Huta Szkła Julia. Ciekawa atrakcja w Piechowicach obok Szklarskiej Poręby. Zwiedzanie, ceny biletów, godziny otwarcia.
Huta Szkła Julia w Piechowicach to miejsce, w którym od wielu lat wyrabia się piękne, szklane arcydzieła. Jest to jeden z niewielu istniejących jeszcze producentów szkła kryształowego w Polsce, podtrzymujący dawne tradycje regionu. Produkuje się tu unikatowe, ręcznie formowane i szlifowane produkty ze szkła kryształowego. Huta Szkła Julia to miejsce, gdzie możecie na własne oczy zobaczyć proces produkcji szkła kryształowego. Podczas zwiedzania huty poznacie tajniki wytwarzania szkła, przyjrzycie się, jak pracują hutnicy i szklarze, zobaczycie również, w jaki sposób powstają wyroby ze szkła kryształowego. Po zwiedzaniu będziecie mogli odwiedzić sklep huty „Julia”, gdzie czekać będą na was gotowe do zakupu pięknie wykonane, szklane arcydzieła. W tym wpisie zamieściliśmy kilka przydatnych informacji, które pozwolą wam zaplanować zwiedzanie Huty Szkła Kryształowego „Julia”. Znajdziecie tu informacje dotyczące dojazdu i parkingów, cen biletów wstępu, godzin zwiedzania oraz krótki opis całej wycieczki. Zapraszamy!
Dojazd i parkingi
Huta Szkła Julia znajduje się w Piechowicach, miejscowości w woj. dolnośląskim w powiecie karkonoskim. Na miejsce najwygodniej będzie dojechać własnym samochodem. Piechowice leżą przy drodze krajowej nr. 3, która prowadzi do Szklarskiej Poręby. Jeżeli więc wybieracie się na urlop do Szklarskiej, koniecznie dopiszcie sobie zwiedzanie Huty Szkła Julia do swoich planów. Aby bezbłędnie dotrzeć na miejsce wpiszcie w nawigację adres ul. Kryształowa 73, Piechowice. Jeżeli nie możecie akurat skorzystać z samochodu to do Huty Szkła możecie również dojechać autobusem PKS, pociągiem oraz autobusem linii nr. 9 MZK z Jeleniej Góry.
Ceny biletów wstępu
Zwiedzanie Huty Szkła Kryształowego „Julia” jest płatne. Bilety wstępu możecie zakupić w kasie biletowej na miejscu, bądź przez Internet na stronie Huty „Julia” pod tym linkiem – kliknij. Oprócz zwiedzania terenu Huty możecie również zwiedzić atrakcję dodatkową, jaką jest „Krystalium”. Więcej informacji o samym Krystalium znajdziecie w dalszej części wpisu. Dodatkowo Huta Julia ma w swojej ofercie szereg warsztatów tematycznych jak np. grawerowanie w szkle, malowanie na szkle czy „Świat Koralików”. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie internetowej huty. Poniżej zostawiamy aktualne ceny biletów wstępu na poszczególne atrakcje:
Godziny zwiedzania
Zwiedzanie Huty Szkła Julia możliwe jest od poniedziałku do niedzieli o określonych godzinach. Wejście na zwiedzanie odbywa się w godzinach: 9:30, 10:00, 10:30, 11:00, 11:30, 12:00, 12:30, 13:30, 14:00, 14:30, 15:00, 15:30, 16:00. Ostatnie wejście o godzinie 16:00. Zwiedzanie terenu huty trwa około 35 minut. Huta Julia nie gwarantuje jednak wejścia o danej godzinie z uwagi na limit wejść na godzinę oraz dostępność przewodnika. Na zwiedzanie można wejść z psem ale tylko i wyłącznie w kagańcu i na smyczy. Możliwe jest również zwiedzanie w językach obcych – huta posiada opracowane foldery w języku angielskim i niemieckim.
Zwiedzanie Huty
Na zwiedzanie Huty Szkła Julia wybraliśmy się przy okazji urlopu w Szklarskiej Porębie. Aby odpocząć trochę od górskich wędrówek, postanowiliśmy poszukać ciekawych atrakcji turystycznych w okolicy. W lokalnym przewodniku natrafiliśmy na wzmiankę o hucie szkła, która znajduje się tuż obok Szklarskiej Poręby w mieście Piechowice. Jako że miejsce to opisane było jako pełne ciekawej historii, oraz wysoko oceniane przez zwiedzających, postanowiliśmy czym prędzej wybrać się na zwiedzanie. I nie pożałowaliśmy naszej decyzji! Zapraszamy was zatem na krótki opis atrakcji, jakie czekają na was podczas zwiedzania Huty Szkła Julia. Zwiedzanie rozpoczynamy od zwiedzania hali głównej huty oraz zapoznania się z procesem wytwarzania szkła kryształowego. Będziecie mogli tu zobaczyć, jak powstają szklane bańki oraz w jaki sposób są one formowane na kształt końcowego produktu. Przewodnik opowie wam również, z czego składa się szkło kryształowe oraz będziecie mieli okazję zobaczyć na własne oczy pracę hutników.
Po obejrzeniu pracy hutników, przewodnik zaprowadzi was w głąb hali na dalsze zwiedzanie. Będziecie mogli tam zobaczyć, w jaki sposób ze szklanej bańki powstają pięknie wykończone szklane arcydzieła. Zapoznacie się tam z technikami rzemieślniczymi, które wykorzystywane są od wielu lat, aby wytwarzać unikatowe szklane dzieła. Przejdziecie obok wielu ciekawych stanowisk, gdzie zobaczycie pracowników huty podczas ich codziennej pracy. Będziecie mieli okazje zobaczyć, jak powstają charakterystyczne wcięcia w szkle oraz w jaki sposób barwione jest szło kryształowe. Oprócz tego zobaczycie, w jaki sposób tworzone są piękne ozdoby z kolorowych szklanych rurek. Ozdoby te mają różne formy, od szklanych kotów, papug, psów i węży przez szklane kwiaty, pająki czy owady. Każda z nich jest unikatowa i niepowtarzalna, co nadaje im dodatkowego piękna. Ozdoby te będziecie mogli później zakupić w sklepie Huty Julia.
Szkło Kryształowe z Huty „Julia”
Najpowszechniejszym typem szkła, z którym spotykamy się na co dzień jest szkło sodowe. Jest ono tanie, łatwo dostępne, charakteryzuje je też dużo większa kruchość. Szkło kryształowe, wytwarzane w Hucie Julia jest przede wszystkim dużo bardziej wytrzymałe i cięższe. Przez zawartość dużej ilości ołowiu w szkle jest ono również dużo bardziej błyszczące i przejrzyste – stąd też wzięła się nazwa tego szkła, kojarzącego się z górskimi kryształami. Szkło kryształowe jest zazwyczaj ozdobione dużą ilością pięknych wzorów. Każdy projekt realizowany jest z najwyższą starannością oraz dbałością o najmniejszy detal. Jeżeli podczas procesu wycinania wzorów, na którymkolwiek etapie coś pójdzie nie tak, produkt ląduje w koszu a szkło wraca do ponownego przetworzenia. Poniżej możecie zobaczyć przykładowe wyroby ze szkła kryształowego, jakie produkowane są w Hucie Szkła Julia w Piechowicach.
Po zwiedzaniu czas na zakupy
Jak już wspomnieliśmy, po zwiedzaniu huty możecie udać się do sklepiku, aby zakupić na pamiątkę kunsztownie wykonane produkty ze szkła kryształowego. W ofercie sklepu znajdują się wyroby zarówno ze szkła przeźroczystego, jak i kolorowego. My podczas naszego zwiedzania pokusiliśmy się o zakup dwóch szklanek z wyrytymi w szkle metodą piaskowania wizerunkami cietrzewia oraz lisa. Naczynia te służą do dnia dzisiejszego i za każdym razem gdy ich używamy, przypominają nam wszystko to, co zobaczyliśmy podczas zwiedzania huty. Również was zachęcamy do zakupienia nawet małego drobiazgu. Sklep otwarty jest siedem dni w tygodniu, od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 09:00 do 17:00. Dodatkowo możecie również skorzystać z usług Kawiarni Kryształowej, gdzie będziecie mogli napić się pysznej kawy i zjeść coś słodkiego.
Dodatkowa atrakcja – Krystalium
Na zakończenie mamy jeszcze dla was wskazówkę odnośnie zwiedzania dodatkowej atrakcji, jaką jest Krystalium. Jest to miejsce, gdzie będziecie mogli zapoznać się bliżej z ciekawą historią wytwarzania szkła kryształowego na terenie Karkonoszy. Dziesiątki lat historii Huty Szkła Julia w Piechowicach zostały zamknięte w kilkunastu gablotach tematycznych, które są podkreślone światłem, muzyką oraz tematycznymi opowiadaniami. Jest to coś, co koniecznie trzeba zobaczyć na własne oczy. Do tego dołożono interaktywną wystawę, gdzie możecie na przykład poczuć różnicę między wagą zwykłego szkła, a szkła kryształowego lub sprawdzić, ile potrzeba siły aby wydmuchać kryształowy wazon. A to nie wszystko, bo w dalszej części wystawy zapoznacie się z różnymi ciekawymi prawami fizyki – zobaczycie na przykład, jak rozprasza się światło na szklanym pryzmacie. Takich smaczków znajdziecie w Krystalium bardzo wiele, warto więc dodać to miejsce do swoich planów zwiedzania.
Podczas zwiedzania terenu Huty Szkła Julia oraz Krystalium bawiliśmy się świetnie. Poznaliśmy nie tylko tajniki tworzenia szkła kryształowego ale zapoznaliśmy się również z szalenie ciekawą historią szklarstwa w Karkonoszach. Huta Szkła Julia to miejsce, które koniecznie powinno znaleźć się w waszych planach zwiedzania, jeżeli planujecie wyjazd w kierunku Szklarskiej Poręby. Tutaj zakończymy naszą wspólną wycieczkę. Mamy nadzieje że wpis wam się podobał i znaleźliście tutaj wiele przydatnych informacji. Dziękujemy za waszą uwagę i jak zwykle do zobaczenia na szlaku!
Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.
Megamózg wymyślił te akwaria ze szklanymi rybkami. Świetne!
Zdecydowanie polecam, szczególnie możliwość zakupu jednego biletu na trzy atrakcje, łącznie z wizytą w hali produkcyjnej.