Wieża widokowa Ostra Góra
Przedgórze Sudeckie

Ostra Góra na Wzgórzach Niemczańsko-Strzelińskich. Wycieczka na Przedgórze Sudeckie. Szlaki, mapy, parkingi.

Ostra Góra (Spitzberg) to najwyższe wzniesienie Wzgórz Dębowych, które są częścią Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich. Wzgórze to wznosi się na wysokość 362 m. n.p.m. i znajduje się na obszarze chronionego krajobrazu na Przedgórzu Sudeckim. Ostra Góra znajduje się na północny-wschód od miejscowości Niemcza na Dolnym Śląsku. Całe Wzgórza Niemczańsko-Strzelińskie usiane są gęstą siecią szlaków turystycznych, co pozwala na zaplanowanie wielu ciekawych, pieszych wycieczek. Na tutejszych szlakach nie uświadczycie wielu turystów i będziecie mogli cieszyć się pięknem przyrody w ciszy i spokoju. Jeżeli lubicie spokojne wędrowanie w ciszy i spokoju, to polecamy wam wybrać się właśnie w rejony Niemczy i Strzelina. W tym wpisie przygotowaliśmy dla was ciekawe trasy wycieczkowe, które zaprowadzą was na szczyt Ostrej Góry. Ponadto znajdziecie tu wskazówki dotyczące dojazdu do Niemczy, lokalizacji parkingów oraz dodatkowych atrakcji w okolicy. Umieściliśmy tu również krótki opis całej wycieczki. Zapraszamy zatem do lektury!

Szlaki na Ostrą Górę

Jak już wspomnieliśmy, Wzgórza Niemczańsko-Strzelińskie usiane są gęstą siecią szlaków turystycznych. Pozwala to na zaplanowanie ciekawych tras wycieczkowych, podczas których będziecie mogli cieszyć się ciszą, spokojem i bliskością natury. Nie zabraknie również na nich pięknych widoków. Poniżej znajdziecie proponowane przez nas trasy wycieczkowe prowadzące na szczyt Ostrej Góry.

Trasa z Niemczy
Czas: 3 godziny. Dystans: 9,8 km. Suma podejść: 288 m.

Trasa z Niemczy to najłatwiejszy w naszym zestawieniu wariant wycieczki na szczyt Ostrej Góry. Wycieczkę rozpoczynamy w centrum Niemczy przy Ratuszu Miejskim. Następnie kierujemy się za oznaczeniami zielonego szlaku turystycznego w stronę skrzyżowania nad Niemczą. Tutaj szlak zielony łączy się z czerwonym szlakiem turystycznym, który zaprowadzi was prosto na Ostrą Górę. Po drodze będziecie mijać Arboretum w Wojsławicach, które możecie zwiedzić w ramach dodatkowej atrakcji. Po wejściu na szczyt, możecie wrócić do Niemczy po własnych śladach lub wybrać się łączonym szlakiem czerwono-żółto-czarnym w stronę Podlesia. Przed Podlesiem odbijcie na żółty szlak turystyczny, który poprowadzi was polami z powrotem do Niemczy.

Kolor szlakuszlak zielony
Punkt startowyNiemcza
Odległość do celuok. 5 km.
Długość całej trasyok. 9,8 km.
Czas przejściaok. 3 godziny
Stopień trudnościBardzo łatwy
Punkty GOT13

Trasa z Arboretum Wojsławice
Czas: 3,5 godziny. Dystans: 11.6 km. Suma podejść: 313 m.

Trasa z Arboretum Wojsławice to opcja dla osób, które lubią podczas jednej wycieczki odwiedzić kilka ciekawych miejsc. Jest to również najczęściej wybierany wariant trasy wycieczkowej na Ostrą Górę. Marsz rozpoczynamy przy Arboretum Wojsławice, skąd kierujemy się asfaltową drogą w stronę czerwonego szlaku turystycznego. Szlak ten zaprowadzi was prosto na szczyt Ostrej Góry. Po zwiedzaniu szczytu wracamy na skrzyżowanie pod Ostrą Górą i wchodzimy na szlak czarny, który biegnie do Ruszkowic i dalej na drugi szczyt – Kawią Górę. Na Kawiej Górze znajdziecie punkt widokowy i stary kamieniołom łupków. Powrót do Arboretum realizujemy po własnych śladach. Bardziej szczegółowy opis tej trasy znajdziecie w dalszej części wpisu.

Kolor szlakuszlak czerwonyczarny
Punkt startowyArboretum Wojsławice
Odległość do celuok. 2,1 km.
Długość całej trasyok. 11,6 km.
Czas przejściaok. 3,5 godziny
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT13

Dojazd i parkingi

Do Niemczy najwygodniej dojechać oczywiście własnym autem. Miejscowość ta leży w ciągu drogi wojewódzkiej nr. 8 prowadzącej z Wrocławia do Kłodzka. Niemcza oddalona jest od Wrocławia o około 45 kilometrów, przejazd na miejsce drogą wojewódzką nr. 8 zajmuje więc jakieś 50 minut. Jeżeli nie możecie skorzystać akurat z samochodu, to istnieje możliwość dojechania do Niemczy za pomocą jeżdżących do Niemczy prywatnych busów. Busy te startują z Dworca Autobusowego Wrocław i kursują od godziny 8:00 nawet do godziny 20:00. Aktualny rozkład jazdy znajdziecie oczywiście w Internecie. Jeżeli chodzi o parkingi to mamy dla was takie oto propozycje:

Parking przy Arboretum w Wojsławicach

Wyruszamy z Wojsławic

Na wycieczkę na Ostrą Górę wybraliśmy się wraz z początkiem wiosny. Mieliśmy ochotę wyjechać w weekend za miasto i zrelaksować się podczas krótkiej i łatwej pieszej wycieczki. Krótkie spojrzenie na mapę szlaków i zdecydowaliśmy, że tym razem wybieramy się do Niemczy zwiedzać szlaki Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich. Jako punkt początkowy dla całej wycieczki wybraliśmy parking przy Arboretum w Wojsławicach. Arboretum w Wojsławicach to ogród botaniczny, który od 1988 roku włączony jest do struktury Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. W ogrodzie tym można podziwiać ogromne zbiory rzadkich odmian roślin i krzewów, w tym na przykład różaneczniki, azalie, liliowce czy bukszpany. Kolekcja zebranych roślin obejmuje ponad 6500 okazów roślin drzewiastych oraz ponad 7000 okazów bylin. Jeżeli interesują was takie atrakcje, to warto dodać zwiedzanie Arboretum w Wojsławicach do harmonogramu całej wycieczki. My nie zwiedzaliśmy niestety Arboretum, gdyż było ono jeszcze zamknięte. Ruszamy zatem dalej i kierujemy się w górę asfaltowej drogi, w stronę czerwonego szlaku turystycznego, który zaprowadzi nas na szczyt Ostrej Góry.

Arboretum w Wojsławicach
Szlak na Ostrą Górę prowadzi tuż obok Arboretum

Przełęcz pod Ostrą Górą

Po przejściu około 200 metrów asfaltową drogą docieramy do miejsca, gdzie drogę przecina czerwony szlak turystyczny. Jeżeli na wycieczkę wybieracie się z terenu Niemczy to właśnie tym szlakiem będziecie wędrować na Ostrą Górę od skrzyżowania pod Niemczą. Zaraz po wejściu na szlak czeka was krótkie podejście na Przełęcz pod Ostrą Górą. Jeżeli martwicie się, że będzie trzeba się tu pomęczyć to uspokajamy. Cała wycieczka to łatwy, lekki i przyjemny spacerek w otoczeniu przyrody. Nawet się nie spocicie podchodząc tym szlakiem na Ostrą Górę. Czerwony szlak wyprowadzi was na skrzyżowanie pod Ostrą Górą, gdzie należy skręcić na ścieżkę oznaczoną kolorem czerwono-żółtym. Moment skrętu możecie zobaczyć poniżej na zdjęciu – właściwy kierunek marszu wskazuje na nim Agata. Od tego momentu czeka was kolejne krótkie podejście, tym razem wąską ścieżką, która niknie między gęstymi drzewami. Na ścieżce natkniecie się na trochę krzaków, przez które będziecie musieli przejść. Jednak nie ma tam żadnych większych trudności do pokonania. Po jakichś pięciu minutach marszu, waszym oczom ukaże się wieża widokowa górująca nad Ostrą Górą.

Czerwony szlak to prawie cały czas szeroka leśna dróżka
Skrzyżowanie pod Ostrą Górą – Agata wskazuje kierunek marszu
Widoki ze skrzyżowania na Ruszkowice

Szczyt Ostrej Góry

Po krótkim marszu ze skrzyżowania docieramy na szczyt Ostrej Góry. Na szczycie znajdziecie tabliczkę wyznaczającą punkt szczytowy, tablicę informacyjną PTTK z zaznaczonymi szlakami Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich, miejsce na ognisko oraz wieżę widokową. Ostra Góra to jedynie niewielkie wzniesienie, ale panuje tam naprawdę przyjemna atmosfera i jest tam bardzo kameralnie. Idealne warunki, aby zorganizować sobie weekendowe ognisko, nad którym upieczecie kiełbaski na patyku w rodzinnym gronie. Pamiętajcie tylko o zachowaniu zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Jeżeli przy wejściu do lasu będą tabliczki informujące o suszy i zagrożeniu pożarowym to lepiej takiego ogniska nie palić. Przejdźmy teraz do tego, co interesuje was najbardziej, czyli do wieży widokowej na szczycie Ostrej Góry.

Ostra Góra zdobyta
Szczyt Ostrej Góry
Na Ostrej Górze znajdziecie miejsce na ognisko

Wieża widokowa na Ostrej Górze

Wieża widokowa na Ostrej Górze powstała w 1930 roku z inicjatywy Towarzystwa Górskiego w Niemczy. Oficjalne otwarcie odbyło się na początku sierpnia 1930 roku. Wieża ta została wykonana ze stali i zastąpiła drewnianą wieżę, która wznosiła się na Ostrej Górze od 1893 roku. Z wieży widokowej rozpościerał się niegdyś wspaniały widok na Góry Bardzkie, Góry Złote czy Masyw Śnieżnika. Przy dobrych warunkach pogodowych można było nawet dostrzec w oddali Jesioniki. Dlaczego mówimy o tym w czasie przeszłym? Otóż obecnie wieża widokowa na Ostrej Górze jest w bardzo opłakanym stanie technicznym, a wejście na położoną na wysokości 18 metrów platformę widokową jest praktycznie niemożliwe. Oprócz postępującej korozji, która niszczy całą konstrukcję, brakuje na niej wielu schodów. Jakiekolwiek próby wejścia na górę mogą skończyć się bardzo poważnym w skutkach upadkiem, dlatego też odradzamy wchodzenia na wieżę widokową. Najbliższa wieża, z której możecie skorzystać znajduje się na Kawiej Górze, więc jeżeli macie ochotę pooglądać widoki to zachęcamy do przedłużenia nieco wycieczki i udanie się właśnie na ten szczyt.

Wieża widokowa na Ostrej Górze
Wieża jest w opłakanym stanie, nie da się wejść bezpiecznie na szczyt

Czy to oznacza, że ze szczytu Ostrej Góry nie można oglądać żadnych ładnych widoków? Ależ można i to całkiem sporo! Dzięki prowadzonej wycince drzew ze szczytu można podziwiać panoramę w kierunku zachodnim. Pięknie widać między innymi Masyw Ślęży, Wzgórza Gumińskie, Niemczę i Przerzeczyn -Zdrój, a z południowego zbocza Góry Sowie, Góry Bardzkie i Góry Złote. Podczas naszej wycieczki pogoda akurat dopisała i przy lekkim zachmurzeniu mieliśmy fantastyczne widoki na całą okolicę. Jest to najlepsza forma relaksu, gdy przy dźwiękach piekącej się nad ogniem kiełbaski, można oglądać leniwie płynące na niebie chmury, rzucające cień na całą okolicę.

Widoki na okolicę wokół Ostrej Góry są wspaniałe
Przy dobrej pogodzie z łatwością można dostrzec Sudety

Po zwiedzaniu Ostrej Góry i skonsumowaniu spieczonych na czarno kiełbasek ruszyliśmy w dalszą drogę w stronę Kawiej Góry, a następnie po zwiedzaniu punktu widokowego wróciliśmy z powrotem pod Arboretum. Nie będziemy zdradzać wam więcej szczegółów na temat dalszej drogi, zachęcamy was do wybrania się na wycieczkę do Niemczy, gdzie będziecie mogli pozwiedzać szlaki Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich. Na koniec wspomnimy jeszcze, że poziom trudności szlaku prowadzącego na Kawią Górę jest identyczny jak tego na Ostrą Górę. Będzie to zatem przyjemny spacerek poza miastem, podczas którego odetchniecie świeżym powietrzem i nacieszycie się bliskością natury. Tutaj zakończymy naszą wspólną wycieczkę na Ostrą Górę. Zachęcamy was do zajrzenia do innych naszych wpisów na temat Przedgórza Sudeckiego. Dziękujemy za uwagę i do zobaczenia na szlaku!


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Zbigniew
Gość
Zbigniew
9 miesięcy temu

Czemu nazywacie tą Góre Ostra Góra, na wszystkich mapach jest opisana jako Ostrosz, a Ostra Góra jest ciut w innym miejscu i ma inną wysokość. PTTK tak to oznakowało, ale na jakiej podstawie jeśli nawet w geoportalu.gov.pl jest Ostrosz. A miejsce faktycznie zapomniane.

Wieże Widokowe Dolnego Śląska
Gość

Tydzień temu szedłem na Ostrą Górę tą samą trasą. Cisza, spokój i całkiem okazała przyroda. Na samym szczycie bez zmian, no chyba że na gorsze dla turysty. Wieża z każdym rokiem niszczeje jeszcze bardziej, a zarastające szczyt drzewa powodują, że w lecie niemal nie widać samej konstrukcji. Oby kiedyś to miejsce odzyskało dawny blask, bo widoki z tarasu widokowego byłyby wyśmienite. Z plusów: obecnie na szczycie dostępny jest szczegółowy plan szlaków biegnących w okolicy. Pozdrawiam!