Przedgórze Sudeckie

Gromnik (393m. n.p.m.). Najwyższe wzniesienie Wzgórz Strzelińskich. Wycieczka dla każdego na Przedgórzu Sudeckim.

Gromnik to najwyższe wzniesienie Wzgórz Strzelińskich, które są częścią Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich. Szczyt ten wznosi się na wysokość 393 m. n.p.m. i jest bardzo popularnym węzłem turystycznym w rejonie Strzelina. Na Gromnik możecie wybrać się na przyjemną wycieczkę pieszą, jak również na wycieczkę rowerową. Dla miłośników mocniejszych wrażeń, przygotowano tam specjalne trasy zjazdowe, dzięki którym poczujecie mocniejszy wiatr we włosach i dodatkowy zastrzyk adrenaliny. Na początku 2012 roku na Gromniku wzniesiono nową wieżę widokową, o bardzo charakterystycznym wyglądzie. Z jej szczytu można podziwiać piękne widoki na całą okolicę. W tym wpisie znajdziecie informacje na temat dojazdu i parkingów na Gromnik, opis szlaków prowadzących na szczyt oraz krótki opis całej wycieczki. Zapraszamy!

Szlaki na Gromnik

Trasa z Gościęcic
Czas: 3,5 godziny. Dystans: 11,9 km. Suma podejść: 366 m.

Trasa z Gościęcic to najczęściej wybierana trasa wycieczkowa na Gromnik. Wycieczka rozpoczyna się przy leśniczówce w Gościęcicach, gdzie należy wejść na czerwony szlak turystyczny, prowadzący w stronę skrzyżowania pod Dębem. Skrzyżowanie to jest pierwszym na tej trasie węzłem turystycznym, na którym łączą się szlaki prowadzące ze Strzelina, Białego Kościoła oraz Jegłowa. Aby dotrzeć na Gromnik, należy cały czas trzymać się czerwonego szlaku, aż do czasu, gdy dotrzecie na Rozdroże pod Borową. Na rozejściu polecamy wybrać szlak koloru żółtego, który zaprowadzi was na Rozdroże pod Gromnikiem. Stąd jest już „rzut beretem” na szczyt Gromnika. Bardziej szczegółowy opis tej trasy znajdziecie w dalszej części wpisu.

Kolor szlakuszlak czerwony
Punkt startowyGościęcice – Leśniczówka
Odległość do celu6,1 km.
Długość całej trasy11,9 km.
Czas przejściaok. 3,5 godziny
Stopień trudnościBardzo łatwy
Punkty GOT15

Dojazd i parkingi na Gromnik

Wycieczkę na Gromnik możecie rozpocząć w Gościęcicach, miejscowości leżącej nieco na południe od Strzelina. Do Gościęcic najłatwiej będzie oczywiście dojechać własnym samochodem. Jeżeli nie macie takiej możliwości możecie również dotrzeć do Gościęcic z pomocą komunikacji podmiejskiej, kursującej z terenu miasta Strzelin. Przez Gościęcice przejeżdżają autobusy linii podmiejskiej 7 oraz 17. Szczegółowy rozkład jazdy autobusów podmiejskich ze Strzelina znajdziecie tutaj – kliknij. Jeżeli chodzi o parkingi samochodowe to turyści zwykle pozostawiają swoje pojazdy przy leśniczówce, tuż obok wejścia na czerwony szlak turystyczny. Jeżeli nie ma tam już wolnego miejsca, auto możecie zostawić nieco wcześniej, na niewielkim parkingu w ciągu drogi prowadzącej do leśniczówki. Oba miejsca parkingowe zaznaczyliśmy dla was na mapie, linki do mapy znajdziecie poniżej:

Parking Gościęcice Gromnik
Parking przy leśniczówce w Gościęcicach

Wyruszamy w Gościęcic

Na wycieczkę na Gromnik wybraliśmy się na początku maja, w okresie gdy przyroda budziła się jeszcze do życia. Długo szukaliśmy miejsca, gdzie moglibyśmy wybrać się na łagodny spacer, nie wymagający zbyt dużego wysiłku i w końcu trafiliśmy w rejony Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich. Dzisiaj, po wielu odbytych wycieczkach w tym rejonie możemy z czystym sumieniem polecić wam tutejsze szlaki. Jeżeli interesują was łatwe wycieczki, podczas których nie będzie ostrych podejść czy dużych różnic wysokości i podczas których będziecie mogli w pełni się zrelaksować, to polecamy wam wybrać się właśnie na Gromnik. Wycieczkę rozpoczęliśmy w Gościęcicach przy tutejszej leśniczówce. Na szczyt podążyliśmy czerwonym szlakiem turystycznym, wychodzącym ze Strzelina. Szlak ten jest bardzo łatwy do pokonania, wiele osób wybiera się tu na wycieczkę wraz z małymi dziećmi. Często na tym szlaku można spotkać również grupy rowerzystów. Ruszamy zatem w stronę Gromnika, a przed nami, na trasie wycieczki kilka ciekawych miejsc – a pierwsze z nich to Skrzyżowanie pod Dębem.

Szlaki Wzgórz Strzelińskich
Leśna droga z Gościęcic na Gromnik

Skrzyżowanie pod Dębem

Po około 40 minutach spokojnego marszu z Gościęcic, docieramy do pierwszego punktu orientacyjnego na naszej trasie, czyli do Skrzyżowania pod Dębem. Jest to duży węzeł szlaków turystycznych, zlokalizowany w północnej części Wzgórz Strzelińskich. Krzyżują się tu szlaki prowadzące z miejscowości Biały Kościół, Strzelin, Kuropatnik, Jegłowa oraz Krzywina. Co ciekawego czeka na was na tym skrzyżowaniu? Otóż znajduje się tam niewielka drewniana wiata turystyczna, pod którą będziecie mogli odpocząć od trudów wędrówki. Obok wiaty możecie rozpalić ognisko na specjalnie do tego przystosowanym palenisku. Wokół miejsca na ognisko tutejsze leśnictwo przewidziało szereg udogodnień dla turystów w postaci kamiennych stołów, śmietników czy drewnianych ławek. Oprócz tego na skrzyżowaniu pod Dębem ustawiono kilkanaście tablic z ciekawostkami na temat okolicznej przyrody. Nazwa skrzyżowania wzięła się od licznych pomników przyrody, które znajdują się tuż przy szlaku. Są to głównie ogromne dęby, stąd właśnie nazwa skrzyżowania. Po krótkim odpoczynku pod wiatą turystyczną ruszamy w dalszą drogę w stronę Rozdroża pod Borową i na szczyt Gromnika.

Skrzyżowanie pod Dębem
Wiata turystyczna i miejsce na ognisko na skrzyżowaniu

Na Gromnik pieszo lub rowerem

Wspominaliśmy na początku że na Gromnik możecie iść nie tylko pieszo, ale również wybrać się tam na wycieczkę rowerową. Szlaki prowadzące na szczyt są świetnie przystosowane do jazdy rowerem. Jako że Wzgórza Strzelińskie nie są wysokie, na trasie przejazdu nie będziecie musieli się męczyć na długich, stromych podjazdach. Oprócz zwykłych szlaków rowerowych gmina Strzelin zadbała o potrzeby rowerzystów poszukujących nieco mocniejszych wrażeń. Przygotowano tu dla was kilka tras rowerowych MTB Single Track Strzelin. Dla tych z was, którzy nigdy nie spotkali się z takim pojęciem spieszymy z wyjaśnieniem: Trasy Single Track są to specjalnie przygotowane trasy zjazdowe do uprawiania kolarstwa górskiego. Trasa Single Track to wąska dróżka, ścieżka, do uprawiania kolarstwa górskiego, która ma szerokość odpowiadającą pojedynczemu rowerowi. MTB to skrót, który wziął się od angielskiej nazwy kolarstwa górskiego czyli Mountain Biking. Na trasach rowerowych Single Track możecie pojeździć nieco bardziej wyczynowo. Te trasy, które czekają na was w okolicach Gromnika są to trasy stosunkowo łatwe, przeznaczone bardziej dla początkujących. Nie ulega wątpliwości, że czy to początkujący czy zawodowi kolarze górscy, każdy na pewno będzie się dobrze bawił podczas pokonywania tutejszych Single Tracków.

Wycieczki rowerowe są tu bardzo popularne
W niektórych miejscach możecie liczyć na wspaniałe widoki

Wchodzimy na Gromnik

Po około dwóch godzinach od wyruszenia z Gościęcic docieramy na Rozdroże pod Gromnikiem, gdzie odnajdujemy drugi parking samochodowy. Na parking ten możecie dojechać autem, przejeżdżając przez miejscowość Romanów. Aby dotrzeć stąd na Gromnik trzeba tylko pokonać krótki odcinek schodów i po pięciu minutach będziecie na szczycie. Jest to oczywiście opcja, której nie będziemy wam polecać, o wiele ciekawsza naszym zdaniem jest wycieczka piesza z Gościęcic. Ale żeby być sprawiedliwym – możecie podjechać samochodem praktycznie pod sam szczyt. Samo podejście na Gromnik wymaga pokonania kilkudziesięciu stopni, wzdłuż których ustawiono kolejne tablice edukacyjne. Po króciutkiej wspinaczce po drewnianych stopniach docieramy wreszcie do celu wycieczki. Szczyt Gromnika to dość sporej wielkości polana otoczona wysokimi drzewami. Największymi atrakcjami są tu wieża widokowa oraz ruiny zamku. Oprócz tego znajdziecie tam również miejsce na ognisko. Przejdźmy zatem do opisu poszczególnych atrakcji, które czekają na was na szczycie.

Parking samochodowy tuż przy szczycie Gromnika
Na Gromnik wchodzimy po schodach
Szczyt Gromnika, ognisko i ruiny zamku

Zwiedzamy szczyt Gromnika

Po wejściu na szczyt od razu natkniecie się na pierwszą atrakcję, czyli na ruiny zamku. Zamek ten został wzniesiony w XV wieku przez Hansa i Opitza von Czirn. Obaj bracia nie słynęli z uczciwości więc ze wzniesionej na szczycie twierdzy zrobili gniazdo rozbójników. Rozbójnicy Ci napadali na karawany kupieckie jadące z Czech przez Wzgórza Strzelińskie do Wrocławia. Proceder ten sprawił, że zamek w niedługim czasie został oblężony przez wojska wrocławskie i biskupie. Po dwóch tygodniach oblężenia doszło do kapitulacji a zamek został zburzony. Na przestrzeni dziejów warownia ta była kilkukrotnie odbudowywana i ponownie burzona. Po I wojnie światowej przypomniano sobie o tym miejscu, ruiny dawnego zamku zabezpieczono i udostępniono dla zwiedzających. Na miejscu prowadzone są liczne prace archeologiczne. Na mury warowni możecie swobodnie wejść, aby mieć lepszy widok na cały szczyt Gromnika.

Szczyt Gromnika
Mury dawnej warowni na szczycie Gromnika

Drugą największą atrakcją na Gromniku jest znajdująca się na szczycie wieża widokowa. Wieża ta została wybudowana w 2012 roku. Ze względu na zły stan techniczny schodów przez długi czas była ona niedostępna dla zwiedzających. Gmina Przeworno przeprowadziła jednak wymagane prace remontowe, aby mogła ona ponownie służyć za wspaniały punkt widokowy. Ze szczytu wieży można podziwiać widoki na Góry Sowie, Góry Bardzkie, Góry Wałbrzyskie a także na Dolinę Nysy Kłodzkiej oraz na Równinę Wrocławską. Wieża na Gromniku nie jest niestety czynna codziennie. Na jej szczyt można wejść w okresie letnim jedynie w soboty oraz niedziele w godzinach 13:00 – 19:00 oraz w czasie trwających na szczycie imprez, w tym podczas turnieju rycerskiego. Nam niestety nie udało się wejść na jej szczyt, podczas naszej wycieczki wieża była niestety zamknięta. Na Gromniku nie ma również możliwości przybicia pieczątki GOT PTTK, pamiętajcie więc o zrobieniu sobie zdjęcia w jakimś charakterystycznym punkcie.

Gdy nie można wejść na wieżę, wejdźcie na ruiny

Oprócz wieży widokowej i ruin na Gromniku możecie rozpalić ognisko i upiec sobie kiełbaski. Obok paleniska możecie jeszcze obejrzeć odsłonięte niedawno pomieszczenia twierdzy von Czirnów. Po zwiedzaniu szczytu pora na powrót do Gościęcic po własnych śladach. Tutaj zakończymy zatem naszą wspólną wycieczkę na Gromnik. Polecamy wam wybrać się na ten szczyt w ramach weekendowego wyjazdu za miasto. Miejsce to świetnie sprawdzi się na łagodną, spokojną wycieczkę, podczas której będziecie mogli dobrze się zrelaksować. Mamy nadzieje że wpis ten pomoże wam w zaplanowaniu waszej wycieczki na Wzgórza Niemczańsko-Strzelińskie. Zachęcamy was też do sprawdzenia innych naszych wpisów na temat Przedgórza Sudeckiego. Dziękujemy wam za uwagę i jak zwykle do zobaczenia na szlaku!


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze