Drabina Wałbrzyska: dzień 1. Etap Wałbrzych Miasto – Schronisko PTTK Andrzejówka.
Pierwszy dzień wędrówki po Drabinie Wałbrzyskiej rozpoczynamy w mieście Wałbrzych na dworcu kolejowym Wałbrzych Miasto. Pierwszego dnia na Drabinie Wałbrzyskiej czeka nas pokonanie 27 kilometrów szlaków w Górach Wałbrzyskich, w których zdobędziemy kilkanaście wzniesień i szczytów. Pierwszy dzień marszu po Drabinie Wałbrzyskiej to również świetna okazja na zapoznanie się ze stopniem trudności całego projektu. Sprawdzicie tu nie tylko swoją górską kondycję ale także wasze umiejętności nawigowania w terenie, gdyż na niektóre szczyty drabiny nie prowadzą żadne znakowane szlaki turystyczne. Całą wędrówkę zakończymy noclegiem w jednym z najbardziej popularnych schronisk górskich w Górach Kamiennych czyli w Schronisku PTTK Andrzejówka. W tym artykule przygotowaliśmy dla wasz szczegółową relację z pierwszego dnia na Drabinie Wałbrzyskiej wraz ze wskazówkami na temat dojazdu do Wałbrzycha, parkingów w okolicy dworca Wałbrzych Miasto i informacjami jak zarezerwować nocleg w schronisku oraz gdzie zjeść ciepły posiłek na szlaku. Zapraszamy!
Drabina Wałbrzyska dzień 1- dojazd i parkingi
Przygodę z Drabiną Wałbrzyską polecamy wam rozpocząć w Wałbrzychu, a konkretniej w dzielnicy Wałbrzych Miasto. Dlaczego warto rozpocząć marsz po Drabinie Wałbrzyskiej właśnie z Wałbrzycha? Jest to podyktowane głównie dobrym połączeniem kolejowym, dzięki któremu nie ma konieczności wybierać się na wyprawę własnym autem. Do Wałbrzycha Miasto regularnie kursują pociągi Kolei Dolnośląskich odjeżdżające z dworca kolejowego Wrocław Główny. Szczegółowy rozkład jazdy pociągów do Wałbrzycha z waszej miejscowości jak i aktualne ceny biletów znajdziecie na stronie przewoźnika. Jeżeli jednak koniecznie chcecie wybrać się na wyprawę własnym autem to poniżej znajdziecie linki z zaznaczoną lokalizacją parkingów w Wałbrzychu, na których będziecie mogli zostawić wasz samochód na kilka dni wędrówki:
- Parking przy ul. Armii Krajowej 46 – bezpłatny, niestrzeżony
- Parking przy ul. Parkowej koło dworca PKP – bezpłatny, niestrzeżony
Drabina Wałbrzyska dzień 1 – trasa
Dzień 1: Trasa Wałbrzych – Schronisko Andrzejówka
Czas: 11 godzin. Dystans: 26,80 km. Suma podejść: 1553 m.
Pierwszy dzień wycieczki po Drabinie Wałbrzyskiej rozpoczynamy na dworcu kolejowym Wałbrzych Miasto. Z dworca PKP szlak Drabiny Wałbrzyskiej poprowadzi was w stronę kilku wzniesień na terenie miasta Wałbrzych oraz na zwiedzanie nowej wieży widokowej w wałbrzyskim Parku Miejskim. Następnie trasa Drabiny Wałbrzyskiej poprowadzi was w stronę szczytów Niedźwiadki i dalej w nieco bardziej dzikie leśne tereny wokół Wałbrzycha. Kolejnymi szczytami do zdobycia na tej trasie będą szczyt Wołowiec oraz Borowa, na które wchodzi się bardzo stromymi zboczami. Za górą Borową szlak będzie już dla was nieco bardziej łaskawy i pojawi się też na nim sporo pięknych widoków. Od tego momentu czeka was jeszcze zdobywanie kilku mniejszych i większych szczytów, w tym zwiedzanie ruin dawnego średniowiecznego zamku na górze Rogowiec. Pierwszy dzień marszu na Drabinie Wałbrzyskiej kończy się w schronisku górskim u stóp Gór Kamiennych, w którym spędzicie spokojną noc w sercu gór.
Kolor szlaku | |
Punkt startowy | Dworzec kolejowy Wałbrzych Miasto |
Odległość do celu | – |
Długość całej trasy | ok. 26,80 km. |
Czas przejścia | ok. 11 godzin |
Stopień trudności | Dość trudny |
Punkty GOT | 40 |
Drabina Wałbrzyska: Start w Wałbrzychu
Pierwszy dzień marszu po Drabinie Wałbrzyskiej rozpoczynamy w Wałbrzychu, a dokładniej w dzielnicy Wałbrzych Miasto. To właśnie tu znajduje się dworzec kolejowy, do którego bez problemu możecie dojechać pociągiem. Dzięki dobremu połączeniu kolejowemu Wałbrzych Miasto jest super miejscem do rozpoczęcia całej wyprawy. Po opuszczeniu terenu dworca ruszamy szlakiem Drabiny Wałbrzyskiej na zdobywanie pierwszych szczytów na terenie Wałbrzycha. Na dobry początek czeka was wspinaczka na Ptasią Kopę i Lisi Kamień: dwa niewielkie wzniesienia w północno-zachodniej części miasta. Oba szczyty świetnie sprawdzają się na rozgrzewkę przed całym dalszym marszem. Niestety zarówno Ptasia Kopa jak i Lisi Kamień nie są zbyt widokowymi szczytami. Dlatego też po zaliczeniu obu punktów ruszamy szybko dalej w stronę Parku Miejskiego im. Jana III Sobieskiego w Wałbrzychu. W parku tym kryje się kolejny szczyt o nazwie Góra Parkowa, na którym czeka na was pierwszy na całej trasie punkt widokowy. Najciekawszą atrakcją parku miejskim w Wałbrzychu jest jednak niedawno wzniesiona wieża widokowa. Wstęp na wieżę widokową w parku miejskim w Wałbrzychu jest płatny. Warto jednak poświęcić te kilka złotych i wejść na jej szczyt, gdyż można podziwiać z niej przepiękną panoramę Wałbrzycha jak i okolicznych gór. Z górnego tarasu widokowego wieży będziecie mogli też zobaczyć większość szczytów Drabiny Wałbrzyskiej, które przyjdzie wam zaliczać kolejne dni wędrówki.
Drabina Wałbrzyska: Wołowiec
Po zwiedzaniu wieży widokowej w Parku Miejskim w Wałbrzychu szlak wyprowadzi was już w nieco bardziej trudny teren. Od momentu opuszczenia parku i ulicy Nowowiejskiej szlak Drabiny Wałbrzyskiej zacznie prowadzić was stromym podejściem na szczyt Niedźwiadki. Co ciekawe na trasie odnajdziecie aż trzy Niedźwiadki, tak jak w znanej bajce o Złotowłosej i Trzech Misiach. Najważniejszym z nich jest dopiero trzeci Niedźwiadek, przy którym obowiązkowo zróbcie sobie pamiątkową fotkę. Po zdobyciu Niedźwiadków trasa Drabiny Wałbrzyskiej zaprowadzi was dalej na Dłużynę, za którą rozpoczyna się się jeden z najtrudniejszych etapów tego dnia czyli podejście na szczyt Wołowiec. Wołowiec w Górach Wałbrzyskich to wyjątkowa góra, pod którą przekopane zostały aż dwa tunele kolejowe. A najlepsze jest to że jednym z tych tuneli można dzisiaj bezpiecznie przejść pieszo na drugą stronę góry! Podejście na Wołowiec cechuje się też tym, że jest ono wyjątkowo strome i potrafi dać w kość nawet wprawionym w bojach górskim wyjadaczom. Więcej na temat samej wycieczki na Wołowiec w Górach Wałbrzyskich możecie przeczytać tutaj. Warto dodać też, że na Wołowcu czeka na was wysunięty skalny punkt widokowy, z którego będziecie mogli zobaczyć wspaniały widok na Wałbrzych, Góry Wałbrzyskie i Góry Kamienne. Zdobycie Wołowca to jednak dopiero początek przygody ze stromymi podejściami na pierwszym dniu Drabiny Wałbrzyskiej.
Droga Przez Mękę na Borową
Jednym z najtrudniejszych i najbardziej stromych etapów na Drabinie Wałbrzyskiej jest wejście na szczyt Borowej tzw. Drogą przez Mękę. Co to w ogóle jest ta cała Droga przez Mękę i skąd wzięła się jej nazwa? Droga przez Mękę to czarny szlak turystyczny z Przełęczy Koziej prowadzący na szczyt Borowej w Górach Wałbrzyskich. Szlak ten uchodzi za jedno z najtrudniejszych i najbardziej stromych podejść w tym paśmie górskim a wspinaczka na szczyt przypomina bardziej pełzanie po osypującym się zboczu niż marsz po górach. Oczywiście na Borową prowadzą też dużo łatwiejsze szlaki, jednak w całym projekcie Drabiny Wałbrzyskiej chodzi o to, aby pokonać specjalnie przygotowaną trasę o wysokim stopniu trudności. Wejście na Borową Drogą przez Mękę zajmuje około 30-40 minut i wyciągnie na wasze czoło i plecy niejedną kroplę potu. W nagrodę za cały trud na szczycie Borowej czeka was zwiedzanie bardzo popularnej wieży widokowej oraz odpoczynek pod wiatą turystyczną. Po zdobyciu szczytu Borowej trasa Drabiny Wałbrzyskiej poprowadzi was dalej już nieco łagodniejszym szlakiem na szczyty Jałowiec i Jedliniec. Na Jałowcu ponownie będziecie mieli okazję aby pooglądać ciekawe widoki, tym razem na miejscowość Jedlina-Zdrój oraz na Równinę Wrocławską. Kolejnym etapem marszu po Drabinie Wałbrzyskiej są odwiedziny w niewielkiej wsi Rybnica Leśna, gdzie kryje się super miejsce na popołudniowy obiad w plenerze.
Szlak do Schroniska PTTK Andrzejówka
Zdobycie szczytów Borowej, Jałowca i Jedliny to jeszcze nie koniec waszych przygód na pierwszym dniu Drabiny Wałbrzyskiej. Za Jałowcem i Jedliną szlak poprowadzi was przez Przełęcz pod Wawrzyniakiem do wsi Rybnica Leśna. W Rybnicy Leśnej będziecie mogli zrobić sobie krótki odpoczynek przy Gospodzie Sudeckiej, choć z naszej strony wolimy polecić wam przejście za budynek gospody i wejście do tutejszej smażalni pstrąga. W smażalni pstrąga w Rybnicy Leśnej serwują wyśmienitego pstrąga kłodzkiego przygotowywanego w specjalnym piecu konwekcyjnym, który jest świetną opcją na popołudniowy obiad. Po odpoczynku w Rybnicy Leśnej szlak Drabiny Wałbrzyskiej zaprowadzi was na kolejny widokowy szczyt: Górę Rogowiec. Wejście na Rogowiec również wymaga sporo wysiłku, ale jest to ostatnie tak strome podejście tego dnia. Na szczycie Rogowca czeka was zwiedzanie ruin dawnej twierdzy i oglądanie pięknych widoków. Ostatnim etapem pierwszego dnia na Drabinie Wałbrzyskiej jest zdobywanie szczytów Jeleńca i Turzyny. Po wejściu na Turzynę zostanie wam już praktycznie jedna długa prosta do Schroniska PTTK Andrzejówka. Ważne: Aby zanocować w Andrzejówce trzeba zrobić wcześniej rezerwacje miejsca noclegowego!. Rezerwacji noclegu możecie dokonać poprzez wysłanie e-maila na adres podany na stronie internetowej schroniska. Warunki noclegowe w schronisku oceniamy jako dobre. W schronisku można również zjeść bardzo dobry obiad czy śniadanie, jeżeli nie chcecie targać ze sobą dużych zapasów jedzenia. Pierwszy dzień na Drabinie Wałbrzyskiej kończymy zatem w Schronisku PTTK Andrzejówka. W drugim dniu na Drabinie Wałbrzyskiej ruszymy na zdobywanie kolejnych szczytów, tym razem jednak już w Górach Kamiennych.
Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.
Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.