Rusinowa Polana: szlak z Wierchu Poroniec. Łatwa wycieczka w Tatry.
Rusinowa Polana w Tatrach Wysokich to magiczne miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić podczas wypoczynku w Zakopanem. Rusinowa Polana znajduje się między Gęsią Szyją a Gołym Wierchem, na grzbiecie łączącym Tatry z Pogórzem Bukowińskim. Na Rusinowej Polanie krzyżują się dwa szlaki turystyczne: szlak zielony z Wierchu Poroniec na Halę Gąsienicową oraz szlak niebieski z Palenicy Białczańskiej do Doliny Filipka. Wycieczka na Rusinową Polanę sprawdzi się idealnie jako spacerowa trasa w Tatry dla całej rodziny czy jako krótka wycieczka górska z dodatkiem pięknych widoków. W tym wpisie dowiecie się jak dojechać na Wierch Poroniec, skąd rozpoczyna się cała wycieczka oraz gdzie szukać parkingów. Pokażemy wam również jak wygląda szlak prowadzący z Wierchu Poroniec na Rusinową Polanę. Zapraszamy!
Dojazd i parkingi
Aby rozpocząć wycieczkę na Rusinową Polanę, najpierw należy dojechać na Wierch Poroniec. Na Wierch Poroniec możecie dojechać albo własnym autem, albo z pomocą zakopiańskiej komunikacji zbiorowej – zakopiańskich busów. My osobiście polecamy korzystać z busów, gdyż pozwala to oszczędzić spore sumy pieniędzy na opłatach parkingowych. Bus na Wierch Poroniec wyjeżdża z przystanku Zakopane Watra z Alei 3 Maja i kursuje na trasie Zakopane – Palenica Białczańska. Jednym z przystanków na tej trasie jest właśnie Wierch Poroniec. Koszt przejazdu busem to około 15 zł za osobę w jedną stronę. Jeżeli na wycieczkę wolicie wybrać się własnym autem to kierujcie się z Zakopanego na Drogę Oswalda Balzera i dalej na Palenicę Białczańską. Po około 30-40 minutach jazdy powinniście dotrzeć na Wierch Poroniec. Na wycieczkę polecamy wybrać się z samego rana, aby nie utknąć w korkach oraz abyście mogli znaleźć jeszcze jakieś wolne miejsce parkingowe. A jeżeli o parkingach mowa, to poniżej zostawiamy wam linki z zaznaczoną lokalizacją dostępnych parkingów na Wierchu Poroniec:
Szlaki na Rusinową Polanę
Trasa z Wierchu Poroniec
Czas: 2 godziny. Dystans: 6,40 km. Suma podejść: 175 m.
Wycieczka na Rusinową Polanę rozpoczyna się na Wierchu Poroniec. Na Wierchu Poroniec należy wejść na zielony szlak turystyczny, który prowadzi przez Goły Wierch (1206 m. n.p.m.) prosto na Rusinową Polanę. Czeka na was tu około 3 kilometrowy marszu dobrze utrzymaną, szeroką górską ścieżką. Jest to wręcz idealna trasa dla osób, które nigdy wcześniej nie chodziły po górach. Szlak ten świetnie sprawdzi się również na krótką rodzinną wycieczkę z małymi dziećmi czy jako propozycja wycieczki w Tatry dla osób starszych. Podczas wędrowania zielonym szlakiem z Wierchu Poroniec przez większość czasu będą towarzyszyły wam fantastyczne widoki na wysokie tatrzańskie szczyty. Bardziej szczegółowy opis tej trasy znajdziecie w dalszej części wpisu.
Kolor szlaku | |
Punkt startowy | Wierch Poroniec, parking |
Odległość do celu | ok. 3,20 km. |
Długość całej trasy | ok. 6,40 km. |
Czas przejścia | ok. 2 godziny |
Stopień trudności | Bardzo łatwy |
Punkty GOT | 10 |
Wierch Poroniec, początek wycieczki
Na wycieczkę na Rusinową Polanę wybraliśmy się w sierpniu, w środku sezonu wakacyjnego. Zielony szlak prowadzący na Rusinową Polanę z Wierchu Poroniec był częścią dłuższej trasy wycieczkowej, którą zamierzaliśmy tego dnia pokonać. Aby oszczędzić nieco grosza na opłatach za parkowanie, postanowiliśmy zostawić nasz samochód w pensjonacie. Na Wierch Poroniec wybraliśmy się zatem busem z Zakopanego. O dziwo pomimo ogromnych tłumów turystów w samym Zakopanem, bez żadnego problemu udało nam się znaleźć w busie miejsce siedzące. Widać ta forma podróżowania do popularnych miejsc w Tatrach nie jest zbyt lubiana przez turystów i nadal przedkładają oni poruszanie się między tatrzańskimi atrakcjami własnym samochodem. Podróż busem na Wierch Poroniec zajmuje około 30 minut więc ani się obejrzeliśmy, a byliśmy już na miejscu. Na Wierchu Poroniec natknęliśmy się akurat na dwie zorganizowane grupy wycieczkowe, panowały więc tam istne tłumy. Przychodzi zatem pora, aby rozpocząć wspólny marsz łatwym i przyjemnym zielonym szlakiem na Rusinową Polanę.
Zielony szlak na Rusinową Polanę
Jak już wspomnieliśmy, na Rusinową Polanę dojdziecie podążając zielonym szlakiem turystycznym z Wierchu Poroniec. Czy przez całą wędrówkę będzie tu super łatwo? No nie do końca. Na samym początku szlak ten zauważalnie wspina się do góry, ale jest to bardzo krótki odcinek. Także tylko przez chwilę będzie on wymagał od was odrobinę większego wysiłku. Po jakichś pięciu minutach marszu ścieżka biegnie już bo praktycznie płaskim terenie i tylko od czasu do czasu będzie was czekało lekkie podejście pod górkę. Ale spokojnie, nie jest to nic z czym moglibyście sobie nie poradzić. Zielony szlak na Rusinową Polanę z Wierchu Poroniec jest wręcz idealny dla osób, które nigdy wcześniej nie chodziły po górach. Ba! Sprawdzi się on świetnie dla osób, dla których ta wycieczka w Tatry będzie ich pierwszym większym wysiłkiem od wielu lat. Podczas marszu czeka na was dodatkowo mnóstwo pięknych widoków na szczyty Tatr Wysokich oraz okresie letnim otaczające szlak kwiaty i morze zielonej tatrzańskiej przyrody Znajdziecie tu więc wręcz wymarzone warunki na lekki spacer dla całej rodziny. Bez problemu przejdziecie również ten szlak z wózkiem dziecięcym.
Rusinowa Polana
Po około godzinnym marszu z Wierchu Poroniec docieramy do celu naszej wycieczki – na Rusinową Polanę. Polana ta znajduje się tuż przy szczycie Gęsia Szyja (1489 m. n.p.m.) i położona jest na wysokości 1180-1300 m. n.p.m. Na Rusinowej Polanie rozsypane są ogromne ilości granitowych bloków, które pozostały tu po przedostatnim zlodowaceniu po przejściu lodowca z Doliny Waksmundzkiej. W dawnych czasach Rusinowa Polana służyła jako miejsce wypasu owiec. Znajdowała się więc tutaj sporej wielkości osada pasterska, która składała się z około 20 domostw i wypasano tu od 200 do nawet 400 owiec. W 1986 roku na polanie ponownie przywrócono wypas owiec z pozwoleniem na około 200 sztuk. Obecnie owce wypasa tu Stanisław Rychtalczyk. Ciekawostką jest, że źródła z 1874 roku podają, iż w okolicy Rusionowej Polany straż leśna rozbiła grasującą w tamtych czasach szajkę rozbójników i zabiła ich herszta. Do dnia dzisiejszego wydarzenie to potwierdzają ustne przekazy mieszkańców Bukowiny Tatrzańskiej. Przez Rusinową Polanę przebiega też szlak oscypkowy, czyli szlak prowadzący przez miejsca, gdzie możecie nabyć prawdziwe, certyfikowane oscypki.
Polana Rusinowa to naprawdę piękne miejsce, które warto zwiedzić podczas pobytu w Zakopanem. Jeżeli po przejściu całego zielonego szlaku mało wam będzie górskiej wędrówki to nic nie stoi na przeszkodzie, aby przedłużyć wycieczkę i udać się zielonym szlakiem w dalszą drogę na szczyt Gęsia Szyja i dalej do schroniska Murowaniec. Warto jeszcze na koniec wspomnieć, iż tuż obok Rusinowej Polany znajduje się Sanktuarium Maryjne na Wiktorówkach. Aby tam dojść, wystarczy na Rusinowej Polanie odbić w prawo na niebieski szlak i po około 10 minutach marszu dojdziecie do Sanktuarium. Sanktuarium Maryjne na Wiktorówkach to kultowe miejsce, każdego roku odwiedzane przez licznych turystów z całej Polski. O tym opowiemy wam już jednak w kolejnym wpisie. Na koniec podpowiemy wam jeszcze, że aby nie wracać z Rusinowej Polany po własnych śladach, warto udać się niebieskim szlakiem turystycznym do Palenicy Białczańskiej. Z Palenicy Białczańskiej o wiele łatwiej będzie wam złapać powrotnego busa do Zakopanego z miejscem siedzącym.
Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.
Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.