Bukowiec w Sudetach – Park Krajobrazowy w Bukowcu. Atrakcje, szlaki, ciekawostki, zwiedzanie.
Bukowiec to niewielka wieś w woj. dolnośląskim, w której kryje się mnóstwo ciekawych atrakcji turystycznych. Wybierając się do Bukowca na Dolnym Śląsku będziecie mieli okazję odpocząć od miejskiego zgiełku nad tutejszymi stawami w otoczeniu licznych zabytków i pięknej przyrody. Park Krajobrazowy w Bukowcu to magiczne miejsce, gdzie czekają na was liczne trasy wycieczkowe prowadzące do ciekawych miejsc i na widokowe szczyty. Wieś Bukowiec jest również bramą do jednego z najpiękniejszych regionów Sudetów: Rudaw Janowickich. Zarówno Bukowiec jak i Park Krajobrazowy w Bukowcu oferuje naprawdę wiele, dlatego warto rozważyć spędzenie tu kilku dni urlopu czy wakacji. W tym wpisie przygotowaliśmy dla was krótki przewodnik po największych atrakcjach w Parku Krajobrazowym w Bukowcu oraz opisy wycieczek z Bukowca w okoliczne góry. Znajdziecie tu też wskazówki na temat dojazdu do Bukowca. Zapraszamy!
Bukowiec – dojazd
Bukowiec to niewielka wieś na Dolnym Śląsku w powiecie karkonoskim w gminie Mysłakowice. Do Bukowca najłatwiej jest dojechać własnym samochodem jadąc od strony Jeleniej Góry. Aby dotrzeć do Bukowca w Jeleniej Górze należy wjechać na drogę krajową 367 prowadzącą do Karpacza i po dojechaniu do Mysłakowic odbić na drogę prowadzącą do Bukowca. Czas dojazdu autem z różnych rejonów Polski jest następujący:
- Gdańsk – około 6 godzin,
- Warszawa – około 4 godz. 30 minut,
- Kraków – około 4 godziny,
- Kielce – około 5 godzin,
- Wrocław – około 2 godziny,
- Lublin – około 6 godzin.
Istnieje również możliwość dotarcia w okolicę Bukowca komunikacją zbiorową. W Internecie udało nam się znaleźć informacje na temat autobusów, które kursują na trasie Jelenia Góra – Mysłakowice – Kostrzyca – Kowary. Aby dostać się do Bukowca należy najpierw dojechać pociągiem lub autokarem do Jeleniej Góry. W Jeleniej Górze przesiadamy się na Dworcu Autobusowym do autobusu linii 103 jadącego do Kostrzycy. W Kostrzycy należy wysiąść na przystanku Jeleniogórska/Karpacka i stamtąd ruszamy pieszo do Bukowca, do którego pozostanie wam już około 1 kilometr.
Bukowiec – co warto zobaczyć?
W Parku Krajobrazowym w Bukowcu jest mnóstwo ciekawych atrakcji turystycznych, które pozwalają na zaplanowanie wielu ciekawych wycieczek. Poniżej przygotowaliśmy dla was listę najciekawszych miejsc i atrakcji, które warto zobaczyć podczas pobytu w Bukowcu. Dodatkowo znajdziecie tu również propozycje wycieczek pieszych na kilka górskich szczytów w okolicy. A oto najbardziej ciekawe miejsca w Parku Krajobrazowym w Bukowcu, które warto odwiedzić:
1. Opactwo i Mauzoleum rodziny von Reden
Zwiedzanie Parku Krajobrazowego w Bukowcu polecamy wam rozpocząć od wycieczki do Opactwa i Mauzoleum rodziny von Reden. Budynek Opactwa został wzniesiony w Bukowcu w latach 1800-1801 zgodnie z projektem niemieckiego architekta Friedricha Rabe. Projekt zakładał wybudowanie dwunawowego kościoła z kryptą, który będzie miał bogato zdobione wnętrze z licznymi ołtarzami, przy których odprawiane będą rodzinne nabożeństwa. Opactwo to wznosi się na niewielkim wzgórzu na skraju łąki i otoczone jest bujnym lasem i malowniczymi łąkami. Obecnie opactwo to jest w ruinie, jednak jest ono nadal udostępnione dla zwiedzających. Obok budynku opactwa w Bukowcu znajdują się groby hrabiego i hrabiny von Reden a także kamienne krzyże. Według lokalnych opowieści po śmierci hrabiego von Reden w 1815 roku, żona hrabiego przez 39 lat codziennie odwiedzała miejsce jego pochówku i kładła świeże róże na trumnie swojego męża. Z terenu Opactwa w Bukowcu świetnie widać tutejsze stawy. Z tyłu Opactwa znajdziecie kręcone schody, które zaprowadzą was na wieżę widokową. Podczas naszej wizyty w Opactwie nie udało nam się niestety na nią wejść, gdyż drzwi, które znajdują się na końcu kręconych schodów były zamknięte na głucho. Opactwo w Bukowcu dostępne jest dla zwiedzających przez cały rok.
- Zwiedzanie Opactwa jest bezpłatne.
2. Staw Kąpielnik i Staw Ponurej Kapliczki
Jedną z największych atrakcji turystycznych w Bukowcu jest Staw Kąpielnik oraz Staw Ponurej Kapliczki. Na polecenie dawnego właściciela Bukowca, hrabiego von Reden stworzono tu przepiękny Park Krajobrazowy, którego centralną częścią są ogromne stawy. Kompleks tutejszych stawów składa się z kilku zbiorników wodnych, między którymi utworzono ścieżki spacerowe idealne na relaksujący spacer wśród bujnej roślinności i pięknej przyrody. Z rozkazu hrabiego von Reden w Bukowcu powstało kilka stawów, z czego największy staw – Staw Kąpielnik – ma powierzchnię około 9,2 hektara. Na jego brzegu niegdyś znajdował się domek rybacki. Obecnie istnieje możliwość popływać po Stawie Kąpielnik własną łódką czy kajakiem. Tuż obok Stawu Kąpielnik znajduje się kolejny duży staw nazywany Stawem Ponurej Kapliczki. Staw Ponurej Kapliczki jest nieco mniejszy od Stawu Kąpielnik i zajmuje powierzchnię około 5 hektarów a swoim kształtem przypomina nieco trójkąt. Na terenie Bukowca powstało jeszcze kilka mniejszych stawów a wszystkie połączone zostały systemami kanałów, tam i śluz. Obecnie stawy w Bukowcu stanowią świetne miejsce na rodzinny piknik, spacer w rodzinnym gronie czy sprawdzają się jako cel wycieczki pieszej lub rowerowej. Stawy w Bukowcu dostępne są dla zwiedzających cały rok.
- Wstęp na stawy w Bukowcu jest bezpłatny.
3. Ponura Kapliczka
Spacerując brzegiem Stawu Ponurej Kapliczki koniecznie odwiedźcie Ponurą Kapliczkę. To właśnie od kapliczki swoją nazwę wziął Staw Ponurej Kapliczki. Pierwotnie miejsce to nazywane było Grotą ze Źródłem, gdyż niegdyś wypływała z niej woda. Obecnie Ponura Kapliczka to niewielka murowana nisza, we wnętrzu której znajdują się liczne obrazy i figurki przedstawiające Matkę Boską. Wewnątrz kapliczki wisi też kilka różańców oraz odnaleźć można obraz papieża Jana Pawła II i postacie aniołków. Skąd w ogóle pomysł na taką nazwę kapliczki? Tego nie udało nam się dokładnie ustalić, ale ponoć nazwa wzięła się z faktu, że czasami od strony Stawu Ponurej Kapliczki można usłyszeć dziwne dźwięki. Dźwięki te mogą wprawić niektóre osoby w niepokój i ponoć stąd właśnie wzięła się nazwa kapliczki. Ponura Kapliczka jest ciekawym dodatkiem do spaceru po Parku Krajobrazowym w Bukowcu, dlatego też warto do niej zajść podczas zwiedzania tutejszych stawów. Ponura Kapliczka jest dostępna dla zwiedzających cały rok.
- Zwiedzanie Ponurej Kapliczki jest bezpłatne.
4. Pałac Rodzinny von Reden w Bukowcu
Najważniejszym zabytkiem w Bukowcu, który koniecznie trzeba zwiedzić jest Pałac Rodzinny von Reden. Pałac ten wybudowany został w XVI wieku przez nieznanego fundatora na terenie wsi Bukowiec. Po wielu, wielu latach budynek pałacu został odsprzedany pruskiemu ministrowi górnictwa, hrabiemu Fredrichowi von Reden. Hrabia von Reden postanowił przebudować cały pałac i odnowił go w stylu klasycystycznym. Następnie wokół pałacu nakazał utworzyć park krajobrazowy, w którym mógłby spędzać czas wraz z żoną. To właśnie z inicjatywy hrabiego Friedricha von Reden w Bukowcu powstał jeden z pierwszych parków krajobrazowych na Dolnym Śląsku. Obecnie Pałac Rodzinny von Reden w Bukowcu służy jako lokalna atrakcja i jest w pełni udostępniony dla zwiedzających. Wewnątrz Pałacu Rodzinnego von Reden czeka was zwiedzanie licznych odrestaurowanych komnat i sal, które wypełnione są zabytkowymi meblami i obrazami. Zobaczycie tu jak niegdyś żyli hrabia i hrabina von Reden, a także zapoznacie się z historią pałacu oraz wsi Bukowiec. Co ciekawe będziecie mieli też okazję zobaczyć jak za życia wyglądali hrabia i hrabina von Reden, gdyż w pałacu wiszą ich portrety. Miejsce to jest swoistą wizytówką wsi Bukowiec, dlatego też koniecznie dodajcie Pałac rodziny von Reden do swoich planów zwiedzania.
- Wstęp do Pałacu rodziny von Reden jest bezpłatny.
5. Muzeum w Dolinie Pałaców i Ogrodów
Muzeum w Dolinie Pałaców i Ogrodów to kolejna ciekawa atrakcja turystyczna na mapie Bukowca. W muzeum tym będziecie mogli zapoznać się z bogactwem kulturowym Doliny Pałaców i Ogrodów w Kotlinie Jeleniogórskiej. Dowiecie się tu też co nieco na temat historii tutejszych rezydencji oraz żyjących niegdyś w Bukowcu arystokratycznych rodów. Podczas zwiedzania Muzeum w Dolinie Pałaców i Ogrodów zobaczycie wielkoformatowe prezentacje zdjęć, grafik i litografii różnych ciekawych obiektów z Kotliny Jeleniogórskiej. Obejrzycie tu makiety wielu historycznych obiektów, takich jak Zamek Chojnik czy Pałac w Pakoszowie oraz posłuchacie wspomnień Izabeli Czartoryskiej. Muzeum w Dolinie Pałaców i Ogrodów ulokowane jest w budynku Artystycznej Stodoły w Bukowcu. Po zwiedzaniu wystawy muzeum polecamy wam wybrać się jeszcze do Ornamental Farm Bukowiec. Jest to wyjątkowe miejsce na mapie Dolnego Śląska w otulinie Parku Krajobrazowego w Bukowcu. Będziecie mogli tu zobaczyć oryginalne zabudowania gospodarczo-folwarczne XVIII-wiecznej farmy ozdobnej. Będąc w Ornamental Farm Bukowiec polecamy wam też wstąpić do tutejszej restauracji, gdzie będziecie mogli zamówić przepyszne dania obiadowe czy napić się czegoś zimnego.
Muzeum w Dolinie Pałaców i Ogrodów można zwiedzać od kwietnia do listopada w godzinach:
- Kwiecień – październik: 10:00 – 18:00
- Listopad: 10:00 – 17:00
- Grudzień – marzec: nieczynne
Zwiedzanie Muzeum w Dolinie Pałaców i Ogrodów jest płatne:
- Bilet normalny: 18 zł
- Bilet ulgowy: 15 zł
6. Herbaciarnia w Bukowcu
Po odpoczynku w Ornamental Farm Bukowiec polecamy wam zwiedzić tutejsze ogrody oraz wejść do Herbaciarni. Herbaciarnia to jeden z najpiękniejszych budynków w Bukowcu, który zbudowany został w 1804 roku na niewielkim wzniesieniu w centralnej części parku krajobrazowego. Herbaciarnia ta była prezentem od Friedricha von Reden dla jego żony z okazji drugiej rocznicy ślubu. Budynek Herbaciarni wyglądem przypomina grecką świątynię, a w jej wnętrzu znajdowała się biblioteka hrabiny. Hrabina von Reden wręcz uwielbiała spędzać tu czas czytając różnorakie powieści oraz popijając parzoną tu herbatę. Budynek Herbaciarni został odrestaurowany w 2010 r. a w jej wnętrzu obecnie znajduje się mobilna biblioteka oraz wystawa poświęcona obiektom Doliny Pałaców i Ogrodów wpisanych na listę Pomników Historii. Jeżeli będziecie zwiedzać Ornamental Farm Bukowiec to koniecznie zajdźcie też do Herbaciarni. Stojąc przy budynku Herbaciarni ze szczytu wzniesienia będziecie mieli okazję zobaczyć fantastyczne widoki na okoliczne góry. Będzie też okazja aby zajrzeć do środka Herbaciarni aby zrelaksować się przy dobrej książce. W weekendy można tu również napić się aromatycznej herbaty, dzięki czemu poczujecie niezwykły klimat tego miejsca.
- Herbaciarnia w Bukowcu czynna jest w godzinach pracy Ornamental Farm Bukowiec.
- Zwiedzanie Herbaciarni jest bezpłatne.
7. Wieża widokowa w Bukowcu
Po zwiedzaniu Herbaciarni polecamy wam wybrać się na spacer do starego amfiteatru i na wieżę widokową w Bukowcu. Wieża widokowa zlokalizowana jest wzgórzu Kesselburg, tuż przy starych ruinach Zamku Kessel`a, które znane są również jako amfiteatr. Ruiny zamku Kesselburg to sztuczne ruiny średniowiecznego zamku, które zostały zaprojektowane przez architekta zatrudnionego przez hrabiego von Reden. Miejsce to miało imitować swoim wyglądem rzymski amfiteatr jak również część zamkowych umocnień i miały one dopełniać malowniczy krajobraz Parku Krajobrazowego w Bukowcu. Nazwa zamku „Kesselburg” pochodzi prawdopodobnie od nazwiska przyjaciela hrabiego von Reden. Dodatkowo obok ruin zamku została wzniesiona tu sztuczna baszta, która służyła jako punkt obserwacyjny na cały park krajobrazowy oraz okoliczne góry. Na zwiedzanie ruin Zamku Kessel’a jak i wieży widokowej polecamy wam wybrać się w słoneczny dzień, co pozwoli wam na bezproblemowe oglądanie wspaniałych widoków i podziwianie Parku Krajobrazowego w Bukowcu. Wejście do ruin zamku z Bukowca oraz zwiedzanie wieży widokowej jest całkowicie darmowe, a cała wycieczka nie zajmie wam więcej niż 30 minut.
- Ruiny Zamku Kessel’a oraz wieża widokowa jest dostępna dla zwiedzających przez cały rok.
8. Główny Szlak Sudecki w Bukowcu
Jedną z pobocznych atrakcji w Bukowcu jest przechodzący przez teren wsi Główny Szlak Sudecki. Podczas wypoczynku w Bukowcu często będziecie mogli spotkać wędrowców, którzy przemierzają ten długodystansowy szlak. My odcinek Głównego Szlaku Sudeckiego w Bukowcu przechodziliśmy już dwukrotnie i zwykle dotarcie do Bukowca oznaczało dla nas albo zakończenie zejścia z Karkonoszy lub koniec odcinka GSS z Karpacza. Jeżeli i was interesuje pokonanie Głównego Szlaku Sudeckiego to mamy dla was kilka przydatnych wskazówek na temat ważnych miejsc w Bukowcu, które mogą przydać wam się podczas waszej wędrówki. Przede wszystkim w Bukowcu jest jeden sklep spożywczy, który znajduje się tutaj: kliknij. Jest to w sumie jedyne miejsce w Bukowcu, gdzie będziecie mogli uzupełnić zapasy jedzenia czy picia. Czasami sklep ten może wydawać się zamknięty, jednak wystarczy zadzwonić dzwonkiem i z pobliskiego domu wyjdzie do was właściciel. Tutaj również ustawiony został paczkomat InPost, w którym możecie odebrać lub nadać przesyłkę na szlaku. Przechodząc Główny Szlak Sudecki warto pomyśleć o tym, aby zatrzymać się w Bukowcu na nocleg. Po dotarciu do Bukowca i zostawieniu gratów w pensjonacie będziecie mieli świetną okazję, aby zwiedzić wszystkie wymienione wyżej atrakcje czy zjeść obiad w Ornamental Farm Bukowiec.
Szlaki z Bukowca
Bukowiec to również świetna baza wypadowa na piesze wycieczki w góry. Wybierając się do Bukowca będziecie mieli okazję ruszyć na szlaki w Rudawy Janowickie czy na krótki trekking po szlakach Kotliny Jeleniogórskiej. Poniżej zamieściliśmy propozycje łatwych tras wycieczkowych z Bukowca, na które warto wybrać się czy to samotnie, czy w rodzinnym gronie. Proponowane przez nas trasy wycieczkowe mają niski stopień trudności i świetnie sprawdzą się na całodniową pieszą wycieczkę w góry:
Wycieczka na Skalnik
Czas: 5 godz. 30 min. Dystans: 17,30 km. Suma podejść: 633 m.
Wycieczka na Skalnik (945 m. n.p.m.) to jedna z najciekawszych propozycji pieszej wycieczki z Bukowca. Wycieczkę na Skalnik można zaliczyć do grona tych, które są łatwe, przyjemne i przede wszystkim nie wymagają dużego wysiłku. Wycieczką na Skalnik szczególnie będą zainteresowane osoby, które zdobywają odznakę Korony Gór Polski. Szlak, który wychodzi z Bukowca i prowadzi na Skalnik jest jednocześnie odcinkiem Głównego Szlaku Sudeckiego. Proponowana przez nas trasa przeprowadzi was przez Górę Bukową i dalej zboczem Średnicy przez źródełko wody Jola na szczyt Wilczysko. Za Wilczyskiem pozostanie wam już do pokonania krótkie podejście na wspaniały punkt widokowy Ostra Mała, za którym znajduje się szczyt Skalnik. Powrót ze Skalnika realizujemy tu po własnych śladach lub ewentualnie skręcając do Kowar. Wycieczka na Skalnik z Bukowca jest wycieczką całodniową. Więcej na temat wycieczki pieszej na Skalnik w Rudawach Janowickich możecie przeczytać w innym naszym artykule, który znajdziecie pod tym linkiem: Skalnik w Rudawach Janowickich.
Wycieczka do Mysłakowic
Czas: 3 godziny. Dystans: 10,10 km. Suma podejść: 192 m.
Jeżeli wolicie łatwiejsze i przede wszystkim krótsze wycieczki to polecamy wam wybrać się z Bukowca na spacer do Mysłakowic. Z Bukowca do Mysłakowic polecamy wam ruszyć czerwonym szlakiem turystycznym (Głównym Szlakiem Sudeckim). Podczas wycieczki będziecie mieli okazję zwiedzić teren Parku Krajobrazowego w Bukowcu, w tym Staw Kąpielnik, Staw Ponurej Kapliczki oraz ruiny Opactwa von Reden. Po zwiedzaniu stawów czeka was łagodne podejście na szczyt Mrowiec, za którym znajdują się już Mysłakowice. Czerwony szlak z Bukowca doprowadzi was aż do parku w Mysłakowicach, gdzie będziecie mogli odpocząć w pięknym parku. W samych Mysłakowicach czeka na was sporo ciekawych atrakcji turystycznych, takich jak: Dawna stacja kolejowa w Mysłakowicach, Góra Krzyżowa, Dom Tyrolski w Mysłakowicach, Pałac Królewski, Królewski Park, Brama ze szczęki Wieloryba i wiele wiele innych. Wycieczka piesza do Mysłakowic z Bukowca to jedna z najłatwiejszych tras na pieszą wycieczkę w naszym zestawieniu. Zwiedzanie Bukowca i Mysłakowic można spokojnie zaliczyć w dwa dni, jest to więc propozycja na weekendowy wyjazd za miasto.
Wycieczka na Brzeźnik i do Kowar
Czas: 3 godz. 30 min. Dystans: 11,60 km. Suma podejść: 285 m.
Trasa wycieczkowa na Brzeźnik i do Kowar to ostatnia propozycja wycieczki pieszej z Bukowca w tym zestawieniu. Brzeźnik to niewielki szczyt, który wznosi się na wysokość 557 m. n.p.m. i góruje nad Kowarami. Z jego szczytu można podziwiać wspaniałe widoki na Kowary oraz Karpacz. Dodatkowo czeka tam na was wspaniała panorama Karkonoszy. Na Brzeźnik zaprowadzi was niebieski szlak turystyczny rozpoczynający się przy Kościele pw. Świętego Jana Chrzciciela w Bukowcu. Wędrując tym szlakiem będziecie mieli dodatkowo okazję zwiedzić super ciekawą atrakcję, jaką jest Skalna Brama im. Klöbera. Do zdobyciu szczytu Brzeźnik i nacieszeniu oczu fantastycznymi widokami kontynuujemy marsz niebieskim szlakiem do miejscowości Kowary. W Kowarach czeka was zwiedzanie miasteczka, w którym odkryjecie mnóstwo ciekawych atrakcji turystycznych. Jednymi z najciekawszych miejsc, które warto odwiedzić w Kowarach są: Pałac Smyrna, Dom Kata, Grobowce Rodziny von Reuss, Kowarska Starówka, Park Miniatur i Zabytków Dolnego Śląska czy Muzeum Sentymentów. Po zwiedzaniu Kowar można wrócić spacerkiem do Bukowca podążając za niebieskim szlakiem turystycznym, który biegnie ulicą Tokarską lub po prostu wrócić po własnych śladach.
Mapa atrakcji i szlaków w Bukowcu
Na koniec mamy dla was mapę, na której zaznaczyliśmy wszystkie opisane powyżej atrakcje w Bukowcu. Na mapie tej znajdziecie również dodatkowe atrakcje turystyczne, które warto dodać do swoich planów zwiedzania Parku Krajobrazowego w Bukowcu. Życzymy wam przyjemnego zwiedzania i udanej wycieczki!
Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.
Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.
Bardzo fajne miejsce czas na zwiedzanie jesienią będą na pewno piękne widoki. Dzięki za garść przydatnych informacji. 🥰❣️
Pałac w Bukowcu jest teraz gruntownie remontowany, świątynia Ateny również została dokończona. Także od Państwa wizyty się trochę pozmieniało na plus 🙂
No to pora na wycieczkę do Bukowca 😀 Dziękujemy za informacje 🙂