Czechy,  Góry Stołowe,  Sudety

Broumowskie Ściany (Broumovské Stěny) i Koruna – czeskie Góry Stołowe z Karłowa i Horní Božanova

Broumowskie Ściany (Broumovské Stěny) i Koruna to dwie wielkie atrakcje czeskich Gór Stołowych i super miejsce na rodzinną wycieczkę w Sudety. Broumowskie Ściany znajdują się w czeskiej części Gór Stołowych w Sudetach Środkowych tuż za polsko-czeską granicą nieopodal Pasterki i Karłowa. Pasmo Broumovskich Ścian w Górach Stołowych rozciąga się między masywem Szczelińca i Adršpašskoteplickimi Skálami i ma długość ponad 20 km. Na terenie Broumovskich Ścian czeka was zwiedzanie pięknych piaskowcowych formacji skalnych oraz wspinaczka na bardzo widokowy szczyt Koruna, na którym znajduje się skalny punkt widokowy. Jeżeli szukacie miejsca na kameralną wycieczkę z pustymi szlakami, ciekawymi atrakcjami i pięknymi widokami to Broumovskie Steny i Koruna sprawdzą się w tej roli idealnie. W tym artykule przygotowaliśmy dla was szczegółowy opis tras wycieczkowych na Broumovskie Ściany i Korunę z Karłowa oraz czeskiego Horní Božanova. Znajdziecie tu również wskazówki na temat dojazdu do Karłowa i Horní Božanova oraz informacje na temat parkingów i dodatkowych atrakcji w okolicy. Zapraszamy!

Broumowskie Ściany – dojazd i parkingi

Wycieczkę na Broumovskie Ściany i Korunę polecamy wam rozpocząć z Pasterki lub z Horní Božanova. Pasterka to niewielka wieś na Dolnym Śląsku w powiecie kłodzkim, położona przy granicy polsko-czeskiej. Do Pasterki można dojechać własnym samochodem od strony Karłowa. Do Pasterki można również dojść piechotą szlakiem wychodzącym z Karłowa, a do samego Karłowa można dojechać autem oraz busem z Kudowy-Zdrój i Kłodzka. Rozkład jazdy busów PKS do Karłowa znajdziecie tutaj: Rozkład jazdy PKS w Kłodzku S.A. Na wycieczkę na Broumowskie Ściany i Korunę można też wybrać się krótszą trasą z czeskiego Horní Božanova. Do tej niewielkiej czeskiej wsi dojedziecie wyłącznie autem przez Ścinawkę Średnią i Radków. Dla tych z was, którzy na wycieczkę na Broumowskie Ściany i Korunę wybiorą się samochodem poniżej zamieściliśmy lokalizacje parkingów w Pasterce i Horní Božanovie, na których możecie pozostawić wasz pojazd na czas wycieczki:

Broumowskie Ściany i Koruna – szlaki

Wycieczka na Broumowskie Ściany i Korunę z Pasterki to najciekawsza trasa wycieczkowa w naszym zestawieniu. Wędrówka na Broumowskie Ściany rozpoczyna się w Pasterce pod Radkowem na skrzyżowaniu szlaków przy polsko-czeskiej granicy. Na dobry początek czeka was marsz niebieskim szlakiem turystycznym z Pasterki do przejścia granicznego Machovský Kříž. Po przekroczeniu granicy polsko-czeskiej należy następnie wejść na szlak czerwony, który zaprowadzi was spod Machovský Kříža na Pánův Kříž, gdzie rozpoczyna się zwiedzanie Broumovskich Ścian. Przez Broumovskie Ściany przeprowadzi was żółty szlak turystyczny, na trasie którego znajdziecie liczne piaskowcowe formacje skalne oraz punkt widokowy na Božanovskim Špičáku. Po zwiedzaniu Božanovskiego Špičáka czeka was jeszcze marsz na szczyt Koruna, na którym zwiedzicie skalny taras widokowy. Powrót z Koruny do Pasterki realizuje się po własnych śladach.

Kolor szlakuszlak niebieskiszlak czerwony
Punkt startowyPasterka – skrzyżowanie szlaków
Odległość do celuok. 4,20 km.
Długość całej trasyok. 11,70 km.
Czas przejściaok. 3 godz. i 30 minut
Stopień trudnościDość łatwy
Punkty GOT15

Jeżeli szukacie krótszej trasy wycieczkowej na Broumovskie Ściany i Korunę to waszą wyprawę rozpocznijcie z czeskiego Horní Božanova. W tym wariancie wycieczki najpierw zdobywa się szczyt Koruna, a następnie kontynuuje marsz na Broumovskie Ściany. Wędrówka na Korunę rozpoczyna się na niewielkim parku w czeskiej wsi Horní Božanov gdzie należy odnaleźć oznaczenia żółtego szlaku turystycznego. Szlak ten poprowadzi was z Horní Božanova wzdłuż Bożanowskiego Potoku na rozejście szlaków przy granicy rezerwatu przyrody Broumovskie Steny. Tu czeka was krótka wspinaczka zboczami Koruny na skrzyżowanie U Zeleného Hájku, od którego odbija szlak na Koruna Odbočka i na szczyt Koruny. Po zwiedzaniu szczytu Koruny należy następnie ruszyć na zwiedzanie Broumovskich Ścian. Powrót z wycieczki do Horní Božanova w tym wariancie realizuje się po własnych śladach szlakiem żółtym.

Kolor szlakuszlak żółty
Punkt startowyHorní Božanov – parking
Odległość do celuok. 5,50 km.
Długość całej trasyok. 9,50 km.
Czas przejściaok. 3 godziny
Stopień trudnościDość łatwy
Punkty GOT14

Broumowskie Ściany i Koruna z Pasterki

Broumovskie Skały i Koruna to wyjątkowa atrakcja turystyczna w Czechach i świetna alternatywa dla zatłoczonych polskich szlaków w Górach Stołowych. Jeżeli marzy wam się kameralna wyprawa w Góry Stołowe z podziwianiem pięknych widoków i zwiedzaniem labiryntów piaskowcowych skał to wyprawa na Broumovskie Skały i Korunę sprawdzi się w tej roli idealnie. Wycieczkę w czeskie Góry Stołowe polecamy wam rozpocząć z niewielkiej wsi Pasterka w gminie Radków, która znajduje się u podnóża Szczelińca Wielkiego. To właśnie w Pasterce rozpoczyna się bardzo łagodna trasa spacerowa prowadząca do czeskiego rezerwatu przyrody Broumovskie Steny. W rezerwacie tym kryją się dziś przepiękne piaskowcowe skały oraz liczne skalne punkty widokowe. Startując na wycieczkę z Pasterki polecamy wam rozejrzeć się chwilę po okolicy, gdyż na terenie Pasterki znajdują się dwie fajne atrakcje turystyczne. Pierwszą z nich jest niewielki kościółek św. Jana Chrzciciela w Pasterce z 1787 roku w stylu barokowym, w którym można podziwiać barokowy ołtarz główny, organy oraz wiele zabytkowych rzeźb i malowideł sakralnych. Będąc w Pasterce koniecznie złóżcie też wizytę w tutejszym Schronisku PTTK Pasterka. Miejsce to jest bardzo popularne wśród turystów zwiedzających Góry Stołowe. Po zwiedzaniu Pasterki skierujcie następnie swoje kroki na północ i wejdźcie na niebieski szlak turystyczny prowadzący z Pasterki na zbocza wzniesienia Biesna (706 m. n.p.m.) i dalej w stronę granicy polsko-czeskiej. Niebieski szlak z Pasterki biegnie tu przez rozległą polankę pod Pasterką, aby następnie wejść w las, aby poprowadzić was ścieżką graniczną aż do polsko-czeskiego przejścia granicznego Machovský kříz. Po przekroczeniu granicy państwowej będąc już na stronie czeskiej odnajdźcie tam czerwony szlak turystyczny, który zaprowadzi was w głąb rezerwatu przyrody Broumovskie Steny i na podejście na Pánův kříž (Krzyż Pana) za którym rozpoczniecie zwiedzanie Broumovskich Ścian.

Wycieczka na Broumovskie Ściany i Korunę warto rozpocząć w Pasterce pod Szczelińcem Wielkim
Niebieski szlak graniczny z Pasterki prowadzi do Parku Narodowego Broumovskie Steny w Czechach
Szlak na Broumovskie Ściany i Korunę z Pasterki to szeroka leśna ścieżka biegnąca po granicy polsko-czeskiej
Przejście graniczne polsko-czeskie Machovský Kříž – na granicy wkopane są metalowe zapory samochodowe
Po przekroczeniu granicy dalszy marsz odbywa się czerwonym szlakiem z Machovskiego Kříža na Pánův Kříž
Po minięciu Pánův Kříž odbijamy na żółty szlak turystyczny i wchodzimy na Broumovskie Ściany

Skalny labirynt Broumowskich Ścian

Labirynt skalny Broumovskie Ściany (Broumovské Stěny) to pierwsze ciekawe miejsce na trasie tej wycieczki. Co to właściwie są te Broumovskie Ściany? Otóż jest to pasmo górskie w czeskich Górach Stołowych położone między Adršpašskoteplickimi Skálami a masywem Szczelińca, które podobnie jak polskie Góry Stołowe powstało z ogromnej płyty piaskowcowej będącej niegdyś częścią pradawnego morza. Najwyższymi wzniesieniami Broumovskich Ścian jest Božanovský Špičák (773 m.n.p.m.) oraz Koruna (769 m. n.p.m.), a jedną z ciekawszych atrakcji tego pasma jest właśnie skalny labirynt Broumowskich Ścian. Zwiedzanie skalnego labiryntu rozpoczyna się w miejscu zwanym Pánův Kříž, gdzie należy odnaleźć zanikający między drzewami żółty szlak turystyczny. Na początku trasy przez labirynt skalny Broumovskie Ściany zmierzycie się z lekko wspinającą się do góry leśną ścieżką. Po pokonaniu około 200 metrów ścieżki przy szlaku zaczną pojawiać się pierwsze piaskowcowe skały o przeróżnych kształtach i formach. I tak na trasie wycieczki będziecie mogli podziwiać na przykład Veverkę (wiewiórkę), Sedici Velblouda (siedzącego wielbłąda), Ponorka (podwodnego), Varana (warana) czy Želva (żółwia). Każda z napotkanych na trasie zwiedzania skał powstała w wyniku naturalnych procesów erozji, czyli powolnego wypłukiwania materiału skalnego przez wodę. Po przejściu około 600 metrów skalnego labiryntu żółty szlak wyprowadzi was następnie prosto szczyt Božanovský Špičák, na którym czekają na was dwa skalne punkty widokowe. Pierwszy punkt widokowy ma postać sporej półki skalnej, z której świetnie widać polskie Góry Stołowe oraz ich najwyższy szczyt Szczeliniec Wielki. Drugi punkt widokowy położony jest tuż pod szczytem Božanovskiego Špičáka i ma postać sporej wychodni skalnej, która dodatkowo ubezpieczona jest metalowymi barierkami. Wchodząc na punkt widokowy pod Božanovskim Špičákiem będziecie mieli świetne widoki na Radków oraz czeską część Gór Stołowych.

Wejście do skalnego labiryntu Broumovskich Ścian odbywa się żółtym szlakiem turystycznym z Pánův Kříž
W labiryncie Broumovskich Ścian czekają na was ciekawe formacje skalne o fantazyjnych kształtach
Na trasie zwiedzania Broumovskich Ścian nie brakuje też skalnych grzybów i mniejszych skałek piaskowcowych
Skalny punkt widokowy na Božanovským Špičáku z widokiem na polskie Góry Stołowe i Szczeliniec Wielki
Skalna wychodnia skalna na szczycie Božanovskiego Špičáka w Bromovskich Ścianach

Szlak na Korunę z Broumovskich Ścian

Po zwiedzaniu Božanovskiego Špičáka i dalszej części labiryntu skalnego Broumovskich Ścian koniecznie wybierzcie się na szczyt Koruna. Koruna (769 m. n.p.m.) to drugi co do wysokości szczyt Broumovskich Ścian i jedna z największych atrakcji turystycznych czeskich Gór Stołowych. Szczyt Koruna ma bardzo charakterystyczny kształt, a jego zbocza przy punkcie szczytowym zmieniają się z płaskiej wierzchowiny w praktycznie pionowe ściany. Aby dotrzeć na Korunę ze skalnego labiryntu Broumovskich Ścian należy wejść na chwilę na zielony szlak turystyczny w miejscu zwanym U Pánova Kříže (Pod Pańskim Krzyżem) i ruszyć nim w stronę punktu U Zeleného Hájku (W Zielonym Gaju). Odcinek zielonego szlaku na Korunę to ponownie łagodna leśna ścieżka spacerowa, przy której będziecie mieli okazję pooglądać sporo skalnych grzybów i poukrywanych w wąwozach i wykrotach piaskowców. Gdy dotrzecie już do punktu U Zeleného Hájku należy odnaleźć mało widoczną ścieżkę prowadząca przez dużą polanę w górę zbocza. Gdy ponownie wejdziecie w leśne ostępy, tuż przed wami pojawią się ogromne skalne ściany rezerwatu przyrody Broumovskie Ściany. Tutaj też na drzewach znajdziecie oznaczenia żółtego szlaku turystycznego, który zaprowadzi was prosto na szczyt Koruny. Szlak ten przeprowadzi was tu przez piaskowcowy wąwóz aż do punktu Koruna, Odbočka (Korona, Gałąź). Podczas wędrówki żółtym szlakiem zaczniecie również odnajdywać na drzewach charakterystyczne żółte trójkąty na białym tle. Takimi trójkątami oznacza się trasę prowadzącą na szczyty, zatem od tego momentu dobrze rozglądajcie się wokół siebie, aby nie przeoczyć żadnego ważnego zakrętu. Po minięciu punktu Koruna, Odbočka do szczytu Koruny pozostanie wam jeszcze około 15 minut drogi oraz trochę przeciskania się przez wąskie szczeliny między piaskowcami.

Punkt U Zeleného Hájku w czeskich Górach Stołowych – tu rozpoczyna się główne podejście na Korunę
Wejście do rezerwatu przyrody Broumovskie Ściany i żółty szlak turystyczny prowadzący na Korunę
Oznakowanie szlaków w Czechach jest jednak takie samo jak w Polsce – tutaj trójkąt prowadzący na punkt szczytowy Koruny
Pokonując żółty szlak na Korunę trzeba będzie zmierzyć się z kilkoma wąskimi przejściami między skałami
W drodze na Korunę z Broumovskich Ścian odnajdziecie niewielki skalny punkt widokowy z widokiem na miasto Broumov

Wejście na Korunę od czeskiego Horní Božanov

Dla osób, które nie lubią długich wędrówek po skalnym terenie, lub po prostu chcą szybko zdobyć Korunę mamy alternatywną trasę wycieczkową z czeskiego Horní Božanova. W tym wariancie wycieczki aby dotrzeć na Korunę będziecie musieli pokonać jedynie około 3 kilometrową trasę o dość niskim stopniu trudności. Nie oznacza to jednak że ruszając na Broumovskie Ściany z Božanova cały czas będzie to ultra łagodny spacerek. Po dojechaniu do Horní Božanova zaparkujcie wasz pojazd na tutejszym niewielkim parkingu samochodowym i odnajdźcie łączony szlak niebiesko-żółty. Szlak ten poprowadzi was przez Horní Božanov wzdłuż Bożanowskiego Potoku i dalej prosto na zbocze Koruny. Co ciekawe jeden z przebiegających tędy szlaków (niebieski szlak turystyczny) to jeden z odcinków szlaku Camino de Santiago, znanym również jako Droga św. Jakuba. Camino de Santiago to sieć szlaków pielgrzymkowych prowadzących do miejscowości Santiago de Compostela w Hiszpanii i są one oznakowane żółtymi strzałkami i muszlami na niebieskim tle. I to właśnie szlak Camino de Santiago będzie przez towarzyszył wam przez chwilę aż do granicy rezerwatu przyrody Broumovskie Ściany. Szlak ten nie wchodzi jednak na Korunę, a odbija w prawo mniej więcej w połowie zbocza góry. Na sam punkt szczytowy Koruny poprowadzi was żółty szlak turystyczny z Horní Božanova, na którym czeka was wspinaczka po dość stromym zboczu. Trudniejszy odcinek drogi na Korunę znajduje się mniej więcej w połowie drogi na szczyt. Jest to dość strome podejście zboczem, które ma około kilometr długości i da się je pokonać w około 30 minut. Największa stromizna skończy się na wysokości punktu U Zeleného Hájku i dalej na Korunę poprowadzą was już wspomniane wyżej żółte trójkąty.

Niewielki parking samochodowy na początku szlaku na Korunę z czeskiego Horní Božanova
Szczyt Koruna widziany z czeskiego Horní Božanova robi fenomenalne wrażenie
Początek podejścia na Korunę z Horní Božanova to wędrówka przez gęsty las po dość szerokiej leśnej ścieżce
Wchodząc na Korunę z Horní Božanova przygotujcie się na trochę wysiłku – trasa jest krótsza ale za to bardziej stroma
Odcinek żółtego szlaku turystycznego z Horní Božanova prowadzi na punkt U Zeleného Hájku i dalej do rezerwatu przyrody Broumovskie Ściany

Szczyt Koruna – widoki i atrakcje

Po około dwóch godzinach marszu z Pasterki lub godzinie wspinaczki z czeskiego Horní Božanova docieramy na Korunę. Szczyt Koruny znajduje się na wysokości 769 m. n.p.m. na wschodniej stronie Broumovskich Ścian i ma formę rozciągniętego skalnego wypłaszczenia. Na szczycie Koruny znajdziecie mnóstwo większych i mniejszych skał piaskowcowych, między którymi wyrasta w niebo mnóstwo sosen i brzózek. Główną atrakcją Koruny jest niewielki skalny punkt widokowy, który dla waszej wygody i bezpieczeństwa został otoczony metalowymi barierkami. Wchodząc na skalny punkt widokowy na Korunie należy zachować szczególną ostrożność, bo ryzyko upadku z wysokości jest tu całkiem spore. Jeżeli jednak odważycie się wejść na punkt widokowy na Korunie to nagrodą za waszą odwagę będzie możliwość zobaczenia cudownych widoków na polskie oraz czeskie Góry Stołowe. Oprócz górskich szczytów zobaczycie też piękną panoramę Kotliny Kłodzkiej oraz miast Broumov i Radków. Przy dobrej pogodzie patrząc na północ dostrzeżecie też w oddali polskie Góry Sowie, a nawet niektóre szczyty Gór Złotych. Dla chętnych jest też możliwość wpisania się do pamiątkowej „księgi gości”, którą znajdziecie na barierkach punktu widokowego. Koruna to również szczyt nazywany „górą z huśtawką”, gdyż na jednym z rosnących tu drzew zawieszona jest niewielka huśtawka. Huśtawka na Korunie to deseczka do siedzenia, przez którą przeplecione są dwie liny przywiązane do grubej gałęzi drzewa. Huśtawka ta jest unikatową atrakcją, bo gdzie indziej w Sudetach możecie pohuśtać się na wysokim górskim szczycie? Polecamy!

Szczyt Koruna (769 m. n.p.m.) to jedno z najciekawszych miejsc w czeskich Górach Stołowych
Skalny punkt widokowy na szczycie Koruny z trzech stron ubezpieczony jest metalowymi barierkami
Szczyt Koruny ma kształt charakterystyczny dla gór Stołowych – zbocza góry nagle przechodzą tu w wysokie pionowe ściany
Z punktu widokowego na Korunie można podziwiać przepiękną panoramę polskich i czeskich Gór Stołowych
Huśtawka górska na Korunie to wielka atrakcja czeskich Gór Stołowych

Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.

Zostań Mecenasem Gorskim-szlakiem.pl i wesprzyj nas na Patronite!


Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze