Rudawiec
Góry Bialskie,  Korona Gór Polski,  Sudety

Rudawiec w Górach Bialskich, wycieczka z Bielic. Korona Gór Polski.

Rudawiec to szczyt Korony Gór Polski leżący w Górach Bialskich w Sudetach Wschodnich. Szczyt ten wznosi się na wysokość 1106 m. n.p.m. i jest trzecim co do wysokości szczytem Gór Bialskich. Rudawiec zaliczany jest do Korony Gór Polski z powodu przechodzącego przez niego szlaku turystycznego oraz swojego położenia po polskiej stronie granicy. Wyższa od Rudawca jest Travna Hora (1121 m. n.p.m.) oraz Postawna (1117 m. n.p.m.). Jednak jako że przez żaden z tych szczytów nie przebiega znakowany szlak turystyczny, dlatego też na liście Korony Gór Polski znalazł się właśnie Rudawiec. Wysokość Rudawca obecnie określana jest na 1106,41 m n.p.m. Tabliczka, która znajduje się na szczycie wskazuje jednak, że Rudawiec wznosi się na wysokość 1112 m. n.p.m. i taka wartość podana jest w książeczce Korony Gór Polski. W tym wpisie zabierzemy was na wycieczkę na Rudawiec zielonym szlakiem z Bielic. Podpowiemy wam tu również, jak dojechać w okolice Rudawca czy gdzie szukać miejsc parkingowych. Zapraszamy!

Szlaki na Rudawiec

Trasa z Bielic
Czas: 3 godziny 30 minut. Dystans: 10,60 km. Suma podejść: 426 m.

Trasa z Bielic to jedna z najczęściej wybieranych tras wycieczkowych na Rudawiec. Na szczyt prowadzi zielony szlak turystyczny, który rozpoczyna się obok leśniczówki w Bielicach i biegnie wzdłuż potoku Biała Lądecka. Szlak ten poprowadzi was początkowo szeroką leśną drogą przeciwpożarową, aż do Czarnego Potoku. Po dotarciu do punktu Czarny Potok szlak odbije w prawo i tutaj rozpoczyna się właściwe podejście na Rudawiec. Wędrując na szczyt Rudawca przejdziecie przez teren Rezerwatu Przyrody „Puszcza Śnieżnej Białki”, gdzie będziecie mieli okazję odkryć kilka ciekawych miejsc. Przejście całej proponowanej przez nas trasy na Rudawiec spokojnym tempem zajmuje około 3 godziny i 30 minut. Stopień trudności tego szlaku oceniamy na dość łatwy, gdyż podejście w niektórych miejscach jest dość strome i potrafi wycisnąć na czoło trochę potu.

Kolor szlakuszlak zielony
Punkt startowyBielice – parking
Odległość do celuok. 5,30 km.
Długość całej trasyok. 10,60 km.
Czas przejściaok. 3 godz. 30 min.
Stopień trudnościDość łatwy
Punkty GOT12

Dojazd i parkingi na Rudawiec

Wycieczkę na Rudawiec rozpoczynamy w Bielicach. Jest to niewielka wieś, położona w powiecie Kłodzkim nieopodal Stronia Śląskiego w woj. dolnośląskim. Bielice położone są w Kotlinie Kłodzkiej, której głównym węzłem komunikacyjnym jest miasto Kłodzko. Po dojechaniu komunikacją do Kłodzka należy przesiąść się albo na bezpośredni autobus, który kursuje do Bielic, albo szukać połączenia do Stronia Śląskiego. Stamtąd również kursują autobusy do Bielic, dokładny rozkład jazdy znajdziecie poniżej:

Ze Stronia Śląskiego do Bielic kursuje autobus w godzinach:

  • 06:20 w dni robocze,
  • 13:20 w dni robocze,
  • 14:25 w dni robocze.

Z Bielic do Stronia Śląskiego kursuje autobus w godzinach:

  • 07:02 w dni robocze,
  • 14:00 w dni robocze,
  • 15:20 w dni robocze.

O wiele łatwiej jest dotrzeć do Bielic własnym samochodem. Dojazd autem do Bielic z okolic Wrocławia zajmuje około 2 godziny. Odcinek drogi między Stroniem Śląskim a Bielicami usiany był ogromną ilością dziur i popękanego asfaltu. Podczas naszej kolejnej wycieczki do Bielic kładziony był tam akurat świeży asfalt, także zapewne wasza podróż będzie już dużo bardziej komfortowa. Kiedy dojedziecie już do Bielic, przyjdzie pora na poszukiwanie miejsc parkingowych. Najlepiej jest oczywiście zaparkować najbliżej szlaku, jednak na tym parking jest zwykle bardzo tłoczno, a parking ten jest bardzo mały. Sugerujemy zatem zaparkować nieco wcześniej. Poniżej znajdziecie odnośniki do naszych propozycji miejsc parkingowych na Rudawiec:

Parking samochodowy w Bielicach

Ruszamy na Rudawiec

Na Rudawiec wybraliśmy się w listopadzie, w ramach zdobywania godności Korony Gór Polski. Do Bielic dotarliśmy samochodem, który zaparkowaliśmy około kilometr od wejścia do lasu. Najbardziej oblegany parking znajduje się zaraz przy wejściu na szlak prowadzący na Rudawiec. Jednak jest tam tak mało miejsca, że wybierając się na weekendową wycieczkę lepiej jest zaparkować nieco dalej i po prostu podejść te dodatkowe kilkaset metrów. Ustawione są tam również znaki zakazu ruchu, które wprowadzają kierowców w błąd. Znaki te ustawione są nielegalnie, a za nimi między tabliczkami „miejsca parkingowe” można swobodnie parkować. Ruszamy zatem asfaltową drogą w stronę wejścia do lasu i mijamy niewielką leśniczówkę w Bielicach, za którą czeka początek przygody z Rudawcem. Zaraz za leśniczówką trafiamy na rozdroże, na którym znajduje się charakterystyczny drogowskaz przybity do drzewa. Drogowskaz ten kieruje turystów na Kowadło i Orłowiec. Pod drewnianym drogowskazem zaznaczony jest pomarańczowym kolorem kierunek marszu na Rudawiec. Pierwszy odcinek zielonego szlaku poprowadzi was po szerokiej leśnej drodze przeciwpożarowej. Odcinek tego szlaku w weekendy jest zwykle mocno zatłoczony, razem z wami będą wędrować turyści wybierający się na szczyt Czernica (żółty szlak) oraz Ci, którzy wybrali się do Bielic na zwykły, weekendowy spacer po lesie.

Wejście na szlak prowadzący na Rudawiec
Pierwsze kroki przez Śnieżnicki Park Krajobrazowy

Wędrując zielonym szlakiem z Bielic będziecie mogli się zrelaksować i nacieszyć się bliskością przyrody. Szlak ten zaprowadzi was również do Rezerwatu Przyrody „Puszcza Śnieżnej Białki”. Po drodze miniecie kilka ciekawych miejsc, takich jak: zbiornik retencyjny „Nowa Biel”, za którymi ulokowany jest piękny wodospadzik, miejsce odpoczynku dla turystów, przy którym umieszczony jest pomnik pamięci Andrzeja Krosty, tragicznie zmarłego podczas ostatniej edycji Ultrabiel w roku 2020. Nieco dalej natkniecie się na schron turystyczny, który wyglądem przypomina jaskinię lub jamę niedźwiedzia. Cała okolica jest przepiękna, zwłaszcza w kolorach jesieni jest tu naprawdę pięknie. Kiedy miniecie pole namiotowe, które umieszczone jest po lewej stronie potoku Biała Lądecka, dotrzecie do punktu Czarny Potok. Tutaj zielony szlak turystyczny odbija w prawo i tu rozpoczyna się właściwe podejście na Rudawiec. Od Czarnego Potoku czeka was około 2,5 kilometrowe podejście w górę. Podczas podejścia na szczyt będzie okazja, żeby pooglądać fajne widoki na Góry Złote, gdzie kryje się kolejny szczyt Korony Gór Polski, czyli Kowadło.

Czarny Potok – wchodzimy do rezerwatu przyrody „Puszcza Śnieżnej Białki”

Rezerwat Przyrody Puszcza Śnieżnej Białki

Po pokonaniu około połowy podejścia na Rudawiec wejdziecie na teren Rezerwatu Przyrody „Puszcza Śnieżnej Białki”. Rezerwat ten został utworzony w 1963 roku w celu ochrony pozostałości fragmentów unikatowej Puszczy Sudeckiej, która występowała tu dwa stulecia temu. Do dnia dzisiejszego zachowały się tylko niewielkie jej fragmenty i jednym z nich jest właśnie Puszcza Śnieżnej Białki. Puszcza ta rozpościera się na wschodnich zboczach góry Iwinki. Krajobraz tej części Gór Bialskich charakterystyczny jest dla regla dolnego. Obszar rezerwatu swoim zasięgiem obejmuje najcenniejszą część kompleksu zwanego „Puszczą Jaworową”. Rezerwat w pobliżu górnej granicy występowania obejmuje fragment naturalnego lasu liściastego, stanowiący relikt dawnej Puszczy Sudeckiej, w którym zachowały się ponad 150-letnie buki i jawory. W połowie drogi na Rudawiec, tuż przed wejściem do Rezerwatu Przyrody „Puszcza Śnieżnej Białki” przetniecie Dukt nad Spławami, który prowadzi do niebieskiego szlaku turystycznego na punkt „Pod Działem” i dalej już do Czech na Paprsek. Duktem tym można podejść w okolicę szczytu Diademu Polskich Gór – Postawnej.

Podejście na Rudawiec z Czarnego Potoku

W połowie drogi na Rudawiec natkniecie się na pewne ciekawe miejsce, z którym związana jest ciekawa legenda. Miejscem tym jest Źródło Wody „Raj”. Według legendy, jeżeli niezamężna Panna wędruje po Puszczy Jaworowej i napije się wody z tego źródełka, to w przeciągu roku znajdzie ona wybranka swojego serca i wyjdzie za mąż. My nie przetestujemy już tej legendy, gdyż jesteśmy już po ślubie, ale jeżeli ktoś z was nadal szuka swojej drugiej połówki to źródełko wody „Raj” może nieco w tym pomóc. Ponoć miejsce zostało nazwane tak przez dawną Panią tych włości: Mariannę Orańską, która nazywała je „Rajem”. Za Źródłem Wody „Raj” zielony szlak będzie już prowadził was po bardziej łagodnym terenie. Będzie więc okazja, aby złapać dodatkowy oddech na dalszą część wędrówki. W niektórych miejscach ścieżka prowadząca na Rudawiec będzie się jeszcze zwężać i przechodzić przez gęste zagajniki, ale pokonanie jej powinno być już dla was o wiele łatwiejsze.

Źródełko wody „Raj”

Rudawiec w Górach Bialskich

Po pokonaniu podejścia z Czarnego Potoku zielony szlak wyprowadzi was na szczyt Jivina (1076 m. n.p.m.). Przez Jivinę przebiega szeroka, leśna ścieżka i wytyczona jest tu granica polsko-czeska. Aby dotrzeć na Rudawiec, skręćcie w prawo i udajcie się wzdłuż przebiegającej tędy ścieżki. Maszerowanie tym szlakiem to praktycznie sama przyjemność. Przed wejściem na Rudawiec mijamy jeszcze drogowskaz wyznaczający punkt szczytowy Polskiej Hory (1073 m. n.p.m.), następnie idziemy dalej ścieżką w otoczeniu zagajników borówkowych i po około 15 minutach spokojnego marszu docieramy do celu. Rudawiec otoczony jest wysokimi drzewami, dlatego nie spodziewajcie się tam fenomenalnych widoków. Na szczycie znajdziecie miejsce na ognisko oraz ławeczkę dla turystów. Na Rudawcu znajduje się też suche drzewo w kształcie litery „U”, z przybitą do niego tabliczką z nazwą szczytu i jego wysokością. Na tabliczce widnieje wysokość 1112 m. n.p.m. i taka też wysokość Rudawca wpisana jest w książeczkę Korony Gór Polski. Na mapach zaznaczona jest za to wysokość 1109 m. n.p.m. a w Internecie można znaleźć 1106,41 m. n.p.m. Która wysokość jest zatem prawidłowa? Obstawiamy że jest to 1106,41 m. n.p.m. jako że to najświeższy pomiar wysokości tego szczytu.

Ostatnie 500 metrów do pokonania na szczyt Rudawca
Rudawiec – szczyt Korony Gór Polski w Górach Bialskich
Zwykle na Rudawcu jest sporo turystów

Pieczątkę Korony Gór Polski z Rudawca znajdziecie w skrzyneczce na szczycie. Jest ona przyczepiona do drogowskazu w kształcie literu U. Jeżeli jesteście miłośnikami górskich widoków, to po przejściu kilkudziesięciu metrów za Rudawiec traficie na niewielki punkt widokowy, z którego można oglądać panoramę Stronia Śląskiego oraz będziecie mieli świetny widok na Śnieżnik z nową wieżą widokową. Przybijamy zatem pieczątkę do książeczki KGP i ruszamy w dalszą drogę. Warto wspomnieć, iż w drodze powrotnej wędrując ścieżką przy granicy polsko-czeskiej możecie również dotrzeć do szczytu Diademu Polskich Gór – Postawnej (1117 m. n.p.m.). A wracając do Bielic i odbijając przed samą wsią w prawo dojdziecie do kolejnego szczytu Korony Gór Polski w tym rejonie – Kowadła. Jest to jednak temat na osobny artykuł, który znajdziecie pod tym linkiem: Kowadło w Górach Złotych.


Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z tego odcinka Głównego Szlaku Sudeckiego! Film możecie obejrzeć pod tym linkiem – RUDAWIEC I KOWADŁO – Korona Gór Polski


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

5 2 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze