Deciński Śnieżnik
Góry Połabskie

Deciński Śnieżnik – Děčínský Sněžník. Wycieczka do Czech w Góry Połabskie.

Deciński Śnieżnik (Dieczyński Śnieżnik), po czesku Děčínský Sněžník to góra stołowa w północnych Czechach, która jest popularnym celem wycieczek turystów z całego regionu. Szczyt ten wznosi się na wysokość 723 m. n.p.m. w środkowo-zachodniej części Wyżyny Dieczyńskiej, w granicach obszaru chronionego krajobrazu Łabskie Piaskowce. Góra ta znajduje się niedaleko miasta Děčín, które jest świetnym bazą wypadową w Góry Połabskie. Jest też chętnie wybierane jako punkt startowy wycieczek do Rezerwatu Przyrody Czeska Szwajcaria. Deciński Śnieżnik stał się popularną atrakcją turystyczną już w 1864 roku, a to za sprawą wybudowanej na jego wierzchołku przepięknej, kamiennej wieży widokowej. Ze szczytu wieży rozciąga się okrężny widok na góry stołowe w Szwajcarii Saskiej, Szwajcarii Czeskiej oraz na Góry Łużyckie, Rudawy i Czeskie Średniogórze. Zarówno Deciński Śnieżnik, jak i miasto Děčín świetnie sprawdzą się jako cel na wyjazd urlopowy w góry. Jest to miejsce, które stanowczo warto odwiedzić podczas wizyty w tym rejonie Czech. W tym wpisie zamieściliśmy garść informacji na temat dojazdu na Deciński Śnieżnik oraz parkingów w okolicy. Znajdziecie tu również krótki opis całej wycieczki i wiele przydatnych wskazówek. Zapraszamy!

Szlaki na Deciński Śnieżnik

Trasa z Zadní Ves
Czas: 1,5 godziny. Dystans: 4,2 km. Suma podejść: 133 m.

Trasa z Zadní Ves z najkrótsza propozycja wycieczki w naszym zestawieniu. Wycieczka rozpoczyna się we wsi Zadní Ves, gdzie znajduje się sporej wielkości parking samochodowy. Następnie należy odnaleźć czerwony szlak turystyczny – szlak przez Czechy E3, który zaprowadzi was prosto na szczyt Decińskiego Śnieżnika. Podążamy za czerwonym szlakiem aż do miejsca, gdzie odbija on w prawo między drzewa. Tutaj polecamy wam, zamiast skręcać w las nadal podążać asfaltową drogą, którą rozpoczęliście wędrówkę z wsi Zadní Ves. W ciągu asfaltowej drogi odnajdziecie punkt widokowy, z którego rozpościerają się fantastyczne widoki na okoliczne góry. Potem kontynuujcie marsz asfaltem, aż zobaczycie nad drzewami kamienną wieżę widokową. Będzie do znak że docieracie do szczytu Dieczińskiego Śnieżnika. Bardziej szczegółowy opis tej trasy znajdziecie w dalszej części wpisu.

Kolor szlakuszlak czerwony
Punkt startowyJílové – parking
Odległość do celuok. 2,8 km.
Długość całej trasyok. 4,2 km.
Czas przejściaok. 1,5 godziny
Stopień trudnościBardzo łatwy
Punkty GOT

Trasa z Děčíny
Czas: 4,5 godziny. Dystans: 11,5 km. Suma podejść: 673 m.

Trasa z Děčíny to propozycja nieco dłuższej wycieczki, która na pewno spodoba się osobom lubiącym spędzać w górach cały dzień. Wędrówkę rozpoczynamy z terenu miasta Děčín, a dokładnie przy moście przy ul. Tyršova, który przebiega nad rzeką Łabą. Za mostem odnajdziecie wejście na czerwony szlak turystyczny – szlak przez Czechy E3. Tym szlakiem należy podążać przez następne ok. 9,7 km. aż dojdziecie na szczyt Dieczyńskiego Śnieżnika. Na szlaku tym czeka na was mnóstwo punktów widokowym, z których świetnie widać całe miasto Děčín i okoliczne góry. Na trasie tej natkniecie się też na liczne drewniane wiatki turystyczne, pod którymi będziecie mogli odsapnąć i nabrać sił przed dalszym marszem. Na Deciński Snieżnik wejdziecie od strony wschodniej. Powrót możecie zrealizować albo po własnych śladach, albo schodząc do wsi Zadní Ves i tam złapiecie autobus powrotny do Děčíny.

Kolor szlakuszlak czerwony
Punkt startowyDěčín, U mostu
Odległość do celuok. 9,7 km.
Długość całej trasyok. 11,5 km.
Czas przejściaok. 4,5 godziny.
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT

Dojazd i parkingi

Na Deciński Śnieżnik najłatwiej będzie dotrzeć, wybierając się w podróż własnym autem. Dojazd samochodem z okolic Wrocławia zajmuje około 3,5 godziny. W okolicę miasta Děčín dotrzecie, jadąc z Wrocławia autostradą A4 aż do Drezna. Następnie w Dreźnie należy zjechać na autostradę A17, którą dojedziecie aż do granicy niemiecko-czeskiej. Gdy będziecie już po stronie czeskiej należy zjechać z autostrady i skręcić w stronę miejscowości Petrovice, skąd drogą 528 dojedziecie do wsi Zadní Ves. Jeżeli chodzi o połączenia komunikacją zbiorową, to udało nam się znaleźć tylko jedno połączenie z Wrocławia do miasta Liberec, gdzie następnie należy się przesiąść do autokaru jadącego do miasta Děčín. Aby dotrzeć pod Deciński Śnieżnik, skorzystajcie z jednego z regularnie kursujących pod górę lokalnych autobusów w Decinie. Rozkład jazdy autobusów znajdziecie klikając na symbol przystanku na mapach.cz. Na poniższej mapce zaznaczyliśmy dla was również lokalizację Decińskiego Śnieżnika:

Kiedy dotrzecie już na miejsce, będziecie mogli zaparkować swój samochód na sporym parkingu Parkoviště pod Sněžníkem. Pracująca tam obsługa wskaże wam miejsce, w którym powinniście postawić wasze auto. Parking ten jest płatny. Koszt całodniowego parkowania wynosi 50 koron czeskich. Można również uiszczać opłaty w Euro. Obsługa nie przyjmuje złotówek, dlatego polecamy wam mieć ze sobą trochę lokalnej waluty. Nie polecamy wam parkować samochodu gdzieś poza tym parkingiem na dziko, gdyż czeska policja często patroluje ten obszar. Poniżej znajdziecie link z zaznaczoną lokalizacją tego parkingu.

Parking Parkoviště pod Sněžníkem

Ruszamy na Deciński Śnieżnik

My na Deciński Śnieżnik wchodziliśmy od strony wsi Zadní Ves czerwonym szlakiem turystycznym. Jest to najkrótsza trasa, którą możecie dotrzeć na szczyt. Na Dieczyński Śnieżnik można również wejść z okolicznego miasta Děčín, ale tym razem mieliśmy ochotę na nieco krótszą wędrówkę, dlatego też zdecydowaliśmy się ruszyć na szczyt z Zadní Ves. Po pozostawieniu auta na parkingu i przejściu na drugą stronę ulicy odnaleźliśmy oznaczenia czerwonego szlaku i ruszyliśmy asfaltową drogą dojazdową na szczyt. Od razu na wejściu przywita was drewniana rzeźba kamiennej wieży widokowej, która jest wierną kopią wieży na Decińskim Śnieżniku. Jest to ciekawa zapowiedź atrakcji, których możecie spodziewać się na szczycie. Podejście tym szlakiem jest bardzo łagodne, przy okazji spotkaliśmy na szlaku naprawdę sporo turystów i to w środku tygodnia. Okazuje się że Děčínský Sněžník jest bardzo popularnym celem wycieczek turystów z Niemiec oraz Czech. Wiele osób przyjeżdża tu z samego rana na relaksujący spacer w otoczeniu przyrody, aby nacieszyć się bliskością natury, pooddychać świeżym powietrzem i nabrać pozytywnej energii na resztę dnia. Z powodu wyjątkowo czystego powietrzny Deciński Śnieżnik nazywany jest często powietrznym spa.

Początek szlaku w Zadní Ves na Deciński Śnieżnik

Po przejściu około kilometra asfaltową drogą na trasie pojawiają się pierwsze ciekawe formacje skalne. Deciński Śnieżnik znajduje się w obszarze chronionego krajobrazu Łabskie Piaskowce i to właśnie z piaskowca utworzone są tutejsze skały. Na granicy Niemiec i Czech, wzdłuż rzeki Łaby, znajduje się jeden z najpiękniejszych europejskich krajobrazów. W skutek erozji woda wyrzeźbiła tu w piaskowcu głębokie wąwozy, oraz wysokie filary, których skalne ściany na szczytach często są zaokrąglone. Na trasie waszego marszu natkniecie się na liczne skupiska takich form skalnych – pionowe ściany, baszty, iglice, wąwozy, szczeliny i wąskie tarasy skalne. Są to skały, które powstały około 100 milionów lat temu z dna dawnego morza, którego wody pokrywały niegdyś ten teren. Dzisiaj możemy podziwiać pozostałości dna tego pradawnego morza.

Asfaltowa droga prowadzi prosto na Łabskie Piaskowce
Formacje skalne, które niegdyś były dnem pradawnego morza

Punkt widokowy Drážďanská vyhlídka

Jednym z ciekawszych miejsc na trasie podejścia na Děčínský Sněžník jest punkt widokowy Drážďanská vyhlídka. Znajduje się on w odległości ok. 1,2 kilometra od parkingu, gdzie rozpoczynaliśmy wycieczkę. Kiedy miniecie piaskowce widoczne na zdjęciu powyżej wystarczy odbić z drogi w prawo, aby wejść na ten punkt widokowy. Przy asfaltowej drodze natkniecie się na spory drogowskaz, na którym znajduje się napis Vyhlídka. Tuż obok drogowskazu ustawiona jest drewniany stół i ławeczki, przy których można nieco odpocząć. Z punktu widokowego Drážďanská vyhlídka rozpościerają się fantastyczne widoki na całą okolicę, w tym na Wyżynę Dieczyńską oraz góry leżące już po niemieckiej stronie granicy. Na punkcie widokowym można swobodnie podejść do samej krawędzi skały – nie ma tam jednak żadnych barierek, zalecamy więc zachować tam szczególną ostrożność. Warto wspomnieć iż poprzednio opisane podejście na Drážďanská vyhlídka odbywa się poza czerwonym szlakiem turystycznym. Wejście na punkt widokowy odbywa się ciągiem szlaku rowerowego, którym również swobodnie dotrzecie na szczyt Decińskiego Śnieżnika. Nie będzie więc konieczności wracać na czerwony szlak, jeżeli chcecie zwiedzić ten punkt widokowy.

Punkt widokowy Drážďanská vyhlídka
Z Drážďanská vyhlídky świetnie widać Wyżynę Dieczyńską i okoliczne góry

Szlak przez Czechy E3

Wejście (lub zejście) na Deciński Śnieżnik odbywa się ciągiem czerwonego szlaku E3. Szlak ten oznaczony jest na mapie jako Szlak przez Czechy E3. Tak naprawdę jest to fragment Europejskiego długodystansowego szlaku pieszego, który oznaczony jest właśnie symbolem E3. Szlak ten jednym z 11 europejskich szlaków wędrówkowych i łączy brzegi Atlantyku z Morzem Czarnym. Jego długość wynosi ok. 7500 km i przechodzi on przez 12 krajów: Turcję, Bułgarię, Rumunię, Węgry, Słowację, Polskę, Czechy, Niemcy, Luksemburg, Belgię, Francję i Hiszpanię. Wchodząc na Dieczyński Śnieżnik będziecie wędrować właśnie tym długodystansowym szlakiem na odcinku o długości ok. 2 kilometrów. W przeciwieństwie do drogi przez Drážďanská vyhlídkę tutaj czeka na was typowo górski klimat. Będzie dużo chodzenia po odłamkach skalnych, krótka wspinaczka po dość stromym podejściu no i oczywiście fajne widoki na okolicę. My podczas naszej wycieczki na Deciński Śnieżnik weszliśmy asfaltową drogą, czyli szlakiem rowerowym, zwiedziliśmy punkt widokowy Drážďanská vyhlídkę i poszliśmy dalej asfaltem na szczyt a następnie zeszliśmy z powrotem na parking czerwonym szlakiem E3.

Odejście na czerwony szlak E3 z asfaltowej drogi
Podejście czerwonym szlakiem w typowo górskim krajobrazie
Na szlaku nie zabraknie oczywiście pięknych widoków na całą okolicę

Deciński Śnieżnik – atrakcje

Na Deciński Śnieżnik spokojnie dotrzecie po około 30 minutach spokojnego marszu. Pierwszym charakterystycznym obiektem, który od razu rzuca się w oczy gdy będziecie już blisko szczytu jest wysoka, kamienna wieża widokowa. Na szczycie Decińskiego Śnieżnika znajduje się też schronisko Penzion Pod Rozhlednou. W schronisku można zakupić przekąski oraz coś do picia. Można tu również zamówić coś ciepłego do jedzenia oraz przenocować po uprzedniej rezerwacji. Miejsce to nie cieszy się niestety dobrą opinią wśród turystów – na mapach Google mają ocenę 3,1. Możemy niestety w pełni potwierdzić te opinie. Jedzenie podawane w schronisku jest słabej jakości a obsługa nie jest zachwycona z faktu odwiedzania tego miejsca przez turystów. W schronisku znajdują się również toalety – oczywiście płatne. Warto wspomnieć, że nawet jeżeli zamówicie jakieś danie czy zakupicie coś do picia i tak będziecie musieli uiścić opłatę za toaletę. W schronisku można płacić wyłącznie gotówką.

Schronisko Penzion Pod Rozhlednou na Decińskim Śnieżniku
Wejście do schroniska Penzion Pod Rozhlednou

Tuż przy wejściu do schroniska znajduje się kolejny ciekawy punkt widokowy. Rozpościera się z niego piękny widok na szczyty České středohoří, ale także Góry Łużyckie, Izerskie i Karkonosze. Świetnie widać również miasto Děčín. Na punkcie widokowym umocowana jest metalowa tablica z nazwą szczytu i jego wysokością 723 m. n.p.m. Jeżeli nie macie ochoty wchodzić do schroniska tu tutaj możecie swobodnie usiąść i odpocząć, przy okazji delektując się wspaniałymi widokami. Jeżeli zdecydujecie się na wędrówkę na Deciński Śnieżnik dłuższą trasą z Děčíny, to właśnie w tym miejscu pod koniec wycieczki wejdziecie na szczyt.

Punkt widokowy obok schroniska Penzion Pod Rozhlednou

Główną atrakcja na Decińskim Śnieżniku jest wzniesiona na szczycie kamienna wieża widokowa. Wieża ta ma 33 metry wysokości, a na jej szczycie znajduje się otwarta platforma widokowa. Na samą platformę wchodzi się po 153 spiralnych stopniach. Ze szczytu wieży rozpościera się bardzo ładny widok na Góry Łużyckie, Špičák, Sokolí vrch, Buková horę z nadajnikiem czy Milešovkę. Przy dobrej pogodzie można również oglądać widoki na Góry Izerskie oraz Karkonosze. Na platformie widokowej umocowane są żeliwne tablice opisujące oglądane szczyty i miejscowości. Wstęp na wieżę jest płatny – koszt to ok. 30 koron czeskich za osobę. Płatność przyjmowana jest tylko i wyłącznie gotówką. U stóp wieży widokowej znajdziecie również niewielki drewniany budynek, w którym serwowane jest wyśmienite czeskie piwo. Děčínský Sněžník często opisywany jest jako powietrzne spa. Jest to miejsce, w którym dzięki prądom termicznym wokół góry mieszają się prądy powietrza aż znad Morza Północnego. Dzięki temu powietrze jest tu wyjątkowo czyste i zdrowe. Po zwiedzaniu wieży widokowej przychodzi czas na powrót ze szczytu. Wracamy zatem na parking czerwonym szlakiem E3. Jeżeli wchodziliście na Deciński Śnieżnik z Děčíny, to przy parkingu znajdziecie przystanek autobusowy. Stąd autobus zabierze was w drogę powrotną do miasta.


Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z tego odcinka Głównego Szlaku Sudeckiego! Film możecie obejrzeć pod tym linkiem – Deciński Śnieżnik – Czeskie Sudety Zachodnie.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

5 1 Głosuj
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
RENATA
Gość
1 rok temu

Zawitaliśmy do Saksońskiej Szwajcarii.
Ten niemiecki region zachwyca krajobrazami i skalnymi wzniesieniami, a te wzniesienia to Góry Połabskie. Płynie przez nie rzeka Łaba.
Saksońska Szwajcaria, a dokładniej Saska Szwajcaria została „odkryta” w XIX wieku, a nazwał ją malarz pochodzenia szwajcarskiego Adrian Zingg.
Nas do Saksońskiej Szwajcarii przyciągnęły piękne tereny Bastei i słynny most.
Bastei oznacza „basztę”. Nie tylko most jest tutaj atrakcją. Liczne punkty i platformy widokowe przyciągają jak magnes.