Wielka Krokiew w Zakopanem. Kolej krzesełkowa, punkt widokowy nad Zakopanem.
Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza to ciekawa atrakcja turystyczna, którą koniecznie trzeba odwiedzić będąc w Zakopanem. Skocznia ta jest miejscem, które od lat kojarzy się ze stolicą polskich Tatr. Wielka Krokiew to duża skocznia narciarska zlokalizowana na północnym stoku góry Krokiew. Jest to największa skocznia narciarska w Polsce i jeden z dwóch dużych obiektów narciarskich w naszym kraju. Na obiekcie tym odbyło się wiele zawodów sportowych w tym zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich. W okresie letnim służy on nie tylko jako obiekt sportowy ale również jako atrakcja turystyczna, która jest chętnie odwiedzana przez turystów spędzających urlop w Zakopanem. Oprócz możliwości zobaczenia obiektu sportowego turyści mogą również wjechać na jej szczyt korzystając z wyciągu krzesełkowego. Z wyciągu tego zwykle korzystają zawodnicy biorący udział w zawodach sportowych. Jest to więc nie tylko świetna atrakcja turystyczna ale i gratka dla miłośników skoków narciarskich. Na szczycie skoczni stworzony został punkt widokowy, z którego rozpościera się wspaniała panorama na całe Zakopane. W tym wpisie znajdziecie wiele cennych informacji, które pozwolą wam zaplanować wycieczkę na Wielką Krokiew. Jeżeli zastanawiacie się czy warto to zostańcie z nami i przeczytajcie ten wpis do końca. Zapraszamy!
Dojazd i parkingi pod Wielką Krokwią
Zacznijmy od wskazówek na temat dojazdu do Wielkiej Krokwi oraz lokalizacji pobliskich parkingów. Wielka Krokiew znajduje się przy ul. Bronisława Czecha 1 w Zakopanem. Jest to jedna z głównych ulic, przy której parkują swoje auta turyści wybierający się do Kuźnic i zwykle panuje tam spory ruch. Dlatego też jeżeli zależy wam na znalezieniu wolnego miejsca parkingowego to polecamy wybrać się na wycieczkę jak najwcześniej – zwłaszcza w sezonie urlopowym. Zakopane znane jest z wszechobecnych prywatnych parkingów, jednak za możliwość pozostawienia na nich swojego auta trzeba niejednokrotnie sporo zapłacić. Warto rozważyć zatem poruszanie się po mieście zakopiańską komunikacją miejską. Wybierając komunikację zbiorową będziecie mogli oszczędzić spore sumy pieniędzy nie wydając ich na prywatne parkingi. Jeżeli jednak wolicie poruszać się po mieście własnym samochodem to poniżej zamieściliśmy dla was odnośniki do parkingów ulokowanych w niewielkiej odległości od Wielkiej Krokwi. Parkingi te są również stosunkowo tanie, należy tylko pamiętać że w sezonie wakacyjnym są one bardzo mocno oblegane.
- Parking przy Wielkiej Krokwi – miejski (parkomat)
- Tani parking za budą z pamiątkami – ok. 10 zł / dzień
- Parking Pod Skocznią – miejski (parkomat)
Ceny biletów na kolej krzesełkową
Zwiedzanie Wielkiej Krokwi najlepiej połączyć z wjazdem kolejką krzesełkową. Skocznie możecie obejrzeć zarówno z zewnątrz jak i od środka. Na teren skoczni nie trzeba wchodzić głównym wejściem. Po prawej stronie tuż obok kasy biletowej znajdziecie otwarte wejście na trybuny Wielkiej Krokwi. Po zwiedzeniu terenu skoczni narciarskiej koniecznie wybierzcie się na kolejkę krzesełkową, którą wjedziecie na punkt widokowy. Ceny biletów na kolej krzesełkową znajdziecie poniżej. W cenie biletu macie wjazd wyciągiem na szczyt skoczni, wstęp na punkt widokowy oraz zjazd kolejką z powrotem do Zakopanego.
Zwiedzanie Wielkiej Krokwi
Na zwiedzanie Wielkiej Krokwi wybraliśmy się w ramach odpoczynku od wędrowania po tatrzańskich szlakach. Jako że chcieliśmy tego dnia pozwiedzać nieco Zakopane zdecydowaliśmy się rozpocząć dzień od spaceru wzdłuż ul. Bronisława Czecha. Żeby przyoszczędzić nieco na parkingach na ul. B. Czecha dojechaliśmy z pomocą jednego z busów, które regularnie kursują po Zakopanem. Po dotarciu na miejsce ruszyliśmy w stronę skoczni narciarskiej, przy okazji odwiedzając znajdujące się przy ulicy liczne stragany z pamiątkami. Pogoda tego dnia dopisywała a nad miastem pojawiło się piękne letnie słońce. Wręcz idealne warunki na obserwowanie Zakopanego i okolic z wysoko położonego punktu widokowego. Dlatego też długo się zastanawialiśmy i ruszyliśmy w stronę wejścia na kolej krzesełkową na Wielkiej Krokwi. Wejście na teren skoczni zlokalizowane jest na końcu ulicy po lewej stronie drogi. Na teren skoczni można wejść głównym wejściem, jednak my skierowaliśmy się w prawo w stronę niewielkiej drewnianej budki pełniącej rolę kasy biletowej i wyciągu krzesełkowego. Ku naszemu zaskoczeniu okazało się że zanim jeszcze kupi się bilet na wyciąg można swobodnie wejść na trybuny Wielkiej Krokwi. Super, brak dodatkowej opłaty i można zobaczyć jedną z największych skoczni narciarskich w Polsce. Dla nas bomba! Wejdźmy zatem na trybuny i zobaczmy jak dumnie prezentuje się nasza skocznia.
Kolej krzesełkowa Wielka Krokiew
Na trybunach Wielkiej Krokwi spędziliśmy tylko krótką chwilę bo najważniejsza atrakcja była dopiero przed nami. Skierowaliśmy się zatem do wejścia na peron kolejki krzesełkowej. W kasie biletowej kupiliśmy dwa bilety i weszliśmy na teren wyciągu. Po krótkim oczekiwaniu przyszedł w końcu nasz moment, aby zasiąść wygodnie w wagoniku kolejki. Jest to bardzo łatwe zadanie, zwłaszcza że aktywnie pomagała nam w tym obsługa kolejki. Gdy za naszymi plecami pojawia się wagonik uginamy lekko kolana i po chwili już siedzimy wygodnie na dwuosobowym krzesełku. Ściągamy barierkę zabezpieczającą w dół i powoli wjeżdżamy na szczyt Wielkiej Krokwi. Nic strasznego i trudnego, wystarczy tylko uważnie słuchać instrukcji osób z obsługi. Wjazd na punkt widokowy na Wielkiej Krokwi trwa około 5 minut. Trasa po której leniwie suną wagoniki z obu stron otoczona jest dość gęstym lasem, także ciekawsze widoki czekają na was dopiero na szczycie. Wjeżdżamy zatem na górę i tam będziemy kontynuowali naszą wycieczkę.
Punkt widokowy Wielka Krokiew
Po emocjonującej aczkolwiek nieco krótkiej przejażdżce wysiedliśmy na górnej stacji kolejki krzesełkowej. Następnie skierowaliśmy się na niewielkie schody otoczone metalowymi barierkami i minęliśmy drewniany domek w stylu zakopiańskim. Domek ten w czasie odbywających się mistrzostw służy zawodnikom jako miejsce odpoczynku przez wykonaniem skoku. Nie jest on niestety dostępny dla zwiedzających. To co jest dostępne dla zwiedzających i natychmiast przykuwa uwagę wszystkich turystów jest próg startowy na Wielkiej Krokwi. Jest on oczywiście odgrodzony zamkniętą barierką ale można podejść naprawdę blisko i na własne oczy przekonać się jak wygląda rozbieg na skoczni narciarskiej. Przyznajemy że w telewizji wygląda to zupełnie inaczej, dlatego koniecznie musicie to zobaczyć na żywo. Po zobaczeniu rozbiegu podążamy dalej za ścieżką i wchodzimy jeszcze wyżej na platformę widokową, skąd rozpościerają się fantastyczne widoki na Zakopane. Po zakończeniu zwiedzania przyszedł czas na powrót. Wracamy więc na górny peron kolejki krzesełkowej i zjeżdżamy na dół do Zakopanego ciesząc się cudownymi widokami podczas zjazdu. Na zakończenie tego wpisu zostawiamy wam kilka zdjęć ze szczytu Wielkiej Krokwi. Polecamy dopisać sobie Wielką Krokiew do waszych planów zwiedzania przy okazji waszej wizyty w stolicy polskich Tatr. Zachęcamy was do przeczytania innych naszych wpisów na temat tatrzańskich atrakcji turystycznych i jak zwykle „Do zobaczenia na szlaku!”.
Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.
Super polecam wejść pieszo super przygoda
Dziękujemy za komentarz!
ciekawe
Polecamy zwiedzić przy następnej wizycie w Zakopanem 🙂