Wawel: Zamek Królewski na Wawelu – zwiedzanie, godziny otwarcia, ceny biletów. Co warto zobaczyć na Wawelu?
Zamek Królewski na Wawelu to wyjątkowe miejsce na mapie Krakowa i największa atrakcja turystyczna Małopolski. Zamek na Wawelu to jeden z najsłynniejszych i największych zabytkowych zamków europejskich, który jest celem licznych wycieczek turystów z całego świata. Wawel to dawna główna siedziba królów Polski oraz monarsza i narodowa nekropolia narodowa. Obecnie w murach Zamku Królewskiego na Wawelu mieści się Muzeum Zamek Królewski na Wawelu, które gromadzi wyjątkowe zbiory historyczne i kulturowe związane z polską państwowością. Zwiedzanie Zamku Królewskiego na Wawelu to obowiązkowy punkt wycieczki po Krakowie i okazja do zapoznania się z arcyciekawą historią Polski i polskich władców. W tym artykule przygotowaliśmy dla was informacje na temat zwiedzania Zamku Królewskiego na Wawelu oraz informacje na temat cen biletów wstępu na Wawel, godzinami otwarcia Muzeum Zamku Królewskiego oraz opis poszczególnych wystaw i atrakcji. Zapraszamy!
Zamek Królewski na Wawelu – dojazd i parkingi
Zamek Królewski na Wawelu zlokalizowany jest w centrum Krakowa nieopodal Rynku Głównego w dzielnicy Stare Miasto. Pod Zamek Królewski na Wawelu możecie dotrzeć własnym autem lub korzystając z krakowskiej komunikacji zbiorowej. Zacznijmy od opcji dojazdu na Wawel komunikacją miejską: Na Zamek Królewski na Wawelu można dotrzeć zarówno autobusami jak i tramwajami MPK Kraków. Wybierając się na zwiedzanie Zamku na Wawelu polecamy wam podjechać na przystanek Wawel tramwajami linii 8, 10, 13, 18, 72. Drugą opcją jest dojazd na przystanek Kraków Jubilat, który znajduje się tuż obok Zamku Królewskiego na Wawelu. Na przystanku Kraków Jubilat zatrzymują się tramwaje linii 8, 10, 13, 18, 72 oraz autobusy linii 124, 144, 164, 169 i 173. Szczegółowy rozkład jazdy autobusów i tramwajów krakowskiego MPK znajdziecie oczywiście w Internecie. Dla osób wybierających się w podróż do Krakowa samochodem poniżej zostawiamy kilka propozycji parkingów, na których można zaparkować pojazd na czas zwiedzania Zamku Królewskiego na Wawelu:
- Parking Wawel, plac Na Groblach 24 – płatny
- Parking 24h Kraków Kazimierz – płatny
- Parking strzeżony w centrum miasta – płatny
Wawel – ceny biletów i godziny otwarcia
Zwiedzanie Zamku Królewskiego na Wawelu jest płatne. Bilety na zwiedzanie Zamku na Wawelu można zakupić na oficjalnej stronie muzeum jak również będąc już na miejscu w stacjonarnych kasach biletowych na głównym dziedzińcu twierdzy. Uwaga! Liczba dostępnych na dany dzień biletów na zwiedzanie Zamku Królewskiego na Wawelu jest ograniczona! Jeżeli znacie dokładny termin waszej wycieczki lepiej jest zarezerwować bilety online z wyprzedzeniem. Zamek Królewski na Wawelu można zwiedzać zarówno indywidualnie jak i z przewodnikiem (za dodatkową opłatą). Zwiedzanie Zamku na Wawelu możliwe jest codziennie od godziny 09:00 do godziny 15:40 (ostatnie możliwe wejście). Poniżej znajdziecie aktualne ceny biletów wstępu na poszczególne części Zamku Królewskiego na Wawelu oraz godziny otwarcia każdej z dostępnych wystaw:
Wawel – ceny biletów 2024
Wawel dla Pasjonatów (wszystkie wystawy):
Bilet normalny – 170 zł
Bilet ulgowy – 127 zł
Zamek I (Pierwsze piętro Zamku):
Bilet normalny – 49 zł
Bilet ulgowy – 37 zł
Zamek II (Drugie piętro Zamku):
Bilet normalny – 49 zł
Bilet ulgowy – 37 zł
Podziemia Zamku na Wawelu:
Bilet normalny – 39 zł
Bilet ulgowy – 29 zł
Skarbiec Koronny:
Bilet normalny – 39 zł
Bilet ulgowy – 28 zł
Smocza Jama:
Bilet normalny – 9 zł
Bilet ulgowy – 7 zł
Baszta Sandomierska:
Bilet normalny – 6 zł
Bilet ulgowy – 3 zł
Wawel – godziny otwarcia
Wawel dla Pasjonatów (wszystkie wystawy):
Od 09:00 do 11:00 (wejścia co 10 minut)
Zamek I (Pierwsze piętro Zamku):
Od 09:00 do 15:40 (wejścia co 20 minut)
Zamek II (Drugie piętro Zamku):
Od 09:00 do 15:40 (wejście co 20 minut)
Podziemia Zamku na Wawelu:
Od 09:10 do 15:30 (wejście co 20 minut)
Skarbiec Koronny:
Od 09:00 do 15:40 (wejście co 20 minut)
Smocza Jama:
W godzinach otwarcia Zamku na Wawelu
Baszta Sandomierska:
W godzinach otwarcia Zamku na Wawelu
Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie
Zamek Królewski na Wawelu to jeden z najsłynniejszych zabytków w Krakowie, która zachwyci zarówno dorosłych jak i dzieci. Odwiedzając Zamek Królewski na Wawelu nie tylko zobaczycie ciekawe wystawy i eksponaty historyczne ale też zapoznacie się z fascynującą historią tej krakowskiej warowni i państwa polskiego. Zamek Królewski w Krakowie położony jest na wzgórzu o nazwie Wawel (stąd właśnie wzięła się jego nazwa). Pierwszy gród na wawelskim wzgórzu w Krakowie powstał w IX wieku naszej ery i był on główną siedzibą plemienia Wiślan. To właśnie w krakowskim grodzie swoje początki ma też polska państwowość, i to tu swoją siedzibę mieli pierwsi władcy Polski jak Mieszko I z rodu Piastów oraz jego następca Bolesław Chrobry. Zamek Królewski na Wawelu, który możemy dziś podziwiać powstał na przełomie XIII i XIV wieku. Na przestrzeni wieków był on wielokrotnie przebudowywany na potrzeby kolejnych królów polskich. Odwiedzając Zamek na Wawelu będziecie mieli zatem okazję zagłębić się w fascynującą historię Polski od początku istnienia państwa polskiego aż do czasów nowożytnych. Czekają tu na was liczne wystawy stałe stworzone w dawnych zamkowych komnatach, zwiedzanie pięknej Katedry na Wawelu gdzie w kryptach spoczywają królowie Polski oraz bohaterowie narodowi czy poszukiwania mitycznej bestii Smoka Wawelskiego w pieczarze znajdującej się pod zamkiem. Na Zamku Królewskim na Wawelu jest tak wiele atrakcji do zobaczenia, że na wycieczkę polecamy wam zarezerwować sobie cały jeden dzień.
Katedra Wawelska: Muzeum Katedralne na Wawelu
Zwiedzanie Zamku Królewskiego na Wawelu polecamy wam rozpocząć od wizyty w Katedrze Wawelskiej. Katedra Wawelska znajduje się obecnie pod opieką Archidiecezji Krakowskiej, która trzyma pieczę tak nad samą katedrą jak i nad Muzeum Katedralnym im. Jana Pawła II w Krakowie. Aby móc zwiedzić wnętrze Katedry Wawelskiej należy obowiązkowo zakupić bilet wstępu do Muzeum Katedralnego. W Muzeum Katedralnym w Krakowie zwiedzicie wystawy stałe poświęcone najstarszym i najważniejszym regaliom polskim. Na wystawach zgromadzono tu przedmioty związane z kultem religijnym w postaci rzemiosła artystycznego, liczne tkaniny, obrazy i rzeźby należące niegdyś do biskupów i szlachty polskiej oraz pamiątki Narodu Polskiego. Po zwiedzaniu wystaw muzealnych koniecznie wejdźcie do wnętrza Katedry Wawelskiej. W Katedrze Wawelskiej będziecie mogli podziwiać przepiękne ołtarze (w tym XVII-wieczną konfesję), kaplice, liczne arrasy, gobeliny i malowidła przedstawiające świętych i wydarzenia z historii Polski oraz sarkofagi dawnych władców Polski. W podziemiach Katedry Wawelskiej zwiedzicie krypty królewskie, w których w sarkofagach spoczywają królowie i władcy Polski oraz bohaterowie narodowi jak Józef Piłsudski czy Tadeusz Kościuszko. Zwiedzając Katedrę Wawelską warto wejść też na Wieżę Zygmuntowską aby zobaczyć i dotknąć najsłynniejszy dzwon w Polsce czyli Dzwon Zygmunta.
Zwiedzanie Zamku Królewskiego na Wawelu
Po zwiedzaniu Katedry Wawelskiej pora ruszyć na zwiedzanie wnętrza Zamku Królewskiego na Wawelu. W Zamku Królewskim na Wawelu zgromadzone są ogromne ilości fascynujących eksponatów, które przybliżą wam wygląd dawnych rezydencji królewskich. Wnętrze Zamku na Wawelu można zwiedzać w ramach dwóch wystaw stałych: wystawę „Zamek I”, w ramach której udostępnione do zwiedzania jest pierwsze piętro zamku królewskiego oraz wystawę „Zamek II” powiązanej z drugim piętrem twierdzy. Na obu piętrach znajdziecie piękne dzieła sztuki w postaci obrazów malarskich z Kolekcji Lanckorońskich. W skład kolekcji wchodzi aż 87 obrazów z okresu od XIII do XVII wieku, a cała ekspozycja została zgromadzona przez Karola Lanckorońskiego na przełomie XIX i XX wieku. Całość wystawy dopełniają tu autentyczne zdobienia komnat królewskich, w których na przestrzeni dziejów mieszkali dawni władcy Polski. Wystawa Zamek I i Zamek II robią niesamowite wrażenie i pozwalają odkryć, jak niegdyś wyglądało życie szlacheckich rodów. Podczas zwiedzania wnętrza Zamku Królewskiego na Wawelu zwiedzicie też liczne pomieszczania gościnne, w których przyjmowani byli posłowie przybywający do Polski z całej Europy. Oczywiście wystawy „Zamek I” i „Zamek II” to dopiero początek przygody na Zamku Królewskim na Wawelu. W kolejnym akapicie znajdziecie opisy innych ciekawych wystaw stałych, które polecamy wam odwiedzić.
Wystawy stałe na Wawelu – co warto zobaczyć?
Po zwiedzaniu obu pięter Zamku Królewskiego na Wawelu będziecie mieć kilka dodatkowych wystaw stałych do wyboru. My przede wszystkim polecamy wam odwiedzić zamkową Zbrojownię, Skarbiec Koronny oraz Podziemia Zamku gdzie ukryte jest podziemne Lapidarium. Wszystkie dodatkowe wystawy są świetnym uzupełnieniem dla eksponatów zgromadzonych na wystawach Zamek I i Zamek II. My szczególnie polecamy wam zwiedzenie Skarbca Koronnego i Zbrojowni, gdzie zgromadzone są autentyczne eksponaty w postaci średniowiecznych i renesansowych sztuk broni i pancerzy. Oręż ten używany był przez polskie wojska koronne na przestrzeni dziejów i opowiada on historię kształtowania się państwa Polskiego. W Skarbcu Koronnym kryje się też jedna z najważniejszych relikwii związanych z królami Polski – replika legendarnego miecza Szczerbiec. Miecz ten używany był podczas ceremonii koronacyjnych i obecnie można podziwiać go właśnie na Zamku Królewskim na Wawelu. Oprócz Zbrojowni i Skarbca Koronnego warto również udać się na zwiedzanie podziemi zamku, gdzie czeka na was wiele opowieści, legend i zwiedzanie Lapidarium. W Lapidarium na Wawelu będziecie mogli zobaczyć odnalezione w czasie prac archeologicznych autentyczne fragmenty zamkowych ścian, murów czy portyków. Czeka tu na was również arcyciekawa prezentacja multimedialna na temat historii całej warowni.
Dodatkowe atrakcje na Wawelu
Na Zamku Królewskim na Wawelu kryje się jeszcze kilka dodatkowych atrakcji, które warto wziąć pod uwagę. Pierwszą z nich jest zwiedzanie Baszty Sandomierskiej. Baszta Sandomierska to jedna z trzech zachowanych baszt ogniowych Wawelu, które przystosowane były do używania w nich broni palnej. W okresie pokoju miejsce to służyło za więzienie, w których osadzani byli szlachetnie urodzeni jeńcy i więźniowie. Dzisiaj oprócz wystawy poświęconej dawnym funkcjom baszty z jej szczytu można podziwiać wspaniałą panoramę Krakowa jak i całej okolicy. Kolejną ciekawostką, którą warto odwiedzić na Wawelu jest Smocza Jama. Smocza Jama to legendarna jaskinia ulokowana w zachodnim zboczu Wawelu, w której według legendy żył niegdyś przerażający Smok Wawelski. Jama ta ma około 12 milionów lat i można zwiedzać w niej liczne skalne komory pełne szczelin i zagłębień. Podczas oglądania ścian i korytarzy jaskini możecie poszukać w niej śladów bytności bestii, która przez wiele lat terroryzowała mieszkańców wawelskiego zamku. Cała wycieczka kończy się na bulwarze wiślanym pod rzeźbą Smoka Wawelskiego, skąd możecie ruszyć na zwiedzanie pozostałych atrakcji turystycznych w Krakowie.
Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.
Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.