PKL Gubałówka
Małopolskie,  Tatry

Gubałówka Zakopane. Kolejka na Gubałówkę. Wycieczka na Gubałówkę. Szlaki piesze, cennik.

Gubałówka to jedno z najbardziej popularnych i najczęściej odwiedzanych miejsc w Zakopanem. Wielu turystów wręcz nie wyobraża sobie wyjazdu do Zakopanego bez odbycia wycieczki na Gubałówkę. Na ten szalenie popularny szczyt można dostać się wjeżdżając koleją linowo – terenową z Zakopanego lub wchodząc pieszo po wytyczonych szlakach turystycznych. Gubałówka wznosi się nad Zakopanem na wysokość od 1120 m. n.p.m. na jej wschodnim końcu do 1129 m. n.p.m. na zachodnim końcu. Z grzbietu wzniesienia rozpościera się wspaniała panorama polskich Tatr i Zakopanego. Turyści odwiedzający Gubałówkę mogą również podziwiać wspaniałe widoki na Podhale, Pieniny, Gorce czy Beskid Żywiecki. Na Gubałówce czeka na was wiele ciekawych atrakcji, mnóstwo pamiątek, wiele okazji do spróbowania pysznego jedzenia a przede wszystkim cudowne widoki. Zimą Gubałówka zamienia się w śnieżne centrum Zakopanego. Jest to miejsce, którego nie można pominąć i które koniecznie trzeba odwiedzić odpoczywając w Zakopanem. W tym wpisie pokażemy wam jak dostać się na Gubałówkę i jakie atrakcje czekają na was na jej szczycie. Zapraszamy!

Jak dotrzeć na Gubałówkę

Na Gubałówkę najlepiej wybrać się pieszo zostawiając swoje auto w pensjonacie. Wycieczkę na szczyt Gubałówki warto połączyć na przykład ze zwiedzaniem Krupówek, na które możecie dojechać kursującymi po terenie Zakopanego busami. Wystarczy że po zwiedzaniu Krupówek przejdziecie przez ul. Powstańców Śląskich na drugą stronę i przejdziecie przez targowisko pod Gubałówką. Dlaczego naszym zdaniem nie warto wybierać się na Gubałówkę samochodem? Przemawia za tym przede wszystkim bardzo wysoka cena za parkowanie w okolicach Krupówek czy na parkingach pod Gubałówką. Do tego jeżeli planowaliście wjazd autem na sam szczyt to możecie już o tym zapomnieć. Obowiązuje tam zakaz ruchu dla pojazdów spoza Zakopanego a jeżeli i tak postanowicie tam wjechać będzie czekała tam na was Policja. Jeżeli jednak musicie poruszać się po mieście własnym autem to sugerujemy wam zostawiać samochód głównie na parkingach miejskich nieopodal Krupówek. Opłata za parkowanie będzie wtedy nieco niższa niż gdy będziecie parkować samochód na prywatnych parkingach. Nie będziemy tu polecać żadnych prywatnych miejsc parkingowych, gdyż nie chcemy robić nikomu darmowej reklamy. Spodziewajcie się jednak że im bliżej wejścia na Gubałówkę czy Krupówek będziecie chcieli pozostawić auto tym wyższą cenę za parkowanie przyjdzie wam zapłacić. Ceny na prywatnych parkingach za cały dzień parkowania zaczynają się od około 30 złotych wzwyż.

Krupówki – między drzewami widać ul. Powstańców Śląskich

Na terenie targowiska pod Gubałówką będziecie mogli kupić mnóstwo pamiątkowych bibelotów od małych drewnianych zawieszek po dywany z owczej wełny. Do wyboru do koloru. Oprócz ogromnej ilości różnego rodzaju stoisk i kramów na terenie targowiska znajdziecie kilka większych atrakcji jak Centrum Rozrywki z karuzelami czy zjeżdżalniami dla dzieci. Nie to jest jednak celem naszej dzisiejszej wycieczki. Na końcu targowiska znajduje się Dolna Stacja Kolei PKL Gubałówka i to właśnie tu należy się skierować jeżeli chcecie dostać się na szczyt wzniesienia. Do dolnej stacji kolejki traficie bez żadnych większych problemów, gdyż jej szyld jest bardzo dobrze widoczny z terenu targowiska. Wystarczy tylko że przeciśniecie się przez ogromne tłumy turystów buszujących za pamiątkami wśród straganów i staniecie w kolejce do kasy biletowej.

Targowisko pod Gubałówką
PKL Gubałówka
Wejście do Dolnej Stacji Kolei PKL Gubałówka na końcu targowiska

Kolejka na Gubałówkę

Kolejka na Gubałówkę a dokładniej kolej linowo – terenowa „Gubałówka” została zbudowana w 1938 roku na zlecenie Ligi Popierania Turystyki jako druga tego typu kolej w Polsce. Została ona całkowicie zmodernizowana w 2001 roku i z sukcesem przewozi pasażerów na szczyt Gubałówki do dnia dzisiejszego. Kolej ta składa się z dwóch wagonów, które poruszają się po pojedynczym torze z mijanką pośrodku trasy. Turyści przewożeni są zmodernizowanymi przeszklonymi wagonami, które umożliwiają podziwianie panoramy Tatr oraz obserwowanie osób wchodzących pieszo na Gubałówkę. Długość trasy kolejki wynosi 1307 metrów a różnica poziomów między dolną a górną stacją kolei wynosi 299 metrów. Wjazd na Gubałówkę jest błyskawiczny i trwa około 3 minuty. Czas oczekiwania na wagonik na stacji również jest krótki i choć w sezonie kolejki do kasy są dość długie to ani się obejrzycie a będziecie już siedzieć w wagoniku sunącym na szczyt.

Wagonik Kolei PKL Gubałówka – źródło: wikipedia.pl
Wnętrze wagonika PKL Gubałówka

Bilety na przejazd kolejką możecie zakupić w kasie biletowej w dolnej i górnej stacji kolejki, w biletomatach oraz przez Internet. Polecamy wam zakupić bilety albo w biletomatach, które są rozsiane po całym Zakopanem – jeden znajdziecie na Krupówkach przy budynku Poczty Polskiej, albo online za pomocą strony internetowej. Najlepszą opcją jest zakupienie biletu online, oszczędzacie wtedy mnóstwo czasu, gdyż nie musicie szukać biletomatu i nie będziecie musieli stać w kolejce do kasy. Biletów tych nie trzeba drukować, podczas wchodzenia do wagoniku wystarczy pokazać je na telefonie. Bilety online możecie kupić na tej stronie – kliknij. Ceny biletów na kolej PKL Gubałówka mogą się nieco różnić w zależności od sezonu w jakim udajecie się na wycieczkę. Poniżej znajdziecie ceny biletów, które obowiązują w danym sezonie:

Szlaki piesze na Gubałówkę

Na Gubałówkę prowadzą łatwe szlaki turystyczne wychodzące z Zakopanego. Jeżeli wjeżdżaliście już na Gubałówkę kolejką i chcielibyście tym razem zdobyć ją pieszo to poniżej znajdziecie szczegóły na temat proponowanych tras wycieczkowych. Obie proponowane przez nas trasy są krótkie i łatwe do pokonania. Wejście na szczyt nie powinno zająć wam więcej niż 1,5 godziny i przy okazji będziecie mogli podziwiać fantastyczne widoki na Tatry.

Nowy szlak na Gubałówkę
Czas: 50 minut. Dystans: 1,5 km. Suma podejść: 300 m.

Dzięki wysiłkom gminy Zakopane oraz lokalnego oddziału PTTK został wytyczony całkowicie nowy bezpłatny czarny szlak na Gubałówkę wychodzący z dolnej stacji kolejki PKL Gubałówka. Nowy czarny szlak został poprowadzony wzdłuż torów kolejki na terenie należącym do PKL Gubałówka. Dzięki temu możliwe było stworzenie nowej trasy pieszej na szczyt, za którą nie jest już pobierana żadna opłata. Rozwiązało to trwający od lat spór między właścicielami prywatnej działki, na terenie której biegł dawny szlak pieszy na Gubałówkę. Właściciele działki postawili na swojej posesji kasę biletową i pobierali opłatę za wejście na szlak. Nowo wytyczony czarny szlak idzie prawie tak samo jak poprzedni czyli tuż obok siatki odgradzającej tory kolejki PKL Gubałówka, tyle że jest to już teren należący do kolejki.

Kolor szlakuczarny
Punkt startowyDolna stacja kolejki Gubałówka
Odległość do celu
Długość całej trasyok. 1,5 km.
Czas przejściaok. 50 minut
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT4

Szlak wzdłuż Walowego Potoku
Czas: 1 godz. 20 minut. Dystans: 3,3 km. Suma podejść: 311 m.

Jeżeli wchodziliście już na Gubałówkę czarnym szlakiem to mamy dla was ciekawą alternatywę. Z dolnej stacji kolejki odchodzi niebieski szlak turystyczny, który biegnie wzdłuż Walowego Potoku. Na Gubałówkę wchodzi się zboczem Walowej Góry aż do Michny gdzie należy skręcić i wejść na szlak czerwony prowadzący na Gubałówkę. Trasa ta jest dłuższa o jakieś 2 kilometry czyli musicie doliczyć sobie dodatkowe 30 minut na jej pokonanie w stosunku do czarnego szlaku. Jest to jednak mniej uczęszczana trasa, więc będziecie mogli się cieszyć pięknymi widokami w nieco mniejszym tłumie turystów zmierzających na Gubałówkę. Po dotarciu do Michny pozostanie wam do pokonania jakieś 900 metrów asfaltową drogą i po jakichś 20 minutach będziecie już na Gubałówce.

Kolor szlakuszlak niebieski
Punkt startowyDolna stacja kolejki Gubałówka
Odległość do celu
Długość całej trasyok. 3,3 km.
Czas przejściaok. 1 godz. 20 minut
Stopień trudnościDość łatwy
Punkty GOT6

Atrakcje na Gubałówce

Przejdźmy teraz to informacji, które interesują was najbardziej. Jakie atrakcje czekają na was na Gubałówce? Przede wszystkim największą atrakcją Gubałówki są rozpościerające się z niej przepiękne panoramy na całe Tatry. Po wyjściu z wagonu kolei PKL Gubałówka udajcie się w prawo na punkt widokowy na Gubałówce. Punkt widokowy jest skonstruowany na zasadzie ogromnych schodów a na każdym stopniu zamontowano długie ławeczki. Na pewno na którymś stopniu znajdziecie wolne miejsce na ławeczce aby usiąść w celu podziwiania widoków. Obok punktu widokowego znajduje się wiele restauracji i pubów a także stragany z pamiątkami. Budynki na Gubałówce fajnie wtapiają się w krajobraz tworząc niepowtarzalny zakopiański klimat. Oprócz restauracji i pubów na Gubałówce znajdziecie też mnóstwo salonów gier czy automatów do hazardu. Natkniecie się tam również być może na osoby grające w słynną grę w „trzy kubki”. Ku przestrodze – nigdy nie siadajcie do tej gry, nawet jeżeli widzicie że ktoś przed chwilą wygrał duże pieniądze. Jest to czyste oszustwo, a wygrywające osoby są podstawione. Na pewno stracicie w tej grze duże pieniądze, których już nie odzyskacie. Swojego czasu na Gubałówce regularnie można było spotkać oszustów grających w „trzy kubki”, teraz jest to bardziej sporadyczne zjawisko.

Punkt widokowy na Gubałówce
Widoki na Tatry i Zakopane są przepiękne

Kolejne ciekawe atrakcje czekają na was na zachodniej stronie Gubałówki. Znajdziecie tam takie atrakcje jak Park Linowy, kaplicę pw. Matki Boskiej Różańcowej, liczne bacówki, park przygody czy wypożyczalnie sprzętu narciarskiego, skuterów itp. Skoro już wspominamy o sprzęcie narciarskim to oczywiście najciekawsze atrakcje na Gubałówce związane są z okresem zimowym. Funkcjonuje tu wiele stoków narciarskich, na których można oddawać się zimowemu szaleństwu. Ośrodek narciarski usytuowany jest na południowym zboczu Gubałówki, a jego operatorem są Polskie Koleje Linowe S.A. Na Gubałówce funkcjonuje najstarsza w Polsce stuletnia trasa narciarska. Czynne są tu również liczne wyciągi narciarskie, z których można korzystać zarówno zimą jak i w lecie. Przykładem może być wyciąg narciarski na Polanie Szymoszkowej. Dobrym pomysłem na wycieczkę na Gubałówkę jest wjazd na szczyt koleją linowo – terenową a po zwiedzaniu zjazd do Zakopanego jednym z wyciągów narciarskich. Dla osób spragnionych pieszych wędrówek polecamy wybrać się na Szlak Papieski, który zaprowadzi was na szczyt Butorowego Wierchu. Stamtąd możecie zjechać wyciągiem krzesełkowym Butorowy Wierch z powrotem do Zakopanego.

Wyciąg na Polanie Szymoszkowej
Kolej Krzesełkowa Butorowy Wierch

Największą atrakcją dostępną w okresie letnim na Gubałówce jest słynna zjeżdżalnia grawitacyjna. Atrakcja ta cieszy się ogromnym zainteresowanie zarówno wśród dorosłych jak i dzieci. Zjeżdża się tutaj siedząc na wózku, który jedzie serpentynami po wyprofilowanym torze prowadzącym w dół zbocza Gubałówki. Tor ma długość ok. 700 metrów i jest nachylony pod kątem 6,6%. Obsługa wózka odbywa się za pomocą dźwigni, w której ukryty jest hamulec ręczny. Maksymalna prędkość jaką można osiągnąć podczas zjazdu to 23 km/h. Po zjechaniu na dół wózek podpinany jest pod wyciąg orczykowy, który wciągnie was z powrotem na Gubałówkę. Zjeżdżalnia grawitacyjna czynna jest od kwietnia do końca listopada. W dni deszczowe ze względów bezpieczeństwa może być ona zamknięta. Resztę ciekawych atrakcji odkryjcie już sami wjeżdżając na Gubałówkę, nie będziemy zdradzać wam wszystkich szczegółów. Na pewno nie będziecie zawiedzeni i będziecie się świetnie bawić. Zachęcamy was do wybrania się na tą wycieczkę oraz do przeczytania innych naszych wpisów na temat ciekawych miejsc w Tatrach. Dziękujemy za waszą uwagę i do zobaczenia na szlaku!


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze