Namiot Lanshan 1 2021
Recenzje

Ultralekki namiot trekkingowy Lanshan 1. Test i recenzja jednoosobowego namiotu Lanshan 1 2021.

Namiot Lanshan 1 to ultralekki namiot trekkingowy produkowany w Chinach, który świetnie sprawdzi się na jako lekkie schronienie na górskie wyprawy. Namiot Lanshan 1 firmy 3F UL Gear przeznaczony jest dla jednej osoby i pozwala stworzyć komfortowe i wytrzymałe schronienie odporne na działanie wiatru i deszczu. Namiot Lanshan 1 z powodzeniem można wykorzystać zarówno jako miejsce noclegu na polu namiotowym, na kilkudniowych wycieczkach w góry jak i na długodystansowych wyprawach trekkingowych. Namiot Lanshan 1 jest też sporo tańszy od innych ultralekkich namiotów trekkingowych znanych, renomowanych firm europejskich. W tym artykule przetestujemy jednoosobowy namiot trekkingowy Lanshan 1 firmy 3F UL Gear w nowej wersji z 2021 roku. Dowiecie się tu co wchodzi w skład podstawowego pakietu z namiotem Lanshan 1 2021, jak wygląda rozkładanie tego namiotu, jakie są jego wymiary oraz mocne i słabe strony. Na koniec podpowiemy wam na co zwrócić uwagę podczas zakupu namiotu Lanshan 1 tak aby kupić nową, ulepszoną wersję z 2021 roku. Zapraszamy!

Namiot Lanshan 1 of 3F UL Gear

Namiot Lanshan 1 od firmy 3F UL Gear to ultralekking namiot trekkingowy przeznaczony dla doświadczonych wędrowców, którzy szukają lekkiego, wytrzymałego namiotu dla jednej osoby. Lanshan 1 to namiot bez-stelażowy, który rozkładany jest na kijkach trekkingowych. Dzięki temu możliwe było duże zmniejszenie jego ostatecznej wagi (kijki trekkingowe nie są dodawane do namiotu podczas jego zakupu). Namiot Lanshan 1 to namiot dwupowłokowy składający się z tropiku o wysokiej klasie wodoszczelności oraz wewnętrznej przestrzeni sypialnej z siateczki, która chroni przed owadami. Warto wspomnieć że sypialnia w namiocie Lanshan 1 nie jest na stałe zintegrowana z tropikiem i w razie potrzeby można ją po prostu odpiąć. Dzięki temu zabiegowi znacząco zwiększa się dostępna przestrzeń w namiocie. Po odpięciu sypialni namiot Lanshan 1 działa trochę jak tarp a pod samym tropikiem z powodzeniem zmieszczą się dwie osoby. Namiot Lanshan 1 w wersji z 2021 roku występuje w wersji 3-sezonowej oraz 4-sezonowej. My obecnie zakupiliśmy wersję 3-sezonową gdyż nie biwakujemy jeszcze pod namiotem w okresie zimowym. Jeżeli w przyszłości chcielibyśmy przejść na wersję 4-sezonową to jest możliwość dokupić osobno sypialnię z bardziej gęstego i ciepłego materiału, która pozwoli biwakować nam w warunkach zimowych. Namiot Lanshan 1 występuje też na runku w innych wersjach jako namiot Lanshan 1 w starszej wersji oraz Lanshan 1 Pro. Wszystkie te wersje różnią się od siebie pewnymi istotnymi szczegółami, o których dowiecie się w dalszej części tego artykułu.

Namiot 1-osobowy Lanshan 1 2021 od 3F UL GEAR
Firma 3F UL GEAR to znana chińska firma, która od wielu lat produkuje namioty trekkingowe
Namioty od 3F UL GEAR znane są ze swojej trwałości i dobrej jakości wykonania

Namiot Lanshan 1: zawartość opakowania

Na początek omówmy sobie zawartość opakowania i wszystkiego co wchodzi w skład podstawowego pakietu dla namiotu Lanshan 1 2021. Namiot Lanshan 1 w wersji z 2021 roku w podstawowym pakiecie przychodzi w bardzo poręcznym wodoodpornym pokrowcu typu drybag. Pokrowiec ten jest stworzony z tego samego materiału co namiot. Jest on lekki, nieco śliski w dotyku i pozwala dobrze zabezpieczyć namiot przed dostawaniem się wilgoci. Producent pomyślał nawet o fajnym systemie zamykania pokrowca w postaci plastikowych klipsów ze ściągaczami. Dzięki temu że pokrowiec na namiot jest dość duży i posiada właśnie te dodatkowe klipsy z opcją dociągnięcia pasków pakowanie namiotu Lanshan 1 jest naprawdę bardzo łatwe. Dzięki przemyślanej budowie pokrowca nie trzeba męczyć się z idealnym układaniem namiotu w równą kostkę, tak aby po zwinięciu całości zmieścił się on jakoś do pokrowca. Naszym zdaniem jest to duży plus dla tego namiotu. W podstawowym zestawie otrzymacie również oczywiście sam namiot Lanshan 1 w wybranej wersji 3-sezonowej lub 4-sezonowej,. Do namiotu Lanshan 1 producent dołącza cztery długie, odblaskowe linki odciągowe oraz dziewięć aluminiowych szpilek do przytwierdzenia namiotu do podłoża. Jak już wspominaliśmy namiot Lanshan 1 jest namiotem bez-stelażowym rozkładanym na jednym kijku trekkingowym. Kijki trekkingowe nie są częścią podstawowego zestawu musicie więc użyć własnych kijków trekkingowych, najlepiej o długości 125-130 cm. Jeżeli nie lubicie wędrować z kijkami trekkingowymi to jest też możliwość dokupić do namiotu specjalny składany wspornik z włókna węglowego (jako dodatkowe akcesorium).

Cały namiot zapakowany jest w wodoodporny worek typu drybag
Pokrowiec namiotu Lanshan 1 posiada poręczne plastikowe zapięcia ze ściągaczami
W podstawowym pakiecie wraz z namiotem dostaniecie linki odciągowe i 9 aluminiowych szpilek
Pokrowiec typu drybag po wyciągnięciu namiotu i rozłożeniu
Namiot Lanshan 1 od 3F UL GEAR przygotowany do rozkładania

Namiot Lanshan 1: rozkładanie namiotu

Czas na kilka uwag i spostrzeżeń na temat rozkładania namiotu Lanshan 1 2021. Rozkładanie namiotu Lanshan 1 wymagać będzie nieco doświadczenia i wprawy. Niestety w pakiecie z namiotem nie przychodzi żadna instrukcja obsługi ani wskazówki jak powinno go rozkładać ani poprawnie napinać poszczególne linki i naciągi. Nam udało się rozłożyć ten namiot w miarę dobrze dopiero za trzecim podejściem i musieliśmy się wspomagać kilkoma filmikami instruktażowych dostępnymi na Youtube. W tym akapicie spróbujemy więc dać wam kilka wskazówek na temat rozkładania namiotu Lanshan 1 2021 i postaramy się podpowiedzieć wam na co zwracać szczególną uwagę podczas poszczególnych kroków. Rozkładanie namiotu Lanshan 1 wygląda następująco:

1. Połóż namiot na płaskiej powierzchni i przymocuj do podłoża cztery żółte linki odciągów podłogi namiotu – Podłogi nie napinamy mocno, wystarczy na razie przytwierdzić namiot do podłoża za pomocą dołączonych do zestawu szpilek.

2. Kijek trekkingowy ustaw na wysokość około 115-120 cm i podnieś na nim namiot ustawiając jeden koniec kijka w specjalnym wgłębieniu przy dachu namiotu Drugi, ostry koniec kijka trekkingowego włóż w metalowe oczko przy wzmocnionej pętli przy podłodze i przymocuj całość szpilką. Następnie zwiększ wielkość kijka trekkingowego do 120 cm tak aby lekko napiąć całą konstrukcję.

3. Aby utrzymać namiot w pionie odciągnij długą żółtą linkę od kijka trekkingowego na tył namiotu i przybij ją szpilką do ziemi – Kijek trekkingowy utrzymujący namiot w górze powinien w tym momencie ustawić się pod lekkim kątem. Wykonanie tego punkty wymaga nieco wprawy gdyż namiot na tym etapie łatwo się przewraca.

4. Po zamocowaniu kijka trekkingowego przystępujemy do stopniowego napinania tropiku dodatkowymi odciągami i szpilkami. Na tym etapie należy operować głównie na krótkich żółtych linkach oraz czarnych paskach i plastikowych klamrach bocznych odciągów. Czarne paski odciągów bocznych zaczepia się o szpilki, które trzymają przy gruncie całą podłogę. Cały namiot musi być tak napięty, aby umożliwić bezproblemowe spływanie wody z tropiku oraz by między tropikiem a podłożem nie było zbyt dużej przestrzeni.

5. W razie potrzeby zamocuj dodatkowe odciągi wykorzystując długie żółte linki tak aby powiększyć wewnętrzną przestrzeń sypialną – Jeżeli wnętrze namiotu będzie zbyt luźne to na tropiku zamocowane jest kilka wzmocnionych punktów, którymi możecie ustabilizować namiot oraz powiększyć sypialnie. Pamiętajcie jednak aby po dodaniu długich odciągów ponownie sprawdzić czarne paski i poprawić całą bryłę namiotu aby zachować jego odpowiednie napięcie.

Po wykonaniu wszystkich powyższych kroków powinniście otrzymać dobrze ustabilizowaną konstrukcję namiotu Lanshan 1 z wygodną sypialnią. Tak jak wspominaliśmy my do rozkładania tego namiotu podchodziliśmy trzykrotnie i dopiero za trzecim razem udało nam się osiągnąć zadowalający efekt. Polecamy wam zatem po zakupieniu namiotu udać się gdzieś do parku czy na otwarty teren i potestować jego rozkładanie tak aby podczas docelowej wyprawy nie mieć problemów z szybkim rozłożeniem w terenie całego schronienia.

Rozkładanie namiotu zaczynamy od wbicia czterech szpilek przytwierdzając rogi podłogi
Po przybiciu podłogi wkładamy kijek trekkingowy o wysokości 125-123 cm i podnosimy namiot do góry
Kijek trekkingowy zabezpieczamy szpilką wbitą w ziemie tak jak inne szpilki pod kątem około 45 stopni
Kijek trekkingowy mocujemy pod lekkim kątem i opieramy o wzmocniony punkt przy dachu
Naciągamy główne odblaskowe odciągi za pomocą klamer tak aby namiot stanął o własnych siłach
Następnie napinamy tropik za pomocą klamer ciągnąć za czarne paski
W razie konieczności dociągamy resztę żółtych linek i poprawiamy szpilki aby osiągnąć taki efekt

Namiot Lanshan 1: wymiary, waga i ogólne wrażenie

Jeżeli chodzi o wymiary namiotu Lanshan 1 w nowej wersji z 2021 roku to musimy przyznać że producent naprawdę się postarał. Po poprawnym rozłożeniu namiotu podłoga sypialni ma wymiary: 230 cm długości, 100 cm szerokości w środku namiotu oraz 80 cm na końcach sypialni. Licząc całkowity wymiar namiotu Lanshan 1 wraz z tropikiem dostajemy tutaj aż 270 cm długości oraz 170 cm szerokości w środku podłogi. Jeżeli chodzi o maksymalną wysokość namiotu to nam udało się go podnieść do 125 cm. Przy takiej wysokości wewnątrz namiotu można swobodnie usiąść. Przy wzroście 190 cm i 160 cm nie haczyliśmy głowami o dach namiotu. Również waga namiotu jest tu sporym zaskoczeniem gdyż cały zestaw wraz ze szpilkami, linkami odciągowymi i pokrowcem waży 935 gramów. W porównaniu do starszej wersji modelu Lanshan 1 czy Lanshan 1 Pro dostajemy tutaj dodatkowe 20 cm długości sypialni i około 5 cm szerokości przy różnicy jedynie 100 gramów wagi! Ogólne wrażenie z przebywania we wnętrzu namiotu Lanshan 1 jest bardzo pozytywne. Miejsca w namiocie jest naprawdę sporo i nie trzeba martwić się podczas snu o obcieranie się głową czy stopami o materiał namiotu. No i co ważne we wnętrzu sypialni w namiocie spokojnie zmieści się jedna osoba wraz z całym plecakiem co dla nas jest jego ważną zaletą (lubimy trzymać wszystkie nasze graty blisko siebie). Przy podwójnej powłoce namiotu odpada też problem dużej kondensacji wody, która następnie kapie sobie prosto na śpiwór i cały ekwipunek. Do tematu kondensacji wewnątrz namiotu jeszcze wrócimy bo jak na razie po jednodniowych testach nie było okazji do sprawdzenia jak mocno skrapla się w nim woda w terenie.

Otwarty namiot Lanshan 1 2021. Jest tu wystarczająco miejsca dla 1 osoby i na plecak
Przestrzeń sypialna w namiocie Lanshan 1 2021 jest naprawdę duża
Przy 190 cm wzrostu leżąc płasko mam jeszcze sporo miejsca nad głową
Przestrzeń sypialna ma około 230 cm długości dzięki czemu nie dotykałem stopami do materiału namiotu
Przy ustawieniu kijka na 125 cm w namiocie można swobodnie usiąść
Pod tropikiem jest też sporo miejsca na buty czy dodatkowy sprzęt

Namiot Lanshan 1: mocne i słabe strony

Teraz trochę na temat mocnych oraz naszym zdaniem słabych stron namiotu Lanshan 1 w nowej wersji 2021. Zacznijmy może od mocnych stron tego namiotu: Przede wszystkim w poprzednich wersjach namiotów Lanshan 1 i Lanshan 1 Pro po zakupieniu dodatkowo trzeba było zabezpieczać wszystkie szwy specjalną żywicą aby zapobiec przedostawaniu się wody do środka namiotu(tzw. seam sealing). Model Lanshan 1 2021 przychodzi już z fabrycznie zabezpieczonymi szwami i łączeniami co pozwala ominąć całą procedurę seam sealingu i używanie go prosto po wyjęciu z pudełka. Do mocnych stron tego namiotu należy również jakość jego wykonania i użyte do jego produkcji materiały. Tropik namiotu Lanshan 1 został wykonany ze specjalnego materiału o nazwie Ripstop Sinylon. Jest to materiał powstały z połączenia silikonu i nylonu oraz warstwą hydroizolacyjną PU z odpornością 5000 mm słupa wody. Dzięki temu namiot Lashan 1 jest ultralekki i odporny na obfite i długotrwałe opady deszczu. A to wszystko przy 935 gramach wagi całkowitej! Namiot jest również bardzo przewiewny oraz pozwala na dostosowanie wysokości tropiku od podłoża co skutkuje jeszcze lepszym przepływem powietrza i pomaga powstrzymać kondensację wody wewnątrz namiotu. Jeżeli chodzi o słabe strony tego namiotu to niektóre z fabrycznych plastikowych napinaczy są dość liche i potrafią pęknąć przy mocnych podmuchach wiatru. My zastąpiliśmy je małymi metalowymi karabińczykami. Słabe jest również to że w zestawie nie ma żadnej instrukcji jak poprawnie rozstawić ten namiot więc na początku trzeba się będzie z tym trochę nakombinować.

Miejsce łączenia w namiocie Lanshan 1 2021 odciągów jest zabezpieczone przed dostawaniem się wilgoci
W nowej wersji namiotu Lanshan 1 2021 szwy są wodoszczelne i nie wymagają dodatkowego podklejania
Ten plastikowy napinacz wejścia do namiotu często pęka przy mocniejszym wietrze

Gdzie można zakupić namiot Lanshan 1 2021

Namiot Lanshan 1 można zakupić na jednej z chińskich platform sprzedażowych jak Aliexpress czy Temu. Czasami namiot ten jest również dostępny w sklepie Internetowym Amazon oraz w niektórych mniejszych, polskich turystycznych sklepach internetowych. My nasz model namiotu Lanshan 1 zakupiliśmy na Aliexpress na promocji co pozwoliło nam dorwać go za jakieś 550 zł. Jak na jednoosobowy namiot o wadze 935 g. i wodoodporności 5000 mm słupa wody to chyba całkiem dobry biznes. Normalnie cena namiotu Lanshan 1 oscyluje w granicach 650-750 zł. Podczas poszukiwań namiotu Lanshan 1 na różnych portalach sprzedażowych zwracajcie szczególną uwagę czy kupujecie nowy model namiotu wyprodukowany po 2021 roku. Starsze wersje (w tym wersja Lashan 1 Pro) nadal wymagać będą dodatkowego podklejania wszystkich szwów aby zapewnić namiotowi pełną wodoodporność. Kupując namiot Lanshan 1 na Aliexpress dotarł on do nas drogą lotniczą w 14 dni od złożonego zamówienia i przyszedł pocztą bez żadnych dodatkowych opłat do pokrycia. Czy warto zdecydować się na zakup namiotu Lanshan 1? Naszym zdaniem zdecydowanie tak! Jeżeli szukacie kompaktowego i lekkiego namiotu jednoosobowego na długodystansowe wyprawy to namiot Lanshan 1 2021 sprawdzi się w tej roli znakomicie.


Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze