data-srcset

Wielka Sowa, ciekawa propozycja na całodniową wyprawę w Sudety na jeden ze szczytów Korony Gór Polski w górach sowich.

Wielka Sowa to najwyższy szczyt Gór Sowich w Sudetach Środkowych, wznoszący się na 1015 m. n.p.m. Szczyt należy do Korony Gór Polski i znajduje się w województwie dolnośląskim.

Na Wielką Sowę prowadzi wiele ciekawych szlaków turystycznych, dostosowanych pod względem stopni trudności zarówno dla początkujących jak i doświadczonych turystów. Jest to również świetny cel wycieczki w rodzinnym gronie. Co roku wiele grup turystycznych organizuje wycieczki na Wielką Sowę aby zatknąć flagę na jej szczycie i tym samym ogłosić rozpoczęcie sezonu turystycznego.

Równina Wrocławska – widok ze szczytu Wielkiej Sowy

Szlaki prowadzące na szczyt Wielkiej Sowy

Możliwości wyboru szlaku jest sporo, ponieważ na szczyt można wejść z czterech stron. Są to szlaki na jednodniową wycieczkę, ale da się również zaplanować wycieczkę, która zajmie wam ponad osiem godzin. Najciekawsze szlaki prezentujemy poniżej.

Wielka SowaKamionki Dolne
Kolor szlaku
Długość szlakuokoło 6,6 km.
Czas przejściaokoło 3 godziny
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT13

Żółty szlak z Kamionek Dolnych, rozpoczynający się przy Kościele Rzymskokatolickim pm. Anioła Stróża (link). Kamionki Dolne to miejscowość leżąca na południe od Pieszyc w woj. dolnośląskim.

Trasa ta jest łatwa do pokonania. Początkowo szlak wiedzie przez pola, by dalej zagłębić się w leśne ostępy. Szlak wznosi się równomiernie praktycznie na całej jego długości. Jest to świetny punkt do rozpoczęcia wycieczki zarówno dla rodzin z dziećmi jak i początkujących i doświadczonych turystów.

Początek żółtego szlaku
Wejście do lasu
Stara Jodła
Widok na Ślężę w oddali
Cesarska DrogaWalim
Kolor szlaku
Długość szlakuokoło 4 km.
Czas przejściaokoło 2 godziny
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT9

Szlak żółty z Walimia, który wiedzie na szczyt Wielkiej Sowy jest dość łagodnym szlakiem, który oferuje ciekawe doznania zarówno w zakresie oglądanych krajobrazów, jak i otoczenia przyrodniczego.

Droga prowadzi przez Jelenią Polanę oraz Małą Sowę. Podejście jest dość kamieniste, jednak nie sprawia większych trudności. Polecamy ten szlak turystom, którzy oczekują lekkiego wysiłku. W zimie można na nim oglądać niesamowity obraz pokrytych śniegiem Gór Sowich.

Wielka SowaPrzełęcz Sokola
Kolor szlaku
Długość szlakuokoło 2,7 km.
Czas przejściaokoło 1,5 godziny
Stopień trudnościBardzo łatwy
Punkty GOT6

Szlak z Przełęczy Sokolej w miejscowości Sokolec. Jest to bardzo łagodny spacerowy szlak, wiodący dobrze utrzymaną gruntową drogą prosto na szczyt Wielkiej Sowy. Na początku szlaku znajduje się parking, na którym pozostawicie swój samochód.

Szlak wiedzie przez Schronisko PTTK Sowa, w którym możecie odpocząć i podbić pieczątki do książeczek GOT. Polecamy ten szlak wszystkim turystom, także tym najmłodszym.

Wielka SowaCzarny Rycerz
Kolor szlaku
Długość szlakuokoło 5,5 km.
Czas przejściaokoło 2,5 godziny
Stopień trudnościŚredni
Punkty GOT10

Szlak z Kamionek przy Czarnym Rycerzu. Początek szlaku jest dość trudny, szlak wiedzie wśród odsłoniętych skał, nie ma tam żadnych ułatwień i łatwo się poślizgnąć. Ciężko też śledzić oznakowanie szlaku i łatwo się na nim zgubić.

Jednak jest to naprawdę ciekawa alternatywa, jeżeli chcecie poczuć się jak na biegu na orientacje Po przejściu początkowego odcinka, szlak dalej wiedzie dobrze przygotowaną leśną drogą do Koziego Siodła i dalej szlakiem czerwonym na szczyt Wielkiej Sowy.

Początek czarnego szlaku
Czarny szlak przy Czarnym Rycerzu
Strumień zasilający Kamionkę
Dalsza część czarnego szlaku w Zimie

Wielka Sowa potrafi zachwycić trasami zarówno w okresie letnim, jak i zimowym. Śnieg potrafi się utrzymywać na szlakach nawet do kwietnia. Dodatkowym atutem jest możliwość takiego samodzielnego dobrania trasy wycieczki, aby była ona satysfakcjonująca dla początkujących turystów, rodzin z dziećmi, czy osób doświadczonych i obytych z górami.

Na szczycie Wielkiej Sowy znajduje się wieża widokowa, która została wybudowana w 1906 roku i jest wspaniałym punktem widokowym, z którego można podziwiać panoramy sięgające od Śnieżnika po Śnieżkę oraz od Wzgórz Trzebnickich po Broumovské Stěny. Znajdują się tam również specjalne wiaty z paleniskami i zawieszonymi na łańcuchach kratami grillowymi, w których zwykle rozpalony jest ogień i można na nich upiec kiełbaski. Wejście na wieżę widokową jest płatne, dlatego warto zabrać ze sobą trochę gotówki (bilet to koszt ok. 6 zł).

Palenisko na szczycie Wielkiej Sowy
Wieża widokowa na Wielkiej Sowie
Drogowskazy na Wielkiej Sowie

Parkingi

W zależności od wybranego przez was szlaku, proponujemy pozostawić wasz samochód na tych parkingach:

Jak się przygotować

Przede wszystkim dobre buty. Szlaki na Wielką Sowę są dość kamieniste, zwłaszcza w pobliżu szczytu. Na szlak w Góry Sowie możecie iść w starym podkoszulku z szafy i zakurzonych spodniach ale złe buty zapamiętacie na długo i odczujecie to na każdym kroku.

Dodatkowo polecamy zabranie ze sobą odpowiednią ilość napojów i jedzenia. Cała wycieczka wraz z odpoczynkiem na szczycie może spokojnie zająć wam około 4-6 godzin w zależności od wybranego szlaku. Warto też pomyśleć o zabraniu ze sobą kiełbasek, które na szczycie będziecie mogli upiec na znajdujących się tam paleniskach.

Galeria zdjęć


Jeżeli chcecie się z nami podzielić waszymi wrażeniami z Wielkiej Sowy to zapraszamy was do polubienia naszej strony na Facebooku (link) oraz dołączenie do naszej Grupy Dyskusyjnej (link), gdzie możecie dzielić się swoimi przeżyciami i pomysłami na górskie wyprawy.

Zapraszamy również na naszego Twittera oraz Instagrama.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.