trójgarb wieża widokowa
Góry Wałbrzyskie,  Sudety

Trójgarb w Górach Wałbrzyskich: łatwe szlaki na szczyt. Wieża widokowa na Trójgarbie.

Trójgarb w Górach Wałbrzyskich to niewielki szczyt, który za sprawą nowej, ciekawej wieży widokowej przyciąga do siebie ogromne tłumy turystów. Trójgarb – jak sama nazwa wskazuje – posiada trzy wierzchołki i wznosi się na wysokość 778 m. n.p.m. Na jednym z tych wierzchołków w 2018 roku powstała nowa wieża widokowa o fantazyjnym kształcie, która stała się wielką atrakcją regionu i jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych w Sudetach. Dzięki powstałej na szczycie wieży widokowej z Trójgarbu można podziwiać przepiękne widoki na okoliczne tereny i górskie szczyty. Szczyt ten polecany jest przede wszystkim osobom, które nigdy wcześniej nie były w górach oraz dla osób, które szukają krótkich tras na rodzinny, górski wypad z dziećmi. W tym wpisie dowiecie się jakie szlaki zaprowadzą was na szczyt Trójgarbu, podpowiemy wam gdzie szukać parkingów oraz jak dostać się tam z pomocą pociągów Kolei Dolnośląskich. Znajdziecie tu również szczegółowy opis tras wycieczkowych na Trójgarb z Lubomina oraz Witkowa Śląskiego. Zapraszamy!

Dojazd i parkingi na Trójgarb

Wycieczka na Trójgarb to propozycja weekendowego wypadu w góry idealna dla całej rodziny. Marsz na szczyt Trójgarbu można rozpocząć albo z miejscowości Lubomin albo z Witkowa Śląskiego. Jeżeli na Trójgarb wolicie wybrać się autem i macie ochotę na krótką wycieczkę, to polecamy wam ruszyć na szlak z Lubomina. Na terenie tej wsi zlokalizowane są dwa dogodnie ulokowane parkingi, na których będziecie mogli bezpiecznie zostawić wasz samochód na czas wycieczki. Dla osób, które nie mają możliwości jechać na wycieczkę autem mamy fajną alternatywę: na wycieczkę na Trójgarb można wybrać się również pociągiem. Pociągi Kolei Dolnośląskich regularnie kursują do miejscowości Witków Śląski, skąd wychodzi niebieski szlak turystyczny na Trójgarb. Będzie to nieco dłuższa wycieczka, jednak proponowana przez nas trasa nie powinna sprawić wam większych problemów. Jeżeli lubicie nieco dłuższe górskie wędrówki to również warto zastanowić się właśnie nad tą właśnie opcją. Pociąg do Witkowa Śląskiego wyrusza z dworca Wrocław Główny. Poniżej zostawiamy jeszcze linki do lokalizacji parkingów w Lubominie, gdzie możecie zostawić wasz samochód na czas wycieczki:

Parking na Trójgarb przy Bacówce

Szlaki na Trójgarb

Trasa z Lubomina
Czas: 2 godziny. Dystans: 5,60 km. Suma podejść: 296 m.

Trasa na Trójgarb z Lubomina to propozycja dla osób, które chcą wybrać się na łatwą i przede wszystkim krótką wycieczkę. Po zostawieniu auta na jednym z parkingów w Lubominie należy odnaleźć oznaczenia żółtego szlaku turystycznego. Szlak ten zaprowadzi was prosto na sam szczyt Trójgarbu. Trasa ta świetnie sprawdzi się na wycieczkę z małymi dziećmi. Nie polecamy jednak wybierać się w drogę z wózkiem dziecięcym, gdyż gdzieniegdzie na szlaku czeka was tu kilka przeszkód terenowych a pod szczytem traficie na całkiem strome podejście. Zamiast wózka o wiele lepiej sprawdzi się np. chusta dziecięca. Wycieczka na Trójgarb z Lubomina jest naprawdę przyjemna i pełna pięknych widoków. Powrót z Trójgarbu realizuje się tu po własnych śladach. Bardziej szczegółowy opis tej trasy znajdziecie w dalszej części wpisu.

Kolor szlakuszlak żółty
Punkt startowyLubomin
Odległość do celuok. 2,80 km.
Długość całej trasyok. 5,60 km.
Czas przejściaok. 2 godziny
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT9

Trasa z Witkowa Śląskiego
Czas: 3 godz. 30 min. Dystans: 11.10 km. Suma podejść: 372 m.

Trasa na Trójgarb z Witkowa Śląskiego to nasza propozycja na nieco dłuższą wycieczkę. Jest to też alternatywa dla osób, które nie mogą dojechać do Lubomina własnym autem. Po dojechaniu na stację kolejową Wiktów Śląskich rozpoczynamy marsz przez wieś niebieskim szlakiem turystycznym. Na Trójgarb będziecie podchodzić od strony zachodniej. Początkowo niebieski szlak poprowadzi was asfaltową drogą, by następnie na odejściu szlaku czarnego odbić w prawo w las. Od tego momentu niebieski szlak zacznie wspinać się do góry. Jest to jednak na tyle łagodne wzniesienie że nie powinniście się tu zbytnio zmęczyć. Najbardziej stromy odcinek szlaku znajduje się tuż pod samym szczytem Trójgarbu. Trasa ta będzie idealna dla osób, które lubują się w całodniowych górskich wycieczkach.

Kolor szlakuszlak niebieski
Punkt startowyWitków Śląski, PKP
Odległość do celuok. 5,60 km.
Długość całej trasyok. 11,10 km.
Czas przejściaok. 3 godz. 30 min.
Stopień trudnościDość łatwy
Punkty GOT11

Szlak na Trójgarb z Lubomina

Na pierwszą wycieczkę na Trójgarb polecamy wam wybrać się z miejscowości Lubomin. Po zaparkowaniu auta na jednym z dostępnych w Lubominie parkingów wystarczy podążyć za oznaczeniami żółtego szlaku turystycznego. Szlak ten zaprowadzi was z Lubomina prosto na sam szczyt Trójgarbu. Jeżeli z powodu braku miejsc na bezpłatnym parkingu w Lubominie będziecie parkować wasz samochód na parkingu przy nieistniejącej już bacówce to mamy dla was małą wskazówkę. Żółty szlak, który prowadzi na Trójgarb przebiega „nad” tym parkingiem. Aby go odnaleźć będziecie musieli wejść na jedno ze wzniesień otaczających parking przy dawnej bacówce. Na zdjęciu, które zamieściliśmy powyżej żółty szlak na Trójgarb biegnie na wzniesieniu widocznym po prawej stronie od parkingu. Czeka tam na was króciutkie podejście wąską, stromą ścieżką. Warto zerknąć wcześniej na mapę, aby łatwiej było wam zlokalizować właściwe podejście. Przez większość czasu żółty szlak z Lubomina będzie was prowadził szeroką, leśną ścieżką. Nie napotkacie tu praktycznie żadnych większych przeszkód terenowych a im bliżej szczytu będziecie, tym częściej będziecie mieli okazję oglądać piękne widoki ze szlaku. My szlak ten pokonywaliśmy w okresie zimowym w ramach dwudniowej wycieczki z Wałbrzycha przez Chełmiec. W plecaku mieliśmy ze sobą dodatkowo raczki, ale tym razem zupełnie nam się one nie przydały. Przejście całego szlaku z Lubomina na Trójgarb zajmuje około godzinę czasu. Będzie to więc idealny wybór na krótką, górską wycieczkę z całą rodziną.

Podejście na Trójgarb z Lubomina jest łatwe i przyjemne
Fragment żółtego szlaku z Lubomina na Trójgarb
Z żółtego szlaku co jakiś czas można podziwiać fajne widoki

Szlak na Trójgarb z Witkowa Śląskiego

Drugi szlak, który polecamy wam wybrać na wycieczkę na Trójgarb to niebieski szlak prowadzący na szczyt z Witkowa Śląskiego. Jest to propozycja całodniowej wycieczki na Trójgarb, która dodatkowo połączona jest z przejazdem pociągiem Kolei Dolnośląskich do samego Witkowa Śląskiego. Po dojechaniu na miejsce najpierw czeka was około cztero-kilometrowy marsz asfaltową drogą przez cały Witków Śląski. Asfaltowa droga doprowadzi was aż do odejścia czarnego szlaku przy granicy Obszaru Chronionego Krajobrazu Masywu Trójgarbu. Tutaj nadal należy trzymać się oznaczeń niebieskiego szlaku turystycznego, który na rozdrożu odbija w las. Dalej na Trójgarb będziecie już wędrować szeroką, leśną drogą przeciwpożarową. Przez większość drogi szlak łagodnie wspina się do góry i maszeruje się przez las naprawdę przyjemnie. Największa stromizna czeka was tuż przed samym szczytem Trójgarbu. Będzie to około 500-metrowy odcinek szlaku, który usiany jest małymi kamykami i dodatkowo porastają go liczne korzenie drzew. Cały wysiłek włożony w pokonywanie tego szlaku zostanie jednak wynagrodzony po dotarciu na szczyt. Ruszając na Trójgarb z Witkowa Śląskiego pokonanie całej trasy wraz z powrotem na stację kolejową w Witkowie zajmie wam około trzy i pół godziny. Warto wcześniej sprawdzić godziny kursowania powrotnych pociągów z Witkowa, aby przypadkiem nie przeoczyć godziny odjazdu ostatniego pociągu. Rozkład odjazdów pociągów z Witkowa Śląskiego możecie bez problemu sprawdzić w Internecie.

Początkowy odcinek szlaku z Witkowa Śląskiego na Trójgarb
Około 500 metrów przez szczytem zaczyna robić się dość stromo
Ostatnie 200 metrów podejścia na Trójgarb niebieskim szlakiem z Witkowa

Trójgarb – wieża widokowa

Najwięcej atrakcji czeka na was po dotarciu na szczyt Trójgarbu. Trójgarb był popularnym celem wycieczek już w 1882 roku, gdy właściciel lokalnej restauracji postanowił wybudować na szczycie pierwszą drewnianą wieżę, a następnie taras widokowy. Później po okresie II wojny światowej na szczycie znajdowała się tylko wieża triangulacyjna. W 2018 roku na wierzchołku Trójgarbu powstała nowa wieża widokowa o wysokości ponad 27 metrów o bardzo ciekawym kształcie. Wieża ta posiada aż pięć tarasów widokowych, które znajdują się na wysokościach od 17 do 23 metrów. Trójkątny kształt tarasów widokowych symbolizuje wkład finansowy trzech gmin, które złożyły się na jej budowę i są to: gmina Czarny Bór, gmina Stare Bogaczowice i gmina Szczawno-Zdrój. Oficjalnie nowa wieża na Trójgarbie została otworzona 29 grudnia 2018 roku i do dzisiaj cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów z całej Polski. Na szczycie powstała także nowa infrastruktura turystyczna w postaci drewnianej wiaty turystycznej i kilku ław do biwakowania. Na Trójgarbie znajdziecie również tablice z informacjami na temat regionu oraz na temat projektu „Ekomuzeum Wokół Trójgarbu”. W weekendy na szczycie można zastać istne tłumy turystów, którzy spragnieni pięknych widoków docierają na ten szczyt szlakiem z Lubomina. Warto tu wspomnieć, iż szczyt Trójgarb należy do Diademu Polskich Gór. Jeżeli więc zdobywacie tą odznakę górską to nie zapomnijcie zabrać ze sobą na wycieczkę książeczki Diademu Polskich Gór!

Szczyt Trójgarb i wieża widokowa na Trójgarbie
Nowa wiata turystyczna przy wieży widokowej na Trójgarbie
Tabliczka wyznaczająca punkt szczytowy Trójgarbu (778 m. n.p.m.)

Pora zatem wejść na szczyt wieży widokowej na Trójgarbie, aby zobaczyć jakie czekają tam na was widoki! Na wieżę wchodzi się po metalowych schodach, które wspinają się zakosami i zaprowadzą was na poszczególne platformy wieży widokowej. Podczas naszej wycieczki na Trójgarb na szczycie niestety dość mocno wiało i wiatr ten był mocno odczuwalny na szczycie platformy widokowej. Jednak nawet przy mocnym wietrze nie odczuwa się tu charakterystycznego „bujania” wieży. Osoby z lękiem wysokości mogą mieć tu pewne problemy, warto jednak się przemóc i wejść na sam szczyt wieży, gdyż roztaczają się z niej fantastyczne widoki. Można tu podziwiać widoki na Góry Wałbrzyskie oraz świetnie widać Rudawy Janowickie. Ze szczytu wieży można ten zobaczyć miasto Bolków oraz Kamienną Górę. Jest tu naprawdę pięknie i jest na co popatrzeć. Dlatego też jeżeli szukacie ciekawego miejsca w Sudetach do zwiedzania to Trójgarb powinien obowiązkowo znaleźć się na waszej liście górskich wycieczek. Na koniec informacja dla osób zbierających pieczątki: pieczątkę na Trójgarbie można znaleźć pod nową, drewnianą wiatą u stóp wieży widokowej. Niestety podczas naszej wycieczki nie udało nam się jej zastać na miejscu – ktoś postanowił sobie ją przywłaszczyć. Zawsze jednak można zrobić sobie zdjęcie przy pięknie rzeźbionej, drewnianej tabliczce z napisem „Trójgarb”. Tabliczka ta przytwierdzona jest do drzewa rosnącego na szczycie.

Widoki na Góry Wałbrzyskie ze szczytu wieży na Trójgarbie
Jedna z niższych platform na wieży widokowej na Trójgarbie
Szczyt Trójgarb widziany ze szczytu wieży widokowej

Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze