Kościół na Ślęży
Korona Gór Polski,  Masyw Ślęży,  Przedgórze Sudeckie,  Sudety

Ślęża to idealny cel na pierwszą wycieczkę w góry. Opis szlaków, przydatne informacje.

Ślęża to najwyższy szczyt Masywu Ślęży oraz Przedgórza Sudeckiego, wznosi się na wysokość 717,5 m. n.p.m. Jest świetnie widoczna na całej Równinie Świdnickiej oraz Równinie Wrocławskiej. Szczyt ten należy do Korony Gór Polski, Korony Sudetów Polskich oraz Korony Sudetów. Najbliżej położonym miastem jest Sobótka, która jest świetnym punktem do rozpoczęcia wędrówki na Ślężę. Góra ta stanowiła miejsce kultu solarnego dla lokalnych plemion. Początki tego kultu sięgają epoki brązu a za jego koniec uznaje się X i XI w. kiedy chrystianizowano te tereny. Na szlakach prowadzących na szczyt Ślęży nadal można zobaczyć pozostałości kultu solarnego, zachowały się kamienne rzeźby takie jak „Panny z Rybą, Mnicha, Grzyba, Dzika, oraz Niedźwiedzia”. Na trasie szlaków znajdują się również fragmenty wałów, które były układane z odłamków kamieni oraz posągi z symbolem ukośnego krzyża – krzyż ten prawdopodobnie również związany jest z kultem solarnym. Ślęża jest celem sezonowej turystyki ze względu na bliskość takich miast jak Wrocław, Świdnica czy Dzierżoniów. Masyw Ślęży jest pokryty dość gęstą siecią szlaków turystycznych, co pozwala na dobranie dla siebie ciekawej trasy wycieczki na szczyt.

Szlaki na Ślężę

Trasa z Domu Turysty pod Wieżycą
Czas: 3 godziny, Dystans: 8,1 km. Suma podejść: 502 m.

Szlak z Sobótki od lat cieszy się ogromną popularnością i jest najczęściej wybierany jako jedna z łatwiejszych tras prowadzących na szczyt Ślęży. To właśnie na tym szlaku czekają na was największe atrakcje takie jak Punkt Widokowy na szczycie Wieżycy czy Źródło Świętego Jakuba. Na tej trasie leży również słynna rzeźba „Panny z Rybą”. Szlak ten oceniamy jako łatwy do przebycia, nie wymaga on żadnego przygotowania kondycyjnego, dlatego polecamy go dla początkujących turystów, osób które szukają szlaku na swoją pierwszą wędrówkę, dla osób starszych oraz rodzinom z dziećmi.

Kolor szlakuszlak żółty
Punkt startowySobótka
Odległość do szczytu4 km.
Długość całej trasy8 km.
Czas przejściaok. 3 godziny
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT 15

Trasa z Sulistrowiczek
Czas: 2,5 godziny, Dystans: 6,3 km. Suma podejść: 462 m.

Szlak z Sulistrowiczek to jeden z bardziej popularnych szlaków rozpoczynających się w Sulistrowiczkach, który polecamy na pierwszą wędrówkę w góry dla początkujących turystów jak i rodzinom z dziećmi. Na całej trasie szlak wznosi się dość równomiernie, nie wymaga praktycznie żadnego przygotowania kondycyjnego i jest wręcz idealny na weekendowy spacer. Minusem tego szlaku jest to, że omija on większość atrakcji związanych z kultem solarnym, jednak z uwagi na łatwość z jaką się go pokonuje jest właśnie tak popularny.

Kolor szlaku
Punkt startowySulistrowiczki
Odległość do szczytuok. 3 km.
Długość całej trasyok. 6,15 km.
Czas przejściaok. 2,5 godziny
Stopień trudnościBardzo łatwy
Punkty GOT9

Trasa z Przełęczy Tąpadła
Czas: 2 godziny, Dystans: 6 km. Suma podejść: 347 m.

Trasa z Przełęczy Tąpadła prowadzi na szczyt bardzo łatwym szlakiem, który pozwala na spokojną wędrówkę. Nie napotkacie na nim wielkich tłumów, dlatego cała wycieczka będzie dość kameralna. To właśnie na tym szlaku możecie spotkać na swojej drodze wspomniane wcześniej pozostałości wałów z kamienia, jak również będziecie mieć możliwość wydłużyć nieco wycieczkę, schodząc na niebieski szlak. Na niebieskim szlaku znajduje się Ścieżka Przyrodnicza, na której macie możliwość podziwiać Olbrzymki czy natkniecie się na Źródło Jurki Quelle. Jest to oczywiście opcjonalna trasa.

Kolor szlakuszlak żółty
Punkt startowyPrzełęcz Tąpadła
Odległość do szczytu3 km.
Długość całej trasy6 km.
Czas przejściaokoło 2 godziny
Stopień trudnościBardzo łatwy
Punkty GOT7

Wyruszamy na Ślężę z Sobótki

Jako że z Wrocławia mamy dosłownie rzut beretem na Ślężę, jesteśmy można powiedzieć jej stałymi bywalcami. Naszą ulubioną trasą zarówno w warunkach letnich jak i zimowych jest najbardziej popularna trasa z Sobótki. Ślęża to szczyt, który zawsze zdobywamy na rozpoczęcie kolejnego sezonu wycieczek. Naszą przygodę ze Ślężą rozpoczynamy na Parkingu pod Wieżycą (płatnym ok. 10 zł za dzień) i ruszamy asfaltową drogą do Domu Turysty pod Wieżycą skąd wchodzimy na żółty szlak prowadzący na szczyt. Zaraz obok Domu Turysty pod Wieżycą znajduje się makieta całego Masywu Ślęży wykonana z odłamków ceramiki. Obok makiety znajduje się wejście na żółty szlak, za którym rozpoczynamy naszą wędrówkę na szczyt Ślęży. Już wczesną wiosną na szlaku są dość spore tłumy, dlatego my zwykle wybieramy się w drogę z samego rana, kiedy jeszcze wiele osób smacznie śpi. Pozwala nam to cieszyć się naturą i panującą na szlaku spokojną atmosferą.

Trasa do Domu Turysty pod Wieżycą
Punkt widokowy pod Domem Turysty
Dom Turysty pod Wieżycą
Dom Turysty pod Wieżycą
Makieta Ślęży
Makieta Masywu Ślęży

Wieża widokowa na Wieżycy

Pierwszym ciekawym punktem na tym szlaku jest Wieżyca i znajdujący się na niej punkt widokowy. Został on wzniesiony w 1910 roku i służył jako wysunięty punkt obserwacyjny w czasie wojny. Wejście na punkt widokowy jest płatne (5zł dorośli, 4 zł dzieci). Warto jednak wejść na górę aby zobaczyć wspaniałe widoki na Ślężę oraz całą Równinę Wrocławską. Ilekroć wchodzimy na Ślężę tym szlakiem nie jesteśmy w stanie oprzeć się pokusie, aby jeszcze raz wejść na punkt widokowy aby pooglądać te wspaniałe widoki. Od Wieżycy na szczyt Ślęży pozostaje jeszcze dość spory kawałek drogi do przejścia ale spokojnie, na trasie jest kilka punktów idealnych na odpoczynek. Po minięciu Przełęczy Dębowej docieramy do skrzyżowania szlaków żółtego i czerwonego, przy którym znajduje się drewniana wiata idealna na mały postój i posiłek. Po krótkim odpoczynku ruszamy w dalszą drogę. Na tym szlaku znajduje się jedna z atrakcji Ślęży, a mianowicie rzeźba Panny z Rybą, którą można podziwiać zaraz po minięciu Rozdroża pod Kamiennym Krzyżem. Nie zamieścimy fotografii tej rzeźby, aby podsycić waszą ciekawość i zachęcić was do wyruszenia na szlak abyście mogli zobaczyć ją na własne oczy. Od Rozdrożna pod Kamiennym Krzyżem na szczyt pozostaje już jakieś 45 min spokojnego marszu. Po drodze czekał na nas jeszcze jeden punkt na mały odpoczynek i po chwili znaleźliśmy się na samym szczycie.

Szlak na Wieżycę
Podejście na Wieżycę
Wieżyca
Wieża widokowa na Wieżycy
wiata ślęża
Jedna z wiat turystycznych przy szlaku

Na szczycie Ślęży

Na Ślęży znajduje się kilka ciekawych atrakcji, które trzeba zobaczyć. Pierwsze co rzuca się w oczy to Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny na Ślęży, do którego można wejść za darmo. Pod Kościołem znajdują się Ruiny Zamku Piastowskiego z 1352 roku. Aby zwiedzić ruiny pod Kościołem należy już uiścić opłatę. W Kościele odbywają się również msze święte. Tuż za kościołem znajduje się żelbetowa platforma widokowa, nie zapomnijcie o niej. Kolejna atrakcja na szczycie Ślęży to Dom Turysty PTTK im. Romana Zmorskiego. Można tam zjeść ciepły posiłek i kupić lokalne piwo czy skorzystać z toalety. Tutaj taka drobna podpowiedź, aby skorzystać z toalety wewnątrz Domu Turysty trzeba coś kupi. Jeżeli nic nie kupujecie to możecie tylko skorzystać z toalety dla turystów na zewnątrz budynku ale nie polecamy – są w opłakanym stanie. W Domu Turysty możecie również kupić kiełbaski na ognisko, gdyż na szczycie Ślęży często rozpalone jest kilka ognisk na których można coś upiec. My zawsze wnosimy jedzenie ze sobą, żeby móc rozkoszować się ciepłym posiłkiem na szczycie. Dodatkowo w Domu Turysty możecie nabyć książeczki Górskiej Odznaki Turystycznej PTTK. To właśnie na Ślęży kilka lat temu kupiliśmy nasze książeczki GOT i rozpoczęliśmy przygodę ze zdobywaniem odznak PTTK.

Kościół na Ślęży
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny
Dom Turysty na Ślęży
Dom Turysty PTTK im. Romana Zmorskiego
Ognisko Ślęża
Smażenie kiełbasek nad ogniskiem to tradycja na Ślęży

Na szczycie Ślęży znajdziecie wiele okazji do zrobienia wspaniałych zdjęć oraz spędzenia wspaniałych chwil wraz z rodziną czy podczas wspólnej wędrówki z partnerem. My wracamy na Ślężę każdego roku i nigdy nie mamy jej dość. Czy to te piękne widoki ze szczytu czy tajemnicze rzeźby wykute wieki temu przez zamieszkujące te tereny plemiona? Nie wiemy co tak naprawdę nas tam przyciąga, ale ważne jest że Ślęża to idealne miejsce do rozpoczęcia przygody z górami i może stać się również waszym ulubionym miejscem.

Ślęża widoki
Punkt widokowy na szczycie Ślęży
Ślęża Niedźwiedź

Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
kartofel
Gość
kartofel
9 miesięcy temu

bywam regularnie

Alicja S.
Gość
1 rok temu

I Wieżycę i Ślężę bardzo lubię. W czerwcu mają postawić podobno pomnik Bolka na Ślęży, więc znowu się wybiorę 🙂