Kaplica Czaszek
Dolnośląskie

Kaplica Czaszek w Czermnej. Atrakcje turystyczne ziemi kłodzkiej. Zwiedzanie, godziny otwarcia, ceny biletów.

Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych na Dolnym Śląsku jest Kaplica Czaszek w Czermnej. Jest to mała barokowa kaplica znajdująca się na terenie parafii św. Bartłomieja Apostoła w Kudowie-Zdrój. Co w niej jest takiego ciekawego? Kaplica Czaszek to zbiorowy grobowiec gdzie pochowano czaszki oraz kości osób zmarłych podczas epidemii cholery, ofiar wojny 30-letniej oraz ofiar wojen śląskich z okresu XVI i XVII wieku. Jest to wyjątkowe miejsce, w którym możecie poznać historię ludzi żyjących w dawnych czasach oraz zetknąć się ze śmiercią. Ściany i sufit kaplicy wyłożone są ponad 3 tysiącami czaszek i piszczeli. Szczątki ludzkie znajdują się również pod podłogą kaplicy gdzie pochowano dodatkowe 21 tysięcy czaszek. Kaplica Czaszek w Czermnej to jedyna taka świątynia na terenie Polski i niewątpliwie powinna znaleźć się w waszych planach zwiedzania. W tym wpisie znajdziecie informacje dotyczące lokalizacji Kaplicy Czaszek, informacje o cenach biletów oraz godzinach zwiedzania i kilka przydatnych wskazówek, które pozwolą wam zaplanować wycieczkę. Zapraszamy!

Dojazd, parkingi

Kaplica Czaszek znajduje się w Czermnej. Jest to jedna z dzielnic miasta Kudowa – Zdrój. Czermna znajduje się około 1 kilometr na północ od centrum miasta. Do Czermnej można dostać się na dwa sposoby. Pierwszy sposób to dojechanie na miejsce własnych samochodem. Aby dostać się do Czermnej należy w Kudowie wjechać na ul. Jana Pawła II i jechać wzdłuż parku zdrojowego. Następnie za skrzyżowaniem należy wjechać na ul. Tadeusza Kościuszki, którą dojedziecie pod parafię św. Bartłomieja Apostoła. Pod parafią znajduje się bezpłatny parking, na którym zwykle jest kilka wolnych miejsc. Drugi sposób na dotarcie do Czermnej to piesza wycieczka z Kudowy z terenu parku zdrojowego. Aby dotrzeć pieszo do Kaplicy Czaszek wystarczy udać się na północ ul. Stanisława Moniuszki i po około 15 minutach będziecie na miejscu. Poniżej zamieszczamy mapę z zaznaczoną Kaplicą Czaszek oraz link z zaznaczonym parkingiem pod parafią:

Godziny otwarcia Kaplicy Czaszek

Kaplicę Czaszek można zwiedzać od wtorku do niedzieli. W zależności od pory roku godziny otwarcia nieco się różnią. Zwiedzanie Kaplicy Czaszek trwa około 15-20 minut. Wejście do kaplicy odbywa się w około 10 osobowych grupach. Zwiedzanie Kaplicy Czaszek odbywa się wyłącznie z przewodnikiem. Jeżeli w środku jest inna grupa trzeba poczekać na kolejną turę. Najbardziej aktualne godziny otwarcia na stronie Parafii św. Bartłomieja Apostoła (link do strony).Ostatnie wejście do kaplicy odbywa się na 15 minut przed jej zamknięciem. Kaplica dostępna jest do zwiedzania w następujących godzinach:

  • Od maja do czerwca – 9:00 – 17:00
  • Od lipca do października – 9:30 – 17:00
  • W październiku – 10:00 – 17:00
  • Od listopada do kwietnia – 10:00 – 16:00

Ceny biletów do Kaplicy Czaszek

Wejście do Kaplicy Czaszek jest płatne. Ceny biletów nie są wygórowane a środki uzyskane ze sprzedaży biletów są przeznaczane na remonty i konserwacje obiektu. Kasa biletowa znajduje się naprzeciwko kaplicy. Jeżeli drzwi kasy biletowej są zamknięte a jesteście na miejscu w godzinach zwiedzania warto chwilę zaczekać. Prawdopodobnie osoba sprzedająca bilety właśnie przyjmuje grupę turystów wewnątrz kaplicy. Poniżej zamieszczamy cennik oraz zdjęcie kasy biletowej, abyście wiedzieli gdzie jej szukać – gdy zwiedzaliśmy kaplicę po raz pierwszy trochę się jej naszukaliśmy, gdyż drzwi były zamknięte i kręciliśmy się wokół kościoła przez kilka minut.

Kasa biletowa Kaplicy Czaszek

Zwiedzanie Kaplicy Czaszek

Kaplica Czaszek znajduje się na terenie Parafii św. Bartłomieja Apostoła w Czermnej. Jeżeli na wycieczkę wybieracie się samochodem to zachęcamy was do skorzystania z bezpłatnego parkingu przy cmentarzu parafialnym. Podczas naszej wycieczki bez problemu znaleźliśmy na nim wolne miejsce parkingowe a akurat w kościele trwało nabożeństwo. Aby dostać się do Kaplicy Czaszek należy wejść na teren znajdującego się przy kościele cmentarza i podążyć za żwirową ścieżką.

Przy wejściu na cmentarz umieszczone są wykute w kamieniu drogowskazy więc na pewno nie zgubicie drogi. Idąc w stronę kaplicy warto przyjrzeć się bliżej cmentarnym mogiłom. Część ze znajdujących się tu grobowców została wzniesiona aż w XIX wieku. Warto również przyjrzeć się otaczającym cmentarz murom, w których umieszczono epitafia pochodzące z XIX w. Kolejną ciekawostką jest znajdujący się w pobliżu wejścia do kaplicy czaszek pomnik. Widnieje na nim napis „Ofiarom wojen ku upamiętnieniu, a żywym ku przestrodze” w języku polskim, czeskim i niemieckim.

Kierując się wzdłuż żwirowej ścieżki prowadzącej przez cmentarz dotrzecie do budynku kościoła. Sam kościół pochodzi z XVII wieku. Z prawej jego strony wznosi się zabytkowa dzwonnica z 1603 roku. W jej ścianach znajduje się tarcza zegara oraz bogato zdobione ornamenty z kolorowych płytek. Całość utrzymana jest w stylu barokowym. Ciekawostką jest znajdująca się naprzeciwko wejścia do kościoła replika całunu turyńskiego oraz kamienny krzyż z napisem „Krzyż Naszą Nadzieją”.

Kaplica Czaszek znajduje się zaraz obok głównego wejścia do kościoła. Jest to mały bogato zdobiony budynek pomalowany na kolor żółty. Kupujemy więc bilety wstępu w kasie biletowej i czekamy na naszą kolej aby zobaczyć wnętrze kaplicy. Podczas zwiedzania Kaplicy Czaszek należy zachować ciszę. W dobrym tonie jest zwiedzanie tego miejsca w odpowiednim stroju. Należy pamiętać że jest to grobowiec, w którym pochowane są tysiące ludzi, a zmarłym należy się odpowiedni szacunek.

Kaplica Czaszek

Po zakupieniu biletu czekaliśmy pod wejściem do kaplicy jakieś 15 minut, aż poprzednia grupa zakończyła zwiedzanie. Drzwi otworzyły się i miły Pan zaprosił nas do środka wraz z grupą około 10 osób. Wnętrze Kaplicy Czaszek nie jest duże, za to robi piorunujące wrażenie. Ściany oraz sufit pokryte są ogromną ilością połączonych ze sobą czaszek oraz piszczeli. Po drugiej stronie kaplicy znajduje się ołtarz, na którym leży kilka specjalnie wyeksponowanych czaszek. Należą one do: założyciela Kaplicy Czaszek – księdza Tomaszka, jego pomocników grabarza J. Langera oraz wójta Czermnej wraz z małżonką. Na ołtarzu leżą również kości piszczelowe. Jedna z nich należała do mężczyzny, który miał ponad 2 metry wzrostu. Inna do osoby ze źle zrośniętym złamaniem. Przewodnik opowie wam dokładną historię powstania Kaplicy Czaszek, przybliży życie i losy pochowanych tutaj osób oraz powie więcej na temat innych czaszek i piszczeli znajdujących się na ołtarzu. Na koniec będziecie mogli zobaczyć szczątki ukryte pod podłogą kaplicy. Są tam ukryte całe stosy kości! Całe zwiedzanie trwa około 20 minut. Nie opisujemy tu wszystkich usłyszanych na miejscu opowieści, wszystkiego dowiecie się podczas zwiedzania. Po wysłuchaniu historii jakie miał dla nas przewodnik dostaliśmy jeszcze trochę czasu aby obejrzeć dokładnie wszystkie eksponaty.

Źródło: Mariusz Marczak (c)2008 – Wikipedia

Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze