Dolina Olczyska i Wielki Kopieniec. Wycieczka z Jaszczurówki. Opis szlaku, mapy, dojazd, parkingi.
Dolina Olczyska , dawniej nazywana Olczykiem to dolina reglowa w Tatrach Zachodnich, mająca wylot w Jaszczurówce. Dolina ta leży pomiędzy Nosalem a Małym i Wielkim Kopieńcem. Przez dolinę przepływa Olczyski Potok, dawniej nazywany Olczą, który rozpoczyna swój bieg w Wawierzysku Olczyskim. Wycieczka do Doliny Olczyskiej to miejsce dla osób, które szukają trasy na łagodny i spokojny spacer wśród tatrzańskich szczytów. Dodatkową atrakcją jest znajdujący się tu szczyt Wielki Kopieniec, z którego rozciąga się wspaniała panorama Tatr. Jeżeli szukacie miejsca w Tatrach gdzie nie ma dużych tłumów jak na drodze do Morskiego Oka czy na szlaku na Giewont to wybierzcie się właśnie do Doliny Olczyskiej. W tym wpisie znajdziecie informacje dotyczące trasy wycieczkowej do Doliny Olczyskiej oraz relację ze szlaku. Zapraszamy!
Szlaki do Doliny Olczyskiej
Trasa z Jaszczurówki
Czas: 2,5 godziny, Dystans: 6,1 km. Suma podejść: 445 m.
Trasa do Doliny Olczyskiej z Jaszczurówki sprawdzi się idealnie na spokojny spacer w otoczeniu tatrzańskiej przyrody. Wycieczka rozpoczyna się w Zakopanem w dzielnicy Jaszczurówka, gdzie należy wejść na zielony szlak turystyczny. Trasa wycieczki poprowadzi was wzdłuż Olczyskiego Potoku na Polanę Olczyską gdzie szlak zielony krzyżuje się ze szlakiem żółtym prowadzącym na Nosal. Z Polany Olczyskiej należy ruszyć w dalszą drogę zielonym szlakiem w stronę Polany Kopieniec, gdzie czeka na was krótkie podejście na szczyt Wielki Kopieniec. Wycieczka kończy się na Topolowej Cyrhli. Jest to bardzo łatwa trasa, którą może pokonać dosłownie każdy. Bardziej szczegółowy opis wycieczki znajdziecie w dalszej części wpisu.
Kolor szlaku | |
Punkt startowy | Jaszczurówka |
Odległość do celu | – |
Długość całej trasy | ok. 6,1 km. |
Czas przejścia | ok. 2,5 godziny |
Stopień trudności | Bardzo łatwa |
Punkty GOT | 11 |
Dojazd do Doliny Olczyskiej
Wejście do Doliny Olczyskiej znajduje się przy drodze Oswalda Balzera w dzielnicy Jaszczurówka. Na miejsce można dotrzeć pieszo, własnym samochodem oraz komunikacją miejską. Najłatwiej będzie oczywiście dojechać tu własnym autem. W Jaszczurówce czeka na was niewielki darmowy parking, który ulokowany jest nieopodal wejścia na zielony szlak do Doliny Olczyskiej. Jeżeli ponad własny samochód preferujecie poruszanie się komunikacją miejską to do Jaszczurówki dojedziecie linią nr. 11, która jeździ na trasie Cyrhla – Krzeptówki. Poniżej zamieszczamy mapkę z zaznaczoną lokalizacją parkingu w Jaszczurówce oraz poglądowe zdjęcie abyście wiedzieli ile możecie spodziewać się tam miejsca.
Ruszamy z Jaszczurówki
Wycieczkę do Doliny Olczyskiej rozpoczęliśmy w Jaszczurówce. Na miejsce dojechaliśmy samochodem, który pozostawiliśmy na parkingu przy drodze Oswalda Balzera. Z parkingu schodami zeszliśmy w kierunku wejścia do Doliny Olczyskiej. Wejście na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego jest płatne. W kasie biletowej zakupiliśmy bilety oraz pamiątkowe pinsy TPNu i weszliśmy na teren parku. Początek wędrówki zielonym szlakiem do Doliny Olczyskiej to praktycznie sama przyjemność. Maszerowaliśmy po szerokiej żwirowej drodze, która kilkakrotnie przecina Olczyski Potok. Nad potokiem wybudowano kilka mostów aby ułatwić turystom jego pokonanie. Od razu po wejściu między drzewa wyczuwa się panującą tu spokojną, niczym nie zakłóconą atmosferę. Na szlaku nie było prawie nikogo i przez większość czasu mieliśmy całą dolinę tylko dla siebie. Jest to miejsce wręcz idealne na wypoczynek na łonie natury.
Piękno Doliny Olczyskiej
Przez Dolinę Olczyską przez większość czasu wędruje się szeroką żwirową drogą. W dolinie dominują głównie lasy świerkowe, choć gdzieniegdzie można natknąć się na sosnę zwyczajną i różne rodzaje drzew liściastych. W okresie letnim wokół ścieżki rosną ogromne ilości różnego rodzaju traw i kolorowych kwiatów. Różnice poziomów terenu w Dolinie Olczyskiej są nieznaczne dzięki czemu marsz jest bardzo przyjemny i komfortowy. Podczas wycieczki nie trzeba zastanawiać się, w którym miejscu należy gdzieś skręcić, wystarczy cały czas trzymać się zielonego szlaku. Pierwszy etap wycieczki trwa około 45 minut i kończy się na Polanie Olczyskiej. Odcinek ten ma około 2 kilometry długości. Z Doliną Olczyską związane jest również bardzo smutne wydarzenie gdyż wydarzyła się tu jedna z większych tragedii w Tatrach. W 1994 roku w Dolinie Olczyskiej miała miejsce katastrofa śmigłowca TOPR „Sokół” w której zginęło 4 ratowników. Śmigłowiec za sprawą awarii rozpadł się w powietrzu i runął na ziemię u stóp Wielkiego Kopieńca.
Polana Olczyska
Polana Olczyska położona jest pomiędzy Nosalem a Wielką Królową Kopą i Wielkim Kopieńcem. Niegdyś służyła ona jako miejsce wypasu owiec. Obecnie z 20 znajdujących się tu kiedyś szałasów pasterskich ostały się jedynie trzy. Kiedy docieramy do Polany Olczyskiej zastajemy na niej jedynie kilku turystów, którzy odpoczywają przed dalszą wędrówką. Część z nich zeszła z żółtego szlaku prowadzącego na Nosal, reszta osób przywędrowała od strony Polany Kopieniec. Na środku Polany Olczyskiej ustawione jest kilka drewnianych ław, które służą turystom za miejsce odpoczynku oraz biwaku na świeżym powietrzu. Na polanie jest też pewna ciekawostka, znajduje się tu Olczyskie Wawierzysko. Jest to największe źródło wody pitnej w polskich tatrach o wydajności ok. 700 l/s. Przy wysokich opadach deszczu wydajność wzrasta do nawet 6000 l/s. W 1999 roku Wawierzysko Olczyskie zostało niestety zdemolowane przez wandali i na obecną chwilę wypływ wody następuje tylko z okrągłego zagłębienia wśród zarośli i skał.
Wejście na Wielki Kopieniec
Po krótkim odpoczynku na Polanie Olczyskiej ruszamy w dalszą drogę w stronę Polany Kopieniec. Tutaj zaczyna się łagodne podejście, które ma około 1,5 kilometra. Pokonanie go nie powinno sprawić nikomu większych problemów. Nam udało się pokonać je w około godzinę czasu. Maszerowaliśmy bardzo powoli aby po pierwsze nacieszyć oczy wspaniałymi widokami, a po drugie traktowaliśmy wycieczkę do Doliny Olczyskiej jak swojego rodzaju odpoczynek od trudniejszych tatrzańskich tras, które przebyliśmy wcześniej. Na Polanie Kopieniec znajduje się kilka większych szałasów pasterskich, które ustawione są w klasycznej rzędówce. Jest to jedna z nielicznych polan, na których nadal utrzymał się wypas owiec, obecnie jest to tzw. wypas kulturowy czyli wypas owiec i bydła na terenach chronionych z zachowaniem licznych ograniczeń. Pięknym zjawiskiem przyciągających co roku wielu turystów jest zakwitanie na Polanie Kopieniec krokusów.
Warto również zdecydować się na podejście na Wielki Kopieniec, który wznosi się na wysokość 1328 m. n.p.m. Sam wierzchołek szczytu jest goły i skalisty, ale roztaczają się z niego wspaniałe widoki jak panorama Tatr Zachodnich, czy widok na Czerwone Wierchy, Giewont czy Podhale. Naprawdę warto wejść na szczyt dla choćby samych widoków. Z Wielkiego Kopieńca schodzimy nadal trzymając się zielonego szlaku, mijamy znajdujący się przy szlaku Kamienny Krzyż i kierujemy się w stronę Cyrhli do wyjścia z Tatrzańskiego Parku Narodowego. Tu kończy się nasza wspólna wycieczka do Doliny Olczyskiej i na Wielki Kopieniec. Mamy nadzieje że znaleźliście w tym wpisie niezbędne informacje, które pomogą wam w planowaniu waszej wycieczki. Zapraszamy was do innych naszych wpisów na temat Tatr i jak zwykle „Do zobaczenia na szlaku!”.
Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.
Pytanko czy tą trasę uda się pokonać z dzieckiem wózkiem spacerowym ??
Z Jaszczurówki na Polanę Olczyską bez większych problemów ale fragment od Polany Olczyskiej na Polanę Kopieniec może już być lekkim wyzwaniem. Tam zaczynają już pojawiać się większe kamienie na szlaku i robi się bardziej wyboiście i lekko pod górkę. Dalej za Wielkim Kopieńcem są drewniane schodki więc też będzie to wyzwanie. Jeżeli z wózkiem spacerowym to właśnie z Jaszczurówki na Polanę Olczyską 🙂