Artykuł sponsorowany

Jak wybrać dobre ubezpieczenie w góry? Na co zwrócić uwagę?

Wybierając się w góry warto przemyśleć kwestię zakupu dodatkowego ubezpieczenia turystycznego. Jak się okazuje, dotyczy to również wczasów w polskich Tatrach. O takie ubezpieczenie zadbać powinny przede wszystkim osoby, które zamierzają spędzać wolny czas na wędrówkach po górach. Nawet proste szlaki wymagają dobrego przygotowania, a chwila nieuwagi grozi kontuzją, która uniemożliwi dalszą wędrówkę. W tej sytuacji niezbędne będzie skorzystanie z pomocy ratowników, a bez ubezpieczenia taka usługa może kosztować bardzo dużo.

Dlaczego ubezpieczenie w góry jest tak ważne?

Ubezpieczenie turystyczne jest adresowane przede wszystkim do osób, które planują wczasy za granicą. Wakacje w górach są jednak o tyle specyficzne, że potrzebne może być dodatkowe ubezpieczenie, nawet jeśli planujemy pobyt w polskich górach. Zwłaszcza w okresie zimowym wybierając się na narty lub na snowboard należy wykupić ubezpieczenie, które obejmuje nas ochroną nawet w przypadku uprawiania sportów ekstremalnych. Jak się okazuje, standardowe ubezpieczenie zdrowotne nie zawsze zadziała w przypadku, gdy uszczerbek na zdrowiu poniesiemy właśnie podczas takich aktywności.

W lecie z kolei wiele osób zamierza pokonywać trudne i wymagające szlaki. Nawet duże doświadczenie, wiedza i sprzęt nie chronią jednak przed wypadkami, o czym zawsze należy pamiętać. O ubezpieczenie górskie zawsze należy zadbać wybierając się za granicę. Jak się jednak okazuje, także podróż w polskie Tatry powinna skłonić do takiej decyzji, o czym powiemy w kolejnych akapitach.

Co powinno obejmować ubezpieczenie w góry?

W skład ubezpieczenia turystycznego zazwyczaj wchodzi kilka elementów, a przy wyborze właściwej polisy trzeba sprawdzić, czy wybrana oferta jest w pełni dostosowana do naszych potrzeb. Każde ubezpieczenie turystyczne zawiera dwa podstawowe elementy, a mianowicie: ubezpieczenie kosztów leczenie (KL), a także ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Zazwyczaj standardowe ubezpieczenie zapewnia także podstawowe wsparcie Assistance (ASS).

Wybierając ubezpieczenie w góry należy koniecznie zwrócić uwagę na to, czy ubezpieczenie kosztów leczenia obejmuje również koszty ratownictwa. Limit kosztów powinien być na tyle wysoki, aby w pełni pokryć ewentualną akcję ratowniczą z kosztami leczenia (może to być nawet ponad 20 tys. euro). Ubezpieczenie turystyczne w góry można wzbogacić o dodatkowe polisy, a mianowicie: OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie bagażu, a także ubezpieczenie sportów wysokiego ryzyka.

Na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie turystyczne?

Analizując Ogólne Warunki Ubezpieczenia powinniśmy zwrócić uwagę na to, jaki jest dokładnie zakres ochrony wybranego ubezpieczenia, a także, jakie są limity kosztów. Same koszty leczenia i koszty ratownictwa powinny zabezpieczać nas na kwotę przynajmniej 20,000 euro. Jeśli wybierasz się w góry z myślą o uprawianiu sportów ekstremalnych, koniecznie sprawdź, jakie dyscypliny i aktywności ubezpieczyciel uważa za sporty ekstremalne. Jeśli planowana przez Ciebie aktywność jest zaliczana do takich sportów, Twoja polisa musi zawierać dodatkowe ubezpieczenie w tym kierunku.

A co w wędrówkami po górach? Czy jest to sport ekstremalny? Tutaj również wiele zależy od definicji i szczegółów zapisanych w OWU. Otóż zdecydowana większość firm ubezpieczeniowych uznaje, że nie jest to sport ekstremalny, o ile mówimy o trekkingu, czyli wędrówkach po znakowanych szlakach, bez specjalistycznego sprzętu, do określonej w OWU wysokości nad poziomem morza. Jak widzisz, wybierając ubezpieczenie w góry trzeba być bardzo wyczulonym na detale.

Czy należy wykupić ubezpieczenie wybierając się w Tatry?

Teoretycznie, wędrówki w polskich Tatrach powinno obejmować standardowe ubezpieczenie zdrowotne. W praktyce sprawa jest bardziej złożona. Przede wszystkim, wiele miejsc jest położonych na granicy polsko-słowackiej. Ponadto, nawet jeśli nieszczęśliwy wypadek zdarzył się po stronie polskiej, zdarzają się sytuacje, w których po poszkodowanych przylatuje helikopter wysłany przez słowackie służby ratunkowe (np. ze względu na to, że TOPR prowadził już inne akcje i aktualnie nie mógł wyruszyć do poszkodowanych). W tej sytuacji musimy liczyć się z kosztami ratownictwa i leczenia na Słowacji. W związku z tym, nawet wybierając się w polskie Tatry warto wykupić ubezpieczenie turystyczne.

Jak dobrze przygotować się do wyjazdu w góry?

Ubezpieczenie turystyczne daje nam poczucie większego bezpieczeństwa i może zapewnić zwrot wielu kosztów w przypadku wystąpienia przykrych zdarzeń losowych. Warto jednak zatroszczyć się o odpowiednią profilaktykę i wydatnie zmniejszyć ryzyko takich zdarzeń. Na stronie https://wakacyjnapolisa.pl/poradnik/co-zabrac-w-gory/ znajdziesz wiele przydatnych informacji na temat tego, co należy zabrać ze sobą w góry, planując wędrówki po szlakach. Jak się okazuje, w wielu przypadkach wskazane będą raczki, kijki trekkingowe, rękawiczki ochronne, a nawet kask. Dobre przygotowanie w góry skutecznie zmniejsza ryzyko kontuzji oraz nieszczęśliwych wypadków.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze