Palenica w Pieninach. Kolej linowa na Palenicę. Wycieczka w góry dla całej rodziny.
Palenica to szczyt w Małych Pieninach o wysokości 722 m. n.p.m. który wznosi się nad miejscowością Szczawnica w woj. małopolskim. Miejsce to jest bardzo popularne wśród turystów odwiedzających Pieniny, jest również często wybierane na krótką pieszą górską wycieczkę. Na Palenicę można dostać się nie tylko pieszo, na szczyt można również wjechać działającym w Szczawnicy wyciągiem. Wjazd Koleją Linową na Palenicę stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych w Szczawnicy. W tym artykule znajdziecie wskazówki dotyczące dostępnych pieszych tras wycieczkowych prowadzących na szczyt Palenicy oraz informacje na temat wjazdu na szczyt kolejką linową. Zamieściliśmy tu również opis ciekawych atrakcji, które urozmaicą wam pobyt na szczycie, oraz propozycję pieszej wycieczki, na którą możecie wybrać się po zwiedzaniu atrakcji na szczycie Palenicy. Zapraszamy!
Szlaki na Palenicę
Palenicę można zdobyć w sumie na trzy sposoby. Dwa z nich zakładają wejście na szczyt na własnych nogach, trzecia opcja to wjazd na Palenicę Polskimi Kolejami Linowymi (PKL). Jeżeli macie ochotę zdobyć ten szczyt o własnych siłach to przygotowaliśmy dla was dwie propozycje pieszych tras wycieczkowych. Pierwsza z tras prowadzi ze Szczawnicy z ul. Głównej, druga trasa wychodzi spod Schroniska PTTK Orlica. Krótkie opisy obu pieszych tras wycieczkowych znajdziecie poniżej. Informacje dotyczące wjazdu na Palenicę koleją linową również znajdują się w dalszej części tego wpisu.
Trasa ze Szczawnicy
Czas: 1,5 godziny. Dystans: 2,9 km. Suma podejść: 283 m.
Trasa wycieczkowa na szczyt Palenicy żółtym szlakiem ze Szczawnicy to najłatwiejsza piesza trasa, którą chcemy wam zaproponować. Trasę tę bez większych problemów powinien pokonać każdy. Szlak prowadzi częściowo przez las a ścieżka wielokrotnie przeprowadzi was między słupami kolejki linowej kursującej na Palenicę. Aby wejść na żółty szlak prowadzący na szczyt należy zejść do dolnej stacji wyciągu i przejść na drugą stronę promenad przez Most na Grajcarku a następnie udać się za mostem w lewo. Po przejściu około 200 metrów ścieżka zakręca między budynki gdzie rozpoczyna się właściwe podejście na Palenicę. Od momentu wejścia w las szlak cały czas będzie się wznosił także aż do samego szczytu będzie na was czekało podchodzenie „pod górę”.
Kolor szlaku | |
Punkt startowy | Szczawnica, ul. Główna |
Odległość do celu | ok. 1,5 km. |
Długość całej trasy | ok. 2,9 km. |
Czas przejścia | ok. 1,5 godziny |
Stopień trudności | Łatwy |
Punkty GOT | 5 |
Trasa ze Schroniska PTTK Orlica
Czas: 2 godziny. Dystans: 4,3 km. Suma podejść: 353 m.
Trasa wycieczkowa ze Schroniska PTTK Orlica to ciekawa alternatywa dla łatwego szlaku ze Szczawnicy. Podejście jest tu bardziej strome a szlak biegnie tuż przy granicy polsko-słowackiej. Początkowe trudności zostaną jednak wielokrotnie wynagrodzone pięknymi panoramami na Pieniny. Ścieżka wielokrotnie wyprowadzi was na spore polany, na których panuje cisza i spokój. Trasa ta przeprowadzi was przez Szafranówkę, szczyt znajdujący się tuż obok Palenicy. Największe trudności na tej trasie czekają na was na samym końcu drogi. Podejście na Szafranówke jest strome i kamieniste. Jest to trasa dla osób, które szukają większych wyzwań i które lubią się zmęczyć na szlaku. Inną ciekawą opcją, którą warto wziąć pod uwagę jest wykorzystanie tego szlaku aby zejść z Palenicy z powrotem do Szczawnicy.
Kolor szlaku | |
Punkt startowy | Szczawnica Niżna |
Odległość do celu | ok. 2,8 km. |
Długość całej trasy | ok. 4,3 km. |
Czas przejścia | ok. 2 godziny |
Stopień trudności | Dość łatwy |
Punkty GOT | 7 |
Kolej Linowa na Palenicę
Wspominaliśmy na początku że jedną z najbardziej popularnych atrakcji wśród turystów odwiedzających Pieniny jest wjazd koleją linową na Palenicę. Dolna stacja kolei znajduje się w Szczawnicy przy ul. Nad Grajcarkiem w Strefie Pod Palenicą. W strefie tej oprócz stacji kolejki znajduje się wiele stoisk z pamiątkami jak i wiele innych atrakcji, jednak jest to temat na osobny wpis. Kolej Linowa na Palenicę składa się z wygodnych czteroosobowych krzesełek, które wjeżdżają na szczyt w ciągu 5 minut. Ma ona długość 786 metrów a różnica poziomów między dolną a górną stacją wynosi 263 metry. Wyciągiem można zarówno wjechać jak i zjechać ze szczytu Palenicy. Jeżeli chcecie dojechać tu własnym samochodem to tuż przy dolnej stacji kolejki znajduje się całoroczny płatny parking. Wjazd kolejką na Palenicę będzie świetnym dodatkiem do waszej wycieczki i ciekawą atrakcją, która z pewnością zachwyci was i wasze pociechy.
Korzystając z usług Kolei Linowej na Palenicę przeżyjecie nie tylko ciekawą przygodę ale również będziecie mieli okazję zobaczyć Szczawnicę z zupełnie innej perspektywy. Krzesełka wyciągu przejeżdżają nad Potokiem Grajcarek i nad niedawno odnowioną promenadą nad Grajcarkiem. Z prawej strony rozciąga się piękny widok na pienińskie szczyty oraz koryto potoku, z lewej zaś świetnie widać całą Szczawnicę. Jeżeli zastanawiacie się czy warto wybrać się na przejażdżkę to podpowiadamy: tak, warto. I to za niezbyt wygórowaną cenę! Ale o tym za chwilę.
Godziny otwarcia kolejki
Kolej na Palenicę czynna jest codziennie, od maja do końca listopada. Z usług kolei linowej można korzystać zazwyczaj w godzinach od 9:30 do 19:00, oczywiście zależy to od pory roku i aktualnej pogody. Szczegółowy terminarz kursowania wyciągu na Palenicę możecie znaleźć pod tym adresem: „Godziny kursowania Kolei Linowej – kliknij”.
Ceny biletów
Bilety na przejazd Koleją Linową na Palenicę można zakupić online lub na miejscu w kasach biletowych oraz w biletomatach. Można zakupić dwa rodzaje biletów: góra-dół oraz w jedną stronę. Za dodatkową opłatą można na Palenicę wjechać lub zjechać z rowerem. Aktualne ceny biletów prezentujemy poniżej (aktualizacja 2021r.):
Sezon Wysoki
19.12.2020-28.02.2021; 03.04.2021 – 11.04.2021; 01.05.2021 – 09.05.2021; 03.06.2021 – 06.06.2021; 19.06.2021 – 30.09.2021
Bilet góra–dół:
Normalny – 20 zł
Ulgowy – 16 zł
Bilet w jedną stronę:
Normalny – 15 zł
Ulgowy – 12 zł
Rower: 5 zł
Sezon Niski
01.03.2021 – 02.04.2021; 12.04.2021 – 30.04.2021; 10.05.2021 – 02.06.2021; 07.06.2021 – 18.06.2021; 01.10.2021 – 17.12.2021
Bilet góra-dół:
Normalny – 18 zł
Ulgowy – 15 zł
Bilet w jedną stronę:
Normalny – 13 zł
Ulgowy – 10 zł
Rower: 5 zł
Atrakcje na szczycie Palenicy
Wjazd na Palenicę kolejką linową to nie jedyna atrakcja jaka czeka na was podczas tej wycieczki. Na szczycie znajduje się schronisko „Groń”, obiekty gastronomiczne, zjeżdżalnia grawitacyjna oraz ścieżka dydaktyczna. Zimą czynne są wyciągi narciarskie i udostępniane są cztery trasy narciarskie o zróżnicowanym stopniu trudności. Dodatkowo ze szczytu Palenicy można wybrać się krótką pieszą wycieczkę do Schroniska PTTK Orlica przez inny szczyt znajdujący się nieopodal – Szafranówkę. Więcej szczegółów znajdziecie w dalszej części wpisu.
Szlak Edukacyjny Małych Zdobywców Gór
Jedną z atrakcji, która zachwyci najmłodszych turystów jest znajdujący się na szczycie Palenicy Szlak Edukacyjny Małych Zdobywców Gór. Podążając stworzoną tu ścieżką edukacyjną wasze pociechy będą miały okazję przyjrzeć się bliżej zwierzętom takim jak ryś, borsuk czy salamandra oraz innym figurom zwierząt występujących w Pieninach. Przy dolnej stacji ośrodka PKL w Palenicy dzieci otrzymają bezpłatną książeczkę, w której znajdą mapę ścieżki edukacyjnej z zaznaczonymi na niej atrakcjami, a także krzyżówkami, zagadkami i ciekawostkami dotyczącymi zwierząt oraz roślin, które spotkają na swojej drodze. Dzieci dostaną także pamiątkową przypinkę oraz pieczątkę.
Oprócz figur zwierząt na ścieżce edukacyjnej znajdują się również makiety grzybów oraz owadów. Każda figura została krótko opisana na tabliczce umieszczonej tuż obok każdej z atrakcji. Ciekawym dodatkiem są tzw. „zwierzoskopy” – urządzenia, dzięki którym na własne oczy można się przekonać w jaki sposób widzą wilki albo sokoły. Ścieżka dydaktyczna prowadzi po utwardzonej drodze wyznaczającą trasę zwiedzania, która kończy się na polanie Szafranówki. Po nauce przychodzi czas na zabawę więc po zwiedzaniu ścieżki dydaktycznej młodzi zdobywcy gór mogą pobawić się na żmijowej zjeżdżalni czy poskakać na dmuchanych zabawkach. Warto skorzystać też z oferty zjeżdżalni grawitacyjnej, która znajduje się tuż przy górnej stacji kolejki PKL.
Szafranówka
Po odwiedzeniu wszystkich atrakcji dostępnych na szczycie Palenicy możecie zjechać na dół kolejką linową PKL z powrotem do Szczawnicy lub wybrać się na krótką acz ciekawą wycieczkę do Schroniska PTTK Orlica szlakiem przez Szafranówkę. Mapę z zaznaczoną trasą tej wycieczki znajdziecie na początku artykułu. Szafranówka (742 m. n.p.m) znajduje się w głównym grzbiecie Małych Pienin, tuż obok Palenicy. Szczyt ten jest w niewielkim stopniu zalesiony jest więc świetnym punktem widokowym na Szczawnicę i płynący nieopodal Dunajec. Świetnie widać z niego również Sokolicę, Trzy Korony, Gorce, Beskid Sądecki i Beskid Wyspowy. Szafranówka odwiedzana jest zarówno latem jak i zimą i stanowi świetny punkt wypadowy na wędrówki piesze w inne rejony Pienin. Jednymi z popularniejszych szlaków są niebieski szlak prowadzący do Szczawnicy czy szlak na najwyższy szczyt Pienin – Wysoką (1050 m. n.p.m).
Szlak do Schroniska PTTK Orlica
Jeżeli chcecie wydłużyć waszą wycieczkę to polecamy wam wybrać się na pieszą wycieczkę niebieskim szlakiem prowadzący do Schroniska PTTK Orlica w Szczawnicy. Ze szczytu Szafranówki do schroniska trzeba pokonać pieszo ok. 1,7 km. co zajmie wam nie więcej jak pół godziny. Są tu tak naprawdę dwie opcje do wyboru. Jedna ścieżka prowadzi z punktu widokowego na Szafranówce przez leszczynowy lasek. Początkowo jest to bardzo łatwy spacer, aczkolwiek za laskiem znajduje się odcinek, na którym szlak prowadzi po bardzo stromym i kamienistym zboczu. Druga opcja zakłada obejście Szafranówki od południa, gdzie szlak jest dużo łagodniejszy. Pozwala to ominąć fragment ze stromizną dzięki czemu wycieczka będzie dużo łatwiejsza. Poniżej zamieszczamy kilka fotek ze szlaku, który prowadzi przez leszczynowy lasek:
Dzięki dwóm opcjom trasy do wyboru nie powinniście mieć żadnych większych problemów z jego przejściem. Mamy dla was jednak pewną radę. Nie polecamy rozpoczynać tej wycieczki w czasie deszczowej pogody lub po wcześniejszych intensywnych opadach. Pomimo że podczas większej części spaceru pokonanie szlaku nie będzie trudne to są tu miejsca, gdzie po opadach deszczu szlak staje się bardzo błotnisty. W niektórych miejscach teren jest tak namoknięty że na drodze tworzy się nawet grząskie bagno. Sprawdziliśmy to na własnej skórze, gdyż podczas naszego urlopu w Pieninach deszcz padał przez kilka dni z rzędu. Przejście tej trasy powinno zająć około 20-30 minut, nam przedzieranie się przez błoto i grzęzawiska zajęło ponad 1,5 godziny, gdzie przez większość czasu zjeżdżaliśmy ze zbocza „na tyłku”. Całą wycieczkę zakończyliśmy będąc umazani błotem po pachy. Dlatego też polecamy wybrać się na tą trasę tylko i wyłącznie podczas pięknej słonecznej pogody.
Dlaczego warto zdecydować się na pieszą wycieczkę tym szlakiem? Na trasie z Palenicy do Schroniska PTTK Orlica znajduję się mnóstwo miejsc z pięknymi widokami. Ścieżka wielokrotnie wychodzi na rozległe zielone polany, z których można podziwiać piękne panoramy Pienin i okolicy. Panuje tu również cisza i spokój, gdyż niewielu turystów decyduje się na przejście tego szlaku. Gwarantujemy że jeżeli zdecydujecie się na dodanie do swoich planów przejście tego odcinka będziecie zadowoleni. Na końcu całej wycieczki czeka na was odpoczynek w jednym z najbardziej znanych schronisk w Pieninach czyli Schronisku PTTK Orlica, o którym kilka słów znajdziecie w dalszej części. Na razie dla podsycenia ciekawości zamieszczamy kilka widoków z niebieskiego szlaku z Szafranówki:
Schronisko PTTK Orlica
Po trudach wędrówki szlakiem z Szafranówki czeka na was odpoczynek i relaks na terenie Schroniska PTTK Orlica. Schronisko to przeszło gruntowny remont w 2016 roku i w rankingu schronisk górskich w 2019 roku zajęło ono 2 miejsce. Schronisko to oferuje noclegi, na jego terenie działa restauracja, pijalnia piwa, jest miejsce na ognisko i grill. Można tu zwiedzić Izbę Muzealną, w której znajdują się oryginalne eksponaty pozwalające cofnąć się w czasie i dowiedzieć więcej o działalności turystycznej na tym terenie. W pijalni piwa można napić się piwa butelkowanego jak np. lany żywiec prosto z beczki, można również skosztować najlepszych piw słowackich czy unikalnych piw regionalnych z lokalnych browarów. Schronisko posiada również bogatą kartę dań serwowanych w znajdującej się tu restauracji. Ponadto, schronisko dysponuje własnym ujęciem wody źródlanej, którą wykorzystuje podczas przygotowywania posiłków co wpływa na jakość i smak serwowanych tu potraw. Zapachy dać czuć aż drodze biegnącej pod schroniskiem. My skorzystaliśmy z oferowanych tu usług, spróbowaliśmy piwa i dań i możemy polecić to miejsce jako bardzo dobry punkt na odpoczynek czy na popołudniowy obiad.
Artykuł powstał we współpracy z portalem Bylestam.pl
Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.