błędne skały GSS
Główny Szlak Sudecki,  Góry Bystrzyckie,  Projekt Górski,  Sudety

GSS Dzień 9 – Etap Szczeliniec Wielki – Duszniki Zdrój. Ruszamy w Góry Bystrzyckie.

Dziewiąty dzień na Głównym Szlaku Sudeckim rozpoczynamy na szczycie Szczelińca Wielkiego w Górach Stołowych. Podczas dziewiątego dnia na GSS czeka nas pokonywanie ponad 28-io kilometrowego odcinka czerwonego szlaku przez Góry Stołowe do miasta Duszniki-Zdrój. Na trasie dzisiejszego marszu czeka nas zwiedzanie wielu fascynujących miejsc i atrakcji turystycznych, w tym szalenie popularnej Trasy Turystycznej na Szczelińcu Wielkim, Błędnych Skał oraz Parku Zdrojowego w Kudowie-Zdrój. Na trasie wycieczki nie zabraknie też wspinaczki na kilka niewysokich wzniesień Gór Stołowych oraz podziwiania pięknych krajobrazów. Dziewiąty dzień na GSS wiąże się też z początkiem marszu po coraz to dłuższych odcinkach asfaltowych dróg, które łączą ze sobą niewielkie dolnośląskie wsie i osady. Na koniec dziewiątego dnia zwiedzimy miasto Duszniki-Zdrój oraz poszukamy tam jakiegoś noclegu. Zapraszamy na dziewiąty dzień na Głównym Szlaku Sudeckim.

Szlak GSS ze Szczelińca Wielkiego do Duszników-Zdrój

Dziewiąty dzień na GSS rozpoczynamy na szczycie Szczelińca Wielkiego. Po opuszczeniu Schroniska PTTK na Szczelińcu należy wejść na Trasę Turystyczną na Szczelińcu, która przeprowadzi was przez tutejszy skalny labirynt i którą zejdziecie z powrotem do Karłowa. W Karłowie ponownie wchodzimy na szlak GSS i ruszami nim w stronę Błędnych Skał. Z Błędnych Skał czerwony szlak poprowadzi was prosto do miasta Kudowa-Zdrój, gdzie polecamy wam zwiedzić tutejszy Park Zdrojowy oraz pijalnię wód mineralnych. Po opuszczeniu Kudowy-Zdrój GSS zaprowadzi was w stronę wsi Jerzykowice Wielkie, Dańczów oraz Kulin Kłodzki. Na tym etapie wycieczki czeka was zdobywanie kilku tutejszych niewielkich wzniesień połączone z wędrówką przez pola uprawne, pastwiska i lokalne łąki. Na koniec trasy zdobędziecie też szczyt Grodczyn oraz zwiedzicie ruiny zamku Homole. Cały marsz kończy się w Dusznikach Zdrój, gdzie poszukamy miejsca na nocleg.

Kolor szlakuszlak czerwony
Punkt startowySzczeliniec Wielki – schronisko PTTK
Odległość do celu
Długość całej trasyok. 28,50 km.
Czas przejściaok. 9 godzin
Stopień trudnościDość łatwy
Punkty GOT37

Poranek z Trasą Turystyczną na Szczelińcu

Dziewiąty dzień na Głównym Szlaku Sudeckim przywitał nas piękną pogodą na szczycie Szczelińca Wielkiego. Poprzedni, ósmy dzień na GSS zakończyliśmy noclegiem w schronisku PTTK na Szczelińcu, z którego mieliśmy ogromną przyjemność oglądać fantastyczny zachód słońca. Nocleg schronisku był bardzo komfortowy i nowy dzień na GSS przywitaliśmy w pełni zregenerowani z nowymi siłami. Po wyjściu z schroniska na Szczelińcu udajemy się od razu na jego tyły i wchodzimy na zwiedzanie Trasy Turystycznej na Szczelińcu Wielkim. Trasa Turystyczna na Szczelińcu Wielkim to pierwsza atrakcja na dzisiejszej trasie GSS, którą koniecznie musicie odwiedzić. Na Trasie Turystycznej czeka was pokonywanie specjalnej ścieżki edukacyjnej, która prowadzi wśród skalnego labiryntu i ciekawych formacji skalnych przedstawiających zwierzęta oraz ludzkie twarze. Na Trasie Turystycznej na Szczelińcu zwiedzicie też głębokie wąwozy oraz wyjdziecie na ogromne płaskie tarasy widokowe z widokami na wieś Karłów, Góry Stołowe oraz czeskie Sudety. Cała Trasa Turystyczna skonstruowana jest w taki sposób, że po jej zwiedzaniu szlak wyprowadzi was prosto do Karłowa, gdzie ponownie wejdziecie na czerwony szlak GSS. Wstęp na Trasę Turystyczną na Szczelińcu jest płatny i obowiązuje godzinowy limit odwiedzin (500 osób na godzinę), ale naszym zdaniem jest to obowiązkowa atrakcja Gór Stołowych, którą koniecznie musicie tu odwiedzić.

Wejście na Trasę Turystyczną na Szczelińcu Wielkim
Na Trasie Turystycznej na Szczelińcu czeka na was mnóstwo wspaniałych widoków
Zejście do jednego z wąwozów na Szczelińcu Wielkim
Zwiedzając Trasę Turystyczną czeka was trochę skalnej wspinaczki
Na Trasie Turystycznej odkryjecie wiele ciekawych formacji skalnych – tutaj „Kwoka”

GSS na Błędne Skały

Po zwiedzaniu Trasy Turystycznej i zejściu do Karłowa Główny Szlak Sudecki poprowadzi was w stronę Błędnych Skał. Błędne Skały to kolejna wielka atrakcja Gór Stołowych, którą koniecznie musicie zwiedzić na dzisiejszym etapie. Czerwony szlak na Błędne Skały z Karłowa przeprowadzi was najpierw przez rozległą łąkę pod Szczelińcem Wielkim, za którą znajduje się bardzo popularne Schronisko Pasterka. Do samej Pasterki jednak wchodzić nie będziemy, gdyż w połowie drogi do schroniska czerwony szlak odbije ostro w lewo i pokieruje was na podejście na szczyt Pustelnik i dalej na Zieloną Drogę. Zielona Droga przez Góry Stołowe to główny trakt łączący szczyt Szczelińca Wielkiego z Błędnymi Skałami. Na ścieżce tej czeka was pokonywanie kilku stromych podejść usianych korzeniami i skalnymi odłamkami. Droga ta wprowadzi was w końcu pod wyjście z Błędnych Skał, więc aby rozpocząć zwiedzanie tej atrakcji trzeba będzie najpierw obejść ją dookoła. Wstęp na Błędne Skały jest płatny. Wewnątrz Błędnych Skał będziecie mogli zwiedzić przepiękny skalny labirynt, w którym kryje się wiele osobliwych form skalnych. Ścieżka przez Błędne Skały prowadzi przez skalne korytarze i wąskie szczeliny, przez które nierzadko będziecie musieli się przeciskać a nawet poruszać się na kolanach. Na zwiedzanie Błędnych potrzebne wam będzie około 40 minut czasu ale naprawdę warto. Po przebyciu całego Skalnego Labiryntu ścieżka zwiedzania wyprowadzi was ponownie pod tylne wyjście z Błędnych Skał. Stąd aby kontynuować wyprawę po GSS ponownie trzeba będzie obejść całe Błędne Skały dookoła.

GSS ze Szczelińca Wielkiego prowadzi na Błędne Skały
Altanka przy wyjściu z Błędnych Skał – do kasy biletowej mamy 15 minut drogi
Skalny Labirynt Błędnych Skał to jedna z głównych atrakcji dzisiejszego dnia
W Labiryncie Błędnych Skał czekają na was kolejne fascynujące formacje skalne
Na zwiedzanie Błędnych Skał zarezerwujcie sobie około 30 minut czasu

Zwiedzamy Kudowę Zdrój

Po zwiedzaniu skalnego labiryntu Błędnych Skał ruszamy w dalszą drogę w stronę miasta Kudowa-Zdrój. Szlak GSS z Błędnych Skał do Kudowy-Zdrój poprowadzi was przez rozdroże pod Lelkową i wieś Jakubowice, za którą czeka was zdobywanie małego wzniesienia Miechy (517 m. n.p.m.). Następnie szlak wyprowadzi was na ulicę 1-go Maja w Kudowie Górnej i poprowadzi was na zachód prosto do centrum miasta, gdzie czeka nas was przepiękny Park Zdrojowy. Park Zdrojowy w Kudowie-Zdrój został założony przez barona von Stillfrieda pod koniec XVIII wieku i swoim stylem przypomina ogrody angielskie. W Parku Zdrojowym w Kudowie-Zdrój polecamy wam zwiedzić pijalnię wód mineralnych, w której za niewielką opłatą można napić się zimnej, leczniczej wody zdrojowej. Wokół pijalni wód mineralnych w Kudowie-Zdrój znajdziecie też wiele zabytków architektonicznych, w tym liczne sanatoria i domy gościnne jak Dom Gościnny „Zameczek” z 1772 roku. Nieco dalej na terenie Parku Zdrojowego odkryjecie jeszcze jeden odwiert wody mineralnej o nazwie K-200, z którego można zaczerpnąć zimną wodę leczniczą zupełnie za darmo. Z dodatkowych ciekawostek, które warto zobaczyć w Kudowie-Zdrój możemy wymienić Muzyczny Ogród, w którym znajdują się kunsztownie wykonane atrapy instrumentów muzycznych. Na terenie Parku Zdrojowego w Kudowie-Zdrój jest też mnóstwo kawiarenek, barów i restauracji, które świetnie sprawdzą się jako miejsce na odpoczynek czy na zjedzenie obiadu na szlaku.

Park zdrojowy i pijalnia wód mineralnych w Kudowie-Zdrój
Budynek szpitala uzdrowiskowego Polonia w Kudowie-Zdrój
Wnętrze pijalni wód mineralnych w Kudowie-Zdrój
Muzyczny park w Kudowie-Zdrój to świetne miejsce na odpoczynek na szlaku

Z Kudowy-Zdrój na Grodczyn

Kudowę Zdrój opuszczamy ul. Słoneczną kierując się na południe w stronę wzniesienia o nazwie Błonie, wsi Jerzykowice Wielkie i Dańczowa. Tutaj czeka was już pokonywanie pierwszego dłuższego odcinka asfaltowej drogi z Kudowy Zdrój do Jerzykowic Wielkich. Na szczęście asfalt kończy się jeszcze przed Jerzykowicami Wielkimi, a ścieżka GSS schodząc z drogi wyprowadzi was na okoliczne łąki i pastwiska. Z pastwisk pod Jerzykowicami można podziwiać super widoki na majaczące w oddali szczyty Gór Orlickich i szczyty czeskiego Pogórza Orlickiego. Szlak z z Jerzykowic Wielkich prowadzi do wsi Dańczów i dalej na Grodczyn. Tutaj taka mała uwaga: Wędrując tym odcinkiem GSS na jednym z pastwisk możecie natknąć się też na zamkniętą drewnianą bramkę. Okazuje się że Główny Szlak Sudecki przebiega tu przez czyjeś prywatne pole, na którym porozrzucane są ceramiczne toalety i wanny wypełnione wodą dla zwierząt. Jakkolwiek dziwnie by to wyglądało to według mapy Główny Szlak Sudecki przebiega dokładnie przez to pastwisko i niestety nie da się go ominąć inną drogą. Co gorsza czasem na tym pastwisku można spotkać sporo pasącego się bydła, w tym kilka dużych byków. Gdybyście mieli taką sytuację to pamiętajcie aby nie podchodzić do pasących się tu zwierząt, zwłaszcza od tyłu. Po minięciu pastwisk czerwony szlak zaprowadzi was dalej do Dańczowa. W Dańczowie swój początek ma długie i mozolne podejście na szczyt Grodczyn (803 m. n.p.m.). Wejście na Grodczyn zajmuje prawie dwie godziny czasu, a tutejszy szlak cały czas wznosi się do góry. Na szczęście podczas podejścia cały czas towarzyszyć wam będą wspaniałe widoki na całą okolicę.

Z Kudowy Zdrój szlak GSS prowadzi do Jerzykowic Wielkich i do Dańczowa
Szlak GSS do Dańczowa przez okoliczne pola, łąki i pastwiska
Przejście nad torami kolejowymi na Przełęczy Lewińskiej
W drodze na szczyt Grodczyn pod Kulinem Kłodzkim
Ze zbocza Grodczyna można podziwiać wspaniałe widoki na całą okolicę

Zamek Homole pod Dusznikami-Zdrój

Za szczytem Grodczyn szlak GSS zacznie kierować was już w dół zbocza w stronę Duszników-Zdrój. Zanim jednak udamy się na zasłużony odpoczynek, to w drodze do Duszników-Zdrój czeka was jeszcze zwiedzanie ostatniej atrakcji dzisiejszej wycieczki jaką są ruiny Zamku Homole. Zamek Homole położony są na szczycie niewielkiego wzgórza Gomole (733 m. n.p.m.). Zamek ten to niewielka średniowieczna twierdza, która powstała tu aby chronić przełęcz Polskie Wrota na dawnym szlaku kupieckim z Pragi do Wrocławia. Obecnie z zamku Homole została już tylko niewielka ruina, aczkolwiek jest to ciekawe miejsce przy GSS, które warto odwiedzić. Na Zamek Homole wchodzi się drewnianym pomostem zawieszonym nad trzęsawiskiem otaczającym całe wzniesienie Gomole. Za drewnianą kładką znajdziecie kilkaset drewnianych stopni, którymi wchodzi się na szczyt góry. Na czubku wzgórza przywita was duża drewniana platforma, która wzniesiona została wokół pozostałości wieży obronnej zamku Homole. Spacerując wokół ruin zamku będziecie mogli zapoznać się z informacjami zawartymi na zainstalowanych tu tablicach informacyjnych. Tablice te opowiedzą wam historię zamku Homole, przybliżą jego funkcję w średniowiecznej Polsce oraz opowiedzą wam jak przebiegały prace archeologiczne i konserwacyjne na wzgórzu Homole. Naszym zdaniem jest to fajny dodatek na trasie GSS, który koniecznie musicie zobaczyć, zwłaszcza jeżeli interesujecie się historią Dolnego Śląska.

Zamek Homole to ostatnia atrakcja na szlaku przed Dusznikami Zdrój
Wzgórze Gomole, na którym kryje się Zamek Homole
Zamek Homole znajduje się na szczycie wzgórza Gomola (733 m. n.p.m.)
Ruiny zamku Homole – na szczycie pozostał już tylko fragment baszty obronnej

Nocleg w Dusznikach-Zdrój

Dziewiąty dzień marszu po Głównym Szlaku Sudeckim kończymy w Dusznikach-Zdrój. Duszniki Zdrój to miasto uzdrowiskowego przy granicy z Czechami, w którym znajdziecie sporo pensjonatów, hosteli, hoteli oraz ogromną bazę sklepów wielobranżowych. Oprócz hoteli w Dusznikach Zdrój macie też opcję rozbić się na lokalnym polu namiotowym, które znajduje się tuż obok czerwonego szlaku na ul. Dworcowej. My jednak tym razem zamiast pola namiotowego wybraliśmy opcję noclegu pod dachem w jednym z prywatnych apartamentów w okolicy Rynku Miejskiego. W poszukiwaniu miejsca do spania zwykle wspomagamy się popularnymi aplikacjami do zaklepywania noclegów, gdyż nasze szlaki długodystansowe staramy się pokonywać przysłowiowo ” na żywca” bez wcześniejszego rezerwowania noclegów. W Dusznikach-Zdrój kryje się też sporo ciekawostek i atrakcji turystycznych, które warto pozwiedzać jeżeli po całym marszu starczy wam jeszcze na to sił. W Dusznikach-Zdrój przede wszystkich polecamy wam odwiedzić Rynek Miejski, na którym znajdziecie przepiękny Ratusz, stylowe kamienice, barokową kolumnę wotywną oraz miejski pręgierz. Nieco dalej w Dusznikach-Zdrój znajdziecie też sporej wielkości Park Zdrojowy z Pijalnią Wód Mineralnych, sanatorium oraz dworkiem szlacheckim. Tą część zwiedzania miasta możecie również zostawić sobie na kolejny dzień, bo Park Zdrojowy w Dusznikach-Zdrój znajduje się dokładnie na początku dziesiątego dnia marszu po Głównym Szlaku Sudeckim.

Rynek miejski w Dusznikach-Zdrój
Miejski pręgierz w Dusznikach Zdrój, na którym dawniej karano przestępców

Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.


Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze