Mogielica – wieża widokowa i opis szlaku na szczyt z Przełęczy Rydza-Śmigłego. Korona Gór Polski.
Mogielica to najwyższe wzniesienie Beskidu Wyspowego, które znalazło się w gronie szczytów Korony Gór Polski. Wycieczka na Mogielicę to świetny pomysł na lekki weekendowy trekking z widokami dla całej rodziny. Mogielica przez wielu turystów uznawana jest za najpiękniejszy szczyt Beskidu Wyspowego. Wejście na Mogielicę nie zajmuje dużo czasu a na szczycie czeka na was nagroda w postaci pięknych widoków gdyż na szczycie Mogielicy znajduje się stalowa wieża widokowa, z której można pooglądać fascynujące panoramy Beskidu Wyspowego oraz Tatr. Mogielica jest też doskonałym punktem na rozpoczęcie waszej przygody na Głównym Szlaku Beskidu Wyspowego. W tym artykule przygotowaliśmy dla was opis wycieczki na Mogielicę z Przełęczy Edwarda Rydza-Śmigłego w Chyszówkach. Znajdziecie tu również wskazówki na temat dojazdu i parkingów przy Mogielicy oraz krótką relację z wycieczki na najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego. Zapraszamy!
Mogielica – dojazd i parkingi
Na Mogielicę w Beskidzie Wyspowym najlepiej jest wybrać się własnym samochodem. Wycieczkę na Mogielicę polecamy wam rozpocząć we wsi Chyszówki gdzie swój początek ma zielony szlak turystyczny wychodzący z Przełęczy Rydza-Śmigłego. Do Chyszówek najłatwiej jest dojechać z Krakowa. Najpierw z Krakowa skierujcie się do Mszany Dolnej a następnie od strony Mszany Dolnej drogą wojewódzką 968 dojedziecie już prosto na Przełęcz Rydza-Śmigłego w Chyszówkach (1 godz. i 14 min. jazdy). Druga opcja to dojazd z Krakowa do Tymbarku i dalej przez Zaświercze dotrzecie na bezpłatny parking pod Mogielicą nad Chyszówkami. Cała podróż autem z Krakowa zajmie wam wtedy około 1 godz. i 25 minut. Pod zielony szlak na Mogielicę da się również dojechać autobusem linii 148, który kursuje na odcinku Limanowa – Chyszówki. Autobus ten kursuje od godz: 09:55 do 18:44. Szczegółowy rozkład jazdy komunikacji powiatu limanowskiego znajdziecie tutaj: autobus na Mogielicę.
Mogielica – szlaki na szczyt
Zielony szlak na Mogielicę z Przełęczy Rydza-Śmigłego
Czas: 3 godziny. Dystans: 7,10 km. Suma podejść: 492 m.
Zielony szlak z Przełęczy Rydza-Śmigłego w Chyszówkach to najłatwiejsza trasa wycieczkowa na Mogielicę. Wędrówkę rozpoczyna się tu na bezpłatnym parkingu przy drodze za wsią Tokarzówka. Tam należy odnaleźć wejście na zielony szlak turystyczny, którym dotrzecie prosto na szczyt Mogielicy. Ścieżka z Przełęczy Edwarda Rydza-Śmigłego poprowadzi was łagodną leśną ścieżką przez przysiółek Do Sarysza. Pierwszy kilometr marszu to łagodny spacer delikatnie wznoszącym się zielonym szlakiem. Po minięciu przysiółku szlak prowadzi już po nieco bardziej nachylonym terenie. Najtrudniejszy czyli najbardziej stromy odcinek ścieżki na Mogielicę rozpoczyna się po minięciu dużej polany, na której stoi samotny domek. Przedostatnim punktem przed szczytem Mogielicy jest przejście przez polanę Wyśnikówka i wejście na teren rezerwatu przyrody Mogielica. Bardziej szczegółowy opis trasy na Mogielicę znajdziecie w dalszej części artykułu.
Kolor szlaku | |
Punkt startowy | Przełęcz Rydza-Śmigłego w Chyszówkach |
Odległość do celu | ok. 3,50 km. |
Długość całej trasy | ok. 7,10 km. |
Czas przejścia | ok. 3 godziny |
Stopień trudności | Dość łatwy |
Punkty GOT | 11 |
Mogielica z Przełęczy Edwarda Rydza-Śmigłego
Na waszą pierwszą wycieczkę na Mogielicę w Beskidzie Wyspowym polecamy wam wybrać się zielonym szlakiem turystycznym z Przełęczy Edwarda Rydza-Śmigłego. Jest to naszym zdaniem jedna z najłatwiejszych opcji na dotarcie na Mogielicę w krótkim czasie. Zielony szlak z Przełęczy Rydza-Śmigłego jest też dość łatwy do pokonania, także z całą pewnością możecie wybrać się na niego z waszymi dziećmi. Startując na Mogielicę z Przełęczy Rydza-Śmigłego będziecie mieli tu okazję zobaczyć ciekawy pomnik, który został postawiony na przełęczy na pamiątkę walk legionów Polskich. Legiony Polskie odniosły w tym miejscu spektakularne zwycięstwo nad Rosjanami w 1914 roku a dowodził nimi właśnie Marszałek Edward Rydz-Śmigły. Na przełęczy nad Chyszówkami znajduje się też gminny bezpłatny parking samochodowy w postaci sporej zatoczki na poboczu drogi. Nieco wyżej nieopodal pomnika, w 2023 roku powstały tu dwa nowe parkingi: jeden prywatny i płatny 3 zł za godzinę oraz drugi, który w czasie naszej wizyty ciągle był jeszcze w budowie. Z Przełęczy Rydza-Śmigłego na Mogielicę zaprowadzi was zielony szlak turystyczny im. Leopolda Węgrzynowicza. Szlak ten prowadzi początkowo przez las a następnie przez przysiółek Do Sarysza, za którym rozpoczyna się nieco bardziej ostre podejście przez las w stronę Mogielicy.
Zielony szlak na Mogielicę
Pierwsze większe trudności na zielonym szlaku na Mogielicę rozpoczynają się zaraz po minięciu sporej polany, na której stoi pojedynczy domek. W pewnym momencie ścieżka prowadząca przez las stanie się mocno kamienista a w okresie letnim dodatkowym utrudnieniem będzie płynąca po szlaku woda z okolicznego źródełka. Nie martwcie się jednak na zapas gdyż nie jest to nic, z czym wy lub wasze dzieci moglibyście sobie tutaj nie poradzić. Najbardziej stromy odcinek szlaku (tak – podczas zdobywania Mogielicy czeka was trochę wysiłku) przyjdzie wam pokonywać podczas wchodzenia na polanę Wyśnikówka. Polana ta znajduje się tuż pod samym szczytem Mogielicy w miejscu, gdzie rozpoczyna się teren Rezerwatu Przyrody Mogielica. Podejście to ma około 600 metrów długości i kąt nachylenia od 32%, a na niektórych niewielkich odcinkach nawet do 47%. Aby nieco was pocieszyć podpowiemy wam że jest to jedyne tak strome podejście na całej trasie na Mogielicę z Przełęczy Rydza-Śmigłego. Po wejściu na polanę Wyśnikówka cały wasz wysiłek i trud, włożony w pokonanie podejścia zielonym szlakiem zostanie nagrodzony możliwością pooglądania przepięknych widoków na Beskid Wyspowy, Beskid Makowski oraz na Babią Górę a nawet Tatry!
Mogielica: szczyt i wieża widokowa
Po oglądaniu widoków na polanie Wyśnikówka ruszamy na ostatnie 500-metrowe podejście na szczyt Mogielicy. Ostatnie metry szlaku upłyną wam na pokonywaniu lekko wznoszącej się ścieżki i po około 15 minutach marszu będziecie już na szczycie Mogielicy. Na Mogielicy wznosi się duża, stalowa wieża widokowa oraz umieszczona jest tam dodatkowo tablica edukacyjna, słupek z nazwą szczytu i jego wysokością (Mogielica wznosi się na 1170 m. n.p.m.), niewielka kolorowa kapliczka, drewniane krzyże, które przynoszone są tu przez pielgrzymów oraz tabliczka opisująca miejsce katastrofy samolotu Heinkel HE 111 z czasów II wojny światowej. Wieża widokowa na Mogielicy ma 23 metry wysokości i zakończona jest czterospadowym dachem. Jest to nowa wieża widokowa, która została udostępniona dla zwiedzających Mogielicę w listopadzie 2022 roku. Jeżeli wbijacie pieczątki do książeczki GOT, Korony Gór Polski czy Diademu Polskich Gór to pieczątkę znajdziecie w drewnianej skrzynce, która przymocowana jest do słupka z nazwą Mogielicy tuż obok wieży widokowej. Będąc na szczycie warto jeszcze podejść do dużej tablicy edukacyjnej, z której dowiecie się co nieco na temat okolicznych szlaków turystycznych, w tym o przebiegu Głównego Szlaku Beskidu Wyspowego. Najciekawszym punktem zwiedzania Mogielicy jest oczywiście wejście na znajdującą się tu wieżę widokową. Chodźmy zatem zobaczyć jakie widoki można pooglądać z jej szczytu.
Największą atrakcją Mogielicy są przepiękne widoki, które można tu oglądać ze szczytu wieży widokowej. Z górnej platformy widokowej będziecie mieli okazję podziwiać cały Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki, Gorce, Pieniny, Pasmo Babiej Góry oraz Beskid Żywiecki. Dodatkowo przy dobrej pogodzie z Mogielicy świetnie widać pasmo Tatr a nawet Małą Fatrę. Naprawdę jest tutaj na co popatrzeć. Z wieży widokowej na Mogielicy doskonale widoczna jest też alternatywna trasa na Mogielicę. Trasa ta prowadzi z miejscowości Gryblówka przez Przełęcz Przysłopek oraz przez Polanę Stumorgową. Polana Stumorgowa była niegdyś wielkim ośrodkiem pasterskim w okolicy. Swego czasu na Polanie Stumorgowej ustawiane były liczne szałasy pasterskie, a mieszkańcy Jurkowa i innych wsi wypasali tu ogromne stada owiec. Dzisiaj niestety wypas owiec na polanie całkowicie ustał, a hala ta coraz bardziej zarasta trawą. Na koniec dla osób, które uwielbiają szlaki długodystansowe mamy małą podpowiedź: czy wiecie że Mogielica to świetny punkt wypadowy do rozpoczęcia przygody na Głównym Szlaku Beskidu Wyspowego? Po zwiedzaniu szczytu Mogielicy i wszystkich znajdujących się tu atrakcji pora ruszyć w drogę powrotną. Z Mogielicy wracamy po własnych śladach zielonym szlakiem do Chyszówek na Przełęcz Rydza-Śmigłego, gdzie kończymy całą wycieczkę na najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego.
Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.
Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.
Aż się prosi zejść żółtym, a nie „po własnych śladach”. Trochę urozmaicenia!
Zależało nam na czasie ale na GSBW na pewno zejdziemy inaczej 🙂