Plecak na szlak – jakie są użyteczne funkcjonalności, które ułatwią każdą wędrówkę?
Miłośnicy górskich wypraw powinni zainwestować w wysokiej klasy wyposażenie, które wpływa nie tylko na komfort, ale również bezpieczeństwo przemierzania szlaku. Niezwykle istotnym elementem jest plecak – musi być on wytrzymały i pojemny, a także funkcjonalny. Osoby bez doświadczenia mogą mieć problem w wyborze odpowiedniego modelu.
Oszczędzanie na jakości nigdy nie jest dobrym pomysłem. Ograniczony budżet skłania do poszukiwania okazji. Dobra wiadomość jest taka, że nawet marki premium regularnie udostępniają spore obniżki. Warto zajrzeć np. po kody rabatowe do the North Face i rozejrzeć się w promocjach: https://www.wydawajdobrze.com/kody-rabatowe-kupony/the-north-face. Czym się kierować na zakupach? Sprawdź!
Jaką pojemność plecaka wybrać?
Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb, a także czasu trwania wyprawy. Na jednodniowy wypad w góry polecane są plecaki o pojemności 15-20 l. Taka pojemność jest zwykle wystarczająca, aby zabrać ze sobą podstawowe wyposażenie. Modele 30-35 l są rekomendowane tym, którzy chcą zabrać zapasowe ubrania i zimowy sprzęt (np. narty skiturowe). W sprzedaży bez trudu można znaleźć także większe plecaki.
Na trzydniową wędrówkę warto wybrać plecak o pojemności 40-50 l. Pomieści on nie tylko ubrania i artykuły higieniczne, ale także prowiant, namiot, czy śpiwór. Trzeba mieć świadomość, że właściwie dobrany plecak to tylko połowa sukcesu. Każda zbędna rzecz negatywnie wpływa na wygodę przemierzania kolejnych kilometrów.
Jaki plecak w góry wybrać?
Mogłoby się wydawać, że wybór plecaka na wyprawę w góry jest banalnie prostym zadaniem. Nic bardziej mylnego! Asortyment jest ogromny, więc mnóstwo osób ma problem z podjęciem trafnej decyzji. Trzeba zwrócić uwagę zarówno na parametry fizyczne, jak i funkcjonalności, które ułatwiają przetrwanie w trudnych warunkach.
- Waga i pojemność – im wyższa pojemność, tym większa waga plecaka. Najbardziej pożądane są lekkie modele. Waga niewielkich modeli nie powinna przekraczać 1-1,5 kg. Optymalna waga plecaka 40-50 l to około 3 kg. Każdy gram ma znaczenie.
- Troki – im jest ich więcej, tym więcej można spakować. Umożliwiają zabranie sprzętu wspinaczkowego, karimaty, kijków i innych. Troki pozwalają „docisnąć” spakowany bagaż i nieco zmniejszyć jego rozmiar.
- Komin – obowiązkowy element dla tych, którzy planują częste podróże. Dzięki niemu można zabrać ze sobą więcej rzeczy. Nierzadko zapewnia on dostęp do dodatkowych kieszeni. Plecak z kominem jest chętnie wybierany na kilkudniowe wyprawy.
- Usztywnienie pleców – ważne, aby plecak nie stanowił zagrożenia dla kręgosłupa. Usztywnienie ściany tylnej pozwala przyjąć bezpieczną pozycję podczas przemieszczania się z bagażem. Rolę odgrywa również materiał przepuszczający powietrze – słaba cyrkulacja jest odczuwalna zwłaszcza w gorące dni.
- Pas biodrowy – mocny i szeroki. Poprawia stabilizację ciała i chroni przed nienaturalnym wygięciem kręgosłupa. Ciężko wyobrazić sobie bez niego dźwigania ciężarów.
- Regulowany system nośny – dzięki niemu można optymalnie „rozłożyć” wagę spakowanego plecaka. Jest to bardzo przydatna funkcja, która podnosi poziom ergonomii. System nośny musi być dopasowany do pleców użytkownika. Dobrze, jeśli plecak wyposażony jest nie tylko w pas biodrowy, ale także pas piersiowy.
- Komory i przegródki – organizacja przestrzeni jest dość prosta w przypadku jednodniowej wyprawy. Nieco trudniej jest spakować się na kilka dni. Profesjonalne plecaki wyposażone są w kieszenie wewnętrzne, boczne, frontowe, na górnej klapie.