Twierdza Srebrna Góra – zwiedzanie, bilety, godziny otwarcia. Zwiedzamy Dolny Śląsk.
Twierdza Srebrna Góra to unikatowa i arcyciekawa historyczna atrakcja turystyczna na Dolnym Śląsku. Twierdza Srebrna Góra to dawna pruska twierdza obronna z XVIII wieku, która przez wiele lat zabezpieczała militarnie pruski Śląsk. Twierdza Srebrna Góra całkiem nieźle przetrwała okres wojen napoleońskich i jest dziś wielką atrakcją turystyczną Gór Sowich. Podczas zwiedzania Twierdzy Srebrna Góra dowiecie się jak wyglądała służba żołnierzy pruskich, którzy stacjonowali w koszarach twierdzy. Podczas zwiedzania przejdziecie też arcyciekawą, multimedialną trasę turystyczną, która poprowadzi was po całym terenie warowni jak i po tajnych podziemnych korytarzach. Zobaczycie na niej artyleryjskie stanowiska ogniowe, koszary żołnierzy pruskich, odwiedzicie żołnierski szpital oraz poszukacie ukrytych w podziemiach zapasów. Będzie też okazja ubrać się w prawdziwy mundur pruskiego żołnierza a nawet oddać strzał z prawdziwej armaty! W tym artykule przygotowaliśmy dla was opis trasy zwiedzania Twierdzy Srebrna Góra wraz ze wskazówkami na temat dojazdu, cenami biletów oraz godzinami otwarcia atrakcji. Zapraszamy!
Twierdza Srebrna Góra – dojazd i parkingi
Twierdza Srebrna Góra znajduje się na Dolnym Śląsku w miejscowości o tej samej nazwie czyli w Srebrnej Górze. Do Srebrnej Góry można dojechać własnym samochodem oraz autobusami, które dojeżdżają tu z Wrocławia. Autobusy do Srebrnej Góry kursują wyłącznie w weekend (sobota i niedziela) i startują z dworca autobusowego Wrocław przy ul. Suchej 1. Pierwszy autobus wyrusza o godzinie 09:00 a ostatni wraca do Wrocławia o godz. 20:45. Cena biletu autobusowego to 25 zł za osobę. Szczegółowy rozkład jazdy autobusów do Srebrnej Góry możecie znaleźć w Internecie. Na zwiedzanie Twierdzy Srebrna Góra można również wybrać się własnym samochodem. Dla osób zmotoryzowanych pod twierdzą przygotowano dwa sporej wielkości parkingi samochodowe, na których można pozostawić pojazd na czas zwiedzania. Parkingi są płatne a koszt parkowania to około 15 zł. Poniżej zostawiamy linki z zaznaczonymi lokalizacjami obu parkingów na mapach Google:
Twierdza Srebrna Góra – bilety i godziny otwarcia
Zwiedzanie Twierdzy Srebrna Góra jest płatne. Bilety wstępu do Twierdzy Srebrna Góra można zakupić na miejscu w stacjonarnej kasie biletowej. Kasa biletowa znajduje się wewnątrz murów obronnych za główną bramą wejściową do twierdzy. Zwiedzanie odbywa się w asyście wirtualnego przewodnika (po zakupieniu biletów otrzymacie zestaw słuchawkowy, którego głos opowie wam o historii Twierdzy Srebrna Góra). Na zwiedzanie całej twierdzy trzeba przeznaczyć około godzinę czasu. Szczegółowe ceny biletów wstępu oraz godziny otwarcia Twierdzy Srebrna Góra znajdziecie poniżej:
Twierdza Srebrna Góra – cennik 2024
Zwiedzanie z przewodnikiem + Trasa multimedialna „Jak zbudowano Twierdzę Srebrna Góra”:
Bilet normalny – 50 zł
Bilet ulgowy – 40 zł
Rzemiosło w Twierdzy + Trasa multimedialna „Jak zbudowano Twierdzę Srebrna Góra”:
Bilet normalny – 50 zł
Bilet ulgowy – 40 zł
Twierdza Srebrna Góra – godziny otwarcia
Kwiecień – październik:
od 10:00 do 18:00
Lipiec – sierpień:
od 10:00 do 19:00
Listopad- marzec:
od 10:00 do 17:00
Twierdza Srebrna Góra – trasa zwiedzania
Twierdza Srebrna Góra to wyjątkowa atrakcja na mapie Dolnego Śląska pełna ekscytujących ciekawostek historycznych. Podczas wycieczki po Twierdzy Srebrna Góra pokonuje się tu specjalnie zaprojektowaną, multimedialną trasę zwiedzania. Trasa przeprowadzi was przez najważniejsze części i pomieszczenia, które zostały odrestaurowane i przystosowane do zwiedzania tak dla dorosłych jak i najmłodszych turystów. Cała wycieczka po Twierdzy Srebrna Góra rozpoczyna się już po wejściu do wnętrza twierdzy. Po zakupieniu biletów wstępu w kasie biletowej otrzymacie wirtualnego audio przewodnika. Przewodnik zaprojektowany został w taki sposób, że odtwarza on opowieści w zależności od odwiedzanej w danej chwili części twierdzy. Po wyjściu z kasy biletowej z audio przewodnikiem na uszach trasa zwiedzania poprowadzi was przez warowny most w stronę bramy z napisem „Donjon”. Od tego momentu cały czas należy trzymać się oznaczeń trasy zwiedzania, które znajdziecie na różnych elementach warowni. Pierwsza część wycieczki po Twierdzy Srebrna Góra to zwiedzanie jej głównego dziedzińca. Następnym punktem jest wejście na taras widokowy, na którym czekają na was wspaniałe widoki na całą okolicę oraz spacer po górnych kondygnacjach warowni. Kolejnym etapem jest zwiedzanie wnętrza budowli, w której ukryte są liczne komnaty, podziemne korytarze, koszary a nawet okazały szpital. We wnętrzu twierdzy znajdziecie też świetnie wyposażone muzeum historyczne z autentycznymi eksponatami z epoki wojen napoleońskich.
Twierdza Srebrna Góra – taras widokowy
Jednym z ciekawszych punktów na trasie zwiedzania Twierdzy Srebrna Góra jest zwiedzanie tarasów widokowych. Tarasy widokowe znajdują się w górnej części twierdzy, na którą zaprowadzą was schody z głównego dziedzińca. Na górnej kondygnacji warowni stworzony został ogromny taras widokowy ubezpieczony barierkami. Można stąd podziwiać przepiękne widoki na całą okolicę, w tym na Góry Sowie, Góry Bystrzyckie, Masyw Śnieżnika oraz miasteczko Srebrna Góra. Tarasy widokowe zorganizowane są w taki sposób, że da się po nich obejść dookoła praktycznie całą twierdzę. Zwiedzając tarasy widokowe będziecie mieli zatem świetną okazję do zrobienia sobie super fotki z wycieczki z cudownym krajobrazem w tle. Z górnych tarasów widokowych będziecie też mogli zobaczyć w jaki sposób zaprojektowana została cała twierdza. Świetnie widać stąd cały główny dziedziniec oraz charakterystyczny dla twierdz z okresu napoleońskiego kształt murów obronnych. Jest to również bardzo dobre miejsce do obserwowania życia toczącego się w twierdzy a zwłaszcza pracowników twierdzy, którzy często przechadzają się po jej terenie ubrani w stroje i mundury z tamtej epoki.
Zwiedzanie wnętrza Twierdzy Srebrna Góra
Najciekawszą częścią wycieczki po twierdzy Srebrna Góra jest oczywiście moment, gdy zagłębicie się w jej podziemne korytarze. Aby wejść na podziemną trasę zwiedzanie, po zejściu z tarasu widokowego skierujcie się na przeciwległą stronę dziedzińca i poszukajcie dużych drewnianych drzwi. To właśnie za nimi znajduje się wejście do podziemnych korytarzy i dalsza część trasy zwiedzania. Pierwsza część podziemnej trasy turystycznej to odwiedziny w muzeum historycznym twierdzy Srebrna Góra, w którym zebrane są liczne pamiątki po żołnierzach pruskich. Znajdziecie tu też ogromną kolekcję dawnych zdjęć, obrazów i widokówek, na których uchwycona została Twierdza Srebrna Góra. W drugiej części muzeum zebrane zostały autentyczne okazji broni palnej i artylerii, która brała czynny udział w walce oraz mundury pruskiego wojska, które pełniło niegdyś służbę w twierdzy. Podczas spacerowania podziemnymi korytarzami w słuchawkach waszego audio przewodnika lektor będzie cały czas szczegółowo opisywał każde odwiedzane miejsce. Po zwiedzaniu wystawy muzeum trasa wycieczki skieruje was do podziemi warowni, gdzie czeka was odkrywanie ciemnych zakamarków i ciekawych tajemnic. W podziemnych korytarzach poukrywane były bowiem składy prochowe, magazyny jedzenia i przeróżne instalacje obronne. Podczas spacerowania po wnętrzu Twierdzy Srebrna Góra odwiedzicie też pomieszczenia sypialne dla żołnierzy oraz ruiny ogromnego szpitala ukrytego głęboko w sercu budowli.
Zakończenie zwiedzania Twierdzy Srebrna Góra
Po zapoznaniu się z całą historią warowni i obejrzeniu wszystkich pomieszczeń trasa turystyczna wyprowadzi was na tyły Twierdzy Srebrna Góra. Tutaj w zasadzie kończy się całe zwiedzanie tej wspaniałej atrakcji. Na koniec warto jeszcze przejść się wokół murów twierdzy aby zobaczyć, z czym musiały w dawnych czasach poradzić sobie wojska Napoleona, które szturmowały tą warownie podczas wojny Prus z Francją w 1806 roku. Po spacerze wokół twierdzy aby opuścić jej teren wystarczy że udacie się za strzałkami kierującymi z powrotem do kasy biletowej gdzie kończy się indywidualna trasa turystyczna. Po zwiedzaniu Twierdzy Srebrna Góra warto jeszcze wstąpić do tutejszej kawiarni na ciepły posiłek lub dobrą kawę. A jeżeli po wycieczce po terenie warowni nadal będzie wam mało atrakcji to nieopodal Srebrnej Góry w Górach Sowich jest sporo szlaków turystycznych, które świetnie sprawdzą się na rodzinny trekking. Listę ciekawych wycieczek pieszych w Góry Sowie znajdziecie tutaj: Góry Sowie.
Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.
Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.