Dolina Białego w Tatrach z Zakopanego. Opis szlaku, mapy, ceny biletów.
Dolina Białego w Tatrach to idealny cel na łatwą wycieczkę w góry z małymi dziećmi. Dolina Białego w Tatrach jest łatwo dostępna dla turystów a to dzięki łatwym szlakom turystycznym, które prowadzą do niej z centrum Zakopanego. Dzięki swoim walorom przyrodniczym oraz szlakom o niskim stopniu trudności Dolina Białego jest często wybierana jako miejsce na popołudniowy spacer w Tatry. W Dolinie Białego czekają na was piękne krajobrazy, łatwe trasy wycieczkowe i przede wszystkim wyjątkowo relaksująca atmosfera. W tym wpisie znajdziecie szczegółowy opis wycieczki do Doliny Białego z Zakopanego. Nie zabraknie tu również wskazówek na temat dojazdu do doliny, lokalizacji parkingów w okolicy czy informacji na temat cen biletów wstępu do Doliny Białego. Dowiecie się również czy są jakieś fajne opcje na kontynuowanie wycieczki po zwiedzaniu całej doliny. Zapraszamy!
Dolina Białego – dojazd i parkingi
Na wycieczkę do Doliny Białego najlepiej wybrać się pieszo z terenu miasta Zakopane. Szlaki do Doliny Białego rozpoczynają się tuż obok skoczni narciarskiej Wielka Krokiew w Zakopanem. Do samego Zakopanego możecie dotrzeć pociągiem, autokarem lub własnym autem. Nie będziemy się tu zbytnio rozpisywać na temat dojazdu do Zakopanego, gdyż wszelkie informacje na temat rozkładów jazdy pociągów czy autobusów z waszej miejscowości z łatwością znajdziecie w Internecie. Skupmy się zatem na wskazówkach dotarcia do Doliny Białego z Zakopanego. Pod Dolinę Białego zaprowadzi was czarny szlak tzw. Droga Pod Reglami, który rozpoczyna się przy Wielkiej Krokwi. Jeżeli macie już kwaterę w Zakopanem to do Drogi Pod Reglami najlepiej będzie po prostu dojść pieszo w ramach spaceru. W przypadku gdy wasz pensjonat znajduje się nieco dalej lub poza Zakopanem możecie skorzystać z kursujących po Zakopanem i okolicy busów. Szczegółowy rozkład jazdy busów znajdziecie na lokalnych przystankach. Dla osób, które na wycieczkę wolą wybrać się własnym autem zostawiamy linki z zaznaczoną lokalizacją parkingów nieopodal Wielkiej Krokwi w Zakopanem:
- Parking miejski przy ul. Bronisława Czecha – płatny (parkomat)
- Parking Bogówka 7 (prywatny) – płatny: 25-30 zł/dzień
- Parking przy Krokwi (prywatny) – płatny: 20-25 zł/dzień
Szlaki do Doliny Białego
Trasa do Doliny Białego z Zakopanego
Czas: 2 godziny. Dystans: 5,10 km. Suma podejść: 305 m.
Wycieczka do Doliny Białego z Zakopanego to świetna propozycja na łatwą wycieczkę w Tatry dla całej rodziny. Wędrówka do Doliny Białego rozpoczyna się przy Wielkiej Krokwi w Zakopanem, gdzie należy wejść na czarny szlak turystyczny tzw. Drogę Pod Reglami. Po około 20 minutach spaceru Drogą pod Reglami i po pokonaniu około 900 metrów dotrzecie do wejścia do Doliny Białego. Tutaj należy zejść z Drogi Pod Reglami i wejść na żółty szlak turystyczny. Po wejściu na żółty szlak czeka na was wędrówka ponad dwu-kilometrową, wygodną ścieżką przechodzącą przez szeroki wąwóz w Dolinie Białego. Podczas wycieczki przez dolinę będziecie mieli okazję zwiedzić przepiękny wodospad oraz czeka na was tu wyjątkowy rezerwat przyrody. Bardziej szczegółowy opis wycieczki przez Dolinę Białego znajdziecie w dalszej części tego artykułu.
Kolor szlaku | |
Punkt startowy | Zakopane – Droga pod Reglami |
Odległość do celu | ok. 2,60 km. |
Długość całej trasy | ok. 5,10 km. |
Czas przejścia | ok. 2 godziny |
Stopień trudności | Bardzo łatwy |
Punkty GOT | 7 |
Dolina Białego w Tatrach
Wycieczkę do Doliny Białego w Tatrach rozpoczynamy na terenie Zakopanego. Wejście do Doliny Białego znajduje się przy czarnym szlaku turystycznym, tzw. Drodze Pod Reglami, która rozpoczyna się tuż przy skoczni narciarskiej Wielka Krokiew. Wędrówka Drogą Pod Reglami nie jest trudna, szlak ten jest uznawany za łatwy szlak spacerowy. Po około dwudziestu minutach spaceru z Zakopanego Drogą Pod Reglami dotrzecie do dużego budynku, obok którego ustawione będą stragany z przekąskami i napojami. Naprzeciwko straganów znajduje się wejście na żółty szlak turystyczny, który zaprowadzi was do Doliny Białego w Tatrach. Aby ruszyć na zwiedzanie Doliny Białego będziecie musieli zakupić bilety wstępu. Wejście na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego jest płatne, a ceny biletów wstępu do TPN są następujące: bilet normalny: 9,00 zł, bilet ulgowy: 4,50 zł. Jeżeli planujecie spędzić więcej dni na wędrówkach po tatrzańskich szlakach to możecie również zakupić np. bilety 7-dniowe. Po zakupieniu biletów w kasie biletowej ruszamy na zwiedzanie Doliny Białego.
Szlak do Doliny Białego
Dolina Białego położona jest w zachodniej części Tatr Wysokich i jest jednym z najważniejszych rezerwatów przyrody w Polsce. Dolina ta ma długość około 2,5 kilometra i jest położona na wysokości od 910 do 1150 metrów nad poziomem morza. Nazwa doliny pochodzi od Białego Potoku, który płynie przez jej środek, a jego woda jest krystalicznie czysta dzięki filtracji przez liczne piaskowcowe warstwy skalne. Dolina Białego stanowi integralną część Tatrzańskiego Parku Narodowego, co gwarantuje jej ochronę i zachowanie jej unikalnego charakteru dla przyszłych pokoleń. Park prowadzi liczne działania edukacyjne, aby promować świadomość ekologiczną i przyrodniczą wartość tego obszaru. Dolina Białego w Tatrach to miejsce, które zachwyca swoją przyrodą i ekologiczną wartością. To kraina, w której natura jest suwerennym panem, dlatego też należy pamiętać że podczas jej zwiedzania jesteśmy tu po prostu gośćmi. Przez większość czasu podczas wędrówki przez Dolinę Białego będą towarzyszyły wam wody Białego Potoku. Ścieżka, którą przyjdzie wam spacerować przez dolinę jest bardzo łatwa do pokonania i przez większość czasu nie ma na niej żadnych większych przeszkód terenowych. Dolina Białego jest idealna na wycieczkę z wózkiem dziecięcym. Warto jednak zamiast wózka zabrać ze sobą np. nosidło czy chustę dla niemowląt gdybyście po zwiedzaniu Doliny Białego chcieli kontynuować marsz w inne miejsca w Tatrach.
Dolina Białego – Sarni Wodospad
Jedną z ciekawszych atrakcji, którą warto odwiedzić podczas wycieczki do Doliny Białego jest Sarni Wodospad. Pamiętajcie jednak, że odcinek szlaku, który prowadzi nad wodospad jest już nieco bardziej wymagający. W drodze nad wodospad czeka was pokonywanie dość stromego podejścia, które usłane jest kamieniami i dodatkowo porastają je liczne korzenie. Na szczęście podejście to jest dość krótkie i po przejściu około 700 metrów dotrzecie na miejsce. Sarni Wodospad w Dolinie Białego to piękne miejsce o wyjątkowych walorach przyrodniczych. Pamiętajcie zatem aby nie wychodzić za znak zakazu wskazujący koniec szlaku, a zwłaszcza na skały przy samym wodospadzie. Dolina Białego znajduje się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego i nie powinno się tu schodzić z wyznaczonych szlaków. Niestety wiele osób ignoruje ten zakaz i wchodzi na wodospad niszcząc przyrodę i przy okazji zostawiając za sobą w tym miejscu mnóstwo śmieci. Po zwiedzaniu Sarniego Wodospadu i zrobieniu sobie pamiątkowych fotek możecie w tym miejscu zawrócić i ruszyć w drogę powrotną do Zakopanego. Jeżeli jednak mało wam będzie górskiej wędrówki możecie ruszyć w dalszą drogę żółtym szlakiem w stronę Sarniej Skały.
Polana Białego i szlak na Sarnią Skałę
Po dotarciu do Sarniego Wodospadu polecamy wam kontynuować całą wycieczkę i ruszyć na Sarnią Skałę. Sarnia Skała to bardzo widokowy szczyt w Tatrach, do którego prowadzi czarny szlak, czyli Ścieżka Nad Reglami. Na temat samej Sarniej Skały nie będziemy się tutaj zbytnio rozpisywać, gdyż na naszej stronie mamy już pełny artykuł na jej temat (link zamieściliśmy powyżej). Warto tu wspomnieć, że jeżeli zdecydujecie się na kontynuowanie wycieczki spod wodospadu, to za wodospadem w ciągu żółtego szlaku czeka na was jeszcze jedna super atrakcja – Polana Białego. Jest to dawna polana znajdująca się w Dolinie Suchej Giewonckiej, która to jest odgałęzieniem Doliny Białego. Polana ta nie jest obecnie dostępna dla turystów, można ją jednak oglądać z góry gdyż po jej zboczu przebiega właśnie żółty szlak prowadzący dalej na Ścieżkę Pod Reglami i na Sarnią Skałę. W latach 50-tych XX wieku na Polanie Białego szukano złóż uranu, dlatego też była ona pilnie strzeżona i okryta tajemnicą. Obecnie utworzono tam obszar ochrony ścisłej, dzięki czemu można tam zobaczyć od lat nie zmienioną przez człowieka tatrzańską przyrodę. Za Polaną Białego żółty szlak łączy się już ze szlakiem czarnym, który to zaprowadzi was prosto pod Sarnią Skałę. Na szczycie Sarniej Skały czeka na was fantastyczna panorama północnej ściany Giewontu oraz widoki na Zakopane i całą okolicę. Z naszej strony polecamy wam wycieczkę do Doliny Białego na łatwą wycieczkę w Tatry w rodzinnym gronie.
Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.
Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.