Trzy Korony
Pieniny

Trzy Korony w Pieninach – najłatwiejsze szlaki z Krościenka nad Dunajcem i Szczawnicy.

Trzy Korony to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i najczęściej odwiedzanych szczytów w Małych Pieninach. Trzy Korony to szczyt, który uznawany jest za symbol całych Pienin. Jest to również miejsce, które od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród turystów wypoczywających w Pieninach. Trzy Korony składają się z pięciu osobnych turni, z których najwyższa wznosi się na wysokości 982 m. n.p.m. Na szczycie Trzech Korona zamontowana została specjalna platforma widokowa mogąca pomieścić do 30 osób jednocześnie i pozwalająca oglądać zapierające dech w piersi krajobrazy. Szlaki prowadzące na Trzy Korony z Krościenka nad Dunajcem są łatwe do pokonania i świetnie nadadzą się na całodniowy, rodzinny wypad w góry. W tym artykule przygotowaliśmy dla was szczegółowy opis wycieczki na Trzy Korony z Krościenka nad Dunajcem oraz ze Szczawnicy. Znajdziecie tu również wskazówki na temat dojazdu pod Trzy Korony jak i parkingów w ich najbliższej okolicy. Zapraszamy!

Trzy Korony w Pieninach – dojazd i parkingi

Najłatwiejsze szlaki prowadzące na Trzy Korony rozpoczynają się w miejscowości Krościenko nad Dunajcem. Do Krościenka nad Dunajcem możecie dojechać własnym samochodem oraz autokarami i busami prywatnych przewoźników. Zacznijmy od opcji dojazdu busami: do Krościenka nad Dunajcem jak i Szczawnicy kursują autokary i busy prywatnych przewoźników, które odjeżdżają z Dworca Autobusowego w Krakowie. Czas dojazdu autokarem z Krakowa do Krościenka oraz Szczawnicy wynosi około 2 godziny. Szczegółowe rozkłady jazdy busów do Krościenka oraz Szczawnicy tak z Krakowa jak i waszej miejscowości bez trudu znajdziecie w Internecie. Wybierając się na Trzy Korony samochodem po dojechaniu do Krościenka nad Dunajcem wasz pojazd będziecie mogli zaparkować na jednym z poniższych parkingów przy szlaku:

Parking samochodowy przy szlaku na Trzy Korony

Trzy Korony – najłatwiejsze szlaki

Szlak na Trzy Korony z Krościenka nad Dunajcem to najłatwiejsza trasa wycieczkowa w naszym zestawieniu. Wędrówka na Trzy Korony rozpoczyna się albo na Rynku miejskim w Krościenku albo na jednym z wyżej wymienionych parkingów. Na początku trasy czeka was podejście żółtym szlakiem w stronę Toporzyska oraz skrzyżowania Bajków Groń, na którym żółty szlak z Krościenka spotyka się ze szlakiem niebieskim biegnącym ze Szczawnicy na Sokolicę. Po minięciu punktu Bajków Groń przez krótki czas będziecie wędrować łączonym szlakiem niebiesko-żółtym aż do Polany Wyrobek. Po minięciu polany cały czas trzymajcie się dalej żółtego szlaku, który zaprowadzi was łagodnym podejściem na Przełęcz Szopka. Na Przełęczy Szopka należy odbić już na szlak niebieski, który zaprowadzi was prosto do kasy biletowej pod tarasem widokowym na Trzech Koronach.

Kolor szlakuszlak żółty
Punkt startowyRynek w Krościenku nad Dunajcem
Odległość do celuok. 4,40 km.
Długość całej trasyok. 9,70 km.
Czas przejściaok. 4 godziny
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT16

Szlak na Trzy Korony ze Szczawnicy to nieco bardziej wymagająca trasa dla turystów szukających przygody w Pieninach. Wycieczka na Trzy Korony ze Szczawnicy rozpoczyna się na Drodze Pienińskiej przy przeprawie flisackiej pod Sokolicą. Tutaj szlak turystyczny przebiega przez rzekę Dunajec i aby kontynuować wycieczkę trzeba przeprawić się tratwą flisacką na jej drugi brzeg. Po dotarciu na drugi brzeg Dunajca niebieski szlak zaprowadzi was dość stromym podejściem na szczyt Sokolicy. Następnie aby dotrzeć do Trzech Koron z Sokolicy trzeba będzie pokonać tzw. Sokolą Perć – eksponowaną ścieżką z elementami delikatnej wspinaczki skałkowej i sztucznymi ułatwieniami. Po przejściu Sokolej Perci niebieski szlak wyprowadzi was na skrzyżowanie Bajków Groń, skąd należy ruszyć dalej żółtym szlakiem przez Przełęcz Szopka na Trzy Korony.

Kolor szlakuszlak niebieski
Punkt startowySzczawnica – Droga Pienińska
Odległość do celuok. 7,10 km.
Długość całej trasyok. 11,50 km.
Czas przejściaok. 5 godzin
Stopień trudnościŚredni
Punkty GOT20

Trzy Korony z Krościenka nad Dunajcem

Jeżeli szukacie najłatwiejszej trasy wycieczkowej na Trzy Korony w Pieninach to wędrówkę polecamy wam rozpocząć w Krościenku nad Dunajcem. Z Krościenka nad Dunajcem na Trzy Korony prowadzi żółty szlak turystyczny, który swój początek ma na Rynku w Krościenku lub przy ulicy Trzech Koron przy prywatnych parkingach samochodowych. Wchodząc na Trzy Korony żółtym szlakiem z Krościenka nad Dunajcem nie musicie martwić się o wasze przygotowanie kondycyjne do górskich wędrówek. Podejście na szczyt jest tutaj łagodne i przez większość czasu będziecie wędrować dobrze przygotowaną, szeroką ścieżką spacerową. Początkowo ścieżka na Trzy Korony z Krościenka prowadzi przez las oraz kilka polan i przez większość czasu nie jest niestety zbyt widokowa. Pierwsze ciekawsze widoki pojawią się po dotarciu do Przełęczy Szopka (779 m. n.p.m.), na której czeka na was wspaniała panorama Tatr Wysokich. Na Przełęczy Szopka znajduje się również skrzyżowanie kilku szlaków turystycznych, w tym niebieskiego szlaku prowadzącego na platformę widokową Trzech Koron, spodziewajcie się więc tutaj sporych tłumów turystów. Niebieski szlak na Trzy Korony z Przełęczy Szopka jest już nieco bardziej stromy niż szlak żółty ale spokojnie, nie jest to nic z czym moglibyście sobie nie poradzić. Po minięciu Przełęczy Szopka na Trzy Korony zostanie wam już tylko około 35 minut drogi a punktem końcowym jest kasa biletowa, za którą znajduje się wejście na platformę widokową na Trzech Koronach.

Żółty szlak turystyczny na Trzy Korony z Krościenka nad Dunajcem
Podejście żółtym szlakiem z Krościenka to najłatwiejsze podejście na Trzy Korony
Przełęcz Szopka – tu odbijamy na szlak niebieski prowadzący na szczyt
Niebieski szlak na Trzy Korony z Przełęczy Szopka również jest stosunkowo łatwy

Wejście na Trzy Korony – taras widokowy

Po pokonaniu ostatniego odcinka niebieskiego szlaku na Trzy Korony z Przełęczy Szopka trasa wyprowadzi pod kasę biletową przy wejściu na taras widokowy. Na szczycie Trzech Koron na potrzeby turystów powstała metalowa platforma widokowa, która pozwala na bezpieczne i przyjemne podziwianie krajobrazów Pienin. Wejście na taras widokowy na Trzech Koronach jest płatne. Bilety wstępu kupuje się na miejscu w stacjonarnej kasie biletowej. Ruch turystów wchodzących na taras widokowy zorganizowany jest tu na zasadzie drogi jednokierunkowej. Wejście na platformę widokową na Trzech Koronach odbywa się z lewej strony trasy a zejście z prawej. Jako że na szczycie Trzech Koron nie ma zbyt wiele miejsca, to zwykle tworzą się tutaj ogromne kolejki osób czekających na wejście. Oczekiwanie w kolejce na wejście na taras widokowy na Trzy Korony w okresie letnim może wynieść nawet do 3 godzin. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość, gdyż widoki ze szczytu są oszałamiająco piękne. Podczas wchodzenia na taras widokowy trzeba będzie pokonać kilkadziesiąt metalowych schodów, które zawieszone są nad stromym zboczem. Zachowajcie więc na nich szczególną ostrożność, zwłaszcza gdy na zwiedzanie Trzech Koron wybieracie się z dziećmi.

Na platformę widokową na Trzech Koronach wchodzi się specjalną trasą turystyczną
To właśnie na tych schodkach tworzą się największe kolejki na Trzy Korony
Ruch na schodkach na taras widokowy na Trzech Koronach jest jednokierunkowy

Po wejściu na platformę widokową na Trzech Koronach otworzy się przed wami wspaniała panorama Małych Pienin. Patrząc na południe będziecie mogli podziwiać widoki na Przełom Dunajca oraz miejscowości: Sromowce Niżne oraz Czerwony Klasztor na Słowacji. Przy dobrej pogodzie na horyzoncie widoczne też będą w oddali majestatyczne szczyty Tatr Wysokich. Spoglądając ze szczytu Trzech Koron na zachód będziecie mogli podziwiać Jezioro Czorsztyńskie oraz strzegące go dwa zamki: zamek w Niedzicy oraz ruiny zamku Czorsztyn. Patrząc na wschód ze szczytu Trzech Koron można dostrzec rowerzystów i piechurów przemierzających czerwony szlak Drogi Pienińskiej, którzy kierują się na zwiedzanie Czerwonego Klasztoru na Słowacji. Po oglądaniu widoków i zrobieniu pamiątkowych fotek z platformy widokowej na Trzech Koronach schodzi się prawą stroną metalowych schodów (stojąc na tarasie widokowym będzie to wasza lewa strona). Czy zwiedzanie platformy widokowej to jedyna atrakcja na Trzech Koronach? Oczywiście że nie! O tym co warto jeszcze zobaczyć podczas tej wycieczki dowiecie się w kolejnych akapitach.

Widoki z platformy widokowej na Trzech Koronach w Pieninach
Ze szczytu Trzech Koron świetnie widać Dunajec, Sromowce a nawet Tatry Wysokie

Trzy Korony – zamek Pieniny

Po zwiedzaniu platformy widokowej na Trzech Koronach polecamy wam odwiedzić jeszcze ruiny zamku Pieniny. Zamek Pieniny znajduje się w ciągu niebieskiego szlaku turystycznego, który przechodzi przez Zamkową Górę (799 m. n.p.m.). Dlaczego warto wybrać się na zwiedzanie ruin tutejszego zamku? Zamek Pieniny pod Trzema Koronami to ciekawy dodatek historyczny i świetna okazja do zapoznania się bliżej z historią całego regionu. Według zapisków historycznych twierdza ta powstała w XIII wieku z inicjatywy Bolesława Wstydliwego i jego żony, św. Kingi. Dawne podania mówią o tym, że św. Kinga schroniła się w pienińskim zamku, chroniąc się przed najazdami tatarskimi. Legenda głosi że swoimi modlitwami sprowadziła okropną burzę, która odpędziła najeźdźców. Po tym wydarzeniu zamek został niestety całkowicie opuszczony i na przestrzeni lat popadł w ruinę. Jedną z atrakcji na Zamkowej Górze jest Grota św. Kingi, w której w roku 1904 umieszczono naturalnej wielkości posąg świętej. Na zamku Pieniny znajduje się też taras widokowy, który pozwala pooglądać widoki na szczyty Beskidu Sądeckiego. Wędrując niebieskim szlakiem na zwiedzanie zamku Pieniny nie będziecie musieli wracać z powrotem na Trzy Korony. Wystarczy że po zwiedzaniu ruin zamku ruszycie szlakiem w dalszą drogę na Polanę Wyrobek. Tam niebieski szlak połączy się ze szlakiem żółtym, którym zejdziecie z powrotem do Krościenka nad Dunajcem.

Niebieski szlak z Trzech Koron prowadzący na Zamek Pieniny
Wejście na Zamek Pieniny na Zamkowej Górze pod Trzema Koronami
Kapliczka św. Kingi na Zamkowej Górze
Taras widokowy na Zamku Pieniny – tutaj rozpoczyna się zwiedzanie ruin twierdzy

Trzy Korony ze Szczawnicy

Na Trzy Korony możecie również wybrać się niebieskim szlakiem ze Szczawnicy przez Sokolicę. Zdobywanie Trzech Koron ze Szczawnicy to opcja dla osób, które preferują nieco trudniejsze trasy i chciałyby spędzić w Pieninach cały dzień. Sokolica to obok Trzech Koron najchętniej zwiedzany szczyt w Małych Pieninach. To właśnie na szczycie Sokolicy można podziwiać słynną Sosnę Reliktową, która rośnie na skalnej ścianie nad ogromną przepaścią. Nie będziemy tu zbytnio rozpisywać się nad trasą wycieczki na Sokolicę. Pełny opis szlaków na ten szczyt możecie znaleźć tutaj: Sokolica w Pieninach. Wycieczka ze Szczawnicy i Krościenka. Skupmy się tu na drugiej części szlaku z Sokolicy na Trzy Korony, czyli nad Sokolą Percią. Wychodząc na Trzy Korony ze Szczawnicy najpierw będziecie musieli zdobyć szczyt Sokolicy, a następnie niebieskim szlakiem pokonać tzw. Sokolą Perć. Sokola Perć to eksponowany fragment szlaku, który prowadzi skalistym grzbietem Pieninek ze szczytu Sokolicy na skrzyżowanie Bajków Groń. Na Sokolej Perci czeka was pokonywanie kilku stromych skalnych podejść. Na szlaku czekają na was również drewniane drabinki i kamienne schodki. Ścieżka na Sokolej Perci biegnie blisko sporej przepaści, jednak nie jest to nic, z czym moglibyście sobie nie poradzić. Przejście całej Sokolej Perci do skrzyżowania Bajków Groń zajmuje około 45 minut. Następnie należy wejść na żółty szlak i kontynuować marsz w stronę Trzech Koron tak jakbyście szli z Krościenka nad Dunajcem. Wycieczka na Trzy Korony ze Szczawnicy zagwarantuje wam moc atrakcji i jest to zdecydowanie opcja na spędzenie całego dnia na pienińskich szlakach.

Sokolica widoki
Widoki na Dunajec ze szlaku przez Sokolicę na Trzy Korony
Sokolica sosna reliktowa

Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze