Kowadło: najwyższy szczyt Gór Złotych. Szlak na Kowadło, mapy, dojazd, parking.
Kowadło to szczyt graniczny znajdujący się w południowej części Gór Złotych w Sudetach Wschodnich. Szczyt ten wznosi się na wysokość 988 m. n.p.m. i góruje nad wsią Bielice w woj. dolnośląskim. Na szczyt najłatwiej dostać się szlakiem wychodzącym właśnie z Bielic i to ten wariant wycieczki przedstawimy wam w tym artykule. Wycieczka na Kowadło jest szybka i łatwa, trasa na szczyt liczy nieco ponad 5 kilometrów a czas jaki jest potrzebny na jej pokonanie to około 50 minut. Dodając do tego czas na odpoczynek oraz robienie zdjęć wejście na Kowadło i powrót do Bielic nie powinien zająć więcej niż około 2,5 godziny. Kowadło należy do Korony Gór Polski, dlatego też jeżeli zdobywacie godność Zdobywcy Korony Gór Polski będzie to obowiązkowy cel na waszej mapie wycieczek po Sudetach.
Szlaki na Kowadło
Trasa z Bielic
Czas: 1 godz. 45 min. Dystans: 5,1 km. Suma podejść: 302 m.
Najłatwiejsza trasa na szczyt Kowadła z miejscowości Bielice. Trasa, którą wam proponujemy jest łatwa, krótka i nie wymaga żadnego przygotowania kondycyjnego. Jeżeli macie ochotę na spokojną wędrówkę, podczas której nie będziecie musieli pokonywać żadnych trudnych przeszkód terenowych to trasa z Bielic sprawdzi się doskonale. Szlak biegnie początkowo po szerokiej leśnej drodze przeciwpożarowej. Następnie po około 900 metrach szlak zakręca w las. Tutaj podejście staje się nieco bardziej strome, szlak biegnie po wydeptanej wąskiej leśnej ścieżce, czeka tu więc na was odrobina wysiłku. Strome podejście jest na szczęście krótkie, po chwili szlak znów poprowadzi was bo bardziej płaskim terenie. Trasę ta spokojnie przejdą zarówno początkujący turyści, rodzice z dziećmi jak i osoby starsze.
Kolor szlaku | |
Punkt startowy | Bielice |
Odległość do celu | ok. 2,5 km. |
Długość całej trasy | ok. 5,1 km. |
Czas przejścia | ok. 1 godz. 45 min. |
Stopień trudności | Łatwy |
Punkty GOT | 6 |
Dojazd i parkingi pod Kowadłem
Do Bielic najlepiej dojechać własnym samochodem z okolic Stronia Śląskiego w woj. dolnośląskim. Dojazd ze Stronia Śląskiego zajmuje około 15 minut a droga, którą będziecie jechać prowadzi przez wsie Goszów oraz Stary i Nowy Gierwatów. Poniżej zamieszczamy mapkę z zaznaczoną lokalizacją Bielic, wystarczy kliknąć na przycisk „wyświetl większą mapę” i będziecie mogli na waszym telefonie wyznaczyć trasę dojazdu.
Jeżeli na wycieczkę wybieracie się samochodem to przyda wam się garść informacji o dostępnych w Bielicach miejscach parkingowych. Polecamy wam dwa takie miejsca, gdzie możecie bezpiecznie zostawić wasze auto. Pierwsze zlokalizowane jest przy przystanku PKS jakieś 300 metrów od wejścia na szlak turystyczny. Parking ten jest dość duży, na pewno znajdziecie na nim wolne miejsce. Minus jest taki że trzeba przejść dodatkowe kilkaset metrów asfaltową drogą do wejścia na trasę wycieczki. Drugi parking znajduje się tuż przy samym szlaku naprzeciwko leśniczówki Bielice. Sytuacja od lat jest tu dość niejasna, gdyż przed samą leśniczówką znajduje się znak zakazu ruchu i szlaban, a zaraz za nim tabliczka informująca o miejscach postojowych. Parking ten jest niewielki i często zapełniony po brzegi także lepszą opcją będzie skorzystanie z parkingu przy przystanku PKS. Poniżej linki z zaznaczoną lokalizacją obu miejsc:
Wyruszamy z Bielawy
Z parkingu asfaltową drogą ruszamy na zachód i po chwili wchodzimy na leśną drogę. Po prawej stronie drogi leniwie płyną wody potoku Biała Lądecka. Potok ten pięknie komponuje się z całą okolicą, występują również na nim liczne wodospady, warto więc zejść na dół na brzeg potoku aby zrobić tu kilka zdjęć. Tuż za leśniczówką Bielice znajduje się również ogromne drzewo z przybitym do niego drogowskazem wyznaczającym kierunek marszu na Kowadło. Szlak, który zaprowadzi was na szczyt to zielony Europejski Szlak Długodystansowy E3. Drogowskaz mówi, że na Kowadło dotrzecie po około 50 minutach marszu, ale oczywiście doliczamy do tego czas na odpoczynki oraz robienie zdjęć. Tutaj rozpoczynamy więc naszą wędrówkę na szczyt Kowadła.
Leśna droga na Kowadło
Tak jak wspominaliśmy zielony szlak wychodzący z Bielic jest początkowo bardzo łagodny i łatwy do pokonania. Pierwsze 900 metrów trasy to spokojny spacer wśród wysokich drzew. Zarówno szczyt Kowadła jak i jego zbocza gęsto porastają świerki i sosny, cała wycieczka odbywa się zatem w towarzystwie świeżego leśnego powietrza z domieszką zapachu świeżej żywicy. Osobiście uwielbiamy ten zapach, las najlepiej pachnie zwłaszcza rano, gdy drzewa i kosodrzewinę pokrywa jeszcze poranna rosa. Na tym odcinku szlaku często można spotkać rodziców z dziećmi. Często też widuje się tu pary, które wybrały się na wycieczkę z maluchami w wózkach dziecięcych. Warto w tym miejscu wspomnieć, że jeżeli również chcielibyście wybrać się na Kowadło z dzieckiem oraz wózkiem dziecięcym to zaopatrzcie się przy okazji w chustę do noszenia dziecka lub nosidełko. Po przejściu pierwszego 900 metrowego odcinka zielony szlak skręca w las a podejście robi się tu dość strome. Nie dacie rady niestety podjechać pod nie wózkiem. Wielu rodziców decyduje się na pozostawienie tutaj wózka i kontynuowanie wycieczki właśnie z chustą lub nosidełkiem.
Samo podejście ma około 400 metrów długości, a dość stromo jest mniej więcej do połowy tego odcinka. Należy tu uważać na wystające korzenie drzew. Po około 200 metrach podejście będzie już bardziej łagodne, wycieczka ponownie stanie się łatwa i przyjemna. Po przejściu 400 metrów szlak wyprowadzi was na punkt „Pod Kowadłem” gdzie ścieżka znów będzie biegła po prawie płaskim terenie. W tym miejscu przebiega granica państwa, tutaj również szlak zielony łączy się ze szlakiem żółtym prowadzącym na Przełęcz Trzech Granic. My udajemy się w lewo i kontynuujemy marsz zielonym szlakiem w stronę szczytu Kowadła.
Rozdroże pod Kowadłem
Przez Góry Złote prowadzi wiele szlaków turystycznych, które pozwolą zaplanować łatwe oraz ciekawe wycieczki. Oprócz trasy na Kowadło można zaplanować tu trasy, które poprowadzą was np. na Postawną, Jawornik Wielki, Smrek czy Špičák. Są to wycieczki, które tak jak trasa na Kowadło świetnie sprawdzą się w roli „tych pierwszych w życiu”. W Górach Złotych czeka na was również wiele miejsc, z których roztaczają się wspaniałe widoki. Podczas zdobywania Kowadła takie miejsce znajdziecie za punktem „Pod Kowadłem” niedaleko samego szczyt w ciągu zielonego szlaku. Warto tu wspomnieć że na tym punkcie będziecie mieli dwie opcje podejścia do wyboru. W lewo odchodzi szlak zielony, który prowadzi przez punkt widokowy, a w prawo odchodzi szlak żółty, który prowadzi was między skały gęsto pokryte krzewami borówki. Oba szlaki są ciekawe, dlatego sami podejmijcie decyzje co do kierunku podejścia na szczyt.
Szczyt Kowadła
Sam szczyt Kowadła nie jest zbyt imponujący, nie będziecie tu mieli niestety okazji zobaczyć żadnych fajnych widoków. Cały szczyt Kowadła otoczony jest młodymi jodłami, które całkowicie zasłaniają jakiekolwiek krajobrazy. Gdzieniegdzie tylko widać jakieś małe prześwity między drzewami ale nie jest to to czego byście oczekiwali po wejściu na górę. Kopulasty szczyt Kowadła to niewielka polana, którą porasta niska trawa. W centralnej części tej polany znajduje się niewielkie wzniesienie, na którym umieszczono drogowskaz wyznaczający punkt szczytowy. Zwykle można tu spotkać wielu turystów, którzy odpoczywają na skałach po trudach wędrówki. Na szczycie jest wystarczająco dużo miejsca dla wszystkich, na pewno więc najdziecie dla siebie idealne miejsce do odpoczynku.
Aby potwierdzić zdobycie Kowadła, należy do książeczki Korony Gór Polski wbić odpowiednią pieczątkę. Pieczątkę tę znajdziecie w niewielkiej skrzyneczce, która przymocowana jest do drogowskazu na szczycie Kowadła. W skrzyneczce znajduje się stempel, gąbka oraz atrament do nasączenia stempla. Pamiętajcie aby zrobić sobie zdjęcie, na którym widoczni jesteście wy oraz tabliczka z nazwą szczytu. Aby wejście na szczyt Korony Gór Polski było zaliczone, trzeba potwierdzić je wbitym stemplem oraz właśnie zdjęciem ze szczytu.
Tutaj kończy się nasza wspólna wycieczka na Kowadło. Jeżeli macie więcej czasu i zapas sił to warto rozważyć zdobycie jeszcze jednego szczytu Korony Gór Polski, który znajduje się niedaleko. Pamiętacie ogromne drzewo w Bielicach, gdzie skręcaliśmy w prawo na zielony szlak prowadzący na Kowadło? Stamtąd wychodzi drugi szlak, który prowadzi na Rudawiec – najwyższy szczyt Gór Bialskich. Jest to temat na osobny artykuł, który znajdziecie pod tym adresem: „Rudawiec – najwyższy szczyt Gór Bialskich – dostępne wkrótce”.
Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.