Chełmiec
Góry Wałbrzyskie,  Korona Gór Polski,  Sudety

Chełmiec w Górach Wałbrzyskich. Korona Gór Polski. Przyjemna i łatwa wycieczka na weekend. Trasy wycieczkowe, opis szlaków, mapy.

Zdobywanie szczytów Korony Gór Polski nie zawsze oznacza długą wyprawę w wysokie partie gór. Często droga na najwyższy szczyt regionu jest łatwa i przyjemna i tak właśnie jest w przypadku wycieczki na Chełmiec. Jest to szczyt górski o wysokości 850 m. n.p.m wchodzący w skład Masywu Chełmca, będący częścią Gór Wałbrzyskich. Co ciekawe Chełmiec nie jest tak naprawdę najwyższą górą w regionie, jest to drugi co do wysokości szczyt w tym regionie. Według dawnych danych pomiarowych Chełmiec miał wysokość 869 m. n.p.m jednak pomiar ten był wykonany wadliwie. Wykonano go na szczycie znajdującej się na Chełmcu wieży widokowej przez co góra zrobiła się wyższa niż jest w rzeczywistości. Po korekcie okazało się że wyższa o 3 metry jest góra Borowa. Cały obszar Chełmca objęty jest programem ochrony przyrody Natura 2000 oraz podlega pod Obszar Chronionego Krajobrazu Kopuły Chełmca, Trójgarbu i Krzyżowej Góry koło Strzegomia. Na szczycie Chełmca znajduje się kilka ciekawych obiektów, z których część udostępniona jest dla zwiedzających. Są to Wieża widokowa z XIX wieku, RTON Chełmiec czyli wieża radiowo-telewizyjna, aktualnie wykorzystywana do celów turystycznych oraz 45 metrowy krzyż milenijny znajdujący się kilka metrów poniżej szczytu i oświetlany dużymi reflektorami, do którego z Boguszowa prowadzi Droga Krzyżowa Trudu Górniczego. Na Chełmiec prowadzi kilka szlaków turystycznych, które pozwalają na zaplanowanie ciekawej wycieczki a propozycje tras wycieczkowych znajdziecie w dalszej części artykułu. Zapraszamy!

Trasy wycieczkowe na Chełmiec

Większość szlaków prowadząca na szczyt Chełmca jest krótka, łatwa i wędruje się po nich bardzo przyjemnie. Jest to szczyt idealny na weekendową wycieczkę w góry z całą rodziną, czy krótki wypad we dwoje na łono przyrody. Każdy znajdzie tu trasę świetnie dopasowaną do swoich upodobań i możliwości. W tym wpisie mamy dla was dwie trasy wycieczkowe, które naszym zdaniem zasługują na poleceni. Poniżej przedstawiamy najciekawsze trasy wycieczkowe prowadzące na szczyt Chełmca:

Trasa wycieczkowa z Boguszowa

Kolor szlaku
Punkt startowyBoguszów – Gorce
Odległość do celuok. 4 km.
Długość całej trasyok. 8 km.
Czas przejściaok. 2,5 godziny
Stopień trudnościBardzo łatwy
Punkty GOT11

Najłatwiejsza trasa prowadząca na Chełmiec z Boguszowa wzdłuż Drogi Krzyżowej. Jest to najczęściej wybierana, najłatwiejsza trasa wycieczki na Chełmiec. Szlak prowadzi trasą Drogi Krzyżowej Trudu Górniczego aż na sam szczyt przez wszystkie stacje drogi krzyżowej. Ścieżka po której przyjdzie wam wędrować jest bardzo łatwa do pokonania, na trasie marszu nie napotkacie żadnych utrudnień. Droga ta jest chętnie wykorzystywana na weekendowe spacery przez okolicznych mieszkańców, spotkacie więc na trasie mnóstwo osób. Często można na niej spotkać rodziny z małymi dziećmi, które wybrały się na biwak na szczycie góry. Trasę tę szczegółowo omówimy w dalszej części tego artykułu, jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej to zostańcie z nami.

Trasa z Dworca PKP Boguszów – Gorce Zachód

Kolor szlakuszlak niebieski
Punkt startowyDworzec PKP Boguszów Zachód
Odległość do celuok 6,1 km.
Długość całej trasyok. 12,3 km.
Czas przejściaok. 4,5 godziny
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT12

Trasa wycieczkowa z Boguszowa przez Mniszka i Chełmiec Mały na Chełmiec. Nieco dłuższa trasa prowadząca z Dworca PKP Boguszów – Zachód na Chełmiec przez Mniszek. Jest to propozycja trasy dla osób, które chciałyby spędzić trochę więcej czasu wędrując po Górach Wałbrzyskich lub dla tych, którzy do Boguszowa chcą dojechać pociągiem. Trasa ta jest łatwa do pokonania, na szlaku nie ma żadnych większych przeszkód terenowych, początkowo szlak prowadzi wąskimi ścieżkami na szczyt mniejszego wzniesienia jakim jest Mniszek, dopiero dalej łączy się ze szlakiem zielonym i prowadzi dalej przez Chełmiec Mały, na szczyt Chełmca. Jest to więc propozycja bardziej skierowana do osób lubiących dłuższe wędrówki po bardziej „dzikim” terenie.

Dojazd i parkingi

Do Boguszowa możecie dojechać własnym samochodem lub pociągiem. Podróż pociągiem z Wrocławia zajmuje około 1,5 godziny a ze stacji kolejowej w Boguszowie możecie śmiało rozpocząć wycieczkę niebieskim szlakiem na Chełmiec. Jeżeli planujecie wybrać się na Chełmiec drogą krzyżową czyli zielonym szlakiem to zalecamy skorzystanie z własnego samochodu. Parking samochodowy znajduje się przy ul. Kusocińskiego obok Stadionu Sportowego Ośrodka Sportu i Rekreacji Boguszów-Gorce. Uważajcie żeby nie przegapić skrętu będąc na ul. Kasprzaka.

Tego skrzyżowania praktycznie nie widać z głównej drogi a nawigacja Google wariuje w tym miejscu i pokazuje czasami dziwne rzeczy. Po zjechaniu w boczną uliczkę doprowadzi was ona aż do parkingu. Parking zorganizowany jest na dość dużym placu wysypanym żwirem, powinniście dość łatwo znaleźć tam wolne miejsce aby bezpiecznie zostawić wasz samochód na czas wycieczki.

Chełmiec wjazd

Pierwsze kroki na szczyt, droga krzyżowa

Zielony szlak prowadzący na Chełmiec rozpoczyna się tuż obok żwirowego parkingu i poprowadzi was szeroką gruntową drogą przez wszystkie stacje Drogi Krzyżowej Trudu Górniczego aż na sam szczyt. Już na samym starcie będziecie mieli okazję pooglądać trochę widoków, wystarczy wejść na wzniesienie obok gruntowej drogi. Nieco dalej wędrówkę umilą wam piękne widoki na Boguszówkę i otaczające je zielone polany.

Kiedy miniecie trzecią stację drogi krzyżowej znajdziecie się na terenie Obszaru Chronionego Kopuły Chełmca. Po przejściu trzeciej stacji drogi krzyżowej ścieżka wprowadzi was do lasu i dalej będziecie wędrować otoczeni koronami drzew. Na mapie szlaku zaznaczone są dwa miejsca na biwak, jedno na wysokości trzeciej stacji drogi krzyżowej tuż przy linii lasu, drugie zaraz przy szóstej stacji. Podczas naszej wycieczki turyści aktywnie korzystali z tych miejsc, rozpalone były tam ogniska i smażyły się kiełbaski.

Rosochatka, Chełmiec Mały

Droga prowadząca przez las jest bardzo łatwa i maszeruje się po niej bardzo przyjemnie. Często na szlaku można napotkać rodziny z dziećmi na wspólnym spacerze, Chełmiec idealnie sprawdza się właśnie na krótkie, rodzinne wypady za miasto. Po około 40 minutach spokojnego spaceru z parkingu dotrzecie do Przełęczy Rosochatka, na której szlak zielony łączy się ze szlakiem żółtym. O tym opowiemy w dalszej części tego wpisu, na razie kontynuujemy wycieczkę zielonym szlakiem w stronę kolejnego punktu orientacyjnego jakim jest Chełmiec Mały.

Jeżeli macie ochotę go zdobyć jako dodatek do całej wycieczki to wystarczy że na wysokości skrzyżowania szlaków zielonego z niebieskim pod Chełmcem Małym na chwilę zboczcie z utartego szlaku na północ i powinniście bez problemu znaleźć ścieżkę, która zaprowadzi was na ten niewielki szczyt. Spod Chełmca Małego już niedaleka droga na właściwy szczyt, przy okazji będziecie mieli kilka okazji aby pooglądać ciekawe widoki ze szlaku. W niektórych miejscach na zboczach rośnie nieco mniej drzew i można w niektórych miejscach zrobić kilka fajnych zdjęć.

Atrakcje na szczycie

Pierwsze co rzuca się w oczy wchodząc na szczyt Chełmca to ogromny 45 metrowy stalowy krzyż, gdyż góruje on nad całą okolicą i jest świetnie widoczny między drzewami. Tuż obok krzyża znajduje się całkiem spora polanka, na której znajduje się kilka miejsc na ognisko otoczonych drewnianymi ławami. Przy linii drzew stoi nowa drewniana wiata, pod którą głodni spacerowicze ze smakiem zajadają upieczone na ogniu kiełbaski.

Szczyt Chełmca jest zwykle dość mocno oblegany przez spacerowiczów z okolicznych miejscowości, zwłaszcza w piękne pogodne weekendowe dni można zastać tu tłumy turystów. Na drugim końcu szczytu znajduje się wspomniana wcześniej wieża widokowa z XIX wieku. Jest ona dostępna do zwiedzania w soboty i niedziele w godzinach od 10:00 do 18:00 a wejście na punkt widokowy jest dodatkowo płatny ale jest to kwota kilku złotych. Tuż przy wieży widokowej znajduje się drogowskaz z tabliczką wyznaczającą punkt szczytowy. Jeżeli szukacie pieczątki do potwierdzenia zdobycia szczytu w książeczkach Korony Gór Polski lub Górskiej Odznaki Turystycznej to znajdziecie ją przy drogowskazie.

Na miejscu jest przygotowane specjalne miejsce aby zorganizować ognisko i biwak, dodatkową atrakcją jest możliwość wejścia na szczyt wieży widokowej w celu podziwiania okolicznych szczytów i pięknych krajobrazów. Jeżeli zdobywacie Koronę Gór Polski to Chełmiec jest jednym z tych szczytów, który zdobywa się łatwo, szybko i przyjemnie. Gwarantujemy wam że na pewno będziecie się dobrze bawić a cała wycieczka będzie bardzo ciekawa. Podsumowując, wycieczka na Chełmiec to świetny pomysł na spędzenie wolnego weekendu na górskiej wędrówce. Na miejsce możecie dojechać albo własnym samochodem albo pociągiem, który dojeżdża do Dworca PKP w Boguszowie, wtedy najlepszą opcją będzie wybranie niebieskiego szlaku przez Mniszka, co wydłuży nieco wycieczkę na Chełmiec ale za to pozwoli dłużej przeżywać górską przygodę. Szlaki są bardzo łagodne i łatwe do przejścia, na szczycie czeka na was świetnie przygotowana infrastruktura turystyczna.

Chełmiec

Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.