Wielki Piec Starachowice
Atrakcja turystyczna,  Świętokrzyskie

Wielki Piec w Starachowicach. Muzeum Przyrody i Techniki. Zwiedzanie, godziny otwarcia, cennik.

Wielki Piec w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach to bardzo ciekawa atrakcja turystyczna, którą koniecznie trzeba zobaczyć podczas zwiedzania woj. świętokrzyskiego. Starachowice to miasto przemysłowe z bogatą tradycją hutnictwa, na terenie którego powstał kompleks wielkopiecowy, który w XX wieku służył do wytapiania żelaza z pozyskiwanych w tym rejonie rud. W dzisiejszych czasach Wielki Piec już nie funkcjonuje, a na terenie dawnego zespołu Wielkiego Pieca utworzone zostało Muzeum Przyrody i Techniki. Zwiedzając muzeum dowiecie się, jak wyglądała praca na Wielkim Piecu i jak przebiegał proces wielkopiecowy, podczas którego powstawała tzw. surówka. Oprócz tego zwiedzicie wystawę paleontologiczną, gdzie będziecie mogli zobaczyć skamieliny oraz makiety dinozaurów. Na terenie muzeum będziecie mogli zobaczyć również wystawę poświęconą samochodom ciężarowym STAR, które niegdyś były produkowane w Starachowicach. W muzeum znajdują się świetnie zachowane okazy tych samochodów, od ciężarówek wojskowych i policyjnych po egzemplarz wyprodukowany na potrzeby rajdu Paryż-Dakar. W tym wpisie znajdziecie informację na temat dojazdu do muzeum, godzin otwarcia, cen biletów wstępu na Wielki Piec oraz krótki opis atrakcji, jakie tu na was czekają. Zapraszamy!

Dojazd i parkingi

Starachowice to miasto położone na pograniczu Gór Świętokrzyskich i Przedgórza Iłżeckiego, leżące w dolinie rzeki Kamiennej w woj. świętokrzyskim. Do Starachowic można dojechać albo własnym samochodem (co jest najwygodniejszą opcją) albo z pomocą pociągów PKP. Muzeum Wielkiego Pieca w Starachowicach znajduje się przy ul. Piłsudskiego 95 w niewielkiej odległości od dworca kolejowego Starachowice-Zachód. Jeżeli w podróż chcecie wybrać się samochodem to do Starachowic dojedziecie drogą krajową nr. 42 od strony Wąchocka i Skarżyska Kamiennej. Podróż autem do Starachowic z Krakowa zajmuje ok. 2,5 godziny, z Warszawy jest to 2 godziny drogi a z Wrocławia ok. 4,5 godziny. Jeżeli chodzi o pociągi do Starachowic, to najpierw należy dojechać do stacji Skarżysko-Kamienna i tam złapać pociąg jadący do Ostrowca Świętokrzyskiego przez Starachowice. Szczegółowy rozkład jazdy PKP bez problemu znajdziecie w Internecie. Jeżeli chodzi o parkingi przy muzeum to jeden duży parking zlokalizowany jest przy samym wejściu. Poniżej zostawiamy link z zaznaczonym parkingiem na mapach Google.

Godziny otwarcia

Wejście do Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach znajduje się przy ul. Piłsudskiego 95. Zwiedzanie rozpoczyna się o pełnych godzinach (np. 8:00, 9:00, 10:00 itd.) i odbywa się wyłącznie w towarzystwie przewodnika. Jednoczesna liczba osób zwiedzających Wielki Piec jest ograniczona, warto więc skontaktować się z muzeum telefonicznie, aby potwierdzić możliwość wejścia o danej godzinie. Czas zwiedzania terenu muzeum wraz z wystawami stałymi wynosi ok. 1,5 godziny w okresie letnim i 1 godzinę w okresie zimowym. W poniedziałki muzeum jest nieczynne dla zwiedzających. Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jest również nieczynne w dniach: 1 stycznia, 6 stycznia, Wielkanoc, 1 listopada, 11 listopada, i 24-25 grudnia. Poniżej zamieszczamy szczegółowe godziny otwarcia muzeum Wielkiego Pieca w Starachowicach:

Godziny otwarcia muzeum

W okresie letnim (1 kwietnia – 31 października)
wtorek, środa, piątek 8.00-16.00
czwartek 8.00-17.00
sobota, niedziela 10.00-16.00
W okresie zimowym (1 listopad – 31 marca)
Od wtorku do piątku 8.00-15.00
Sobota, niedziela 11.00-13.00

Pozostałości sprzętu, który służył do odlewania żeliwa w Wielkim Piecu w Starachowicach

Ceny biletów na Wielki Piec

Zwiedzanie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jest płatne. Bilety wstępu można zakupić bezpośrednio u przewodnika, który będzie oprowadzał was po terenie muzeum. Na wejściu od strony ul. Piłsudskiego natkniecie się na napis „Kasa – Sklepik”, nam jednak powiedziano, że aby kupić bilet wstępu, musimy poczekać na przewodnika. Przy okazji warto tu wspomnieć, że istnieje możliwość kupienia biletu łączonego, tzw. „biletu cysterskiego”, który umożliwia zwiedzanie Wielkiego Pieca w Starachowicach oraz Opactwa Cystersów w Wąchocku – kliknij. Poniżej znajdziecie szczegółowe ceny biletów wstępu na Wielki Piec na rok 2022:

Ceny biletów do muzeum (2022)

W okresie letnim (1 kwietnia – 31 października)
Bilet normalny – 15 zł
Bilet ulgowy – 10 zł
W okresie zimowym (1 listopad – 31 marca)
Bilet normalny – 10 zł
Bilet ulgowy – 6 zł
Łączony bilet tzw. „Bilet cysterski”
Bilet normalny – 18 zł
Bilet ulgowy – 12 zł
Dzieci do lat 4 – wstęp bezpłatny
Opiekunowie grup zorganizowanych (pow. 15 osób) – wstęp bezpłatny
Muzealnicy – wstęp bezpłatny

Muzeum Wielkiego Pieca w Starachowicach

Zwiedzanie Wielkiego Pieca rozpoczyna się na pięknym placyku zlokalizowanym tuż przy wejściu do muzeum. Turyści odwiedzający muzeum właśnie tutaj najczęściej czekają na przewodnika, który zabierze ich na zwiedzanie kompleksu wielkopiecowego. My odwiedzaliśmy muzeum w okresie letnim, gdy przyroda już w pełni wróciła do życia, mieliśmy więc okazję oczekiwać na naszą kolej zwiedzania w otoczeniu kwitnących kwiatów mając piękny widok na Wielki Piec. Na placyku za wejściem do muzeum znajduje się kilka ławeczek, w oczekiwaniu na przewodnika można więc tu przysiąść, odpocząć po podróży i zrelaksować się nieco przed zwiedzaniem muzeum. Widoki jakie rozpościerają się na Wielki Piec z tarasiku wzbudzają ciekawość i wzmagają chęć poznania historii tego miejsca oraz tajników procesu, podczas którego wytwarzano żelazo. Po krótkim oczekiwaniu i podziwianiu zabudowań Wielkiego Pieca dołączył do nas przewodnik, u którego zakupiliśmy bilety i z którym następnie ruszyliśmy w głąb kompleksu na zwiedzanie. Usiądźcie zatem wygodnie gdyż tutaj rozpoczyna się nasze wspólne odkrywanie tajemnic muzeum Wielkiego Pieca w Starachowicach.

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach
Wielki Piec na terenie Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum im. Jana Pazdura w Starachowicach

Historia kompleksu wielkopiecowego

Wielki Piec znajduje się w południowej części miasta Starachowice, nieopodal linii kolejowej i rzeki Kamiennej i jest ulokowany na obszarze około 8 hektarów. Na terenie muzeum znajdują się liczne obiekty zakładu wielkopiecowego z XIX i XX wieku. Zmieniająca się na przestrzeni lat technologia wytapiania żelaza pozwoliła na rozwój przemysłu metalurgicznego w Starachowicach. Według idei Stanisława Staszica w regionie Gór Świętokrzyskich nastąpił znaczny rozwój górnictwa i hutnictwa kruszcowego. Ideą tą było stworzenia tzw. „ciągu zakładu fabryk żelaznych na rzece Kamiennej”. Wielki Piec w Starachowicach był punktem węzłowym, który z założenia miał produkować surówkę, odlewy i półwyroby kute. Dzięki temu na terenie miasta powstała nowoczesna walcownia żelaza, tartak, cegielnia oraz zmodernizowany Wielki Piec. Z biegiem lat na terenie kompleksu powstawały kolejne budynki i obiekty jak np. piece do prażenia rudy, węgielnie, składy, kolonie domków robotniczych oraz miechy, dmuchawy i inne urządzenia pomocnicze. Miasto Starachowice zyskało dzięki temu wysoko rozwinięty zakład metalurgiczny, który znacznie przyczynił się do jego rozwoju. Produkcja w Wielkim Piecu odbywała się aż do roku 1968, wtedy to zakład został ostatecznie zamknięty i objęty ochroną prawną. W 2001 roku powołano do życia placówkę muzealną, która po przeprowadzeniu gruntownych remontów udostępniła kompleks wielkopiecowy dla zwiedzających pod nazwą Muzeum Przyrody i Techniki „Ekomuzeum” im. Jana Pazdura.

Kompleks Wielkopiecowy w Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum im. Jana Pazdura w Starachowicach
Jedna z wind służąca do wwożenia rudy żelaza do wielkiego pieca

Zwiedzamy muzeum Wielkiego Pieca

Przewodnik przeprowadzi was przez najważniejsze budynki i miejsca na terenie zakładu Wielkiego Pieca oraz opowie wam historię całego kompleksu. Zobaczycie tu unikatowe eksponaty, jak np. specjalne wagony do przewożenia surowców potrzebnych do produkcji żelaza, czy pozostałości po procesie wytapiania rudy żelaza w Wielkim Piecu. Dowiecie się nieco o historii całego regionu od czasów starożytnych, przez okres średniowiecza aż do czasów nowożytnych. Przewodnik opowie wam dlaczego właśnie w Starachowicach zdecydowano się na zbudowanie Wielkiego Pieca i jakie były jego losy na przestrzeni wielu lat jego funkcjonowania. Podczas zwiedzania Wielkiego Pieca poznacie tajniki wytapiania tzw. surówki – żelaza otrzymywanego w procesie wielkopiecowym z rud żelaza, które wydobywane były głównie w okolicach Starachowic. Będzie też okazja podejść pod samo dno Wielkiego Pieca, aby podziwiać jego konstrukcję i zamysł technologiczny. Po zwiedzaniu kompleksu wielkopiecowego przewodnik zaprowadzi was na kolejną wystawę na której dowiecie się co nieco na temat dinozaurów, które dawno dawno temu żyły na tych terenach. Jeżeli na zwiedzanie wybieracie się z dziećmi to na pewno będzie to dla nich świetna atrakcja.

Część kompleksu wielkopiecowego w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.
Podczas zwiedzania dowiecie się sporo ciekawych rzeczy na temat historii odlewnictwa
Będziecie też mogli podejść bezpośrednio pod sam Wielki Piec

Wystawa paleontologiczna na Wielkim Piecu

W okresie jurajskim na obszarze Gór Świętokrzyskich występowały różne gatunki dinozaurów. W miejscowości Wióry w powiecie Starachowickim w gminie Pawłów odkryto złoża czerwonych piaskowców, mułowców oraz iłowców sprzed 245 milionów lat, w których zachowały się liczne skamieniałe tropy i szczątki żyjących tu niegdyś dinozaurów. Okazy te zostały odkryte w 1980 roku podczas budowy zapory wodnej w Wiórach. Znaleziska archeologiczne zostały odpowiednio zabezpieczone i dzisiaj można je podziwiać na wystawie paleontologicznej w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Na ekspozycji tej można oglądać świetnie zachowane odciski łap ze śladami pazurów oraz skamieniałe odciski gadziej skóry pokrytej łuskami. W okresie wczesnej jury na terenie Gór Świętokrzyskich żyły liczne gatunki dinozaurów takie jak: ceratozaury, allozaury, zauropody czy stegozaury i różne dinozaury pancerne i to właśnie ich ślady zachowały się w skałach do dnia dzisiejszego. Oprócz skamielin tropów na wystawie będziecie mieli okazję zobaczyć bardzo realistyczne makiety dinozaurów, które zostały odtworzone na podstawie znalezionych na Wiórach szczątków i śladów tych pradawnych zwierząt. Wystawa ta jest bardzo ciekawa i na pewno zainteresuje zarówno was jak i wasze pociechy.

Wystawa paleontologiczna na Wielkim Piecu w Starachowicach
Przedstawione na wystawie dinozaury są bardzo realistyczne

Wystawa FSC „Star” Starachowice

Na terenie Starachowic funkcjonowała niegdyś Fabryka Samochodów Ciężarowych (FSC) „Star”. Były to polskie zakłady motoryzacyjne, które specjalizowały się w produkcji lekkich i średnich samochodów ciężarowych. Zakład ten powstał w Starachowicach w 1948 roku jako przedsiębiorstwo państwowe i funkcjonował aż do czasu przemian ekonomicznych na przełomie lat 80 i 90. Wtedy to zakłady FSC w Starachowicach zostały sprywatyzowane, a następnie sprzedane niemieckiej grupie MAN AG. Niestety po latach kontrowersyjnych zabiegów i prób odtworzenia świetności zakładów, fabryka ostatecznie upadła i w 2009 roku definitywnie zakończono tam produkcję. W Muzeum Przyrody i Techniki na Wielkim Piecu możemy dzisiaj oglądać świetnie zachowane egzemplarze produkowanych niegdyś w Starachowicach samochodów ciężarowych. Wśród eksponatów, jakie można tu podziwiać znajdują się np. Star 20 – pierwszy model samochodu ciężarowego, który został wyprodukowany w latach 1948 – 1957, Star 266R – który brał udział w rajdzie Paryż Dakar czy Star660M2 – wierną replikę Stara, który został przekształcony na tzw. „papamobile” z okresu pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1979 roku. Oprócz pojazdów, w zbiorach muzeum znajdują się różne elementy wyposażenia i podzespoły wykorzystywane niegdyś do produkcji „Starów”.

Wystawa samochodów ciężarowych „Star” w Muzeum Wielkiego Pieca w Starachowicach
Samochód ciężarowy Star, który brał udział w rajdzie Paryż-Dakar

Oprócz wymienionych powyżej atrakcji, w muzeum organizowane są liczne wystawy czasowe. Informacje na temat obecnie udostępnionych dla zwiedzających wystaw czasowych znajdziecie na stronie głównej Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Na zakończenie podpowiemy wam, że ciekawym uzupełnieniem zwiedzania muzeum będzie odwiedzenie tzw. „Szlakowiska” w Starachowicach. Jest to miejsce, gdzie wylewano pozostałości po produkcji surówki na Wielkim Piecu. Na przestrzeni lat powstała tu ogromna hałda odpadów wielkopiecowych, która dzisiaj służy jako ciekawa atrakcja turystyczna i miejsce spotkań dla mieszkańców miasta. Tutaj zakończymy nasze wspólne zwiedzanie Wielkiego Pieca w Starachowicach. Mamy nadzieje że wpis wam się podobał i znaleźliście w nim przydatne informacje, które pozwolą wam zaplanować wam zaplanować waszą wycieczkę. Dziękujemy wam za uwagę i jak zwykle do zobaczenia na szlaku!


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze