sokolik
Rudawy Janowickie,  Sudety

Krzyżna Góra i Sokolik. Góry Sokole w Rudawach Janowickich. Wycieczka z Przełęczy Karpnickiej.

Krzyżna Góra i Sokolik to dwa niewielkie szczyty w Rudawach Janowickich, które od lat cieszą się ogromną popularnością wśród turystów. Oba szczyty znajdują się w Górach Sokolich, niewielkim masywie leżącym na północno-zachodniej krawędzi Rudaw Janowickich w Sudetach Zachodnich. Góry Sokole wzięły swoją nazwę od sokołów wędrownych, które dawniej chętnie zakładały w tym rejonie swoje gniazda. Krzyżna Góra (654 m. n.p.m.) jak i Sokolik (644 m. n.p.m.) są najwyższymi szczytami Gór Sokolich. Obie góry można zdobyć podczas jednej wycieczki a przy okazji po drodze będzie okazja zwiedzić kilka bardzo ciekawych miejsc. W tym wpisie zabierzemy was na dość krótką ale szalenie ciekawą wycieczkę na oba te szczyty oraz zwiedzimy wnętrze schroniska „Szwajcarka”. Znajdziecie tu również wskazówki na temat dojazdu oraz parkingów i szczegóły dotyczące trasy wycieczki na Krzyżną Górę i Sokolik. Serdecznie zapraszamy!

Dojazd i parkingi na Krzyżną Górę i Sokolik

Góry Sokole znajdują się tuż obok miejscowości Trzcińsko niedaleko Jeleniej Góry na Dolnym Śląsku. Na miejsce najłatwiej jest dojechać własnym samochodem, jeżeli jednak nie możecie skorzystać z własnego auta w Góry Sokole możecie również wybrać się pociągiem. Pociągi pasażerskie regularnie kursują do Trzcińska gdzie znajduje się niewielki dworzec kolejowy. Kiedy wysiądziecie już na dworcu w Trzcińsku należy podążyć za oznaczeniami niebieskiego szlaku turystycznego, które zaprowadzą was pod Schronisko PTTK „Szwajcarka”. Warto jednak wspomnieć że wydłuża to całą wycieczkę o kilka dodatkowych kilometrów. Jeżeli w Góry Sokole wybieracie się własnym autem to polecamy wam kierować się na Przełęcz Karpnicką, gdzie znajdziecie duży parking samochodowy. Lokalizację parkingu na Przełęczy Karpnickiej znajdziecie na poniższej mapce:

Szlaki na Krzyżną Górę i Sokolik

Trasa z Przełęczy Karpnickiej
Czas: 2 godziny, Odległość: 5,5 km. Suma podejść: 357 m.

Trasa z Przełęczy Karpnickiej na Krzyżną Górę i Sokolik przez Schronisko PTTK „Szwajcarka” i Husyckie Skały to jedna z łatwiejszych tras, która pozwoli wam zwiedzić oba szczyty podczas jednej wycieczki. Wycieczka rozpoczyna się na parkingu na Przełęczy Karpnickiej, skąd zielonym szlakiem należy ruszyć w stronę Schroniska PTTK „Szwajcarka”. Następnie spod schroniska wyruszamy czerwonym szlakiem w stronę Husyckich Skał, obok których odnajdziecie wejście na ścieżkę prowadzącą na Krzyżną Górę. Po jej zdobyciu należy wrócić po własnych śladach na Husyckie Skały i podążyć dalej czerwonym szlakiem w stronę Sokolika. Bardziej szczegółowy opis tej trasy znajdziecie w dalszej części wpisu.

Kolor szlakuszlak zielonyszlak czerwony
Punkt startowyPrzełęcz Karpnicka
Odległość do celu
Długość całej trasyok. 5,5 km.
Czas przejściaok. 2 godziny
Stopień trudnościDość łatwy
Punkty GOT14

Wyruszamy z Przełęczy Karpnickiej

Wycieczkę na Krzyżną Górę i Sokolik rozpoczynamy na Przełęczy Karpnickiej. Na przełęczy znajdują się dwa parkingi samochodowe. Pierwszy parking jest bezpłatny, drugi jest to parking prywatny. Jak je rozróżnić? Przy bezpłatnym parkingu na Przełęczy Karpnickiej na niewielkim wzniesieniu znajduje się wiata turystyczna z umieszczonym na niej dużym napisem „Przełęcz Karpnicka”. Tuż obok wiaty znajdziecie miejsce na ognisko otoczone wykonanymi z drewnianych bali ławkami oraz murowany grill. Miejsca na bezpłatnym parkingu jest bardzo dużo ale przy pięknej pogodzie jest on często zapełniony po same brzegi. Alternatywnie można więc zaparkować na parkingu prywatnym. Koszt parkowania za cały dzień wynosi tam ok. 15 zł. Z Przełęczy Karpnickiej ruszamy w stronę Krzyżnej Góry i Sokolika zielonym szlakiem turystycznym. Szlak ten prowadzi prosto do Schroniska PTTK „Szwajcarka”, o którym opowiemy za chwilę. Warto wspomnieć że podejście, które przyjdzie wam pokonać do schroniska jest dość strome a podczas zimy jest ono często mocno oblodzone. Przy szlaku prowadzącym do schroniska „Szwajcarka” czeka na was nie lada niespodzianka. Na ścianie niewielkiego budynku znajduje się bowiem mural przedstawiający polską alpinistkę i himalaistkę Wandę Rutkiewicz. Mural ten powstał w lipcu 2020 roku i został wykonany przez Karolkę Nowak oraz Adama Rymowicza.

Parking na Przełęczy Karpnickiej
Podejście do Schroniska PTTK „Szwajcarka”
Mural przedstawiający Wandę Rutkiewicz

Schronisko PTTK „Szwajcarka”

Wchodząc na Krzyżną Górę i Sokolik na waszej trasie pojawi się Schronisko PTTK „Szwajcarka”. „Szwajcarka” jest jedynym w Sudetach w pełni drewnianym schroniskiem wybudowanym w stylu tyrolskim. Budynek ten powstał w 1823 roku z inicjatywy brata króla pruskiego Willhelma von Hohenzollerna. Wydał on rozkaz budowy na Krzyżnej Górze domku myśliwskiego na wzór budynku z wyżyny Berneńskiej w Szwajcarii. Do schroniska PTTK „Szwajcarka” możecie dojść nie tylko z przełęczy Karpnickiej ale także żółtym szlakiem z Karpnik. Polecamy wam zajść do schroniska na przykład na obiad gdyż kuchnie mają tam wyśmienitą. Koniecznie spróbujcie również grzanego wina – jest obłędnie dobre. Po odwiedzeniu schroniska kontynuujemy marsz zielonym szlakiem, który przy schronisku łączy się ze szlakiem czerwonym oraz czarnym. Szlak ten zaprowadzi was do bardzo ciekawego miejsca, a mianowicie do Husyckich Skał.

Schronisko PTTK „Szwajcarka”
Tutaj możecie kupić pamiątki oraz zamówić pyszne jedzonko
Sala dla gości w schronisku PTTK „Szwajcarka”

Husyckie Skały

Husyckie Skały to niewielkie wypiętrzenie skalne, na którym stworzono punkt widokowy. Można stąd pooglądać piękne widoki na Przełączkę oraz na sam Sokolik. Nazwa „Husyckie Skały” wzięła się od wydarzeń, które miały miejsce na terenie zamku Sokolec u podnóży Krzyżnej Góry w 1434 roku. Podczas wojen husyckich uciekający konno z płonącej warowni husyci zmylili tu drogę i popędzili na nich prosto w przepaść. Od tego czasu miejsce to nazywane jest Husyckimi Skałami. Na samym końcu skalnego wypiętrzenia znajduje się samotny głaz, który nosi ślady po mocowaniach oraz resztki napisu. Na głazie tym niegdyś zamocowana była odlana z żeliwa figura orła zrywającego się do lotu. Na tablicy, po której dzisiaj pozostały już tylko ślady mocowań znajdował się napis zawierający nazwę skał nadaną na cześć dowódcy armii pruskiej Blüchera oraz datę 1813 rok. Było to upamiętnienie zwycięstwa feldmarszałka von Blüchera nad Napoleonem w bitwie pod Lipskiem. Warto wejść na znajdujący się tu punkt widokowy aby nacieszyć oczy pięknymi widokami na Sokolik. Po zwiedzeniu Husyckich Skał po własnych śladach wracamy z powrotem na szlak i kontynuujemy podejście na Krzyżną Górę.

Głaz, na którym niegdyś była figura orła
Punkt widokowy na Husyckich Skałach
Widok na Przełączkę z Husyckich Skał

Krzyżna Góra – punkt widokowy

Po zejściu z Husyckich Skał ponownie wchodzimy na czarny szlak i kierujemy się na szczyt Krzyżnej Góry. Od razu ostrzegamy że podejście to jest o wiele bardziej strome od wszystkich, którymi do tej pory wędrowaliście Przygotujcie się zatem na dość duży wysiłek fizyczny. Szlak na Krzyżną Górę jest wąski, kamienisty a w zimie oblodzony i bardzo śliski. Na szczęście po trudach podejścia będzie mogli odpocząć na jednej z dwóch drewnianych ław ustawionych u podnóża Krzyżnej Góry. Szczyt ten wznosi się na wysokość 654 m. n.p.m. a różnica wysokości, którą będziecie musieli pokonać od Husyckich Skał wynosi 97 metrów. Dawniej góra ta nazywała się Sokolą Górą, została ona jednak zmieniona za sprawą metalowego krzyża, który został umieszczony na szczycie w 1832 roku. Na Krzyżnej Górze stworzono piękny punkt widokowy do którego prowadzą wykute w skale strome stopnie ubezpieczone barierkami. Osoby z lękiem wysokości mogą mieć mały problem zarówno podczas podchodzenia na szczyt jak i na punkcie widokowym ale naprawdę warto tam wejść. Z Krzyżnej Góry rozciąga się fantastyczna panorama na Kotlinę Jeleniogórską oraz na całe Karkonosze. Przy dobrej pogodzie świetnie widać nawet Śnieżkę.

Miejsce do odpoczynku pod Krzyżną Górą
Metalowy Krzyż na szczycie Krzyżnej Góry
Ostatnie stopnie wykute w skale na punkcie widokowym
Panorama Kotliny Jeleniogórskiej

Wchodzimy na Sokolik

Ostatnim punktem, który zwiedzimy podczas tej wycieczki jest Sokolik. Jest to drugi co do wysokości szczyt w Górach Sokolich, który wznosi się na wysokość 642 m. n.p.m. Na szczycie oraz zboczach góry znajduje się wiele mniejszych skałek, skalnych filarów oraz pojedynczych bloków skalnych. Najbardziej znane skalne filary to tzw. „Sokoliki”, które znajdują się w północno – wschodniej części szczytu. Wyższy z nich zwieńczony jest metalową platformą widokową, na którą prowadzą żelazne schody. Aby dojść na Sokolik z Krzyżnej Góry wracamy pod Husyckie Skały a następnie podążamy czerwonym szlakiem w stronę Przełęczy Pod Sokolikiem. Podejście na Sokolik jest dużo łatwiejsze niż na Krzyżną Górę, czerwony szlak w miarę łagodnie wspina się na serpentynami ku górze. Kiedy dotrzecie już pod skalne filary to przed wejściem na platformę widokową będziecie mogli złapać oddech odpoczywając na umieszczonej pod platformą widokową niewielkiej ławeczce. Po krótkim odpoczynku rozpoczynamy wejście na szczyt. Pierwsze stopnie prowadzące na punkt widokowy są wyciosane w skale. Po pokonaniu kilkunastu skalnych schodków wejdziecie na żelazne kręcone schody, które zaprowadzą was na szczyt Sokolika.

Widok na Sokolik z Husyckich Skał
Sokolik Wielki
Żelazne schody prowadzące na punkt widokowy na Sokoliku

Widoki z platformy widokowej na Sokoliku są wręcz oszałamiające. Ze szczytu świetnie widać Rudawy Janowickie, Góry Kaczawskie, Kotlinę Jeleniogórską oraz Karkonosze. Z Sokolika można podziwiać piękną 360 stopniową panoramę. Dla bezpieczeństwa cały punkt widokowy otoczony jest żelaznymi barierkami. Ciekawostką, którą można zobaczyć podchodząc do barierek są wbite w sąsiadujący do Sokolika filar skalny metalowe kotwy. Wykorzystuje się je podczas treningów wspinaczkowych na Sokoliku. Przyznajemy że trzeba mieć nie lada odwagę aby wspiąć się na taką wysokość i stanąć na szczycie skały. W tym miejscu zakończymy naszą wspólną wycieczkę. Mamy nadzieje że znaleźliście w tym wpisie wiele przydatnych informacji, które pomogą wam zorganizować waszą wycieczkę na Krzyżną Górę i Sokolik. Zapraszamy was również do przejrzenia innych naszych wpisów na temat Rudaw Janowickich. Pozdrawiamy serdecznie i do zobaczenia na szlaku!


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze