Karkonosze,  Sudety

Szrenica: łatwa wycieczka ze Szklarskiej Poręby. Wyciąg Krzesełkowy na Szrenicę.

Szrenica to szczyt w Karkonoszach, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród turystów, którzy wypoczywają w Szklarskiej Porębie. Na szczyt Szrenicy prowadzi łatwy szlak turystyczny ze Szklarskiej Poręby, który można pokonać pieszo w około dwie i pół godziny. Na Szrenicę można również wjechać szalenie popularnym wyciągiem krzesełkowym ze Szklarskiej Poręby. Wycieczka na Szrenicę to świetna opcja na krótki wypad w Karkonosze dla początkujących turystów jak i rodzin z dziećmi. Zimą zbocza Szrenicy pokrywają się grubą warstwą śniegu i zmienia się ona w znane i chętnie odwiedzane przez narciarzy miejsce na zimowej mapie Sudetów. W tym artykule przygotowaliśmy dla was szczegółowy opis wycieczki pieszej na Szrenicę ze Szklarskiej Poręby. Znajdziecie tu również wskazówki na temat dojazdu pod Szrenicę, parkingów w okolicy oraz garść informacji na temat wyciągu krzesełkowego na Szrenicę. Zapraszamy!

Szrenica – dojazd i parkingi

Najłatwiejsze szlaki prowadzące na Szrenicę rozpoczynają się w Szklarskiej Porębie. Do Szklarskiej Poręby można dojechać własnym samochodem, autokarami oraz pociągami Kolei Dolnośląskich. Jedną z popularniejszych opcji dojazdu do Szklarskiej Poręby jest dojechanie do miasta pociągami, które regularnie kursują na trasie Wrocław – Szklarska Poręba. Pociągi Kolei Dolnośląskich zatrzymują się na stacji Szklarska Poręba Górna, z której następnie możecie ruszyć pieszo w stronę ul. Władysława Sikorskiego. Na ulicy Sikorskiego rozpoczyna się już szlak, który zaprowadzi was prosto na Szrenicę. Szczegółowy rozkład jazdy pociągów oraz autokarów do Szklarskiej Poręby z waszej miejscowości bez trudu znajdziecie w Internecie. Dla osób, które na wycieczkę na Szrenicę wolą wybrać się własnym samochodem, poniżej zamieszczamy linki z zaznaczoną lokalizacją parkingów w Szklarskiej Porębie nieopodal szlaków na Szrenicę oraz przy wyciągu krzesełkowym:

Wodospad Kamieńczyka parking
Parking samochodowy w Szklarskiej Porębie przy szlaku na Szrenicę

Szrenica – szlaki ze Szklarskiej Poręby

Na Szrenicę w Karkonoszach zaprowadzi was czerwony szlak turystyczny ze Szklarskiej Poręby. Całą wycieczkę możecie rozpocząć w centrum miasta przy ul. Władysława Sikorskiego lub na jednym z tutejszych parkingów samochodowych. Następnie należy odnaleźć oznaczenia czerwonego szlaku, który poprowadzi was prosto do wejścia do Karkonoskiego Parku Narodowego. W drodze na Szrenicę będziecie mogli zwiedzić jedną z największych tutejszych atrakcji jaką jest Wodospad Kamieńczyka. Po zwiedzaniu wodospadu Kamieńczyka szlak wprowadzi was na szeroką, brukowaną drogę gdzie rozpoczyna się główne podejście na Szrenicę. Wchodząc na Szrenicę czerwonym szlakiem ze Szklarskiej Poręby zwiedzicie też przepiękną Halę Szrenicką i odwiedzicie znajdujące się tam schronisko. Całe podejście na szczyt kończy się na Granicznej Łące gdzie należy odbić na szlak czarny, na końcu którego czeka na was szczyt Szrenicy.

Kolor szlakuszlak czerwony
Punkt startowySzklarska Poręba, ul. Sikorskiego
Odległość do celuok. 6,00 km.
Długość całej trasyok. 12,00 km.
Czas przejściaok. 4 godz. 30 min.
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT21

Szrenica – startujemy ze Szklarskiej Poręby

Wycieczka na Szrenicę w świetna opcja na całodniowe wyjście w Karkonosze dla całej rodziny. Na szczyt Szrenicy polecamy wam wyruszyć ze Szklarskiej Poręby Górnej. Szklarska Poręba to popularny kurort narciarski w Sudetach, który każdego roku gości dziesiątki tysięcy turystów z całej Polski. Przez Szklarską Porębie przebiega czerwony szlak turystyczny i to właśnie nim będziemy wędrować na szczyt Szrenicy. Szrenica znajduje się w całości na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego więc aby ruszyć szlakiem na górę obowiązkowo trzeba będzie wykupić bilety wstępu. Aktualne ceny biletów do KPN znajdziecie na stronie głównej parku. Główne podejście na Szrenicę rozpoczyna się na Rozdrożu pod Kamieńczykiem gdzie krzyżuje się kilka szlaków turystycznych, w tym dwa szlaki przychodzące tu ze Szklarskiej Poręby. Tutaj też rozpoczyna się główna droga prowadząca pod pierwszą na tej trasie atrakcję turystyczną: Wodospad Kamieńczyka. Wodospad Kamieńczyka to najwyższy wodospad w polskich Karkonoszach i wyjątkowy cud natury, który warto zwiedzić. Jeżeli jesteście zainteresowani zwiedzaniem tego wyjątkowego miejsca to na naszej stronie znajdziecie pełny artykuł na temat Wodospadu Kamieńczyka. Po zwiedzaniu Wodospadu Kamieńczyka kontynuujcie marsz czerwonym szlakiem w stronę kasy biletowej KPN, za którą rozpoczyna się już główny odcinek czerwonego szlaku prowadzącego na Szrenicę.

Wejście do Karkonoskiego Parku Narodowego i początek szlaku na Szrenicę
Podejście na Wodospad Kamieńczyka w drodze na Szrenicę
Wodospad Kamieńczyka w Karkonoszach

Szrenica – podejście na Halę Szrenicką

Po wejściu na teren Karkonoskiego Parku Narodowego czeka was pokonanie dość stromego podejścia na Halę Szrenicką. Na Halę Szrenicką wchodzi się tu szeroką brukowaną drogą dojazdową o długości około dwóch kilometrów. Szlak podejściowy na Halę Szrenicką praktycznie cały czas wspina się do góry. Jeżeli nie jesteście przyzwyczajeni do pokonywania dłuższych stromizn to przygotujcie się tu na spory wysiłek. Po około godzinie wspinaczki brukowana droga doprowadzi was pod budynek Schroniska PTTK na Hali Szrenickiej. Przed schroniskiem ustawiono dla turystów sporo ławeczek, przy których można usiąść, odpocząć i nabrać sił do dalszej wędrówki. Jeżeli zabraknie wam mocy na dalszy marsz to w schronisku możecie również zjeść ciepły posiłek czy napić się gorącej herbaty czy kawy. Po odpoczynku na Hali Szrenickiej należy kontynuować marsz czerwonym szlakiem w stronę Granicznej Łąki. Za Schroniskiem na Hali Szrenickiej czerwony szlak biegnie już po nieco łagodniejszym terenie, choć nadal będzie tu trochę pod górkę. Odcinek szlaku spod Schroniska PTTK na Hali Szrenickiej do Granicznej Łąki pokonuje się mniej więcej w 30 minut. Co ciekawe na tym odcinku podejścia na Szrenicę będą towarzyszyły wam już fantastyczne widoki na Góry Izerskie, Kotlinę Jeleniogórską oraz wschodnie szczyty Karkonoszy no i przede wszystkim będzie już widać cel całej wyprawy czyli szczyt Szrenicy.

Wchodzimy na Halę Szrenicką pod Szrenicą
Na Hali Szrenickiej czekają na was wspaniałe widoki na schronisko i góry
Ostatni odcinek szlaku na Szrenicę – w oddali widać już schronisko
Widoki z drogi podejściowej pod Schronisko na Szrenicy

Szczyt Szrenica w Karkonoszach

Po około dwóch i pół godzinie marszu ze Szklarskiej Poręby docieramy na szczyt Szrenicy w Karkonoszach. Tutaj mamy dla was ważną informację: Na sam szczyt wprowadzi was nie czerwony a czarny szlak turystyczny, który rozpoczyna się na Granicznej Łące. Pamiętajcie o tym aby się nie zagapić i nie ominąć Szrenicy czerwonym szlakiem (czerwony szlak prowadzi dalej w głąb Karkonoszy). Po wejściu na Szrenicę pierwszą atrakcją, którą polecamy wam zwiedzić na jest tutejszy punkt widokowy w postaci skalno-stalowej platformy. Platformę widokową na Szrenicy znajdziecie z prawej strony budynku schroniska. Z platformy widokowej na Szrenicy można podziwiać wspaniałe widoki na Karkonosze, w tym na Łabski Szczyt oraz na budynek stacji radiowo-telewizyjnej na Śnieżnych Kotłach. Na szczycie Szrenicy jest też drugi punkt widokowy w postaci metalowego podestu, z którego można pooglądać widoki na zachodnią część Karkonoszy, Góry Izerskie a przy dobrej widoczności widać nawet szczyt Ještěd w Czechach. Po zwiedzaniu obu punktów widokowych koniecznie złóżcie też wizytę w tutejszym schronisku górskim, które od lat cieszy się bardzo pozytywnymi opiniami wśród turystów. Na Szrenicy znajdziecie też wyciąg narciarski, ale o nim opowiemy wam w dalszej części tego artykułu.

Szczyt Szrenica (1361 m. n.p.m.) w Karkonoszach
Ze Szrenicy rozpościera się wspaniały widok na Łabski Szczyt i Kotlinę Jeleniogórską
Drogowskazy na Szrenicy skierują was do kolejnych atrakcji Karkonoszy

Schronisko górskie na Szrenicy

Jedną z głównych atrakcji turystycznych na Szrenicy jest zwiedzanie tutejszego schroniska górskiego. Schronisko górskie Szrenica powstało w latach 1921-1922, kiedy to władze Czechosłowacji odmówiły koncesji Franzowi Endlerowi, który prowadził sąsiednie schronisko Endlerbaude. Dzięki tej decyzji na szczycie Szrenicy powstało nowe schronisko górskie. Po II wojnie światowej w tym miejscu mieściła się strażnica Wojsk Ochrony Pogranicza, a następnie w 1951 roku budynek stał się obiektem PTTK. W 1992 roku budynek schroniska przeszedł w ręce prywatne i od tego czasu jest ono jednym z najchętniej odwiedzanych schronisk górskich w Karkonoszach. Obecnie schronisko górskie Szrenica oferuje aż 90 miejsc noclegowych oraz serwuje się tu smaczną domową kuchnię. Ceny dań zaczynają się tu od około 13 zł więc jest to świetne miejsce na uzupełnienie kalorii po trudach wspinaczki na Szrenicę ze Szklarskiej Poręby. Gorące posiłki w schronisku wydawane są od 08:00 do 19:00 a bufet czynny jest tu aż do godziny 20:00. Noclegi można zarezerwować z wyprzedzeniem na stronie internetowej schroniska. Od jakiegoś czasu w budynku schroniska górskiego Szrenica można też znaleźć Apteczkę na Szlaku, w której znajdują się środki pierwszej pomocy.

Budynek schroniska górskiego na Szrenicy
W Schronisku na Szrenicy można wygodnie usiąść i zjeść ciepły posiłek
Kuchnia w Schronisku na Szrenicy czynna jest do godziny x
Ceny posiłków, napojów i przekąsek w schronisku na Szrenicy są bardzo przystępne
W schronisku jest też skrzynka Apteczka na Szlaku z artykułami pierwszej pomocy

Wyciąg krzesełkowy na Szrenicę

Na szczyt Szrenicy można też wjechać narciarskim wyciągiem krzesełkowym ze Szklarskiej Poręby. Szrenica to nie tylko popularny cel pieszych wycieczek. Zimą szczyt ten gości dziesiątki tysięcy narciarzy, którzy przyjeżdżają tu szusować po jej stromych zboczach. Aby ułatwić narciarzom dostanie się na szczyt Szrenicy uruchomiona została kolej krzesełkowa. Dolna stacja wyciągu krzesełkowego na Szrenicę znajduje się w Szklarskiej Porębie przy ul. Turystycznej. Górna stacja wyciągu zlokalizowana jest około 400 metrów od schroniska górskiego Szrenica. Jeżeli więc nie lubicie górskich wędrówek lub nie czujecie się na siłach, aby wejść na szczyt Szrenicy to polecamy wam skorzystać z kolejki krzesełkowej. Dzięki niej każdy może nacieszyć się pięknymi widokami rozpościerającymi się z tego wyjątkowego, karkonoskiego szczytu. Kolej linowa Szrenica czynna jest codziennie w godzinach 09:00 – 16:30. Warto wziąć to po uwagę, gdyż w przypadku gdy nie zdążycie zjechać ze szczytu kolejką krzesełkową trzeba będzie pokonać całą drogę powrotną do Szklarskiej Poręby piechotą.


Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

5 1 Głosuj
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Jagoda
Gość
Jagoda
1 miesiąc temu

Super przydatne informacje.