Jeziorko Daisy – szlak spacerowy w Witoszowie Górnym pod Świdnicą. Trasa, atrakcje, zwiedzanie.
Jeziorko Daisy to niewielkie oczko wodne położone w malowniczym Książańskim Parku Krajobrazowym pod Świdnicą. Jeziorko Daisy należy do jednych z najcenniejszych rezerwatów przyrody nieożywionej na Przedgórzu Sudeckim i jest świetnym celem na relaksujący, krótki spacer. Podczas wycieczki nad Jeziorko Daisy będziecie mieli okazję zwiedzić dawny kamieniołom wapienia, w którym po zalaniu powstało przepiękne jeziorko otoczone wysokimi drzewami. Wycieczka nad Jeziorko Daisy to świetna okazja do zapoznania się z ciekawą historią rodu Hochbergów, a zwłaszcza z historią księżnej Marii Teresy Oliwii Hochberg von Pless, znaną również jako Księżna Daisy. W tym artykule znajdziecie szczegółowy opis szlaku turystycznego nad Jeziorko Daisy z Witoszowa Górnego. Przygotowaliśmy dla was też kilka wskazówek na temat dojazdu i parkingów w okolicy szlaku nad Jeziorko Daisy oraz opis tutejszych atrakcji. Zapraszamy!
Jeziorko Daisy – dojazd i parkingi
Szlaki prowadzące nad Jeziorko Daisy rozpoczynają się we wsi Witoszów Górny. Witoszów Górny położony jest około dziesięć kilometrów na zachód od Świdnicy. Do Witoszowa Górnego można dojechać zarówno własnym samochodem jak i autobusami MPK Świdnica. Jeżeli chodzi o dojazd autobusem to do Witoszowa Górnego możecie dotrzeć autobusami linii 10, które kursują mniej więcej do godzinę i odjeżdżają spod dworca kolejowego Świdnica Miasto z przystanku pl. Grunwaldzki. Po dojechaniu do Witoszowowa Górnego wysiadamy na przystanku Witoszów Górny II tuż pod samym szlakiem nad Jeziorko Daisy. Powrót z Witoszowa Górnego do Świdnicy odbywa się tym samym autobusem tylko w przeciwną stronę. Szczegółowy rozkład jazdy tego autobusu znajdziecie tutaj: MPK Świdnica linia 10. Jeżeli chodzi o dojazd samochodem to do Witoszowa Górnego prowadzi asfaltowa droga ze Świdnicy, którą pokonuje się w jakieś 15-20 minut. Po dotarciu na miejsce wasz pojazd możecie pozostawić na jednym z poniżej zaznaczonych miejsc parkingowych:
- Mały parking przy dworku w Witoszowie Górnym – bezpłatny
- Niewielki parking przy poboczu drogi w Witoszowie Górnym – bezpłatny
Jeziorko Daisy – szlaki
Niebieski szlak nad Jeziorko Daisy z Witoszowa Górnego
Czas: 1 godz. 30 min. Dystans: 5,50 km. Suma podejść: 179 m.
Niebieski szlak nad Jeziorko Daisy z Witoszowa Górnego to przyjemna trasa spacerowa dla każdego. Wędrówka rozpoczyna się przy dworku w Witoszowie Górnym gdzie należy odnaleźć oznaczenia niebiesko-czerwonego szlaku, który poprowadzi was gruntową drogą przez niewielki wąwóz w stronę rozległych pól uprawnych pod Świdnicą. Po przejściu około 500 metrów niebieski szlak odbije lekko w lewo i poprowadzi was dalej przez tutejsze lasy porastające zbocze szczytu Sowina. Od tego momentu czeka was około 40-to minutowy marsz leśną drogą dojazdową, która cały czas lekko wspina się do góry. Niebieski szlak wyprowadzi was prosto nad samo jeziorko od strony ruin dawnej chatki myśliwskiej. Po zwiedzaniu Jeziorka Daisy polecamy wam wyruszyć w drogę powrotną czerwonym szlakiem turystycznym. Szlak ten poprowadzi was drugim zboczem Sowiny na rozległe łąki pod Witoszowem Górnym, z których będziecie mogli podziwiać piękne widoki na Świdnicę.
Kolor szlaku | |
Punkt startowy | Witoszów Górny |
Odległość do celu | ok. 2,60 km. |
Długość całej trasy | ok. 5,50 km. |
Czas przejścia | ok. 1 godz. 30 min. |
Stopień trudności | Łatwy |
Punkty GOT | 8 |
Początek wycieczki w Witoszowie Górnym
Przygodę z poznawaniem historii Jeziorka Daisy rozpoczynamy w Witoszowie Górnym pod Świdnicą. Tutaj swój początek ma niebieski szlak turystyczny, który poprowadzi was prosto do tej wspaniałej atrakcji. Rozpoczynając wycieczkę w Witoszowie Górnym warto zapoznać się też z zainstalowanymi przy szlaku tablicami informacyjnymi. Tablice te są częścią ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej i zawierają szczegółowe opisy historyczne dotyczące Jeziorka Daisy jak i rodziny Hochbergów. Początkowy odcinek niebieskiego szlaku z Witoszowa Górnego prowadzi gruntową drogą dojazdową przez niewielki wąwóz. Podejście jest tutaj bardzo łagodne, a ścieżka wyprowadzi was ze wsi na okoliczne pola uprawne. Po przejściu pierwszych pięciuset metrów niebieski szlak odbije lekko w lewo i wprowadzi was w leśne ostępy. Tutaj swój początek ma już Książański Park Krajobrazowy, w którym wydzielony został rezerwat przyrody „Jeziorko Daisy”. Dalsza trasa wycieczki przebiega zboczem lokalnego szczytu Sowina (365 m. n.p.m.). Pokonanie zboczy Sowiny to praktycznie żadna trudność. Szlak na całej długości trasy wznosi się tu bardzo łagodnie a jedyną przeszkodą są na występujące na nim głębokie koleiny powstałe po przejeżdżającym tu sprzęcie rolniczym.
Jeziorko Daisy na Przedgórzu Wałbrzyskim
Pokonanie niebieskiego szlaku z Witoszowa Górnego nad Jeziorko Daisy nie powinno zająć wam więcej niż około 45 minut. Po pokonaniu ostatniego zakrętu niebieski szlak wyprowadzi was prosto nad jeziorko przy ruinach dawnego dworku myśliwskiego. Jeziorko Daisy to wyjątkowe miejsce na mapie Dolnego Śląska, które powstało w miejscu dawnego kamieniołomu dewońskich wapieni należącego do rodziny Hochbergów. Po zaprzestaniu wydobycia wapienia w powstałej niecce sukcesywnie zbierała się tu woda deszczowa i w ten sposób utworzyło się majestatyczne jeziorko o zielonym kolorze wody. Jeziorko to nie ma naturalnych dopływów i zasilane jest wyłącznie wodą opadową. Z tego też powodu poziom lustra wody może się nieco różnic w zależności od panujących w ciągu roku warunków atmosferycznych. W Jeziorku Daisy obowiązuje całkowity i kategoryczny zakaz kąpieli. Jest to spowodowane tym, że przez wiele lat z wpadających do wody martwych liści i kawałków drewna powstało w nim fałszywe dno. Wody jeziorka wydają się płytkie ale w rzeczywistości jego prawdziwa głębokość wynosi ponad 23 metry. Wokół jeziorka wytyczona jest stara trasa spacerowa, która pozwala obejrzeć je z różnych stron. Jest tu też sporo starych ruin, które dodają temu miejscu wyjątkowego uroku, a niektóre z nich da się nawet zwiedzić od środka.
Ruiny domku myśliwskiego nad Jeziorkiem Daisy
Główną atrakcją turystyczną w rezerwacie przyrody jest bezapelacyjnie samo Jeziorko Daisy. Nie jest to jednak jedyna ciekawostka, którą przyjdzie wam tutaj zwiedzać. Na terenie kamieniołomu pod Witoszowem Górnym wydobywano wapień, który następnie był tu wypalany w ogromnych piecach w celu wytworzenia wapna palonego. Piece te nazywane były „wapiennikami” i przypominały swoim kształtem zamkowe wieże. Księżna Daisy, która uwielbiała odwiedzać to miejsce wpadła na pomysł zaadaptowania jednego z dawnych wapienników na domek myśliwski. Wybór padł oczywiście na piec położony najbliżej wyrobiska, z którego byłby najlepszy widok na całą okolicę. Do obecnych czasów zachowały się zarówno pozostałości domku myśliwskiego jak i drugiego pieca wapiennego. Co ciekawe obie te budowle nadal nadają się do zwiedzania. Wchodząc do ruin domku myśliwskiego zachowajcie jednak ostrożność. Konstrukcja ta nie jest niestety ani konserwowana, ani też w żaden sposób zabezpieczona. Z górnego piętra domku można dziś oglądać super widoki na Jeziorko Daisy, stary wapiennik oraz całą okolicę rezerwatu.
Powrót do Witoszowa Górnego
Po zwiedzaniu całej okolicy Jeziorka Daisy pora na powrót do Witoszowa Górnego. Aby nie wracać po własnych śladach polecamy wam opuścić teren jeziorka nieoznakowaną ścieżką, która rozpoczyna się obok starego wapiennika. Ścieżka ta zaprowadzi was prosto do czerwonego szlaku turystycznego biegnącego ze Świebodzic do Bystrzycy Górnej. Szlak ten zaprowadzi was na drugie zbocze Sowiny oraz w okolicę szczytu Chłodnik (370 m. n.p.m.), który porastają lasy liściasto-iglaste. W lasach tych warto pokusić się o poszukiwania rosnących tu prawdziwków. Z Jeziorka Daisy do szczytu Chłodnika dotrzecie w około 30 minut. Za Chłodnikiem ścieżka wyprowadzi was na rozległe pola uprawne pod Świdnicą, gdzie piękne widoki są tu praktycznie gwarantowane. Po lewej stronie będziecie mieli świetny widok na miasto Świdnicę i Masyw Ślęży a po prawej stronie piętrzyły się będą szczyty Gór Sowich. Z pól pod Chłodnikiem do Witoszowa Górnego zostaje już tylko około dwadzieścia minut drogi. Po zakończeniu całej wyprawy nad Jeziorko Daisy polecamy wam jeszcze wybrać się na zwiedzanie samej Świdnicy. Pełną listę ciekawych atrakcji w Świdnicy znajdziecie tutaj: Świdnica: Perła Dolnego Śląska. Co warto zobaczyć w Świdnicy.
Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.