Pravcicka Brama. Park Narodowy Czeska Szwajcaria. Dojazd, parkingi, ceny, mapy.
Pravcicka Brama to naturalny łuk skalny i największy most skalny w Europie. Jest to miejsce w Czechach, które każdego roku przyciąga do siebie ogromne tłumy turystów zarównio z Europy, jak i z innych kontynentów. Występujący tu łuk skalny ma 26,5 metrów u podstawy i 16 metrów wysokości, co czyni go jedną z największych tego typu formacji skalnych na świecie. Pravcicka Brama jest uznawana za symbol Parku Narodowego Czeska Szwajcaria. Powstała ona w wyniku trwającego miliony lat procesu wietrzenia piaskowca w Górach Połabskich. Na Pravicickiej Bramie znajduje się kilka punktów widokowych, z których będziecie mogli pooglądać wspaniałe widoki na okoliczne góry i miejscowości. Zjecie tu również przepyszne dania kuchni czeskiej, które serwowane są w lokalnej restauracji. Wycieczkę na Pravcicką Bramę można połączyć ze zwiedzaniem innych atrakcji dostępnych w okolicy jak spływ flisacki czy zwiedzanie pięknej wsi Hřensko. W tym wpisie znajdziecie informacje na temat dojazdu oraz parkingów na Pravcicką Bramę, opis szlaków i ciekawych miejsc w okolicy oraz krótką relację z naszej wycieczki nad Skalną Bramę. Zapraszamy!
Szlaki na Pravicicką Bramę
Trasa z Tři prameny
Czas: 2 godziny. Dystans: 4,9 km. Suma podejść: 210 m.
Trasa z Tři prameny to najkrótsza trasa prowadząca na Pravcicką Bramę w naszym zestawieniu. Wycieczkę rozpoczynamy na punkcie Tři prameny, gdzie znajdują się przystanki autobusowe. Stąd czeka was krótkie podejście w górę wzdłuż ścieżki Gabrieli, która zaprowadzi was prosto na Pravcicką Bramę. Podejście to nie jest strome, jednak ciężko się po nim wchodzi z dziecięcym wózkiem. Dzieci, które potrafią chodzić już samodzielnie nie będą miały tu większych problemów. Długość podejścia wynosi około 2,5 km. a czas jego pokonania to około 1 godzina. Po drodze czeka na was sporo pięknych widoków na otaczające ścieżkę Gabrieli wysokie piaskowce Gór Połabskich. Trasę tę polecamy osobom, które nie lubią dłuższych wędrówek i chcą tylko zobaczyć Pravcicką Bramę.
Kolor szlaku | |
Punkt startowy | Tři prameny |
Odległość do celu | ok. 2,5 km. |
Długość całej trasy | ok. 4,9 km. |
Czas przejścia | ok. 2 godziny |
Punkty GOT | – |
Stopień trudności | Łatwy |
Trasa z Mezni Louka
Czas: 4,5 godziny. Dystans: 12,9 km. Suma podejść: 362 m.
Trasa z Mezni Louka to dłuższy wariant wycieczki na Pravcicką Bramę. Wycieczkę rozpoczynamy na parkingu samochodowym w miejscowości Mezni Louka i ruszamy czerwonym szlakiem turystycznym w stronę Pravcickiej Bramy. Po drodze czeka na was moc atrakcji, w tym ciekawa ścieżka edukacyjna, na której będziecie mogli zapoznać się bliżej z florą i fauną występującą w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria. Podczas wędrówki na Pravcicką Bramę będziecie mieli wiele okazji, aby po drodze oglądać wiele pięknych krajobrazów. Z Mezni Louka do skalnej bramy macie do pokonania ponad 5 km. szlaku, ale jest on bardzo łagodny, więc nie powinno wam to zająć więcej niż 2 godziny. Bardziej szczegółowy opis szlaku znajdziecie w dalszej części wpisu.
Kolor szlaku | |
Punkt startowy | Mezni Louka – parking |
Odległość do celu | ok. 5,4 km. |
Długość całej trasy | ok. 12,9 km. |
Czas przejścia | ok. 4,5 godziny |
Punkty GOT | – |
Stopień trudności | Łatwy |
Pravcicka brama – dojazd i parkingi
Do Parku Narodowego Czeska Szwajcaria możecie dojechać własnym samochodem jak i lokalną komunikacją zbiorową. Pravcicka Brama znajduje się nieopodal miasta Děčín w Górach Połabskich, w północno-zachodnich Czechach, w kraju usteckim. Autem możecie dojechać tam właśnie z Děčína, jadąc w kierunku granicy czesko-niemieckiej ok. 12 km. do Hřenska, lub z miasta Drezno, jadąc do przejścia granicznego Schmilka – Hřensko. Duży parking samochodowy znajduje się w miejscowości Mezni Louka – zaznaczyliśmy jego lokalizację tutaj – kliknij. Parkowanie na tym parkingu jest płatne, opłaty pobierane są w gotówce w Koronach Czeskich lub w Euro (złotówki nie są akceptowane) dlatego pamiętajcie o wymienieniu sobie waluty przed wyjazdem.
Jeżeli do Pravcickiej Bramy chcecie jechać pociągiem to dojedziecie nim do stacji Děčín w Czechach, następnie musicie skorzystać z autobusów kursujących albo do Tři prameny albo do Mezni Louka. Stacja kolejowa po stronie niemieckiej znajduje się w miejscowości Schöna na naprzeciwległym brzegu Łaby. Do Hřenska można dotrzeć za pomocą promu co na pewno samo w sobie będzie dodatkową, ciekawą atrakcją. Pravcicka Brama jest świetnie skomunikowana z okolicznymi miastami przy pomocy autobusów. Do Pravcickiej Bramy dojedziecie linią autobusową z Děčína, kursującą do miejscowości Hřensko i Mezní Louka. Przystanki znajdują się w miejscowości Hřensko, Pod Trzema Źródłami (u Třech pramenů) oraz w miejscowości Mezní Louka.
Ceny biletów i godziny otwarcia
Po szlakach Parku Narodowego Czeska Szwajcaria możecie wędrować bez opłat, ale wejście na Pravcicką Bramę jest już płatne. Nie są to jakieś wielkie kwoty za wstęp, jednak warto o tym pamiętać, wybierając się na tą wycieczkę. Bilet należy kupić pod samym budynkiem Pałacyku „Sokole Gniazdo”, czyli tuż przed wejściem na główny taras widokowy na Pravcickiej Bramie. W kasie biletowej można płacić gotówką w Koronach Czeskich oraz w Euro. Przyjmowane są również płatności kartą. Pamiętajcie że zawsze warto jednak mieć ze sobą nieco gotówki w razie gdyby terminal był uszkodzony. Poniżej znajdziecie aktualne ceny biletów wstępu na Pravcicką Bramę:
Wyruszamy z Mezni Louka
Wycieczkę na Pravcicką Bramę polecamy wam rozpocząć w miejscowości Mezni Louka. Zwłaszcza jeżeli planujecie wybrać się w podróż własnym autem to miejsce to będzie wręcz idealne na początek waszej przygody w Czeskiej Szwajcarii. Dojazd samochodem do Mezni Louka z Děčíny zajmuje około 25 minut, a na miejscu czeka na was ulokowany tuż przy szlaku, duży parking, z którego korzystają zarówno kierowcy osobówek jak i wycieczkowych autokarów i busów. Obecnie cena parkowania za cały dzień wynosi 150 KC za auto osobowe i 70 KC za motocykl. Możecie tu również zaparkować z przyczepą kempingową lub kamperem – koszt 300 KC za cały dzień. Najlepiej oczywiście przyjechać tu wcześnie rano, aby nie mieć problemu ze znalezieniem wolnego miejsca. Po zaparkowaniu auta ruszamy w stronę wejścia do Narodowego Parku Czeska Szwajcaria. Jak już wspominaliśmy, wstęp na teren parku jest darmowy. Na Pravcicką Bramę zaprowadzi was czerwony szlak turystyczny, rozpoczynający się po drugiej stronie ulicy tuż przy drewnianym sklepiku z pamiątkami. Park Narodowy Czeska Szwajcaria jest również strefą „bez drona”, pamiętajcie o tym jeżeli lubicie robić ujęcia z lotu ptaka. Ruszamy zatem na szlak i kierujemy się w stronę pierwszej ciekawej atrakcji – czyli ku Rysiej Ścieżce.
Rysia Ścieżka – trasa edukacyjna
Pierwsza ciekawa atrakcja na trasie prowadzącej na Pravcicką Bramę czeka na was po przejściu pierwszych kilkuset metrów. Rysia Ścieżka to miejsce, które przede wszystkim dedykowane jest dzieciom, ale i dorośli znajdą tu wiele ciekawych miejsc i interaktywnych atrakcji. Jest to specjalnie utworzona ścieżka edukacyjna, gdzie będziecie mogli zapoznać się z występującymi w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria gatunkami flory i fauny. Nauczycie się tu rozpoznawać tropy poszczególnych zwierząt, dowiecie się ile waży np. dzik, jeleń czy ryś czy jaka jest rozpiętość skrzydeł sowy czy orła. Zobaczycie jak zbudowane jest runo leśne, poznacie wymarłe gatunki zamieszkujące niegdyś te tereny oraz będziecie mogli poczuć pod stopami co czują zwierzęta chodzące po leśnym poszyciu. Rozrywek jest tu naprawdę sporo, dodatkowo większość atrakcji jest zacieniona wysokimi konarami drzew dzięki czemu w lecie będziecie mogli tu spokojnie spędzić więcej czasu nawet w czasie upałów. Jest to szalenie ciekawe miejsce, które warto odwiedzić wraz z waszymi pociechami. Po zwiedzeniu Rysiej Ścieżki udajemy się w dalszą wędrówkę i wchodzimy głębiej na teren Parku Narodowego Czeska Szwajcaria.
Park Narodowy Czeska Szwajcaria
Pravcicka Brama znajduje się na terenie Parku Narodowego Czeska Szwajcaria. Jest to jeden z parków narodowych w Czechach, który położony jest w północnej części kraju, w powiecie Děčín na Wyżynie Dieczyńskiej w Górach Połabskich. Park ten rozciąga się między miejscowościami Hřensko na zachodzie a Chřibská na wschodzie. Park Narodowy Czeska Szwajcaria został utworzony w 2000 roku na powierzchni wydzielonej z Obszaru Chronionego Krajobrazu Łabskie Piaskowce w celu ochrony unikatowych form skalnych i unikalnych ekosystemów. Wędrując po szlakach w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria będziecie mieli wiele okazji, aby podziwiać nie tylko piękne krajobrazy, ale również rozległe panoramy na Góry Połabskie i nie tylko. Szlak wychodzący z miejscowości Mezni Louka poprowadzi was wąską ścieżką w głąb krainy pełnej kolorów, widoków i skał o fantazyjnych kształtach. Po drodze czeka na was wiele punktów widokowych, kilkadziesiąt skał posiadających własne nazwy i ciekawe kształty, często na szlaku można też natknąć się na jaszczurki czy większe zwierzątka leśne. Wiele osób rezygnuje z pokonywania tej trasy, wybierając się na Pravcicką Bramę z punktu Tři prameny w celu szybkiego podejścia na Pravcicką Bramę. Według nas to duży błąd bo na szlaku z Mezni Louka raz że praktycznie nie było turystów, mieliśmy więc całą Czeską Szwajcarię tylko dla siebie, a dwa że na tym szlaku o wiele łatwiej jest się zrelaksować i poczuć wieź z naturą. A to tylko dodatkowe 2,5 kilometra do przejścia.
Podejście na Pravcicką Bramę
Po około 2 godzinach marszu z Mezni Louka docieramy na podejście na Pravcicką Bramę. Miejsce to poznacie po tym, że przy ścieżce pojawią się metalowe barierki, a szlak zacznie wspinać się ku górze serpentynami. Wejście to zostało tak zaprojektowane, żebyście przez cały czas podchodzenia na skalną bramę mieli świetny widok zarówno na Pravcicką Bramę, jak i na znajdujący się pod nią Pałacyk „Sokole Gniazdo”. Podejście to nie jest strome, nie powinniście mieć żadnym problemów z jego pokonaniem. Wchodząc na górę przejdziecie drewnianym mostkiem, który łączy ścieżki po obu stronach skalnego podejścia. Następnie przejdziecie przez niedługi tunel wydrążony w skale i znajdziecie się u stóp „Sokolego Gniazda”. Już samo podejście na Pravcicką Bramę robi wrażenie, wielu turystów robi tu mnóstwo zdjęć, gdyż widoki zapierają tu dech w piersiach. Kiedy dojdziecie już do pałacyku, udajcie się na jego „tyły”. Znajdziecie tam kasę biletową, w której musicie kupić bilety, aby móc wejść na dolne i górne tarasy widokowe. Jeżeli zastanawiacie się czy warto wydawać pieniądze to zachęcamy was żebyście czytali dalej – zobaczycie jakie widoki czekają na was na tarasach widokowych na Pravcickiej Bramie.
Pravcicka Brama – zwiedzanie
Po przejściu przez kasy biletowe udajcie się w prawo, wyjdziecie wtedy na dolny taras widokowy. Znajdziecie na nim kilkanaście ławeczek, na których możecie odpocząć po trudach wędrówki, bar z zimnymi napojami, w tym z czeskim piwem, liczne punkty widokowe, które otaczają filar skalnego mostu i wejście do Pałacyku „Sokole Gniazdo”. Tuż przy kasie biletowej znajdziecie również sklepik z pamiątkami i toalety. Jeżeli po drodze na Pravcicką Bramę zdążyliście zgłodnieć, to polecamy wam skorzystać z usług restauracji zlokalizowanej wewnątrz pałacyku. Serwują tam przepyszne dania kuchni czeskiej, my jedliśmy gulasz wołowy z knedlikami i ser smażony. Oba dania były świetne, syte i dodały nam mnóstwo sił na dalsze zwiedzanie. Warto również wejść na piętro pałacyku, gdzie znajduje się galeria sztuki. Możecie tam obejrzeć przepiękne obrazy przedstawiające różne krajobrazy Gór Połabskich i nie tylko. Widoki z dolnego tarasu są wspaniałe i możecie je podziwiać zarówno z brukowanego placu, jak i wchodząc na wąską skalną ścieżkę biegnącą po prawej stronie kamiennego filaru podtrzymującego Pravcicką Bramę.
Górny punkt widokowy
Wspaniałe widoki czekają na was również na górnym punkcie widokowym na Pravcickiej Bramie. Gdy zobaczycie już wszystkie ciekawe miejsca na dole, udajcie się w stronę sklepiku z pamiątkami i wejdźcie na niewielką ścieżkę niknącą za skalnym załomem. Tam znajdziecie kamienne stopnie, które zaprowadzą was na górne tarasy widokowe. Do pokonania będzie około 200 stopni, które otoczone są barierkami. Już na podejściu na górę będziecie mogli pooglądać ciekawe krajobrazy wokół Pravcickiej Bramy. Ruch na schodach zorganizowany jest w sposób dwukierunkowy, musicie więc minąć się na nich z innymi turystami. Na samej końcówce wspinaczki czeka was jeszcze przejście przez niewielki skalny mostek zawieszony nad przepaścią, po czym po pokonaniu kilku ostatnich stopni staniecie na górnym punkcie widokowym. Górne tarasy podzielone są na dwie części: pierwszy taras wychodzi równolegle do Pravcickiej Bramy i daje najlepsze widoki zarówno na skalny łuk jak i na całą okolicę. Drugi taras widokowy odbija nieco w prawo. Z jego szczytu będziecie mieli świetny widok na Góry Połabskie i Obszar Chroniony Łabskie Piaskowce. Panoramy, które będziecie tu mogli podziwiać są fenomenalne, zachęcamy was więc do odrobiny wysiłku włożonego w pokonywanie stromych schodów. Na pewno będziecie zachwyceni!
Po zwiedzaniu Pravcickiej Bramy schodzimy czerwonym szlakiem do punktu Tři prameny. Osoby, które przyjechały tu autobusem mogą stąd wrócić do miasta, a Ci z was, którzy wybrali trasę z miejscowości Mezni Louka, mogą wrócić na parking pieszo przez miasteczko Mezna. Zaprowadzi was tam żółty szlak turystyczny, który rozpoczyna się właśnie w punkcie Tři prameny. Szlak ten nie jest długi, za to bardzo malowniczo położony. Będziecie mieli dodatkowy czas i okazję, aby cieszyć się pięknymi widokami na Łabskie Piaskowce z trochę innej perspektywy. Kiedy dotrzecie do Mezny polecamy zatrzymać się w Pensjonacie Na Vyhlidce. Serwują tam znakomite dania oraz ciepłe i zimne napoje. Doskonałe miejsce, aby zjeść coś dobrego i uzupełnić energię potrzebną na dalszy marsz. Z Mezny już niedaleko na parking samochodowy w Mezni Louka. Tutaj zakończymy zatem naszą wspólną wycieczkę na Pravcicką Bramę. Mamy nadzieje że wpis wam się podobał, zapraszamy was również do przeglądania innych artykułów, dostępnych na naszym blogu. Dziękujemy że byliście z nami i do zobaczenia na szlaku!
Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.
Witam, damy radę wjechać do pravciciej bramy wózkiem (trekingowy na dużych kołach) z dzieckiem niepełnosprawnym? Dziecko trochę chodzi więc krótkie odcinki np schody przejdzie na nogach.
Cześć! Myślę że powinniście dać radę, jeżeli wasze dziecko da radę przejść krótkie odcinki (schody, miejsca gdzie nie będzie się dało wjechać wózkiem). Polecilibyśmy spróbować podejść od strony Tri Prameny, szlak jest tam nieco łatwiejszy i jest trochę mniej przeszkód terenowych. Końcowe podejście na Pravicicką Bramę jest dużo łatwiejsze do pokonania niż początkowy odcinek czerwonego szlaku.
Trzymamy kciuki żeby się wszystko udało!!!
Dziękuję za odpowiedź!