data-srcset

Ślęża to jeden z najpopularniejszych celów wycieczek górskich w rejonie Wrocławia.

Ślęża to najwyższy szczyt Masywu Ślęży będący częścią Sudetów, znajdujący się w Przedgórzu Sudeckim. Wznosi się on na wysokość 717,5 m. n.p.m i cechuje się imponującym wyglądem. Ślęża należy do Korony Gór Polski i Korony Sudetów Polskich. Masyw ten znajduje się na terenie województwa dolnośląskiego a najbliższej zlokalizowanym miastem jest Sobótka.

Na szczyt Ślęży prowadzi wiele szlaków, jednak najpopularniejszymi są te prowadzące z miasta Sobótka. Poniżej prezentujemy kilka z nich:

Szlak od Domu na WieżycySobótka
Kolor szlaku
Długość szlaku4 km.
Stopień trudnościŁatwy
Czas wejścia na szczytok. 2 godziny
Punkty GOT10

Szlak rozpoczynający się przy Domu Turysty pod Wieżycą.

Jest to szlak o niskim stopniu trudności, idealny dla rodzin z dziećmi, dla osób początkujących, dopiero zaczynających swoją przygodę z górami lub osób chcących poczuć górski klimat. Po drodze na szczyt możemy poznać legendy związane ze Ślężą, podziwiać znajdujące się tam pozostałości miejsc kultu solarnego oraz możemy wejść na punkt widokowy na Wieżycy.

Szlak od Domu na WieżycySobótka
Kolor szlaku
Długość szlaku4,5 km.
Stopień trudnościBardzo łatwy
Czas wejścia na szczytok. 2 godziny
Punkty GOT9

Alternatywny szlak rozpoczynający się przy Domu Turysty pod Wieżycą.

Dla osób, które lubią łagodne szlaki, proponujemy rozpocząć wędrówkę szlakiem czarnym. Cechuje się on bardzo łagodnym podejściem, dlatego wielu turystów wybiera właśnie ten szlak. Na dalszym etapie wędrówki szlak czarny łączy się ze szlakiem żółtym i czerwonym. Wybierając ten szlak ominiemy jedno z ciekawszych miejsc jakim jest wieża widokowa na Wieżycy.

Szlak z SulistrowiczekSulistrowice
Kolor szlaku
Długość szlaku3,1 km.
Stopień trudnościBardzo łatwy
Czas wejścia na szczyt1,5 godziny
Punkty GOT6

Szlak spacerowy rozpoczynający się w Sulistrowicach.

Szlak czerwony polecamy, jeżeli chcecie wybrać się na zwykły spacer. Wiedzie on dobrze utrzymaną leśną drogą i zapewnia spokojną wędrówkę. Idealny na krótkie wypady za miasto. Polecany rodzinom z dziećmi.

Dom Turysty pod Wieżycą
Żółty szlak na szczyt Ślęży

Szczegółowe mapy dla poszczególnych szlaków znajdziecie poniżej:


Dom Turysty pod Wieżycą – Ślęża (żółty)

Dom Turysty pod Wieżycą – Ślęża (czarny)

Sulistrowiczki – Ślęża ( czerwony)


Jak się przygotować:

Podejście na Ślężę nie jest wymagające i nawet początkujący turyści poradzą sobie z wejściem na szczyt. Jednakże jak to bywa w górach, wiele rzeczy może nas zaskoczyć, dlatego podpowiadamy Wam, jak się przygotować na wyprawę na szczyt Ślęży:

  • Zabierz ze sobą odpowiednią ilość napojów i jedzenia.

W górach ważne jest, żeby podczas wędrówki gasić pragnienie i posilać się podczas postojów. Większa butelka wody mineralnej powinna wam wystarczyć na całą wędrówkę. Ponadto na szczycie możecie zakupić dodatkowe napoje, jednak weźcie pod uwagę że cena będzie wyższa niż w normalnym sklepie.

  • Zabierz odpowiednie ubranie i nie zapomnij o czymś przeciwdeszczowym.

W górach deszcz spada nagle i możecie znaleźć się w sytuacji, kiedy wchodząc na szczyt zacznie się ulewa. Wybierając się na Ślężę, warto sprawdzić wcześniej prognozę pogody. Pamiętajcie, że nawet jeżeli na dole jest ciepło, to wchodząc do lasu temperatura jest niższa. Z reguły im wyżej tym zimniej. Dlatego dobrym pomysłem jest zabranie dodatkowej bluzy lub polaru. Nie zapomnijcie również o odpowiednim obuwiu. Pomimo, że prezentowane trasy są raczej spacerowe, japonki czy trampki to nie najlepszy pomysł. Wybierzcie buty o twardej podeszwie lub usztywniające kostkę, bo o kontuzję nie jest trudno na górskich szlakach.


Widok na Ślężę z Wieżycy

Dodatkowe informacje:

  • Miejsca parkingowe

Najlepszym miejscem do pozostawienia samochodu jest Parking przy Wieżycy w Sobótce przy ul. Armii Krajowej. Jest on płatny dlatego dobrze jest zabrać ze sobą trochę gotówki. Alternatywnie można szukać miejsca na terenie miasta. Nie polecamy parkowania na parkingu przy Biedronce, bo może się to wiązać z odholowanym pojazdem. Wybierając się na szlak czerwony z Sulistrowic możecie zostawić samochód na darmowym Parkingu Miejskim przy ul. Świdnickiej w Sulistrowicach.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.