data-srcset

Śnieżka, najwyższy szczyt Karkonoszy, szlaki na Śnieżkę, propozycja wycieczki.

Śnieżka to zlokalizowany na granicy polsko-czeskiej szczyt, który góruje nad Kotliną Jeleniogórską. Po stronie polskiej szczyt znajduje się w granicach administracyjnych Karpacza i Karkonoskiego Parku Narodowego. Należy do Korony Europy, Korony Gór Polski, Korony Sudetów.

Szczyt ten jest najbardziej charakterystyczny w całych Karkonoszach i jest uznawany za ich symbol. Wznosi się on na wysokość 1603 m n.p.m. Śnieżka znacznie góruje nad otaczającymi ją grzbietami i wznosi się w zachodniej części Czarnego Grzbietu.

Szlaki prowadzące na szczyt Śnieżki

Na szczyt Śnieżki prowadzi wiele szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności. Poniżej prezentujemy najczęściej uczęszczane szlaki z podziałem na stopnie trudności oraz krótkim opisem trasy.

Szlak czeskiPec pod Sněžkou
Kolor szlaku
Długość szlakuokoło 6 km.
Czas przejściaokoło 3 godziny
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT14

Szlak od strony Czech, rozpoczynający się w miejscowości Pec pod Sněžkou.

Jest to jeden z najłatwiejszych do przejścia szlaków wiodących na szczyt Śnieżki.

Pierwszy odcinek drogi pokonujemy szlakiem zielonym, by następnie na wysokości Horskiej Boudy Růžohorky wejść na żółty szlak prowadzący już na sam szczyt. Dodatkową atrakcją jest możliwość wjazdu na szczyt kolejką linową.

Kocioł ŁomnickiKarpacz-Orlinek
Kolor szlaku
Długość szlakuokoło 6,5 km.
Czas przejściaokoło 3 godziny
Stopień trudnościŚredni
Punkty GOT14

Szlak rozpoczynający się obok skoczni narciarskiej Orlinek w Karpaczu.

Na miejscu znajduje się parking przy Hotelu Orlinek, gdzie można zostawić samochód. Odcinek szlaku od Skoczni Orlinek do Schroniska PTTK nad Łomniczką jest bardzo łagodny i nie sprawia żadnych trudności, jednak dalsza część szlaku jest już bardziej stroma i wąska. Ten odcinek szlaku jest zamykany w okresie zimowym z powodu zagrożenia lawinowego.

Droga ŚląskaKarpacz – Orlinek
Kolor szlaku
Długość szlakuokoło 6,3 km.
Czas przejściaokoło 3 godziny
Stopień trudnościTrudny
Punkty GOT13

Czarny szlak biegnący obok Stacji Kolejki Linowej “Zbyszek”. Jest to jeden z trudniejszych szlaków wiodących na szczyt Śnieżki, początkowo szlak nie sprawia większych trudności, jednak zmienia się to na wysokości Kotła Białego Jaru. Ścieżka jest mocno zwężona, kamienista i należy zachować szczególną ostrożność zarówno przy wchodzeniu na szczyt jak i schodzeniu tą trasą.

JelenkaKarpacz – Szeroki Most
Kolor szlaku
Długość szlakuokoło 6,7 km.
Czas przejściaokoło 3 godziny
Stopień trudnościTrudny
Punkty GOT17

Szlak rozpoczynający się przy Szerokim Moście w Karpaczu.

Jeden z trudniejszych i bardziej wymagających szlaków, wiodący na szczyt Śnieżki. Rozpoczyna się wejściem do lasu w okolicy dzielnicy Wilcza Poręba. Początkowo droga prowadzi przez las zielonym szlakiem, by dalej przejść w strome podejście szlakiem czarnym. Należy zachować szczególną ostrożność przy wchodzeniu tym szlakiem zwłaszcza zimą, dlatego warto zaopatrzyć się w raki. Następnie w okolicy Sowiej Przełęczy szlak czarny łączy się ze szlakami niebieskim i czerwonym, które prowadzą do Schroniska Jelenka w Czechach.

Dalsza część połączonego szlaku niebieskiego i czerwonego prowadzą na szczyt dość stromym podejściem. Nagrodą za trud są jednak piękne widoki zarówno na masyw Śnieżki jak i otaczające go pasmo Karkonoszy.

Szlak czarny z Szerokiego Mostu
Schronisk Jelenka w Czechach

Jak się przygotować

Należy mieć na uwadze, iż wyprawa na Śnieżkę to zadanie na cały dzień. Droga w jedną stronę zajmuje około 3 godziny marszu, dodatkowo wliczając w to odpoczynek i drogę powrotną, można spokojnie założyć, iż wycieczka zajmie nam cały dzień. Dlatego warto pomyśleć o odpowiedniej ilości napojów oraz jedzenia na tak długą wędrówkę. W zależności od wybranego szlaku, na naszej drodze znajdziemy schronisko górskie, w którym można uzupełnić zapasy, jednak wiąże się to oczywiście z wyższą ceną zakupu.

Pamiętajcie również o odpowiednim ubraniu i butach. Miejscami będziecie podróżować dobrze utrzymaną gruntową drogą, ale im wyżej tym droga staje się bardziej wyboista, dlatego warto mieć na sobie dobre buty przystosowane do górskich wędrówek. Polecamy zabranie ze sobą bluzy oraz kurtki ponieważ im wyżej wejdziecie tym temperatura będzie niższa. Dla przykładu w kwietniu w Karpaczu temperatura może wynosić około 15 stopni Celsjusza, gdy na szczycie Śnieżki temperatura powietrza wynosi 2 stopnie.

Śnieg zalegający na szlakach na szczyt Śnieżki
Fragment czarnego szlaku

Parkingi, dojazd, ułatwienia

W zależności od wybranego szlaku samochód możecie zostawić na tych przykładowych parkingach:

Na szczyt możecie również wjechać kolejką gondolową z czeskiego Pec pod Sněžkou. Wyciąg działa cały rok, z wyjątkiem kwietnia i listopada. Czas wjazdu na szczyt to około 30 minut. Do czeskiej miejscowości dojedziecie autobusem kursującym na trasie Karpacz – Pec pod Śnieżką. Link do rozkładu jazdy znajdziecie tutaj.

Cennik biletów:

Wjazd

 • normalny – 230 koron
 • młodzież i osoby starsze – 210 koron
 • dzieci w wieku od 5 do 10 lat – 110 koron
 • dzieci do lat 4 – za darmo
 • grupy szkolne (min. 20 osób) – 150 koron
 • grupy zorganizowane (min. 20 osób) – 210 koron

Wjazd i zjazd

 • normalny – 430 koron
 • młodzież i osoby starsze – 390 koron
 • dzieci w wieku od 5 do 10 lat – 210 koron
 • dzieci do lat 4 – za darmo
 • grupy szkolne (min. 20 osób) – 280 koron
 • grupy zorganizowane (min. 20 osób) – 390 koron

Od strony polskiej na szczyt możecie wjechać Koleją Linową “Zbyszek“, nie dociera ona jednak bezpośrednio na szczyt, a na Kopę, skąd spacerem można dojść na szczyt Śnieżki. Kolej jest czynna w godzinach 8:30 – 15:30. Czas wjazdu to około 8 minut.

Cennik biletów:

Wjazd

 • normalny – 50 zł
 • ulgowy (młodzież do 18 lat) – 30 zł

Wjazd i zjazd

 • normalny – 55 zł
 • ulgowy – 35 zł

Zjazd

 • normalny – 25 zł
 • ulgowy – 25 zł

Na szczycie Śnieżki

Najbardziej charakterystycznym budynkiem znajdującym się na szczycie Śnieżki jest obserwatorium meteorologiczne znane bardziej pod nazwą Spodek na Śnieżce. Niestety jest ono zamknięte dla zwiedzających. Ze szczytu możecie zjechać kolejką gondolową na stronę czeską. Niestety nie ma tam również dostępnych dla zwiedzających toalet. Najbliższe znajdują się w Schronisku PTTK Dom Śląski pod szczytem. Na Śnieżce znajduje się także kaplica pod wezwaniem Św. Wawrzyńca – patrona przewodników górskich. Pochodzi ona z XVII-tego w. Otwarto ją w 1681 r. i od tego momentu rozwijał się ruch pielgrzymkowy i turystyczny na Śnieżkę. Po czeskiej stronie, na Śnieżce stoi budynek poczty.

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.