Waligóra
Góry Kamienne,  Korona Gór Polski,  Sudety

Waligóra w Górach Kamiennych. Korona Gór Polski. Trasy wycieczkowe, mapy, schronisko.

Waligóra to najwyższy szczyt Gór Kamiennych należący do Korony Gór Polski. Szczyt ten wznosi się na wysokość 936 m. n.p.m. i jest jednym z najwyższych gór Sudetów Środkowych. Wycieczka na Waligórę zalicza się do wycieczek krótkich, jednak pomimo niewielkiej odległości do przejścia można się tu porządnie zmęczyć. Szczyt ten od dawna jest popularnym celem wycieczek i co roku przyciąga wielu turystów z różnych regionów Polski. W dawnych czasach z uwagi na to że wierzchołek nie był porośnięty gęstym lasem góra przyciągała turystów za sprawą cudownych widoków. Obecnie pomimo braku punktu widokowego nadal przyciąga ona wielu turystów za sprawą Przełęczy Trzech Dolin, na której znajduje się duży węzeł szlaków pieszych, Schroniska PTTK Andrzejówka oraz terenów do narciarstwa biegowego i zjazdowego. Oprócz przynależności do Korony Gór Polski szczyt ten można zdobywać w ramach Korony Sudetów i Korony Sudetów Polskich.

Szlaki na Waligórę

Przez Waligórę prowadzi jeden szlak turystyczny, ale można zaplanować wiele opcji trasy wycieczkowej na szczyt. My przedstawimy tu dwie najbardziej popularne trasy wycieczkowe, obie rozpoczynają się obok Schroniska PTTK „Andrzejówka”. Jest to najbardziej dogodne miejsce do rozpoczęcia wycieczki. W schronisku będziecie mogli zjeść ciepły posiłek i zrelaksować się na znajdującej się obok polanie, gdzie często wystawiane są leżaki. Trasy wycieczek można zmodyfikować dodając no nich zwiedzanie okolicznych atrakcji. A oto dwie proponowane przez nas trasy wycieczki na Waligórę:

Żółty szlak pod Waligórą
Czas: 45 minut. Dystans: 1,5 km. Suma podejść: 149 m.

Żółty szlak pod Waligórą trudniejsza wersja wycieczki. Spod Schroniska PTTK „Andrzejówka” należy ruszyć szlakiem w stronę punktu „Pod Waligórą” gdzie znajduje się rozejście szlaków. Stąd kierujemy się na żółty szlak, który wprowadzi was pomiędzy drzewa na strome podejście. Jest to opcja wycieczki dla osób lubiących wspinać się po ostro wznoszących się zboczach. Pot na czole i ból w udach gwarantowany. Szlakiem tym można również zejść ze szczytu ale my polecamy wybrać go jednak do podchodzenia na Waligórę. Podczas wspinaczki będzie okazja pooglądać trochę widoków, w niektórych miejscach między drzewami jest sporo prześwitów dzięki czemu można poobserwować okoliczne szczyty.

Kolor szlakuszlak żółty
Punkt startowyPod Waligórą
Odległość do celuok. 0,7 km.
Długość całej trasyok. 1,5 km.
Czas przejściaok. 45 minut
Stopień trudnościŚredni
Punkty GOT3

Trasa przez Rozdroże pod Waligórą
Czas: 1 godzina. Dystans: 3 km. Suma podejść: 159 m.

Trasa przez Rozdroże pod Waligórą to łagodniejsza wersja wycieczki. Początkowo wędrówka odbywa się po tej samej trasie jak w przypadku Trasy Pod Waligórą jednak po dotarciu do rozdroża należy udać się ścieżką w prawo i kontynuować marsz niebiesko-czarnym szlakiem. Ścieżka ta zaprowadzi was do Rozdroża pod Waligórą gdzie należy wejść ponownie na żółty szlak prowadzący przez szczyt. Zejście można zrealizować po własnych śladach lub kontynuować marsz żółtym szlakiem. Jest to wariant wycieczki idealny na spacer z dziećmi oraz dla początkujących turystów.

Kolor szlakuszlak niebieski
Punkt startowyHala pod Klinem
Odległość do celuok. 2,5 km.
Długość całej trasyok. 3 km.
Czas przejściaok. 1 godzina
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT4

Dojazd i parkingi pod Waligórą

Wycieczkę na Waligórę rozpoczynamy pod Schroniskiem PTTK „Andrzejówka”, do którego najlepiej dojechać własnym samochodem. Na terenie schroniska znajduje się dość duży parking, który może pomieścić kilkadziesiąt aut. W razie gdyby parking ten się zapełnił, niedaleko znajduje się drugi parking tuż obok przystanku autobusowego. Najlepiej szukać miejsca pod samym schroniskiem ale w razie dużego obłożenia drugi parking będzie dobrą alternatywą. Parkingi te są bezpłatne. W okresie zimowym dojazd pod schronisko może być utrudniony i to nawet z założonymi na koła łańcuchami. Poniżej zamieszczamy linki z zaznaczoną lokalizacją parkingów oraz mapę z lokalizacją schroniska:

Nie możecie jechać własnym samochodem? Nic nie szkodzi. Do Andrzejówki dojeżdżają autobusy wałbrzyskiej komunikacji miejskiej. Do Wałbrzycha możecie dojechać pociągiem bądź autokarem i na miejscu udać się na autobus. Do Schroniska PTTK Andrzejówka zawiezie was autobus linii nr 12, który ma przedłużony kurs przez Rybnicę Leśną aż do pętli pod Waligórą. Autobus kursuje z ul. Wysockiego w Wałbrzychu w stronę Przełęczy Trzech Dolin. Aktualny rozkład jazdy znajdziecie na stronie http://rozklad.walbrzych.eu/.

Parking przy Schronisku PTTK „Andrzejówka”

Schronisko PTTK Andrzejówka

Schronisko PTTK Andrzejówka położone jest na Przełęczy Trzech Dolin pod szczytem Waligóry. W sierpniu 2009 schronisko to zajęło piąte miejsce w rankingu schronisk górskich PTTK. W sierpniu 2011 zajęło drugie miejsce w drugiej edycji rankingu, natomiast w 2013 roku, w trzeciej edycji, zajęło pierwsze miejsce. Jest to zatem jedno z najlepszych schronisk górskich w Polsce, które oferuje noclegi, świetną kuchnię oraz posiada własny bar piwny. Schronisko PTTK Andrzejówka zostało oficjalnie otwarte w 1933 roku i jest jednym z nielicznych budynków, które pozostały w niezmienionej formie aż do dzisiaj.

Schronisko posiada 35 miejsc noclegowych w 10 pokojach 2 i 4 osobowych. W każdym pokoju znajdują się łóżka pojedyncze lub piętrowe, szafa na okrycie wierzchnie, stolik i krzesła. W pokojach 2 osobowych dodatkowo znajduje się umywalka. W ofercie schroniska jest pełne wyżywienie – kuchnia jest czynna od godziny 8:00 do 20:00. W obiekcie działa również wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, gdyż na Przełęczy Trzech Dolin funkcjonują dwa wyciągu narciarskie. Miejsce to jest bardzo popularnym celem wycieczek zarówno turystów jak i okolicznych mieszkańców, gdyż znajdziemy tu różnorodne trasy biegowe, tereny do uprawiania wspinaczki (tylko zimą) oraz wiele pięknych miejsc na piesze wycieczki.

Hala Pod Klinem

Wycieczkę na szczyt Waligóry rozpoczynamy na Hali Pod Klinem, na której znajduje się schronisko. Jest to rozległa łąka, która ciągnie się na południowo zachodnim zboczu Klina i grzbietu odchodzącego w stronę Przełęczy Trzech Dolin. Jest to fragment starego traktu noszącego nazwę „Wysoka Droga”, która łączyła niegdyś Mieroszów przez Sokołowsko z Doliną Bystrzycy. Jest ona najbardziej dogodnym punktem do wyjścia w Góry Kamienne z uwagi na dużą liczbę szlaków, które wychodzą z tego miejsca.

Tuż przy budynku schroniska znajduje się okazały drogowskaz, przy którym możecie zorientować się co do kierunku marszu. Aby dostać się na Waligórę należy w tym miejscu wybrać żółty szlak. Po przeciwnej stronie obok schroniska otwiera się rozległa zielona polana, którą turyści często wykorzystują w ciepłe dni na relaks i odpoczynek w promieniach słońca.

Pod Waligórą

Pierwszą decyzję co do wyboru trasy wycieczki będziecie mogli podjąć po dotarciu do rozdroża „Pod Waligórą”. Drogowskaz pod schroniskiem wskazuje że na szczyt Waligóry jest ok. 15 minut żółtym szlakiem i tak rzeczywiście jest. Nikt niestety nie mówi że szlak ten prowadzi pod górę stromym zboczem w pokonanie którego trzeba włożyć sporo wysiłku. Dlatego też po dojściu do rozdroża możecie kontynuować marsz żółtym szlakiem – wtedy trzeba skierować się między drzewa tu gdzie wskazuje Agata. Gwarantujemy wam, że pokonując to podejście poczujecie pot na czole i plecach a na szczycie mięśnie nóg na pewno będą bolały.

Druga opcja – z której my oczywiście nie skorzystaliśmy, bo ktoś chciał „być hardkorem” – to wybranie łagodnego szlaku o kolorze niebiesko-czarnym. Szlak ten prowadzi dookoła Waligóry i wznosi się do góry bardzo łagodnie. Często wybierany jest przez osoby wybierające się na spacer z dzieckiem w wózku. „Ale w góry nie chodzi się na spacery, w górach wchodzi się pod górę” – powiedział pewien ambitny turysta. I tak większość osób tego dnia wchodziła sobie spokojnie na szczyt spacerkiem a my przedzieraliśmy się przez las po stromym zboczu niejednokrotnie podpierając się rękami żeby nie zjechać w dół. No ale przynajmniej nie było nudno i monotonnie i była przygoda!

Rozdroże pod Waligórą

Jeżeli na wycieczkę chcecie wybrać się z małymi dziećmi lub wolicie spokojny spacer wśród drzew to polecamy wam wybrać się w stronę Rozdroża pod Waligórą. Ścieżka po której przyjdzie wam wędrować jest szeroka oraz nie ma na niej żadnych większych przeszkód terenowych. Idealnie sprawdzi się więc na weekendowy popołudniowy spacer. Jak już wspominaliśmy często jest ona wybierana przez rodziny z dziećmi, łatwo zatem po niej przejechać również z wózkiem. Po dotarciu do rozdroża aby dotrzeć na Waligórę należy skierować się w lewo na żółty szlak. Tutaj będziecie mieli okazję pooglądać trochę widoków, gdyż ten odcinek ścieżki nie jest otoczony gęstym lasem. Po około 25 minutach spokojnego marszu dotrzecie na szczyt.

Waligóra to nie jedyne miejsce, na które możecie dostać się z rozdroża. Odchodzi stąd wiele innych szlaków, które zaprowadzą was w ciekawe miejsca w Górach Kamiennych. Możecie ruszyć na niebieski szlak, który poprowadzi was przez Suchawę, Kostrzynę i Włostowę do Bendarskiego Jaru. Po drodze będziecie mogli zobaczyć „Czerwone Skałki” czy „Zameczek Friedenstein”. Możecie również odbić na żółty szlak w prawo na „Zamek Radosno” znajdujący się niedaleko Schroniska Andrzejówka czy na czarny szlak, który prowadzi na Przełęcz pod Granicznikiem i dalej na stronę czeską do wieży widokowej. Opcji wydłużenia wycieczki i zobaczenia dodatkowych ciekawych atrakcji jest tu bez liku.

Wspinaczka z Rozdroża pod Waligórą

Zapewne chodzi wam teraz po głowie pytanie: „Skoro szlak przez Rozdroże pod Waligórą jest taki łatwy to po co się męczyć na tym stromym żółtym?” Bo wspinaczka żółtym szlakiem to zupełnie inne doświadczenie i możliwość spojrzenia na Halę pod Klinem oraz Schronisko Andrzejówka z wysokości. Jeżeli wybierzecie wspinaczkę żółtym szlakiem oprócz widoków, które przebijają się między drzewami będziecie mogli doświadczyć zupełnie innych warunków górskiej wędrówki. Każdy oczywiście lubi co innego, dlatego wybór tego szlaku jest całkowicie opcjonalny czyli „dla chętnych”.

Zaznaczamy tu że po wejściu na szczyt Waligóry nic nie stoi na przeszkodzie aby zejść z niej po łagodniejszym zboczu i wrócić do schroniska Andrzejówka niebiesko-czarnym szlakiem. Być może po zdobyciu szczytu Waligóry najdzie was ochota na dalszą wędrówkę i wybierzecie się na jeden ze szlaków odchodzący z rozdroża.

Szczyt Waligóry

Szczyt Waligóry sam w sobie nie jest zbyt okazały. Nie ma tam żadnej wieży widokowej (kiedyś była ale to było dawno temu), a wszelkie widoki zasłaniają drzewa. Znajdziecie tam głównie słupek z drogowskazami i tabliczką wyznaczającą punkt szczytowy oraz kamień z wyrytym napisem „Waligóra”. Podczas naszej wycieczki spotkaliśmy na szczycie grupę turystów, którzy świętowali zdobycie Waligóry jako ostatniego szczytu Korony Gór Polski. Gratulujemy! Pełny podziw. A jak już mówimy o Koronie Gór Polski to pewnie chcecie wiedzieć gdzie znaleźć pieczątkę KGP. Pieczątkę znajdziecie w Schronisku PTTK Andrzejówka, na szczycie niestety nie ma pieczątki więc najbliższym obiektem, w którym jest ona dostępna jest schronisko. Po zrobieniu pamiątkowych zdjęć ze szczytu Waligóry możecie zejść żółtym szlakiem stromym zboczem lub naokoło niebiesko-czarnym szlakiem i z powrotem do schroniska.

Waligóra
Szczyt Waligóry

Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

5 1 Głosuj
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Szymon i Agata
Gość
Szymon i Agata
5 miesięcy temu

Świetnie, że coraz więcej osób decyduje się na poznawanie naszych pięknych gór. My również z żoną zdobywamy koronę gór polski. Pozdrawiamy 🙂