Atrakcja turystyczna,  Góry Stołowe,  Sudety

Skalna Czaszka w Górach Stołowych – jak dojść? Szlaki, parking, dojazd.

Skalna Czaszka to wyjątkowa formacja skalna o mrocznym wyglądzie, która jest chętnie odwiedzana przez turystów odwiedzających Góry Stołowe. Skalna Czaszka przez wiele lat była jednym z najbardziej tajemniczych miejsc w Górach Stołowych, o którym wiedzieli tylko nieliczni wtajemniczeni. Miejsce to ani nie było oznaczone na mapie, ani nie prowadził do niej żaden szlak turystyczny. Aby obejrzeć Skalną Czaszkę trzeba było nielegalnie wchodzić na tereny objęte ścisłą ochroną łamiąc tym samym obowiązujące prawo. Na szczęście dzisiaj Skalna Czaszka udostępniona jest już dla zwiedzających, którzy mogą wybrać się na wycieczkę pokonując widokowy szlak z Lisiej Przełęczy pod Karłowem. Podczas wycieczki nad Skalną Czaszkę zobaczycie unikatową formację skalną, odkryjecie piękne tarasy widokowe i zapoznacie się z mroczną historią tego miejsca, gdyż nieopodal Skalnej Czaszki popełniono okrutną zbrodnię, która nie została wyjaśniona do dnia dzisiejszego. Zapraszamy!

Skalna Czaszka – dojazd i parkingi

Szlak na Skalną Czaszkę rozpoczyna się na Lisiej Przełęczy, do której można dojechać lub dojść pieszo z Karłowa. Do Karłowa oraz na Lisią Przełęcz najwygodniej jest dojechać własnym samochodem. Co prawda do Karłowa dojeżdżają busy z Kudowy-Zdrój jaki i Kłodzka, ale są to dosłownie cztery przejazdy w ciągu dnia. Szczegółowy rozkład jazdy busów do Karłowa z Kudowy-Zdrój oraz z Kłodzka znajdziecie w Internecie. Wybierając się na wycieczkę na Skalną Czaszkę samochodem wasz pojazd możecie zaparkować w Karłowie na jednym z tamtejszych prywatnych parkingów a następnie czeka was krótki marsz pod niebieski szlak na Lisią Przełęcz. Możecie też spróbować szczęścia, podjechać pod samą Lisią Przełęcz i tam próbować zaparkować wasze auto na niewielkim leśnym parkingu. Pamiętajcie jednak że liczba miejsc parkingowych na Lisiej Przełęczy jest mocno ograniczona. Poniżej znajdziecie linki z zaznaczonymi parkingami na Skalną Czaszkę:

Parking samochodowy na Lisiej Przełęczy pod Karłowem

Skalna Czaszka – szlaki

Na Skalną Czaszkę polecamy wam wybrać się niebieskim szlakiem z Lisiej Przełęczy pod Karłowem. Wycieczka na Skalną Czaszkę rozpoczyna się na niewielkim parkingu samochodowym na Lisiej Przełęczy pod Karłowem, skąd należy ruszyć niebieskim szlakiem na podejście na szczyt Narożnik (849 m. n.p.m.) Na Narożniku zwiedzicie tarasy widokowe na tutejszych wychodniach skalnych. Za Narożnikiem następnie czeka was marsz na Kopę Śmierci (825 m. n.p.m.). W ciągu niebieskiego szlaku znajdziecie też miejsce pamięci dwójki studentów z Wrocławia, którzy zostali zamordowani na Narożniku w 1997 roku. Po minięciu miejsca pamięci niebieski szlak doprowadzi was już prosto do metalowych schodów, które są zejściem na ścieżkę na Skalną Czaszkę. Po zwiedzaniu Skalnej Czaszki należy wrócić po własnych śladach na Lisią Przełęcz. Bardziej szczegółowy opis tej trasy znajdziecie w dalszej części artykułu.

Kolor szlakuszlak niebieski
Punkt startowyLisia Przełęcz pod Karłowem
Odległość do celuok. 2,00 km.
Długość całej trasyok. 3,90 km.
Czas przejściaok. 1 godz. 30 min.
Stopień trudnościDość łatwy
Punkty GOT6

Startujemy z parkingu na Lisiej Przełęczy

Na wycieczkę na Skalną Czaszkę polecamy wam wybrać się w ramach wyprawy na Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych. Skalna Czaszka to unikatowa atrakcja turystyczna w Górach Stołowych, która jest niestety często pomijana przez turystów. Wynika to z faktu, że przez wiele lat nad Skalną Czaszkę nie prowadził żaden znakowany szlak turystyczny. Na szczęście obecnie można się tam dostać w miarę łatwym niebieskim szlakiem z Lisiej Przełęczy. Na Lisią Przełęcz można podjechać autem, które następnie możecie zaparkować na znajdującym się na przełęczy niewielkim parkingu. Po zaparkowaniu pojazdu wystarczy że odnajdziecie oznaczenia niebieskiego szlaku prowadzącego na Narożnik i tu rozpocznie się cała wasza przygoda z odkrywaniem Skalnej Czaszki. Ścieżkę na Narożnik z Lisiej Przełęczy można zaliczyć do szlaków o dość niskim stopniu trudności. Nie ma tu ani bardzo stromych podejść, ani dużych przeszkód terenowych. Szlak ten jednak zdecydowanie nie nadaje się na spacer z malutkimi dziećmi. Na trasie wycieczki nad Skalną Czaszkę natkniecie się bowiem na sporo wystających korzeni, ostrych skał oraz na liczne wysokie urwiska. Największe trudności na trasie czekają na was głównie na samym jej początku. Za szczytem Narożnik niebieski szlak prowadzi już po bardziej płaskim terenie, choć nadal będzie on miał formę wąskiej leśnej ścieżki.

Wędrówkę nad Skalną Czaszkę rozpoczynamy na Lisiej Przełęczy
Na Skalną Czaszkę zaprowadzi was niebieski szlak turystyczny
Początkowe podejście niebieskim szlakiem na Narożnik nie należy do najłatwiejszych
Ścieżka na Skalną Czaszkę za Narożnikiem jest już nieco łatwiejsza

Tarasy widokowe na Narożniku

Podejście na Narożnik z Lisiej Przełęczy zajmuje około 15 minut. Nagrodą za cały wasz trud włożony w dotarcie na ten szczyt będzie możliwość oglądania pięknych krajobrazów z tutejszych tarasów widokowych. Tarasy widokowe na Narożniku znajdziecie po prawej stronie niebieskiego szlaku na Skalną Czaszkę. Pierwszy taras widokowy na Narożniku to niewielka wychodnia skalna, która skrywa się za kilkoma niewielkimi brzózkami rosnącymi na szczycie. Tutaj taka mała uwaga: Punkty widokowe na Narożniku nie są w żaden sposób zabezpieczone. Nie ma tu ani metalowych barierek, ani żadnych drzew, których można by się przytrzymać spoglądając w dół. Wchodząc zatem na wychodnie skalne na Narożniku zachowajcie szczególną ostrożność. Widoki jakie przyjdzie wam podziwiać z Narożnika są wyjątkowo ciekawe. Świetnie widać stąd cały Szczeliniec Wielki oraz dużą część Gór Stołowych. Na horyzoncie dobrze będzie też widać czeskie szczyty piętrzące się wokół miasta Náchod oraz Góry Bystrzyckie i Góry Orlickie. Po zwiedzaniu tarasów widokowych na Narożniku niebieski szlak poprowadzi was dalej skalną granią, na której co jakiś czas będą pokazywały się kolejne punkty widokowe. Pięknych panoram na trasie wam tu zatem na pewno nie zabraknie.

W drodze na Skalną Czaszkę na Narożniku odkryjecie wiele tarasów widokowych
Widok na Szczeliniec Wielki z tarasu widokowego na Narożniku
Ścieżka na Skalną Czaszkę prowadzi zboczem Narożnika
Przez większą część wędrówki na szlaku będziecie mieli super widoki

Skalna Czaszka – zabójstwo studentów w Górach Stołowych

Po zwiedzaniu Narożnika niebieski szlak poprowadzi was dalej w stronę szczytu Kopa Śmierci. Kopa Śmierci to kolejne niewysokie wzniesienie w Górach Stołowych o wysokości 825 m. n.p.m. Odcinek szlaku od Narożnika do Kopy Śmierci prowadzi już po zdecydowanie łagodniejszym terenie, na którym nie ma żadnych stromych podejść. Nadal jednak będzie to wąska leśna ścieżka usiana gęstą siecią korzeni i pełna skalnych odłamków. Na tym odcinku trasy czeka was zwiedzanie miejsca, w którym niegdyś rozegrała się straszliwa zbrodnia. Zbrodnią tą było zabójstwo pary studentów wrocławskiej Akademii Rolniczej: Anny Kembrowskiej oraz Roberta Odżgi, którzy zostali zastrzeleni pod Narożnikiem 17 sierpnia 1997 roku przez nieznanego sprawcę. Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest do dzisiaj przez Wydział Spraw Niewykrytych z Krakowa, a zabójca pary nadal jest na wolności. Zbrodnia ta nadal budzi ogromne emocje wśród lokalnych mieszkańców. Dziś w miejscu, w którym znaleziono ciała studentów z Wrocławia znajduje się miejsce pamięci w postaci kamiennej tabliczki oraz niewielkiej kapliczki, przy której cały czas zapalone są znicze. Warto zatrzymać się na chwilę w tym miejscu i w ciszy przeczytać treść tabliczki. Miejsce pamięci jest świetnie widoczne i znajduje się ono praktycznie na samym szlaku, więc na pewno go nie ominiecie.

W tym miejscu, tuż za Narożnikiem miała niegdyś miejsce straszna zbrodnia
Miejsce pamięci w miejscu gdzie zamordowani zostali studenci Akademii Rolniczej we Wrocławiu

Zwiedzanie Skalnej Czaszki w Górach Stołowych

Po minięciu Kopy Śmierci do zejścia na Skalną Czaszkę pozostanie wam już około dziesięć minut marszu. Zbliżając się do Skalnej Czaszki szukajcie przy szlaku specjalnych drogowskazów w kształcie strzałki z napisem „Skalna Czaszka”. Aby wejść na atrakcję trzeba będzie pokonać kilkanaście metalowych schodów, które wzniesione zostały przez władze Parku Narodowego Gór Stołowych. Schodki te powstały, aby zapewnić turystom lepszy dostęp do Skalnej Czaszki. Po pokonaniu metalowych schodków kierujcie się za kolejnymi drogowskazami i po chwili będziecie już u celu wycieczki. Skalna Czaszka to formacja skalna, która powstała w całkowicie naturalny sposób. Czaszka składa się z dwóch skalnych „oczodołów”, pomiędzy którymi wyszczególniony jest skalny „nos” i skalne „usta”. Skała ta kojarzy się nam z czaszką, ponieważ ludzkie oko widząc trzy charakterystyczne punkty – parę oczu i usta – z reguły powoduje iż mózg interpetuje całość właśnie jako ludzką twarz. Skalna Czaszka w Górach Stołowych powstawała przez miliony lat w procesie wietrzenia skał. Ściekająca tu woda naturalnie wyrzeźbiła zagłębienia w piaskowcu oraz wywołała jego spękania. Co ciekawe proces ten trwa nieustannie przez cały czas i jest bardzo prawdopodobne, ze za kilka tysięcy lat Skalna Czaszka całkowicie zmieni swój kształ. Po zwiedzaniu atrakcji możecie ruszyć w drogę powrotną na Lisią Przełęcz niebieskim szlakiem turystycznym. Na Lisią Przełęcz możecie też ruszyć przez Skały Puchacza i przez Białe Skały, ale to już temat na osobny artykuł.

Na Skalną Czaszkę schodzi się po metalowych schodkach
Skalna Czaszka w Górach Stołowych
Szlak podchodzi praktycznie pod Skalną Czaszkę – z bliska wyraźnie widać oczodoły i zarys nosa
Po zwiedzaniu Skalnej Czaszki wracamy na Lisią Przełęcz lub ruszamy na Skały Puchacza

Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.


Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze