały klimat w schronisku rozpoczyna się wieczorem, gdy u góry zostają jedynie turyści, którzy zdecydowali się w nim zanocować. Zachęcamy was do skorzystania z oferty schroniska. Bufet oferuje wyżywienie i miłą obsługę i jest otwarty w godz. 8.30-22.00, a w sezonie a w weekendy trochę wcześniej. Można w nim zakupić śniadania, obiady i obiadokolacje, zimne i gorące napoje, gorącą czekoladę i grzane wino, słodycze i pamiątki oraz przybić pieczątkę schroniskową. Tuż obok Schroniska PTTK Na Szczelińcu znajduje się taras widokowy oraz tablice pamiątkowe, które wyznaczają szczyt Szczelińca. Z tarasu przed schroniskiem rozpościerają się wspaniałe widoki. W sezonie jest na nim bardzo tłoczno, na szczęście nie jest to jedyny taras widokowy na Szczelińcu także jeżeli nie uda wam się na niego wejść na pewno będziecie mieli jeszcze okazję pooglądać cudowne widoki w dalszej części wycieczki.

Schronisko PTTK Na Szczelińcu
Szczeliniec Wielki – punkt widokowy

Ścieżka Turystyczna Skalny Labirynt

Największą atrakcją turystyczną na Szczelińcu Wielkim jest Ścieżka Turystyczna prowadząca przez Skalny Labirynt. Wejście do Skalnego Labiryntu podczas sezonu turystycznego jest płatne – kasa znajduje się tuż obok schroniska. Aktualne ceny biletów znajdziecie na stronie Parku (link do strony) Obecnie jest to 12 zł za bilet normalny i 6 zł za bilet ulgowy. Właściwa trasa turystyczna przez Skalny Labirynt zaczyna się tuż za budynkiem Schroniska na Szczelińcu. Aby znaleźć wejście musicie przejść za budynek schroniska. Trasa po Labiryncie Skalnym jest jednokierunkowa i prowadzi z powrotem do Karłowa. Kiedy wejdziecie już do labiryntu, waszym oczom ukaże się wiele ciekawych formacji skalnych oraz wspaniałe widoki. Ścieżka prowadzi tuż obok krawędzi i przepaści. Oczywiście wszystko zabezpieczone jest solidnymi barierkami więc nie musicie obawiać się o swoje bezpieczeństwo.

Ścieżka Turystyczna na Szczelińcu Wielkim
Punkt widokowy na Ścieżce Turystycznej

Trasa w Labiryncie poprowadzi was tak, abyście mogli zobaczyć wszystkie najciekawsze formacje skalne przedstawiające zwierzęta oraz przejdziecie przez znajdujące się tam wąwozy i rozpadliny. Zaraz za wejściem do labiryntu znajdziecie “Kaczęta”. Tuż za nimi znajduje się “Wielbłąd”. Niedaleko dalej znajdziecie “Małpoluda”, skałę która wyglądem przypomina twarz małpy. Za Małpoludem znajduje się zejście do wąwozu “Dibelska Kuchnia” oraz “Piekiełko”. Ścieżka jest bardzo dobrze przygotowana a widoki są cudowne. Momentami w wąwozach natraficie na dość wąskie przejścia między skałami ale raczej nikt nie powinien mieć problemów z ich pokonaniem. Na samym dole wąwozów widoki dosłownie zapierają dech w piersiach. W dalszej części wycieczki miniecie “Kwokę”, “Koński Łeb” oraz “Słonia”. Tuż obok Słonia znajdują się dwa tarasy widokowe, na które koniecznie trzeba wejść. Po minięciu tarasów ścieżka poprowadzi was do wyjścia w Karłowie. Jeżeli wchodziliście na Szczeliniec żółtym szlakiem od strony północnej to możecie na niego wrócić wchodząc na niebieski szlak i obchodzący Szczeliniec Mały. Szlak ten zaprowadzi was prosto na parking.

Wąwóz Piekiełko

Szczeliniec Wielki to świetny cel wycieczki zarówno dla początkujących turystów jak i starych górskich wyjadaczy. Z uwagi na łatwe podejście i krótki czas wycieczki jest chętnie wybierany na cel wycieczek szkolnych. Znajdujący się tam Labirynt Skalny jest świetną atrakcją, która pozwala poczuć magię Gór Stołowych i nacieszyć oczy wspaniałymi widokami. Jeżeli posiadacie nosidełko to śmiało możecie wybrać się na Szczeliniec z małymi dziećmi. Starsze dzieci również nie powinny narzekać na brak atrakcji. Ze swojej strony jak najbardziej polecamy tą wycieczkę.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze