Czerwony Klasztor w Pieninach. Ceny biletów, godziny otwarcia, historia klasztoru.
Jedną z najbardziej znanych i ciekawych atrakcji turystycznych w Pieninach jest znajdujący się po słowackiej stronie granicy Czerwony Klasztor. Prowadzi do niego wiodący wzdłuż Dunajca i obfitujący we wspaniałe widoki trakt Drogi Pienińskiej. Trasa ta licząca sobie około 9 kilometrów w większości przebiega po słowackiej stronie Pienin i można ją z łatwością pokonać o każdej porze roku. Na miejsce możecie wybrać się nie tylko pieszo, Droga Pienińska to najczęściej wybierana trasa na wycieczkę rowerową wzdłuż Dunajca. W tym artykule postaramy się przybliżyć wam nieco wycieczkę do Czerwonego Klasztoru, dowiecie się jak najwygodniej dotrzeć na miejsce oraz znajdziecie tu kilka porad dotyczących zwiedzania klasztoru. Na zakończenie dodaliśmy kilka wskazówek co robić dalej po zwiedzaniu tego magicznego miejsca. Zapraszamy!
Jak dojechać do Czerwonego Klasztoru
Istnieją trzy możliwości dotarcia do Czerwonego Klasztoru. Pierwszą opcją jest wycieczka piesza ze Szczawnicy traktem Drogi Pienińskiej, drugą opcją jest dojazd rowerami tą samą trasą lub jeżeli nie macie swoich rowerów skorzystanie z usług jednej z działających na terenie Szczawnicy wypożyczalni rowerów górskich. Trzecią, najmniej atrakcyjną naszym zdaniem opcją wycieczki jest dojazd na miejsce własnym samochodem. Najbardziej polecamy wybrać wariant pieszy lub wybrać się na wycieczkę rowerami ze Szczawnicy. Na miejsce poprowadzi was czerwony szlak wytyczony wzdłuż Drogi Pienińskiej, który ma około 10 kilometrów długości. Jeżeli zdecydujecie się na wycieczkę pieszą, to na samo dojście do Czerwonego Klasztoru musicie zarezerwować sobie około 3 godziny czasu, do tego należy doliczyć czas powrotu.
Dodając do tego czas na zwiedzanie klasztoru śmiało można założyć iż cała wycieczka zajmie wam około 8 godzin, będzie to więc wycieczka całodniowa. Jeżeli zdecydujecie się na wycieczkę rowerową to czas dojazdu ulegnie znaczącemu skróceniu, w Czerwonym Klasztorze powinniście być po około 1,5 godzinie spokojnej jazdy wzdłuż Dunajca. Poniżej zamieszczamy mapę z zaznaczoną trasą Drogi Pienińskiej:
Czerwony szlak prowadzący traktem Drogi Pienińskiej ze Szczawnicy pozwala na bardzo komfortową wędrówkę, dodatkowo zapewni wam mnóstwo pięknych widoków. Szlak ten biegnie wybrukowaną drogą, na której dodatkowo wytyczono ścieżkę rowerową aż do przejścia granicznego. Po stronie słowackiej trakt prowadzi częściowo asfaltową drogą by chwile później ustąpić miejsca żwirowej drodze, która będzie wam już towarzyszyć aż do samego Czerwonego Klasztoru. Na miejsce możecie również dojechać samochodem. Aby dotrzeć na miejsce, należy udać się drogą 969 z Krościenka nad Dunajcem w stronę Sromowców Wyżnych, gdzie przekroczycie granicę polsko-słowacką. Po przekroczeniu granicy na miejsce dojedziecie drogą 543, która prowadzi aż do samego parkingu przy klasztorze. Koszt parkowania to 5 euro/25 zł. Poniżej znajdziecie mapę z zaznaczoną trasą dojazdu:
Ceny biletów
Wstęp na teren Czerwonego Klasztoru jest płatny. Wejście do klasztoru znajduje się za główną bramą znajdującą się zaraz za drewnianymi straganami. Po przejściu przez bramę udajcie się na drugą stronę placu i przejdźcie przez duże drewniane drzwi, za którymi kryje się kasa biletowa. Bilet wstępu można opłacić w euro bądź w złotówkach. Bilet upoważnia do zwiedzania całego kompleksu klasztornego łącznie z muzeum. Ceny biletów są następujące:
Godziny otwarcia
Czerwony Klasztor otwarty jest przez cały rok, siedem dni w tygodniu. Ekspozycja muzealna dostępna jest w godzinach otwarcia muzeum. Godziny otwarcia różnią się nieco w zależności od pory roku:
Na terenie Czerwonego Klasztoru funkcjonuje gastronomia – Karczma Pod Lipami. Jest to średniowieczna karczma z XVIII wieku, w której dawniej podawano wyborne jadło i piwo ważone w klasztornych murach. Karczma ta przetrwała aż do dzisiaj i nadal serwuje swoim gościom wyśmienite posiłki. Oprócz prostych dań, aperitifów, kawy, napojów, przysmaków i deserów w karczmie możecie napić się warzonego specjalnie dla klasztoru półciemnego piwa Romuald. Piwo to ma niepowtarzalny smak dzięki dodatkowi miodu spadziowego, pochodzącego bezpośrednio z rejonu Zamagurza.
Trasa zwiedzania Czerwonego Klasztoru
Po zakupieniu biletu wstępu możemy rozpocząć zwiedzanie wnętrza klasztoru. W kasie biletowej otrzymacie przewodnik w formie papierowe gdyż zwiedzanie terenu klasztoru odbywa się bez przewodnika. W przewodniku tym znajdziecie wskazówki dotyczące poruszania się po terenie klasztoru, przewodnik jest w języku polskim. Zwiedzanie polecamy rozpocząć od zewnętrznego krużganku, poznacie go po znajdującej się tam studni oraz planszach ustawionych na statywach, opowiadających historię klasztoru. Z zewnętrznego krużganku można podziwiać wspaniałe widoki na Trzy Korony, znajduje się na nim również kilka ławeczek. Następnie przejdźcie dalej tunelem do wejścia do muzeum klasztornego, które znajduje się po lewej stronie zaraz za przejściem.
W muzeum będziecie mieli okazję zobaczyć jak dawniej żyli mnisi z zakonu kartuzów i kamedułów. Znajduje się w nim wiele świetnie zachowanych eksponatów, takich jak habity, emblematy zakonne, czy przedmioty użytku codziennego i części wystroju wnętrz w stylu sakralnym. Ciekawą atrakcją jest Dom Mnicha, w którym przestawiono codzienne życie mnicha kameduły i jego pracę. Składa się on z pełni wyposażonych pomieszczeń takich jak Laboratorium, w którym mieści się ekspozycja apteczna z XVIII wieku, Dormitorium, które służyło do odpoczynku, spożywania posiłków i duchowych zajęć czy Oratorium, w którym mnisi modlili się i medytowali. Cały kompleks jest otwarty do zwiedzania a przez poszczególne pomieszczenia poprowadzą was zawieszone na ścianach drewniane strzałki. Zwracajcie na nie uwagę, gdyż czasami drzwi do poszczególnych pomieszczeń są zamknięte i aby zwiedzić wnętrze pomieszczenia należy te drzwi otworzyć. Nie krępujcie się i sprawdzajcie, jeżeli jakieś drzwi się otwierają to na pewno możecie tam wejść.
Po zwiedzeniu Domu Mnicha strzałki wyprowadzą was na wewnętrzny krużganek. Będziecie tu mogli obejrzeć ekspozycję archeologiczną, gdzie przedstawiono wyniki badań prowadzonych na terenie klasztoru. Na wewnętrznym krużganku znajdują się ogródki ziołowe, w których mnisi uprawiali i do tej pory uprawiają różnorakie rośliny lecznicze i zioła, znajdują się tu również ruiny wielu pustelni, w których po ciężkim dniu pracy mnisi odpoczywali. Ciekawą atrakcją jest znajdujący się tu zegar słoneczny zamontowany na dzwonnicy domu przełożonego klasztoru. Dom ten wzniesiony jest na przeciwko klasztoru w centralnej części wewnętrznego krużganku. Zwiedzenie całego klasztoru nie powinno zająć wam więcej niż około godzinę. Pamiątki z Czerwonego klasztoru zakupicie w sklepiku znajdującym się przed kasami biletowymi na zewnętrznym dziedzińcu. Tam też znajdziecie toalety. Jeżeli chcecie spędzić trochę więcej czasu na terenie klasztoru, to zachęcamy was do skorzystania z oferty Karczmy Pod Lipami.
Co jeszcze warto zwiedzić?
Po zwiedzaniu Czerwonego Klasztoru jest kilka fajnych opcji na przedłużenie całej wycieczki. Nieopodal Czerwonego Klasztoru w odległości około 700 metrów znajduje się kładka prowadząca z powrotem na teren Polski do wsi Sromowce Niżne. Tuż za kładką po prawej stronie znajdziecie lodziarnie i małe targowisko z dużą ilością pamiątek. Jeżeli do Czerwonego Klasztoru wybraliście się pieszo, to jedną z opcji powrotu do Szczawnicy jest spływ Dunajcem kajakiem lub z flisakami. W Sromowcach Niżnych znajdziecie wiele firm, które oferują takie formy rozrywki. Przystanie kajakowe znajdziecie z reguły nad brzegiem Dunajca. Przystań flisacka również znajduje się w Sromowcach, tylko nieco dalej, od kładki jest to odległość około 4 km drogi na zachód, czyli godzina marszu.
W Sromowcach Niżnych warto odwiedzić znajdujące się tam Schronisko PTTK „Trzy Korony” skąd możecie wybrać się na najłatwiejszy szlak prowadzący na Trzy Korony. Więcej na temat szlaków na Trzy Korony możecie przeczytaj w innym naszym artykule dostępnym tutaj: (Trzy Korony w Pieninach. Najłatwiejsze szlaki na szczyt – kliknij). Jeżeli do Czerwonego Klasztoru przyjechaliście rowerami możecie wybrać się do Sromowców Niżnych do znajdującej się tam Elektrowni Wodnej lub do Niedzicy na zwiedzanie Zamku Niedzica i Zamku Czorsztyn. Dodatkowo jeżeli czujecie się na siłach możecie objechać dookoła całe Jezioro Czorsztyńskie szlakiem rowerowym „Dookoła Jeziora Czorsztyńskiego”. Tematy te są dość obszerne dlatego poruszymy je w osobnych artykułach.
Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.
Byliśmy w sierpniu na rowerach 🙂 Polecamy!