Korona Gór Polski,  Rudawy Janowickie,  Sudety

Skalnik w Rudawach Janowickich. Korona Gór Polski. Trasy na szczyt, opis szlaków, mapy.

Jest takie miejsce w Polsce, które urzeka nie tylko górskimi szczytami i ciekawymi szlakami turystycznymi ale też pięknymi widokami. Przenosimy się więc dzisiaj w Rudawy Janowickie, pasmo górskie położone we wschodniej części Sudetów Zachodnich a dokładniej na ich najwyższy szczyt – Skalnik. Góra ta wznosi się na wysokość 945 m. n.p.m. i znajduje się w południowo-środkowej części Rudaw Janowickich. Pomimo iż Rudawy Janowickie są pełne pięknych miejsc to sam Skalnik nie jest zbyt imponujący. Nie martwcie się jednak, że wycieczka na Skalnik będzie nudna, miejsce to ma swój urok a w drodze na szczyt czeka na was kilka ciekawych atrakcji. Na razie zacznijmy jednak od propozycji tras wycieczkowych na szczyt Skalnika. Zapraszamy!

Szlaki na Skalnik

Wycieczkę na Skalnik można zaliczyć do grona tych, które są łatwe, przyjemne i przede wszystkim nie wymagają dużego wysiłku. Proponowane przez nas trasy wycieczkowe pozwolą wam na komfortową wędrówkę szlakami prowadzącymi na szczyt Skalnika i poprowadzą was przez najciekawsze miejsca, które warto zobaczyć zdobywając ten szczyt Korony Gór Polski. Poniżej zamieszczamy propozycje tras wraz z ich krótkim opisem:

Trasa z Czarnowa przez Przełęcz pod Bobrzakiem
Czas: 2 godziny. Dystans: 6,2 km. Suma podejść: 285 m.

Wycieczka rozpoczyna się w Czarnowie, skąd ruszamy niebiesko-czarnym szlakiem w kierunku Rozdroża pod Bobrzakiem. Następnie z rozdroża kierujemy się czerwono-żółtym szlakiem Grzbietową Drogą w stronę Przełęczy pod Bobrzakiem. Szlak początkowo prowadzi szeroką leśną drogą, by następnie zagłębić się w nieco bardziej gęsty las. Trasa ta wyprowadzi was skrzyżowanie szlaków Pod Ostrą Małą, nieopodal którego znajduje się punkt widokowy. Jest to łatwa trasa, którą śmiało możecie wybrać się na przykład na rodzinny spacer. Dodatkowo wycieczkę urozmaicać będą znajdujące się na trasie wycieczki ciekawe formacje skalne. Bardziej szczegółowo opisaliśmy tą trasę w dalszej części wpisu.

Kolor szlakuszlak niebieskiszlak czerwony
Punkt startowyCzarnów, Wapiennik
Odległość do celuok. 3,6 km.
Długość całej trasyok. 6,2 km.
Czas przejściaok. 2 godziny
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT8

Trasa z Agroturystyki Czartak
Czas: 1,5 godziny. Dystans: 4,9 km. Suma podejść: 235 m.

Trasa najkrótsza ale nie oznacza to że jest ona najłatwiejsza. Wycieczkę rozpoczynamy przy Agroturystyce Czartak w Czarnowie, skąd kierujemy się niebieskim szlakiem od razu w stronę punktu widokowego Pod Ostrą Małą. Spod Ostrej Małej na szczyt Skalnika jest już jakieś 10 minut drogi a całą trasę powinniście pokonać maksymalnie w 2 godziny. Minusem te trasy jest to, że ścieżka cały czas będzie wspinać się do góry na całej długości tej trasy. Nie ma tu prawie żadnych odcinków, na których szlak biegnie po bardziej płaskim terenie, przygotujcie się więc na nieco większy wysiłek. Trudy wędrówki rekompensują nieco widoki ze szlaku, które będziecie mogli oglądać gdzieś od połowy drogi na szczyt.

Kolor szlakuszlak niebieski
Punkt startowyCzarnów, Czartak
Odległość do celuok. 2,6 km.
Długość całej trasyok. 4,9 km.
Czas przejściaok. 1 godz. 35 min.
Stopień trudnościDość łatwy
Punkty GOT7

Trasa z Przełęczy pod Średnicą
Czas: 2,5 godziny. Dystans: 8 km. Suma podejść: 361 m.

Ciekawa alternatywa dla tras wycieczkowych z Czarnowa. Wycieczka rozpoczyna się przy Historycznym Kamieniu na Przełęczy pod Średnicą skąd czerwonym szlakiem ruszamy w stronę szczytu Wilczysko, na Ostrą Małą i dalej na Skalnik. Po drodze czeka na was kilka ciekawych miejsc. Traficie tu na kamienną ławkę przy skrzyżowaniu szlaków pod Wilczyskiem czy Konie Apokalipsy pod Ostrą Małą. Szlak ten jest częścią Głównego Szlaku Sudeckiego z Bukowca do Czarnowa. Wybierzcie ten szlak jeżeli wchodziliście już na Skalnik od strony Czarnowa.

Kolor szlakuszlak czerwony
Punkt startowyPrzełęcz pod Średnicą
Odległość do celuok. 4 km.
Długość całej trasyok. 8 km.
Czas przejściaok. 2 godz. 40 min.
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT9

Wycieczka na Skalnik

Skalnik przyszło nam zdobywać w pierwszych tygodniach lata. Jako punkt startowy wybraliśmy Agroturystykę Czartak w Czarnowie a trasa którą podążaliśmy prowadziła czerwonym szlakiem przez Przełęcz pod Bobrzakiem. Był to strzał w dziesiątkę gdyż w okresie letnim łąki w Czarnowie pokryte są bujną zielenią i są pełne kwiatów, co pozwoliło nam odpocząć od miejskiego zgiełku i cieszyć się bliskością natury i czystym powietrzem. Wędrówka na szczyt Skalnika nie była zbyt męcząca, ścieżka łagodnie wspinała się ku górze i cała wycieczka przebiegła bardzo przyjemnie. Poniżej zamieszczamy relację z wycieczki na Skalnik, w której znajdziecie szczegóły dotyczące wybranej przez nas trasy. Mamy nadzieje że będzie ona inspiracji do odbycia przez was wycieczki w rejony Rudaw Janowickich. Zapraszamy!

Dojazd, parkingi, wskazówki

Na początek kilka wskazówek dotyczących dojazdu oraz miejsc parkingowych. Skalnik znajduje się pomiędzy miejscowościami Czarnów, Kowary, Gruszków i Rędziny i najwygodniej będzie dojechać tu własnym samochodem. W zależności od wybranego wariantu trasy będziecie mieli do wyboru kilka miejsc do zaparkowania waszego samochodu.

Co do ilości miejsc parkingowy to nie mamy niestety dobrych wieści, parkingów w rejonie Skalnika jest „tyle co kot napłakał”. Króluje więc zasada – „kto pierwszy ten lepszy”. Poniżej zamieszczamy mapkę z zaznaczoną lokalizacją Skalnika oraz listę miejsc parkingowych dobranych do poszczególnych tras wycieczkowych:

Wyruszamy z Czarnowa

Naszą wspólną wędrówkę na szczyt Skalnika rozpoczynamy w Czarnowie obok Agroturystyki Czartak. Z tego miejsca mamy dwie opcje trasy do wyboru, najkrótszą trasę niebieskim szlakiem prosto na punkt widokowy Ostra Mała lub wycieczkę czerwonym szlakiem przez Przełęcz Pod Bobrzakiem. Osobiście wybraliśmy opcje drugą i ruszyliśmy spod agroturystyki asfaltową drogą w stronę skrzyżowania przy Hare Krishna Farm. Po drodze minęliśmy obudowane kamieniami źródełko wody, na którym umieszczono symbol przypominający nieco Svastikę czyli słowiański symbol Boga Słońca.

Agroturystyka Czartak
Agroturystyka Czartak
Źródełko wody przy ulicy

Zaraz za źródełkiem na wzniesieniu znajduje się skrzyżowanie, przy którym jest kilka dodatkowych miejsc parkingowych. Stąd udajemy się w prawo i wchodzimy na czerwony szlak prowadzący na Przełęcz pod Bobrzakiem. Widoki naokoło są naprawdę fajne, występują tu bujne zielone łąki porośnięte ogromną ilością polnych kwiatów i pomimo panującego upału wycieczka od samego początku była bardzo przyjemna. Po krótkiej chwili minęliśmy wiatę turystyczną i weszliśmy między drzewa na leśną gruntową drogę.

W stronę Przełęczy pod Bobrzakiem

Wędrówka leśną drogą przebiegała szybko, sprawnie a przede wszystkim bez większego wysiłku. Szlak prowadzi łagodnie w górę i taki stan rzeczy utrzymuje się aż do połowy drogi na szczyt Skalnika. Nie ma tu żadnych przeszkód terenowych, droga jest dość szeroka. Jedynym minusem jak dla nas był doskwierający dość mocno upał. Drzewa otaczające szlak przez większość czasu nie zapewniają dość dobrej ochrony przed palącym słońcem więc na początku wycieczki słońce dość mocno daje się we znaki. No ale koniec końców w lecie jest gorąco więc upały wpisane są w letnie wędrówki po górskich szlakach. Sytuacja ulega nieco poprawie w połowie drogi na Skalnik, gdyż szlak po pewnym czasie wprowadzi was w gęstszy las. Z drugiej strony od tego momentu wiedzie on również bo bardziej kamienistej ścieżce.

Leśna ścieżka z Czarnowa
Przy tym drogowskazie skręcamy w lewo

My osobiście wolimy skakać po skałach niż maszerować po płaskiej drodze czy asfalcie. Trudy wędrówki po skalistej ścieżce będą rekompensować wam występujące tu ciekawe formacje skalne. Niektóre swoim kształtem przypominają nieco zwierzęta. Zdjęcie jednej z nich zamieszczamy poniżej, my zobaczyliśmy w tej skale zaklętą żabę lub wieloryba, ciekawe co wam przypomina ta formacja skalna?

Dalej wędrujemy bo bardziej skalistym szlaku

Grzbietowa Droga

Ścieżka, którą wchodzimy na szczyt nosi nazwę Grzbietowej Drogi. Prowadzi ona od miejsca gdzie czerwono-żółty szlak łączy się ze Starym Traktem Kamiennogórsko-Kowarskim. Oprócz wspomnianej wcześniej skały przypominającej zwierzęta w ciągu Grzbietowej Drogi znajduje się kilka innych ciekawych formacji skalnych. Najwięcej takich skał można oglądać tuż przed punktem Pod Ostrą Małą. Jedną z ciekawszych są Konie Apokalipsy, jest to zgrupowanie skałek składające się z kilku granitowych ostańców o wysokości dochodzącej do 16 metrów. Nazwa Konie Apokalipsy wzięła się od sylwetki skałek przypominającej zarysem konie. Skałki te ze względu na charakterystyczny kształt oraz malowniczą formę stanowią fajną ciekawostkę turystyczną. Z Grzbietowej Drogi wychodzimy na punkt Pod Ostrą Małą gdzie czeka na nas kolejna duża atrakcja w drodze na Skalnik.

Skalnik
W tej skale każdy widzi nieco inne zwierzę
Takie skałki będziecie często mijać na szlaku

Punkt widokowy Ostra Mała

Na samym szczycie Skalnika nie będzie wam dane pooglądać żadnych fajnych widoków gdyż jest on pokryty gęstym lasem. Ten problem całkowicie rozwiązuje znajdujący się nieopodal szczytu punkt widokowy Ostra Mała. Aby dojść na platformę widokową należy z punktu Pod Ostrą Małą wejść na niepozorną i słabo widoczną wąska ścieżkę, minąć dużą formacje skalną na niewielkiej polanie i wejść pomiędzy gęsto rosnące nieco dalej sosny. Za drzewami odnajdziecie schody wykute w kamieniu, które wprowadzą was na właściwy taras widokowy.

ostra mała
Schody prowadzące na punkt widokowy

Warto poszukać tego miejsca, gdyż widoki z niego są oszałamiające. Z punktu widokowego Ostra Mała rozpościerają się wspaniałe panoramy na Kotlinę Jeleniogórską, Góry Kaczawskie oraz Pogórze Izerskie, świetnie widać stąd szczyty Sokolik czy Zamkową Górę. Turyści często mylą platformę widokową Ostra Mała ze znajdującą się nieco wcześniej na polanie wysoką formacją skalną widoczną na zdjęciu powyżej. Pamiętajcie zatem że właściwy punkt widokowy znajduje się nieco dalej.

Szczyt Skalnika

Z punktu widokowego Ostra Mała wracamy na skrzyżowanie szlaków i wchodzimy ponownie na Grzbietową Drogę. Stąd na szczyt Skalnika już tylko 10 minut spokojnego marszu niebieskim szlakiem. Sam szczyt Skalnika nie jest zbyt okazały, na miejscu znajdziecie umieszczoną na drzewie starą tabliczkę z napisem „Skalnik – Rudawy Janowickie”, tuż obok którego znajduje się nowy drogowskaz z tabliczką wyznaczającą punkt szczytowy. Nie ma tu zbyt wiele do zobaczenia, pozostaje jedynie znaleźć pieczątkę Korony Gór Polski i potwierdzić odbytą wycieczkę.

skalnik szczyt
Szczyt Skalnika

Pieczątka Korony Gór Polski jest nieco „ukryta”. Znajduje się ona jakieś kilkanaście metrów na północny zachód od miejsca, w którym znajduje się tabliczka szczytowa. Skrzynka, w której ukryto pieczątkę ma kolor szary a na szybie umieszczono czerwony napis więc nie powinniście mieć większych problemów z jej odnalezieniem. Na zakończenie dodamy, że ze szczytu do Czarnowa możecie zejść niebiesko-zielonym szlakiem z punktu Pod Ostrą Małą. Szlak ten zaprowadzi was z powrotem pod Agroturystykę Czartak. Tutaj kończy się nasza wspólna wycieczka na Skalnik, jedenasty pod względem wysokości szczyt Korony Gór Polski.

pieczątka skalnik
Pieczątka Korony Gór Polski na Skalniku

Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

5 1 Głosuj
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Basia
Gość
Basia
2 lat temu

Byłam niedawno widoki bardzo ładne. Bardzo fajna wycieczka. Pozdrawiam