Kamieniołom Stokówka. Ciekawe miejsce do wspinaczki pod Kielcami. Świętokrzyski Park Archeo-Geologiczny.
Kamieniołom Stokówka znajduje się na terenie Gór Skibskich należących do pasma Zelejowskiego. Jest to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Chęcińsko – Kieleckim Parku Krajobrazowym. Dawniej eksploatowano na tym terenie wapień oraz barwny kalcyt tzw. „różankę zejelowską”, której żyła przecinała górę na pół. Po jej wydobyciu powstała szczerba, o szerokości dochodzącej do 15 metrów. Wyrobisko to, które obecnie już nie funkcjonuje przecina Górę Stokówkę na pół. Służy ono teraz wspinaczom jako miejsce do treningów oraz okolicznym mieszkańcom jako miejsce na spacer czy biwak w rodzinnym gronie. Do Stokówki warto przyjechać zarówno w lecie jak i zimą. W tym wpisie zabierzemy was na wspólne zwiedzanie Kamieniołomu Stokówka. Znajdziecie tu również wskazówki dotyczące dojazdu, parkingów i innych atrakcji w okolicy. Zapraszamy!
Dojazd do Stokówki
Do Stokówki można dojechać własnym samochodem oraz rowerem. Na miejsce prowadzi część drogowa Świętokrzyskiego Szlaku Archeo-Geologicznego (ŚSAG) oraz szlak rowerowy „Skały i Jaskinie”. Część drogowa ŚSAG jest poprowadzona do Chęcin, podróż należy rozpocząć od strony Kielc drogą wojewódzką nr. 762. Aby dojechać do Stokówki należy wjechać na polną szosę w kierunku północnym i kierować się w stronę Rezerwatu Góra Zelejowa, Jaskini Piekło oraz Kamieniołomu Stokówka. Samochód możecie zaparkować na niewielkim leśnym parkingu przy szosie. Na teren samego kamieniołomu nie powinno się wjeżdżać autem. Jeżeli chodzi o szlak rowerowy to ma on długość około 26 kilometrów i oznaczony jest on kolorem czarnym. Czas przejazdu wynosi około 3 godziny, trasa jaką można przebyć jest następująca: Jaskinia Raj – Szewce – Gałęzice – Polichno – Korzecko – Chęciny zamek – Chęciny miasto – Zelejowa – Czerwona Góra – Jaskinia Raj. Poniżej zamieszczamy mapę z zaznaczoną lokalizacją Kamieniołomu Stokówka.
Świętokrzyski Szlak Archeo-Geologiczny
Wspomnieliśmy wcześniej o Świętokrzyskim Szlaku Archeo-Geologicznym (ŚSAG). ŚSAG łączy obiekty, których tematyka dotyczy przyrody nieożywionej lub archeologii. Szlak ten prowadzi przez woj. świętokrzyskie z Bałtowa do Ostrowca Świętokrzyskiego, Nowej Słupi, Zagnańska, Kielc, Chęcin i okolic. Do szlaku włączone są ciekawe obiekty turystyczne jak na przykład: Rezerwat Jaskinia Raj, Rezerwat Góra Rzepka, Góra Zamkowa, Jaskinia Piekło, Kamieniołom Stokówka czy Rezerwat Góra Miedzianka. Tutaj jednak skupimy się tylko na Stokówce. Po zaparkowaniu samochodu przy szosie na teren kamieniołomu trzeba dojść na piechotę. Do Stokówki z parkingu prowadzi leśna ścieżka, która ma około 400 metrów długości. Przy ścieżce ustawiona jest tablica informacyjna, na której znajdziecie wiele ciekawostek na temat Świętokrzyskiego Szlaku Archeo-Geologicznego jak i samej Stokówki. Po około 5 minutach spokojnego marszu dotrzecie na teren kamieniołomu gdzie rozpocznie się cała zabawa.
Kamieniołom Stokówka
Stokówka to nie tylko miejsce o pięknych walorach przyrodniczych ale również świetne miejsce do trenowania wspinaczki. Kamieniołom stał się ulubionym miejscem treningu zarówno dla lokalnych sportowców jak i wielu początkujących wspinaczy, którzy przyjeżdżają tu na swoje pierwsze w życiu wspinanie w skałach. My również próbowaliśmy tutaj swoich sił we wspinaczce skałkowej. Na około 20 metrowych skałach wytyczono kilkadziesiąt tras wspinaczkowych. Większość ma nawet swoje nazwy – które są wyjątkowo oryginalne – oraz określone stopnie trudności. Nazwy z jakimi się tu spotkacie to na przykład: „Bulderowa”, „Połoga Płyta”, „W Pizdu Korner”, „Zachodnia„ czy „Zacięcie”. My próbowaliśmy swoich sił na ścianie o nazwie „Połoga Płyta” i nawet udało nam się wejść do końca. Wcześniej wspinaliśmy się tylko i wyłącznie na hali wspinaczkowej, wchodzenie na prawdziwą skałę to zupełnie inne przeżycie. Polecamy spróbować! Oprócz samej wspinaczki możecie również zwiedzić szczyt skałek. Prowadzą na nie liczne ścieżki wychodzące z kamieniołomu. Z góry możecie podziwiać fantastyczne widoki na cały Kamieniołom Stokówka. Pośrodku kamieniołomu jest też wyznaczone miejsce do rozpalenia ogniska. W lecie będzie to świetny cel na rodzinny wypad biwakowy na łono przyrody.
Kilka informacji na temat tras wspinaczkowych. W Kamieniołomie Stokówka dostępnych jest około 70 tras wspinaczkowych, których długości wahają się między 6-18 metrów. Wspinacze znajdą tu trasy o stopniach trudności od III do VI+. Dużo więcej informacji na temat dostępnych tras wspinaczkowych możecie znaleźć tutaj: „Informacje na temat ścian wspinaczkowych – Stokówka”. W weekendy w kamieniołomie bywa bardzo tłoczno więc w razie możliwości warto wpaść tu na tygodniu. Osoby, które się nie wspinają również nie będą się nudziły. Zachęcamy do zwiedzenia całego kamieniołomu a zwłaszcza przejście się powstałą po wydobyciu kalcytu szczerbą. Wszystko można oglądać z bliska, w ścianach kamieniołomu można jeszcze gdzieniegdzie znaleźć pozostałości wydobywanych tu niegdyś minerałów. Warto więc wybrać się tu na przykład z dziećmi, które będą świetnie się bawić szukając w skałach błyszczących minerałów.
Atrakcje w okolicy
Góry Skibskie to nie tylko Kamieniołom Stokówka, znajdują się tu również inne atrakcje turystyczne. Jednym z ciekawych miejsc jest znajdujący się tuż obok Stokówki Kamieniołom Ostrówka w Gałęzicach. Jest to nadal czynny kamieniołom, gdzie eksploatowane są wapienie dewońskie. Nie można niestety wejść na teren kamieniołomu, gdyż nadal odbywają się tu niebezpieczne prace ale można podejść pod samą siatkę aby porobić zdjęcia i zobaczyć na własne oczy profil występujących tu skał. Drugim ciekawym miejscem w okolicy jest Jaskinia Piekło pod Skibami. Jest to jaskinia położona na północno-zachodnim stoku Góry Żakowej w Paśmie Zelejowskim. Według legendy jej czeluści miały bezpośrednie połączenie z piekłem i wylatywały z niej całymi chmarami diabły aby czynić ludziom zło. Jest to jednak temat na osobny wpis. Tu kończy się nasza wspólna wycieczka do Kamieniołomu Stokówka. Mamy nadzieje że znaleźliście w tym wpisie niezbędne informacje, które pomogą wam w planowaniu waszej wycieczki. Zapraszamy was do innych naszych wpisów na temat Gór Świętokrzyskich i jak zwykle „Do zobaczenia na szlaku!”.
Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.