Kocioł Wielkiego Stawu w Karkonoszach: wycieczka nad Wielki Staw i Mały Staw. Szlaki, mapy, wskazówki.
Kocioł Wielkiego Stawu oraz znajdujący się tuż obok Kocioł Małego Stawu to jedna z ciekawszych atrakcji turystycznych w Karkonoszach. Są to dwa kotły polodowcowe w Karkonoszach, na dnie których leżą piękne górskie jeziora – Wielki Staw oraz Mały Staw. Wysokie, skalisto-trawiaste ściany obu kotłów są wysokie na około 200 metrów i ostro opadają w dół skalnymi stopniami do polodowcowych mis zamkniętych skalnymi ryglami i morenami. Miejsca te są chętnie wybierane na cel wycieczki przez turystów, którzy szukają alternatyw dla najbardziej popularnych i często zatłoczonych szlaków turystycznych wychodzących z Karpacza. Szlak, a właściwie ścieżka przyrodnicza, prowadząca wokół Kotłów Wielkiego i Małego Stawu to jedna z najpiękniejszych pod względem widokowym tras w Karkonoszach. Czeka was tu kameralna atmosfera, bliskość wspaniałej karkonoskiej przyrody, oraz mnóstwo pięknych widoków na Wielki i Mały Staw, a przy dobrej pogodzie na Karkonosze, Kotlinę Jeleniogórską oraz Rudawy Janowickie. W tym wpisie przygotowaliśmy dla was opis szlaków, które zaprowadzą was na Kocioł Wielkiego Stawu i Małego Stawu, wskazówki odnośnie dojazdu i parkingów i krótką relację z wycieczki nad Mały i Wielki Staw. Zapraszamy!
Szlaki na Kocioł Wielkiego Stawu
Trasa od Świątyni Wang
Czas: 4,5 godziny. Dystans: 13,7 km. Suma podejść: 612 m.
Trasa na Kocioł Wielkiego Stawu ze Świątyni Wang to najczęściej wybierany przez turystów wariant tej wycieczki. Wędrówkę rozpoczynamy na wchodząc na łączony żółto-niebieski szlak turystyczny przy Świątyni Wang i kierujemy się w stronę Polany w Karkonoszach. Szlak ze Świątyni Wang jest popularny i zwykle mocno zatłoczony. Po dotarciu na polanę należy odbić na zielony szlak turystyczny, którym wejdziecie w górę na Kocioł Wielkiego Stawu. Jako że większość turystów, z którymi przyjdzie wam wędrować na Polanę w Karkonoszach zwykle kieruje się stamtąd na niebieski szlak prowadzący na Śnieżkę to wędrówka na Kocioł Wielkiego Stawu zielonym szlakiem odbędzie się już w bardziej kameralnej atmosferze. Po dotarciu na szczyt Kotła Wielkiego Stawu skierujcie się w lewo za oznaczeniami czerwonego szlaku turystycznego, który zaprowadzi was na punkty widokowe nad Wielki i Mały Staw.
Kolor szlaku | |
Punkt startowy | Świątynia Wang |
Odległość do celu | ok. 5,1 km. |
Długość całej trasy | ok. 13,7 km. |
Czas przejścia | ok. 4,5 godziny |
Stopień trudności | Dość łatwy |
Punkty GOT | 19 |
Trasa z Rozdroża Łomnickiego
Czas: 4 godziny. Dystans: 11,2 km. Suma podejść: 670 m.
Trasa na Kocioł Wielkiego Stawu z Rozdroża Łomnickiego to świetna alternatywa dla zwykle zatłoczonych szlaków turystycznych wychodzących ze Świątyni Wang czy z Karpacza z ul. Strażackiej. Wycieczkę rozpoczynamy tuż obok popularnego parkingu w Karpaczu na ul. Olimpijskiej, z którego wielu turystów wyrusza na wycieczkę na Śnieżkę. My jednak idziemy nieco dalej i wchodzimy na zielony szlak na Rozdrożu Łomnickim, który zaprowadzi was na Polanę w Karkonoszach. Po przejściu Polany w Karkonoszach należy nadal trzymać się oznaczeń zielonego szlaku turystycznego, który poprowadzi was prosto na Kocioł Wielkiego Stawu. Po wejściu na szczyt dotrzecie do skrzyżowania, na którym zielony szlak łączy się ze szlakiem czerwonym. Tu odbijamy w lewo i już czerwonym szlakiem idziemy w stronę Wielkiego Stawu i Małego Stawu. Powrót do Karpacza odbywa się szlakiem niebieskim przez schroniska górskie „Pod Strzechą Akademicką” i „Samotnia”.
Kolor szlaku | |
Punkt startowy | Rozdroże Łomnickie |
Odległość do celu | ok. 3,9 km. |
Długość całej trasy | ok. 11,2 km. |
Czas przejścia | ok. 4 godziny |
Stopień trudności | Dość łatwy |
Punkty GOT | 18 |
Dojazd i parkingi
Wycieczka na Kocioł Wielkiego Stawu i na Mały Staw rozpoczyna się w Karpaczu. Jest to przepiękna i bardzo popularna górska miejscowość turystyczna, którą co roku odwiedzają setki tysięcy turystów. Do Karpacza można dojechać własnym autem jak i autobusami. Jeżeli w podróż chcecie wybrać się samochodem to do Karpacza dojedziecie drogą 367 przez Mysłakowice i Miłków lub drogą 366 przez Kowary. Dojazd do Karpacza z Warszawy zajmuje około 5 godzin, z Krakowa czeka was około 4,5 godzinna podróż a z Wrocławia dotrzecie tu w około 2 godziny. Zamiast autem do Karpacza możecie dojechać również autobusem. Kursują tu autobusy z Wrocławia i Jeleniej Góry. Warto sprawdzić, czy z jakiegoś dużego miasta w waszej okolicy nie ma akurat bezpośredniego połączenia do Karpacza. Jeżeli chodzi o podróż pociągiem to niestety pociągi PKP nie dojeżdżają bezpośrednio do Karpacza. Z pomocą kolei możecie dojechać do Jeleniej Góry, gdzie będziecie musieli przesiąść się do jednego z autobusów kursujących na linii Jelenia Góra – Karpacz. Jeżeli chodzi o parkingi samochodowe w pobliżu szlaków na Kocioł Wielkiego Stawu i Mały Staw to poniżej zostawiamy wam linki z zaznaczonymi lokalizacjami najlepszych naszym zdaniem parkingów w Karpaczu pod tą wycieczkę:
- Parking przy ul. Olimpijskiej w Karpaczu (miejski płatny – 25 zł/dzień, 5zł/h)
- Parking pod Hotelem Piecuch (prywatny płatny – 30 zł/dzień)
- Parking Turystyczna 4 (prywatny płatny – 20/25 zł/dzień)
Ruszamy do Karkonoskiego Parku Narodowego
Wycieczkę nad Kocioł Wielkiego Stawu i na Mały Staw rozpoczynamy na Rozdrożu Łomnickim. To tutaj swój początek ma zielony szlak turystyczny, którym będziemy wędrować aż na sam szczyt Kotła Wielkiego Stawu. Tutaj również przebiega granica Karkonoskiego Parku Narodowego. Warto przypomnieć, iż wstęp na teren parku jest płatny, należy więc wcześniej zakupić bilet wstępu. Wchodząc na zielony szlak na Rozdrożu Łomnickim nie uświadczycie kasy biletowej, polecamy wam więc zakupić bilet na stronie „eparki.pl„. Jest to oficjalna strona, która umożliwia zakup biletów wstępu do wszystkich parków narodowych na terenie Polski. Bilet przyjdzie na na wasz adres email, możecie go również zapisać w telefonie, wystarczy więc tylko pokazać go na ekranie straży parku w razie kontroli. Dlaczego wybraliśmy właśnie zielony szlak turystyczny z Rozdroża Łomnickiego? My osobiście nie lubimy wędrować po górach w dużym tłumie turystów dlatego też na nasze wycieczki wybieramy mniej zatłoczone szlaki. Zielony szlak z Rozdroża Łomnickiego jest świetną alternatywą dla zawsze zatłoczonego szlaku wychodzącego spod Świątyni Wang. Jeżeli więc tak jak my lubicie mniejszy tłok i bardziej kameralną atmosferę to polecamy wam zacząć wycieczkę właśnie tutaj. Pokonanie pierwszego odcinka zielonego szlaku z Rozdroża Łomnickiego na Polanę w Karkonoszach nie powinno zająć wam więcej niż godzinę czasu. Do przejścia będziecie mieli jakieś 2 kilometry, po czym szlak wyprowadzi was na szeroką wybrukowaną ścieżkę. Na Polanie w Karkonoszach łączą się trzy szlaki turystyczne – zielony, niebieski i żółty. Większość osób podąża tu za niebieskim szlakiem, który prowadzi na Śnieżkę. My na polanie dalej podążamy za oznaczeniami zielonego szlaku, który zaprowadzi was prosto na Kocioł Wielkiego Stawu.
Zielony szlak z Polany w Karkonoszach
Po minięciu Polany w Karkonoszach rozpocznie się podejście na Kocioł Wielkiego Stawu. Odcinek zielonego szlaku, którym będziecie podchodzić nad Wielki Staw nie jest długi – czeka was tu około 2 kilometry łagodnego podejścia dość szerokim szlakiem, który łagodnie wspina się do góry. Początkowo będziecie wędrować przez las, następnie mniej więcej w połowie drogi ścieżka wyprowadzi was między kosodrzewinę i dalszy odcinek szlaku pokonacie w otoczeniu pięknych widoków. Z tego miejsca jeszcze niestety nie będzie widać jeszcze Wielkiego Stawu, gdyż jezioro to położone jest dopiero na wysokości 1225 m. n.p.m. Wystarczy jednak odwrócić się do tyłu, aby móc podziwiać piękną panoramę Karpacza oraz wspaniałe widoki na Kotlinę Jeleniogórską oraz Rudawy Janowickie. Z Polany w Karkonoszach na Kocioł Wielkiego Stawu wchodzi się około godzinę czasu. Stopień trudności tego odcinka oceniamy na łatwy – z jego pokonaniem spokojnie poradzi sobie każdy, nawet osoby, które nigdy nie były w górach. Po wejściu na Kocioł Wielkiego Stawu zielony szlak biegnie dalej w prawo na Słonecznik – ciekawe miejsce, które warto odwiedzić jeżeli macie nieco więcej czasu. Aby dojść na platformę widokową nad Wielkim Stawem udajcie się za czerwonym szlakiem w lewo. Warto wspomnieć, że fragment czerwonego szlaku, którym będziecie podążać nad Wielki Staw jest jednocześnie odcinkiem Głównego Szlaku Sudeckiego, który prowadzi ze Szklarskiej Poręby do Karpacza.
Wielki Staw w Karkonoszach
Wielki Staw to piękne jezioro polodowcowe, które położone jest na północno-wschodnim zboczu Smogorni. Jest to największe tego typu jezioro w Karkonoszach – wody Wielkiego Stawu wypełniają polodowcową misę, zamkniętą moreną i skalnym ryglem a jego całkowita powierzchnia wynosi ponad 8 hektarów. Głębokość Wielkiego Stawu dochodzi do 24,4 metra, długość jego linii brzegowych wynosi 1540 metrów. Woda wypełniająca Wielki Staw w najcieplejszych miesiącach osiąga temperaturę 14 °C, ciekawostką jest, że tafla tego górskiego jeziora przez większą część roku pokryta jest lodem. Brzegi Wielkiego Stawu otoczone są rzadką alpejską roślinnością, z tego też powodu cały teren wokół jeziora objęty został ścisłą ochroną. Nie ma możliwości podejść do jego brzegów z żadnej strony i można je podziwiać wyłącznie z punktu widokowego przy czerwonym szlaku turystycznym na szczycie Kotła Wielkiego Stawu. Widoki są tu fantastyczne, a częściowo skute lodem jezioro nadaje całości niepowtarzalnego uroku. Na punkcie widokowym zwykle można spotkać kilkunastu turystów, w porównaniu do rejonów Śnieżki jest tu więc naprawdę luźno. Będziecie więc mieli na punkcie widokowym wystarczająco dużo miejsca dla siebie, aby w spokoju delektować się wspaniałymi widokami i niepowtarzalną atmosferą.
Kopa nad Moreną i Mały Staw
Wielki Staw to nie jedyna atrakcja, jaka czeka na was na tej trasie. Idąc czerwonym szlakiem nieco dalej na południowy wschód w stronę Śnieżki dotrzecie do kolejnego pięknego miejsca, czyli na Kopę nad Moreną, z której świetnie widać Mały Staw. Mały Staw to niejako brat bliźniak Wielkiego Stawu – jest to kolejne jezioro polodowcowe, położone na wysokości 1183 m. n.p.m. u podnóża Równi Pod Śnieżką i Smogorni w Kotle Małego Stawu. Jest to górskie jezioro przepływowe, czyli posiadające powierzchniowy odpływ, usuwający nadmiar wody ze zbiornika. Mały Staw jest głęboki na ok. 7 metrów i charakteryzuje się czystą i przejrzystą wodą. Przez staw przepływa potok Łomnica, którego źródła znajdują się w Równi pod Śnieżką. W przeciwieństwie do Wielkiego Stawu, nad brzegi Małego Stawu da się podejść – wytyczono tu niebieski szlak turystyczny, który prowadzi do urokliwego schroniska górskiego PTTK „Samotnia”. Wędrując czerwonym szlakiem turystycznym znad Wielkiego Stawu będziecie mieli okazję podziwiać cały Kocioł Małego Stawu wraz z leżącym w dole Małym Stawem i schroniskiem Samotnia. Oprócz tego rozpościerają się stąd wspaniałe widoki na Śnieżkę oraz położone nieco wyżej schronisko PTTK „Strzecha Akademicka”. Podążamy zatem dalej czerwonym szlakiem, który wyprowadza nas z Kopy nad Moreną na Spaloną Strażnicę. Tam wchodzimy na niebieski szlak i schodzimy w dół w stronę schroniska Samotnia, aby przyjrzeć się z bliska brzegom Małego Stawu.
Schronisko PTTK „Samotnia” przy Małym Stawie
Po zwiedzaniu punktów widokowych nad Wielkim i Małym Stawem polecamy wam zajść niebieskim szlakiem turystycznym do schroniska PTTK „Samotnia”. Jest to piękne górskie schronisko leżące nad brzegami Małego Stawu w Karkonoszach. Do schroniska można dojść niebieskim szlakiem turystycznym ze Świątyni Wang lub schodząc szlakiem od strony Strzechy Akademickiej. Schronisko PTTK „Samotnia” to najstarszy tego typu obiekt w Polsce. Pierwsze wzmianki o domku nad Małym Stawem w Karkonoszach pochodzą aż z 1670 roku. Warto na chwilę zboczyć ze ścieżki, która prowadzi na Śnieżkę i podejść do tego schroniska, aby nacieszyć oczy pięknymi krajobrazami i bogactwem wysokogórskiej roślinności. Schronisko to słynie z niepowtarzalnej, przytulnej atmosfery oraz pysznej domowej kuchni. Miejsce to oferuje 50 miejsc noclegowych i pełne wyżywienie. Jest również świetną bazą wypadową na Śnieżkę, czeską stronę Karkonoszy oraz na Kocioł Wielkiego Stawu. Przed schroniskiem umieszczono kilka stołów i ław, na których można przysiąść z zakupionymi w schronisku smakołykami oraz napojami i rozkoszować się posiłkiem w otoczeniu górskiego krajobrazu tuż przy samym Małym Stawie. Schronisko to jest bardzo popularne i chętnie odwiedzane przez turystów, spodziewajcie się więc w środku sporych tłumów.
Po zwiedzaniu Kotła Wielkiego i Małego Stawu oraz schroniska Samotnia polecamy wam wrócić do Karpacza niebieskim szlakiem dnem Kotła Małego Stawu. Niebieski szlak poprowadzi was tu brzegiem Małego Stawu przez niewielki mostek, pod którym przepływają wody potoku Łomnica. Następnie będziecie mieli okazję przejść się tuż obok skalnych ścian Kotła Małego Stawu. Widoki ze szlaku na strome skalne ściany są fantastyczne, do tego ścieżka otoczona jest małymi drzewkami iglastymi. Jest to wręcz wymarzony krajobraz na górski spacer. Niebieski szlak zaprowadzi was ze schroniska Samotnia z powrotem na Polanę w Karkonoszach, skąd będziecie mogli wrócić albo na Rozdroże Łomnickie albo na Świątynie Wang. Jeżeli jeszcze nie mieliście okazji zwiedzić świątyni to tutaj znajdziecie nasz krótki wpis na ten temat – Świątynia Wang w Karpaczu – kliknij. Tutaj zakończymy już naszą wspólną wycieczkę na Kocioł Wielkiego Stawu i nad Mały Staw. Mamy nadzieje że wpis wam się podobał i znaleźliście w nim przydatne informacje, które pomogą wam w zaplanowaniu waszej wycieczki do tych magicznych miejsc. Dziękujemy za waszą uwagę i jak zwykle do zobaczenia na szlaku.
Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.