Truskolaska i Wesołówka
Góry Świętokrzyskie

Truskolaska i Wesołówka w Górach Świętokrzyskich. Spacerowa wycieczka z Gołoszyc.

Truskolaska i Wesołówka to dwa niewysokie szczyty w Górach Świętokrzyskich, które świetnie sprawdzą się na krótki spacer po górach dla każdego. Zarówno szczyt Truskolaska jak i szczyt Wesołówka znajdują się w przepięknym paśmie Jeleniowskim, które jest jednym z pasm Gór Świętokrzyskich. Przez Truskolaskę oraz Wesołówkę przebiega Główny Szlak Świętokrzyski – długodystansowy szlak pieszy z Kuźniaków do Gołoszyc. Wycieczka na Truskolaskę i Wesołówkę to propozycja wycieczki pieszej dla osób, które szukają bardzo łatwych szlaków i pragną odpocząć od miejskiego zgiełku na łonie natury. W tym artykule przygotowaliśmy dla was krótki opis wycieczki na Truskolaskę oraz Wesołówkę z wsi Gołoszyce. Znajdziecie tu wskazówki na temat dojazdu do Gołoszyc, opis całej wycieczki oraz pokażemy wam najciekawsze atrakcje turystyczne w okolicy. Zapraszamy!

Truskolaska i Wesołówka – dojazd i parkingi

Na wycieczkę na Truskolaskę i Wesołówkę polecamy wam wyruszyć z Gołoszyc. Gołoszyce to niewielka wieś w woj. świętokrzyskim położona w niewielkiej odległości od miasta Opatów. Do Gołoszyc możecie dojechać własnym samochodem lub autobusami PKS. Jeżeli chodzi o dojazd do Gołoszyc autobusem PKS to polecamy wam skorzystać z połączenia PKS na trasie Opatów – Gołoszyce lub Nowa Słupia – Gołoszyce. Autobusy PKS na tych trasach jeżdżą regularnie od godziny 06:30 rano do godziny 20:00 wieczorem. Do Opatowa oraz Nowej Słupi również bez problemu dostaniecie się autobusami PKS na przykład z Kielc lub z Ostrowca Świętokrzyskiego. Szczegółowe rozkłady jazdy autobusów PKS do Gołoszyc możecie znaleźć w Internecie na stronie e-podróżnik. Wybranie się na wycieczkę na Truskolaskę i Wesołówkę samochodem jest naszym zdaniem najwygodniejszą opcją do wyboru. Do Gołoszyc można dojechać od strony Kielc lub Ostrowca Świętokrzyskiego. Jeżeli chodzi o parkingi samochodowe w Gołoszycach to tutaj jest mały problem. Na terenie całej wsi nie ma niestety ani jednego parkingu, na którym moglibyście pozostawić wasze auto na czas wycieczki. Jedyną opcją jest tu poszukanie jakiegoś miejsca na poboczu w którejś z bocznych uliczek i zaparkowanie pojazdu tak, aby nie utrudniał on w żaden sposób ruchu drogowego. Poniżej zamieściliśmy linki z zaznaczonym miejscem gdzie być może uda wam się zaparkować wasze auto nieopodal szlaku:

Szlaki na Truskolaskę i Wesołówkę

Czerwony szlak turystyczny z Gołoszyc na Truskolaskę i Wesołówkę to najłatwiejszy wariant wycieczki na oba szczyty. Wędrówka rozpoczyna się w Gołoszycach na przystanku autobusowym przy DK 74. Tutaj należy odnaleźć oznaczenia czerwonego szlaku, który zaprowadzi was w głąb Jeleniowskiego Parku Krajobrazowego. Podczas wycieczki na Truskolaskę i Wesołówkę przy szlaku czeka was zwiedzanie kilku ciekawych atrakcji i miejsc historycznych. Przez pierwszą godzinę marszu z Gołoszyc będą towarzyszyły wam również piękne widoki na rozległe świętokrzyskie pola. W dalszej części wycieczki czerwony szlak turystyczny poprowadzi was przez gęsty las bogaty w jadalne grzyby i owoce leśne. Bardziej szczegółowy opis wycieczki znajdziecie w dalszej części artykułu.

Kolor szlakuszlak czerwony
Punkt startowyGołoszyce – przystanek
Odległość do celuok. 6,50 km.
Długość całej trasyok. 13,00 km.
Czas przejściaok. 4 godziny
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT15

Na Truskolaskę i Wesołówkę ruszamy z Gołoszyc

Naszą wycieczkę na Truskolaskę i Wesołówkę w Górach Świętokrzyskich rozpoczynamy we wsi Gołoszyce. W Gołoszycach swój początek (lub koniec) ma czerwony długodystansowy szlak pieszy – Główny Szlak Świętokrzyski. I to właśnie po jednym z odcinków Głównego Szlaku Świętokrzyskiego przyjdzie wam maszerować tak na Truskolaskę jak i Wesołówkę. Wspominaliśmy na samym początku artykułu że wycieczka na oba tytułowe szczyty to bardziej opcja na weekendowy rodzinny spacer po lesie niż górska wspinaczka po skałach. Na wycieczkę na Truskolaskę i Wesołówkę spokojnie możecie wybrać się na kilkugodzinną wyprawę z dziećmi, które na pewno będą zachwycone całą wyprawą. W Gołoszycach na początku trasy musicie odnaleźć na poboczu głównej drogi duży kamień z umocowaną na nim tabliczką z czerwoną kropką GSŚ. Przy tym kamieniu rozpocznie się cała wasza przygoda ze zdobywaniem Truskolaski i Wesołówki. Początkowy odcinek szlaku na Truskolaskę i Wesołówkę poprowadzi was tzw. Lipową Aleją. Jest to fragment asfaltowej drogi, która osłonięta jest od promieni słonecznych koronami wysokich lip. Po krótkim marszu Lipową Aleją asfaltowa droga wprowadzi was między rozległe świętokrzyskie pola i będziecie mogli pooglądać tu pierwsze cudowne widoki na całą okolicę. Tutaj też przy szlaku zaczną pojawiać się pierwsze ciekawe miejsca, o których dowiecie się więcej w następnym akapicie.

Wycieczkę na Truskolaskę i Wesołówkę rozpoczynamy we wsi Gołoszyce
gołoszyce gsś
Kamień z czerwoną kropką przy wejściu na Główny Szlak Świętokrzyski w Gołoszycach
Początkowy odcinek czerwonego szlaku z Gołoszyc zwany Lipową Aleją
W drodze na Truskolaskę i Wesołówkę będą towarzyszyć wam piękne świętokrzyskie pola

Przy Lipowej Alei w drodze na Truskolaskę i Wesołówkę będziecie mieli okazję zwiedzić zabytkowy cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej. Cmentarz wojenny w Gołoszycach z okresu I wojny światowej powstał w latach 1914 – 1915 przy granicy Jeleniowskiego Parku Krajobrazowego na końcu Lipowej Alei. Miejsce to wpisane jest do rejestru zabytków województwa świętokrzyskiego i jest jedynym tego rodzaju obiektem w całym powiecie opatowskim. Na terenie cmentarza wojennego w Gołoszycach w dwunastu zbiorowych mogiłach pochowanych jest pięciu polskich legionistów oraz 69 żołnierzy rosyjskich i 225 żołnierzy armii austro-węgierskiej. Żołnierze Ci zginęli w okopach rozsianych na terenie całego pasma Jeleniowskiego w czasie trwania I wojny światowej. Tuż obok cmentarza z I wojny światowej w ciągu gruntowej drogi, po której biegnie czerwony szlak turystyczny na Truskolaskę i Wesołówkę natkniecie się na kolejny ciekawy obiekt czyli Kapliczkę św. Huberta. Święty Hubert to patron myśliwych a cała kapliczka powstała tu dla upamiętnienia 50-tej rocznicy założenia Hutniczego Koła Łowieckiego „Dudek” w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Pomnik na cmentarzu wojennym, na którym pochowane są ofiary I wojny światowej
Na cmentarzu ofiar I wojny światowej pochowanych jest 299 poległych
Kapliczka poświęcona św. Hubertowi, patronowi myśliwych

Truskolaska i Wesołówka – Główny Szlak Świętokrzyski

Po zwiedzaniu zabytkowego cmentarza i kapliczki św. Huberta czerwony szlak poprowadzi was szeroką gruntową drogą brzegiem świętokrzyskich pól. Wybierając się na wycieczkę na Truskolaskę i Wesołówkę od strony Gołoszyc w okresie letnim koniecznie zabierzcie ze sobą jakieś nakrycie głowy. Odcinek szlaku od Gołoszyc aż do miejsca gdzie szlak zagłębia się w las ma jakieś trzy kilometry i pokonuje się go w około godzinę czasu. Cały odcinek gruntowej drugi wzdłuż świętokrzyskich pól nie jest w żaden sposób osłonięty od słońca przez co będziecie tu wystawieni latem na wysokie temperatury i mocne promieniowanie UV. Czapka założona na głowę pozwoli wam uniknąć późniejszych ewentualnych nieprzyjemności związanych z udarem cieplnym lub co gorsza porażeniem słonecznym. Podczas spaceru gruntową drogą do wejścia do Jeleniowskiego Parku Krajobrazowego cały czas będą towarzyszyć wam piękne widoki na okoliczne pola. Po około godzinie spokojnego marszu czerwony szlak turystyczny nagle zakręci w prawo i wprowadzi was pod korony wysokich drzew. Wejście do lasu zagrodzone jest tutaj metalowym szlabanem. Kiedy przejdziecie na drugą stronę szlabanu będzie to znak że rozpoczęło się właśnie wasze właściwe podejście na szczyty Truskolaska i Wesołówka w Górach Świętokrzyskich.

Odcinek Głównego Szlaku Świętokrzyskiego prowadzący w pasmo Jeleniowskie Gór Świętokrzyskich
Widoki z Głównego Szlaku Świętokrzyskiego w lecie są fenomenalne
Wejście do lasu zagrodzone jest szlabanem – na Truskolaskę i Wesołówkę wędrujemy tylko pieszo

Truskolaska i Wesołówka w Górach Świętokrzyskich

Po wejściu w leśne ostępy rozpoczniecie wędrówkę przez przepiękny Jeleniowski Park Krajobrazowy. Wędrówka przez pasmo Jeleniowskie w Górach Świętokrzyskich to praktycznie sama przyjemność. Pasmo Jeleniowskie rozciąga się od rzeki Słupianki w Milanowskiej Wólce aż do Wyżyny Sandomierskiej. Na terenie Jeleniowskiego Parku Krajobrazowego czeka na was wiele ciekawych miejsca jak gołoborza, kilka niewysokich szczytów oraz liczne miejsca pamięci związane tak z I jak i z II wojną światową. Po wejściu w las na pierwszy z tytułowych szczytów czyli Truskolaskę dotrzecie już po około 30 minutach marszu. Truskolaska wznosi się na wysokość 448,2 m. n.p.m. i oznaczona jest niewielką drewnianą tabliczką przybitą do drzewa. Na Truskolasce nie uświadczycie niestety żadnych pięknych widoków gdyż jest ona porośnięta dookoła wysokimi drzewami. Po zdobyciu szczytu Truskolaski ruszamy zatem w dalszą drogę na kolejny szczyt w paśmie Jeleniowskim czyli na Wesołówkę. Aby dojść na Wesołówkę od Truskolaski czeka was nieco ponad dwa kilometry marszu przez piękny las, w którym w ogromnych ilościach rosną jadalne grzyby, jagody i borówki. Po około 45 minutach marszu z Truskolaski dotrzecie na Wesołówkę na wysokość 469 m. n.p.m. Tutaj również niestety nie uświadczycie żadnych ciekawych widoków. Sam punkt szczytowy Wesołówki oznaczony jest zwykła kartką A4, która przybita jest do drzewa jakieś 20-30 metrów od Głównego Szlaku Świętokrzyskiego.

Wędrowanie po szlaku prowadzącym na Truskolaskę to bardziej spacer niż górska wspinaczka
Szczyt Truskolaska (448 m. n.p.m.) w Górach Świętokrzyskich
Szczyt Wesołówka (469 m. n.p.m.) w Górach Świętokrzyskich

Po zdobyciu tak Truskolaski jak i Wesołówki możecie wrócić po własnych śladach do Gołoszyc i zakończyć całą wycieczkę lub możecie też ruszyć dalej za czerwonym szlakiem turystycznym na odkrywanie tajemnic pasma Jeleniowskiego. Podczas zwiedzania Jeleniowskiego Parku Krajobrazowego możecie wejść na Małe Gołoborze oraz odwiedzić Krzyż Ponurego – miejsce pamięci opisujące wydarzenia i partyzantów walczących w II wojnie światowej. Nieco dalej w ciągu czerwonego szlaku natkniecie się na oznaczenia wytyczonych w górach trasach zjazdowych SingleTrack MTB przeznaczonych dla rowerów górskich. Są to specjalnie przygotowane trasy enduro, które przebierają przez cały teren Jeleniowskiego Parku Krajobrazowego. Jeżeli jesteście miłośnikami jazdy rowerowej to warto dać szansę tutejszym trasom o nazwach „Świętowit” czy „Licho”. Dla osób, które szukają opcji na całodniową górską wędrówkę polecamy kontynuować marsz na jeden ze szczytów Korony Gór Świętokrzyskich: Szczytniak. Więcej szczegółów na temat wycieczki na Szczytniak znajdziecie tutaj: Szczytniak i Jeleniowska w Górach Świętokrzyskich. A jeżeli nadal będzie wam mało górskiego wędrowania to możecie spróbować swoich sił i ruszyć przez całe pasmo Jeleniowskie aż na szczyt Łysej Góry Głównym Szlakiem Świętokrzyskim. To jest już jednak opcja na długodystansową, całodniową wyprawę, o której więcej możecie przeczytać w tym artykule: GSŚ Dzień 4.

Oznaczenie tras zjazdowych Świętowit i Licho dla rowerów MTB w Górach Świętokrzyskich

Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze