Wielka Sowa
Korona Gór Polski,  Polecane szlaki,  Sudety

Wielka Sowa, najwyższy szczyt Gór Sowich w Sudetach Środkowych należący do Korony Gór Polski. Opis szlaków i tras wycieczkowych.

Trochę o Wielkiej Sowie

Wielka Sowa to najwyższy szczyt Gór Sowich, znajdujący się w Sudetach Środkowych i wznosi się na wysokość 1015 m. n.p.m. Wielka Sowa leży w województwie dolnośląskim w granicach administracyjnych gminy Pieszyce. Znajduje się ona w dorzeczu Odry, a dokładniej między dorzeczami jej dopływów – Bystrzycy i Nysy Kłodzkiej. Wokół Wielkiej Sowy dostępnych jest wiele szlaków turystycznych, tras rowerowych oraz tras do narciarstwa biegowego. Na szczycie Wielkiej Sowy znajduje się wieża, która z racji położenia jest świetnym punktem widokowym na całe Sudety Środkowe. Główne szlaki na szczyt prowadzą z Przełęczy Jugowskiej, Sokolej i Walimskiej, jednak istnieje wiele alternatywnych szlaków. Cały masyw znajduje się w granicach Parku Krajobrazowego Gór Sowich. Wielka Sowa należy do Korony Gór Polski.

Atrakcje turystyczne w pobliżu Wielkiej Sowy

W okolicy Wielkiej Sowy znajduje się kilka ciekawych atrakcji turystycznych, którymi możecie urozmaicić swoją wycieczkę w ten rejon Sudetów. Poniżej prezentujemy atrakcje znajdujące się najbliżej Wielkiej Sowy:

Sztolnie Walimskie – ok. 3 km od Wielkiej Sowy – jest to tzw. kompleks „Rzeczka”, jeden z siedmiu kompleksów „Riese” wybudowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej w Górach Sowich. 

Podziemne Miasto Osówka – ok. 5 km od Wielkiej Sowy – wykopana dla nazistów przez więźniów podziemna sieć tuneli i pomieszczeń jako część projektu “Riese”.

Projekt “Riese” – ok. 4.7 km od Wielkiej Sowy – największy projekt górniczo-budowlany nazistowskich Niemiec, rozpoczętyi niedokończony w Górach Sowich oraz na zamku Książ i pod nim w latach 1943–1945. Miała to być jedna z kwater głównych Adolfa Hitlera.

Zamek Grodno – ok. 9,3 km od Wielkiej Sowy – zamek położony w Górach Czarnych, w Zagórzu Śląskim.

Polecane trasy wycieczkowe

Na szczyt Wielkiej Sowy prowadzi wiele szlaków turystycznych. Pozwala to na zaplanowanie ciekawej wycieczki dopasowanej do własnych możliwości. Poniżej prezentujemy najciekawsze naszym zdaniem trasy wycieczkowe na Wielką Sowę:

Trasa z Przełęczy Jugowskiej

Najbardziej popularna trasa z Przełęczy Jugowskiej na szczyt Wielkiej Sowy.

Jest to bardzo łatwa i popularna trasa, która przyciąga tłumy turystów z całego regionu. Trasa prowadzi przez Kozie Siodło i Schronisko “Sowa”. Aby nie wracać tym samym szlakiem powrót realizowany jest czerwonym szlakiem przez Rozdroże Pod Wielką Sową. W sezonie letnim na Przełęczy Jugowskiej bardzo ciężko znaleźć wolne miejsce parkingowe. Jeżeli chcecie wybrać się na szczyt tą trasą to polecamy wyjechać w drogę jak najwcześniej. Na drodze dojazdowej do przełęczy często tworzą się długie korki. Trasa ta jest idealna na początek przygody z Górami Sowimi. Polecamy ją osobom, które wybierają się w góry po raz pierwszy.

Kolor szlakuszlak czerwony
Punkt startowyPrzełęcz Jugowska
Odległość do szczytuokoło 5,7 km.
Długość całej trasyokoło 10,1 km.
Czas przejściaokoło 3,5 godziny
Stopień trudnościBardzo łatwy
Punkty GOT12

Trasa z Kamionek Dolnych

Trasa z Kamionek Dolnych na szczyt Wielkiej Sowy.

Nasz osobisty faworyt i świetna alternatywa dla trasy z Przełęczy Jugowskiej. Jest to mniej znana i mniej uczęszczana trasa, dzięki temu nie spotkacie na niej dużych tłumów. Wycieczka rozpoczyna się przy kościele pw. Aniołów Stróżów w Kamionkach Dolnych. Trasa wiedzie żółtym szlakiem przez Starą Jodłę i Rozdroże pod Młyńskiem. Powrót realizujemy tą samą drogą. Tę trasę polecamy osobom, które w górach szukają ciszy i spokoju.

Kolor szlakuszlak żółty
Punkt startowyKamionki Dolne
Odległość do szczytuokoło 6,4 km.
Długość całej trasyokoło 12.9 km.
Czas przejściaokoło 4,5 godziny
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT18

Trasa z Przełęczy Sokoła

Najłatwiejsza trasa na szczyt Wielkiej Sowy z Przełęczy Sokoła.

Trasa ta jest idealna na pierwszy spacer na Wielką Sowę z całą rodziną. Szlak wiedzie przez Schronisko Górskie Orzeł i dalej czerwonym szlakiem na szczyt Wielkiej Sowy. Cała droga jest bardzo łatwa do pokonania, a wycieczka nie zajmie wam więcej niż 2,5 godziny. Opcja idealna na krótki wypad z dziećmi za miasto.

Kolor szlakuszlak czerwony
Punkt startowyPrzełęcz Sokoła
Odległość do szczytuokoło 2,7 km.
Długość całej trasyokoło 5,5 km.
Czas przejściaokoło 2,5 godziny
Stopień trudnościBardzo łatwa
Punkty GOT9

Trasa z Przełęczy Walimskiej

Najdłuższy proponowany przez nas wariant wycieczki na Wielką Sowę.

Trasa z Przełęczy Walimskiej pozwala na odbycie ciekawej i dość długiej wycieczki na szczyt Wielkiej Sowy. Stopień trudności szlaku określamy jako łatwy. Podejście jest dość łagodne a szlaki łatwe do pokonania. Jest to opcja dla osób lubiących dłuższe wędrówki.

Kolor szlakuszlak niebieski
Punkt startowyPrzełęcz Walimska
Odległość do szczytuokoło 3,3 km.
Długość całej trasyokoło 8,5 km.
Czas przejściaokoło 3 godziny
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT11

Wycieczka na Wielką Sowę

Na Wielkiej Sowie byliśmy już kilka razy, za każdym razem startowaliśmy z innego miejsca aby urozmaicić nasze wycieczki i nie wędrować tymi samymi szlakami. Dzisiaj chcielibyśmy podzielić się z wami naszą wiedzą i doświadczeniami jakie zebraliśmy po naszych wędrówkach na szczyt Wielkiej Sowy.

Początek wycieczki, parkingi

Rozpoczynając wycieczkę na Wielką Sowę warto zwrócić uwagę na fakt, iż jest to jeden z najpopularniejszych szczytów w całym regionie. Baza parkingowa wokół Wielkiej Sowy jest dość spora, ale przy najbardziej uczęszczanych szlakach wolne miejsca parkingowe znikają dość szybko. Zalecamy więc wybranie się na wycieczkę o jak najwcześniejszej porze. Poniżej zamieszczamy listę parkingów wraz z linkiem do map Google dla poszczególnych tras wycieczkowych:

Jak dużo miejsca jest na parkingach możecie zobaczyć na poniższych zdjęciach. Widoczne jest na nich obłożenie parkingów na Przełęczy Jugowskiej. Podczas jednego z naszych jesiennych wypadów mieliśmy duży problem z zaparkowaniem samochodu i krążyliśmy ponad godzinę w poszukiwaniu wolnego miejsca.

Aby uniknąć długotrwałego szukania wolnego miejsca parkingowego polecamy na pierwszą wycieczkę skorzystać z żółtego szlaku z Kamionek Dolnych. Parking przy Kościele Anioła Stróża w soboty praktycznie zawsze jest pusty. W niedziele z wolnym miejscem może być trochę gorzej z uwagi na odbywające się w kościele nabożeństwa. Jest to jednak świetna alternatywa dla tak popularnej Przełęczy Jugowskiej, która w sezonie urlopowym przeżywa istne oblężenie.

Żółty szlak z Kamionek Dolnych

Żółty szlak z Kamionek Dolnych to nasz osobisty faworyt. Trasę tą pokonaliśmy kilkukrotnie i w naszym odczuciu jest jedną z najlepszych jeżeli pragniecie wędrować w spokoju i nie przeciskać się na szlaku w tłumie turystów. Tuż za kościołem będziecie wędrować dobrze utrzymaną drogą gruntową, która zaprowadzi was aż do granicy lasu i dalej do miejsca nazwanego “Stara Jodła”. Wędrowanie tym szlakiem jest łatwe i przyjemne, szlak wspina się w górę łagodnie i nie jest męczący.

Po dotarciu do Starej Jodły zachęcamy do zapoznania się ze znajdującymi się tam tablicami informacyjnymi. Tablice zawierają przydatne i ciekawe informacje na temat ścieżki przyrodniczej Lasocin – Kamionki oraz opowiadają historię Starej Jodły. Na tablicach tych znajdziecie również informacje na temat innych ciekawych atrakcji turystycznych w rejonie Gór Sowich, które warto zwiedzić przy okazji spędzania czasu w Górach Sowich.

Jedną z atrakcji, na którą na pewno natkniecie się wędrując żółtym szlakiem z Kamionek Dolnych jest punkt widokowy i widoczna z niego w oddali Ślęża. Dodatkowo z punktu widokowego rozpościera się wspaniała panorama na całą Równinę Świdnicką. Naprawdę jest co oglądać, my spędzamy tam zwykle kilka dłuższych chwil korzystając z lornetki. Przy dobrej pogodzie widać nawet budynek “Skytower” we Wrocławiu.

Góry Sowie są idealnym celem na pierwszą przygodę z górskimi wędrówkami oraz są świetnym miejscem na spędzanie weekendu w gronie rodziny. W Góry Sowie polecamy wybrać się zwłaszcza zimą, ale o tym opowiemy w dalszej części artykułu.

Zima na Wielkiej Sowie

Zimowa wycieczka na Wielką Sowę to ciekawe i zupełnie inne przeżycie niż wędrowanie w okresie letnim. Zimą Góry Sowie pokrywa gruba warstwa śniegu, przez co stają się one popularnym miejscem do uprawiania narciarstwa biegowego. Z tego też powodu przed wyruszeniem na szlaki warto zapoznać się z ważnymi zasadami panującymi w górach zimową porą. Naszą zimową przygodę z Górami Sowimi rozpoczęliśmy ponownie w Kamionkach Dolnych, ale tym razem na szczyt wędrowaliśmy czarnym szlakiem z Kamionek prowadzącym do Koziego Siodła i dalej szlakiem czerwonym na szczyt Wielkiej Sowy. Podczas wędrowania zimą już na samym początku szlaku natkniecie się na zalegający na nim śnieg. Często pod pokrywą śnieżną znajduje się gruba warstwa lodu, dlatego zalecamy zabranie ze sobą raczków. Pozwalają one na bezpieczną i komfortową wędrówkę po ośnieżonych i oblodzonych szlakach.

Czarny szlak z Kamionek polecamy dla osób, które mają ochotę na bardziej “skalistą” wycieczkę. Biegnie on przez “Czarnego Rycerza” ścieżką sentymentalną. W dolnych partiach Gór Sowich śniegu z reguły będzie zwykle mniej. Zależy to oczywiście od miesiąca, w którym wybierzecie się na wycieczkę. Ścieżka na początku czarnego szlaku była tylko nieznacznie pokryta białym puchem, co pozwalało na sprawną i dość bezpieczną wędrówkę. Poniżej możecie zobaczyć jak wyglądają szlaki prowadzące na Wielką Sowę w lutym.

Kiedy docieramy do Śpiewaka i wchodzimy na szeroką leśną drogę okazuje się że warstwa pokrywającego ją śniegu ma co najmniej metr grubości. Maszerując po tak grubej warstwie śniegu wkładamy w to dodatkowe siły, gdyż z każdym krokiem stopa zapada się w śniegu. Cały włożony wysiłek rekompensowany jest pięknymi zimowymi widokami, czystym powietrzem i wspaniałą atmosferą.

Kiedy docieramy na Kozie Siodło na szlaku pojawiają się pierwsze wytyczone tory do jazdy na nartach biegowych. Jedną z najważniejszych zasad podczas wędrowania w górach zimą jest zwracanie szczególnej uwagi na wyznaczone tory do uprawiania narciarstwa biegowego. Torów tych nie powinno się zadeptywać, gdyż utrudnia to przejazd osobom korzystającym z nart biegowych do wędrowania po Górach Sowich. Góry te mają bogatą bazę tras narciarstwa biegowego, z których każdego roku korzysta mnóstwo turystów.

Szczyt Wielkiej Sowy

Na szczycie Wielkiej Sowy znajduje się kilka ciekawych atrakcji, które urozmaicą wam waszą wycieczkę. Pierwszą i największą atrakcją jest kamienna wieża, na szczycie której znajduje się punkt widokowy. Wstęp na wieże jest płatny około 7 zł. Płatność tylko gotówką. Wewnątrz wieży znajduje się również pieczątka, którą możecie wbić do swoich książeczek GOT i Korony Gór Polski.

Widoki z wieży są wspaniałe. Widać z niej całe Góry Sowie, Równinę Świdnicką, Masyw Ślęży oraz Góry Kamienne. Ze szczytu doskonale widać czerwono – żółty szlak do Koziego Siodła a przy dobrej pogodzie również widać Wrocław. Zachęcamy do wejścia na szczyt wieży widokowej, naprawdę warto.

Kolejną atrakcją na szczycie Wielkiej Sowy są wiaty z paleniskami do grillowania. Praktycznie zawsze pali się nich ogień, dodatkowo na szczycie znajduje się sklepik, w którym możecie kupić kiełbaski. Wielu turystów wnosi jedzenie ze sobą aby na szczycie urządzić sobie mały biwak. Wokół wiat często palą się również ogniska, na których śmiało możecie upiec kiełbaski na patyku. Wspólne przygotowywanie kiełbasek na ognisku to świetna rozrywka dla najmłodszych oraz idealna okazja do spędzenia wspólnych chwil na łonie natury.

Na szczycie Wielkiej Sowy znajduje się drewniana rzeźba Sów, które są dodatkową atrakcją turystyczną. Rzeźba ta została wykonana przez Stanisława Taraszczuka i została odnowiona w 2020 roku. Przy tej rzeźbie wielu turystów robi sobie pamiątkowe zdjęcia starając się uchwycić na nich jednocześnie rzeźbę i wieżę widokową. Jak już wspominaliśmy, Wielka Sowa jest świetnie skomunikowana szlakami turystycznymi. Z jej szczytu będziecie mieli bogaty wachlarz możliwości kontynuowania wycieczki, gdyby samo wejście na Sowę było dla was niewystarczające. Warto nadmienić iż przez szczyt Wielkiej Sowy przebiega Główny Szlak Sudecki.

Podczas drogi powrotnej ze szczytu mieliśmy okazję doświadczyć ciekawego zjawiska. Pod koniec dnia szlaki Wielkiej Sowy pokrywa cień, gdy na równinach nadal świeci jeszcze słońce. Wraz z zapadającym zmierzchem wchodząc między drzewa nagle robi się ciemno. Gdy wyjdziecie za obręb lasu w oddali nadal świeci słońce. Zjawisko takie doświadczyliśmy dwukrotnie. Co dokładniej mamy na myśli możecie zobaczyć na poniższej fotografii.

Podsumowanie

Wielka Sowa w Górach Sowich to idealny cel wędrówki zarówno dla początkujących jak i doświadczonych turystów. Duża liczba szlaków turystycznych prowadzących na szczyt pozwala na zaplanowanie optymalnej trasy wycieczki. Niski stopień trudności szlaków pozwoli na spokojną wędrówkę oraz zapewni wiele przyjemności. Na szczycie na turystów czeka kilka ciekawych atrakcji turystycznych oraz świetnie przygotowana infrastruktura turystyczna. Możliwość zorganizowania biwaku na szczycie pozwoli na zorganizowanie ciekawego weekendu w rodzinnym gronie oraz pozwoli komfortowo odpocząć po trudach wędrówki na szczyt. Dodatkowym udogodnieniem jest spora liczba schronisk górskich, w których można zakupić pyszne jedzenie i napoje. Wielka Sowa obowiązkowo powinna znaleźć miejsce w kalendarzu wycieczek w rejonie Sudetów. Polecamy !


Chcecie być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy was do polubienia naszej witryny na Facebooku. Jesteśmy również dostępni na Instagramie oraz Twitterze.

Jeżeli spodobał się wam nasz artykuł, zachęcamy was do komentowania i dzielenia się naszym artykułem z waszymi znajomymi.

Zapraszamy was również do naszej grupy na Facebooku, gdzie możecie dzielić się swoimi wrażeniami i zdjęciami z waszych górskich wypraw (link do grupy – kliknij).


Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.