Młynica: wieża widokowa w Górach Izerskich. Krótka wycieczka dla początkujących turystów.
Młynica to niewielki szczyt w Górach Izerskich, który sprawdzi się na krótką, wręcz idealną wycieczkę dla początkujących turystów. Młynica wznosi się na wysokość 653 m. n.p.m. a na jej szczycie umieszczona jest wysoka na około 33 metry, stalowa wieża widokowa. Wycieczka na Młynicę to gratka dla osób, które wybierają się w góry po raz pierwszy, oraz dla turystów odwiedzających Świeradów Zdrój. Prowadząca na Młynicę ścieżka jest bardzo łatwa do pokonania, a wspaniałe widoki rozciągające się z tutejszej wieży widokowej na pewno was zachwycą. Wybierając się na wyjazd w Góry Izerskie warto dodać spacer na Młynicę do swoich planów zwiedzania. W tym wpisie dowiecie się, jakie trasy ze Świeradowa Zdroju zaprowadzą was na Młynicę. Zamieściliśmy tu również informacje na temat dojazdu i parkingów w okolicy Młynicy. Nie zabraknie też szczegółowej relacji z całej wycieczki. Zapraszamy!
Dojazd i parkingi pod Młynicą
Szczyt Młynica leży na zachód od Świeradowa Zdroju przy ulicy Strażackiej. Ulica ta prowadzi ze Świeradowa Zdroju do miejscowości Czerniawa-Zdrój oraz Pobiedna. Na dobrą sprawę opcji dotarcia na Młynicę są dwie: pierwsza z opcji to podejście pieszo z centrum Świeradowa Zdroju. Druga opcja do wyboru to wyruszenie na wycieczkę na Młynicę samochodem. Opcja piesza skierowana jest dla osób, którym nie straszne jest dłuższe maszerowanie pod górkę. Wychodząc z centrum Świeradowa Zdroju będziecie mieli wtedy do pokonania jakieś dwa i pół kilometra w jedną stronę Głównie maszeruje się tu asfaltową drogą po chodniku. Osoby zmotoryzowane są tu w zdecydowanie lepszej sytuacji, gdyż istnieje możliwość podjechać autem praktycznie pod sam szczyt Młynicy. Przy ulicy Strażackiej, tuż obok szczytu zlokalizowany jest duży, bezpłatny parking samochodowy. Dla zainteresowanych zostawiamy link z zaznaczoną lokalizacją tego parkingu na mapach Google: Parking na Młynicę (kliknij). Po zaparkowaniu waszego auta wystarczy, że przejdziecie na drugą stronę ulicy i możecie rozpoczynać marsz w stronę wieży widokowej na Młynicy.
Szlaki na Młynicę
Trasa na Młynicę
Czas: 15 minut. Dystans: 700 metrów. Suma podejść: 6 m.
Trasa na Młynicę z parkingu przy ul. Strażackiej to najłatwiejsza opcja wycieczki na ten szczyt. Po dotarciu na parking wystarczy przejść na drugą stronę ulicy i odnaleźć szeroką, gruntową ścieżkę. Ścieżka ta zaprowadzi was prosto na Młynicę. Nie sposób zgubić tu drogę, gdyż znajdująca się na szczycie Młynicy wieża widokowa jest widoczna praktycznie przez cały czas. Wyprawa na Młynicę będzie więc idealna dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z górskimi wędrówkami. Wieża widokowa na Młynicy sprawdzi się też idealnie jako jedna z atrakcji do zwiedzania w Świeradowie Zdroju. Bardziej szczegółowy opis trasy na Młynicę w Górach Izerskich znajdziecie w dalszej części tego wpisu.
Kolor szlaku | Brak szlaku |
Punkt startowy | Parking przy ul. Strażackiej w Świeradowie Zdroju |
Odległość do celu | ok. 350 metrów |
Długość całej trasy | ok. 700 metrów |
Czas przejścia | ok. 15 minut |
Stopień trudności | Bardzo łatwy |
Punkty GOT | 1 |
Ścieżka na Młynicę
Wędrówkę na Młynicę rozpoczynamy przy dużym parkingu samochodowym przy ul. Strażackiej w Świeradowie Zdroju. Młynica to łatwy szczyt w Górach Izerskich, który świetnie nada się na krótką wycieczkę, czy to w rodzinnym gronie, czy w ramach pierwszego wyjścia na górski szlak. Jak już wspominaliśmy, na Młynicę nie prowadzi żaden oznakowany szlak turystyczny. Nie jest to jednak żadna przeszkoda, gdyż szczyt ten jest świetnie widoczny, a to za sprawą stojącej na nim stalowej wieży widokowej. Górna platforma wieży wystaje ponad korony drzew, dzięki czemu już od samego początku wycieczki będziecie widzieć cel waszej wędrówki. Młynica od parkingu samochodowego oddalona jest o jakieś 350 metrów, jeżeli więc macie ochotę na nieco dłuższą trasę to warto rozważyć wejście na ten szczyt pieszo z centrum Świeradowa Zdroju. Wycieczkę na Młynicę możecie wtedy rozpocząć na przykład przy Parku Zdrojowym, skąd rozpoczyna się czarny szlak turystyczny. Szlak ten poprowadzi was ulicą Adama Asnyka i ulicą Stromą w stronę wyciągu narciarskiego Ski&Sun. Tam wystarczy minąć dolną stację wyciągu i przejść jeszcze około kilometr asfaltową drogą, aby odnaleźć ścieżkę prowadzącą na Młynicę.
Młynica – wieża widokowa
Jeżeli wybieracie krótszą wersję wycieczki to dotarcie na szczyt Młynicy z parkingu nie powinno wam zająć więcej niż piętnaście minut. Podczas marszu w stronę szczytu miniecie niewielką wiatkę turystyczną, a odwracając się do tyłu będziecie mieli wspaniały widok na szczyt Opaleniec. Po chwili marszu szeroką, gruntową ścieżką przed wami pojawią się oznaczenia trasy rowerowej Single Track, a po waszej lewej stronie odnajdziecie wejście na kolejną ścieżkę. Na końcu tej ścieżki znajdowała się będzie stalowa wieża widokowa na Młynicy. Wieża widokowa na Młynicy ma łącznie 33,8 m. wysokości i w całości została wykonana ze stali. Posiada ona dwa podesty obserwacyjne: pierwszy z nich położony jest na wysokości 15,5 m, drugi znajduje się na wysokości 23,7 m. Na górny taras widokowy wchodzi się po 148 spiralnych schodkach wykonanych ze specjalnych krat pomostowych. Na szczycie wieży zamontowane są lunety obserwacyjne, które udostępniono dla turystów całkowicie za darmo. Wieża widokowa na górze Młynica zbudowana została w 2021 roku, więc jest ona całkowicie nową atrakcją na mapie Świeradowa Zdroju.
Widoki z Młynicy
Z górnego tarasu widokowego można podziwiać przepiękną panoramę miasta Świeradów-Zdrój. Przy dobrej pogodzie ze szczytu wieży widokowej na Młynicy można pooglądać naprawdę sporo. Świetnie widać z niej na przykład Sępią Górę, Stóg Izerski czy Pogórze Izerskie. Jak już wspominaliśmy, na górnym tarasie widokowym zamontowane są lunety, z których możecie skorzystać całkowicie za darmo. Dzięki nim możecie na przykład obserwować turystów przemierzających uliczki Świeradowa Zdroju czy oglądać wagoniki kolejki Ski&Sun sunące leniwie na szczyt Stogu Izerskiego. Dodatkowo na balustradzie górnego tarasu widokowego zamontowano metalowe tabliczki z opisem miejscowości oraz szczytów, które można dostrzec w oddali. Jest to świetne rozwiązanie, które pomaga zorientować się w terenie oraz pozwala na lepsze poznanie okolic Gór Izerskich. Dla osób, które mają lęk wysokości mamy dodatkową informację: podczas mocnego wiatru wieża widokowa na Młynicy zaczyna nieznacznie się bujać. Nie jest to jednak nic złego i nie ma co się martwić, że wieża ta się zawali. Jak to mówią: „do odważnych świat należy!” A dla tych pięknych widoków, które roztaczają się z niej roztaczają warto jest na nią wejść.
Wybierając się na Młynicę warto również pamiętać, aby zabrać ze sobą książeczki do zdobywania odznaki GOT. Jeżeli zdobywacie Górską Odznakę Turystyczną PTTK to przy wieży widokowej na Młynicy czeka na was skrzyneczka wraz z pieczątką. Szukajcie jej po prawej stronie ścieżki. Zbieranie pieczątek GOT to naprawdę świetna zabawa, która jest też dodatkową motywacją na wyjścia w góry. Po zwiedzaniu wieży widokowej na Młynicy będzie jeszcze okazja do odpoczynku na ławeczkach pod wieżą. Z ciekawostek, które warto zobaczyć w okolicy polecamy wam wybrać się na przykład na punkt anomalii grawitacyjnej. Punkt ten znajduje się jakieś 300-400 metrów od szczytu Młynicy. To jest już jednak temat na osobny wpis, w którym przygotowaliśmy dla was szczegółowy przewodnik po największych atrakcjach Świeradowa Zdroju. Podsumowując: wycieczka na Młynicę to idealna propozycja na krótki, za to pełny pięknych widoków trekking ze Świeradowa Zdroju. Znajdująca się na szczycie wieża widokowa pozwala nacieszyć oko wspaniałymi panoramami. Wycieczkę tę szczególnie polecamy zatem początkującym turystom, osobom starszym i rodzinom z dziećmi.
Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.
Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.