Wodospad Zaskalnik w Szczawnicy. Piękna atrakcja przyrodnicza w Beskidzie Sądeckim.
Aby zobaczyć piękne miejsca w rejonie Szczawnicy nie trzeba wcale wyruszać na długie górskie wycieczki. Jednym z takich urokliwych miejsc jest znajdujący się w dolinie Sopotnickiego Potoku Wodospad Zaskalnik. Wodospad ten położony jest na południowo-zachodniej części Pasma Radziejowej pomiędzy szczytami Bereśnik (843 m. n.p.m.) oraz Wysoka (759 m. n.p.m.). Spływająca tu woda jest krystalicznie czysta, wodospad w lecie skąpany jest w zieleni, zimą częściowo zamarza tworząc cudowne lodospady. Panuje tu cisza i spokój, a szum spadającej wody pozwala na chwilę zapomnieć o codziennych problemach. W tym wpisie dowiecie się jak dostać się do Wodospadu Zaskalnik oraz co czeka na was na miejscu. Zapraszamy!
Jak dojechać do wodospadu Zaskalnik
Wodospad Zaskalnik znajduje się w Sewerynówce, dzielnicy miasta Szczawnicy. Do Sewerynówki można dojechać samochodem, lub wybierając się na pieszą wycieczkę. Na początek zajmijmy się dojazdem własnym autem. W Szczawnicy należy dojechać do ul. Szlachtowskiej i jechać dalej aż do skrzyżowania z ul. Sopotnicką. Na ulicę Sopotnicką wjeżdża się po kamiennym moście pociągniętym nad potokiem Grajcarek. Gdy już przejedziecie przez most czeka was dość długi podjazd pod górę aż do ul. Kunie, którą dojedziecie aż pod zajazd Czarna. Parking samochodowy znajduje się tuż obok tego zajazdu. Ciekawą opcją dotarcia do Wodospadu Zaskalnik, o której warto wspomnieć jest skorzystanie z jeżdżącej po Szczawnicy ciuchci. Jedna ze stacji ciuchci znajduje się właśnie przy Wodospadzie Zaskalnik, jeżeli podróżujecie z dziećmi może to być świetny dodatek do waszej wycieczki. Do Wodospadu Zaskalnik można również dojechać rowerem. Ostrzegamy że podjazd ul. Sopotnicką jest naprawdę stromy, liczcie się zatem ze sporym wysiłkiem. Poniżej zamieszczamy mapkę z zaznaczoną lokalizacją wodospadu:
Piesza wycieczka do wodospadu Zaskalnik
Jeżeli do wodospadu Zaskalnik wolicie dojść na piechotę to polecamy wybrać się na niebieski szlak prowadzący ze Szczawnicy na Przehybę. Szlak ten rozpoczyna się w Szczawnicy na przystanku dworcowym PKS i prowadzi przez kompleks uzdrowiskowy Szczawnica. Przejście całej trasy zajmuje około godzinę czasu, odległość jaką trzeba pokonać w jedną stronę wynosi ok. 3 kilometry. Niebieski szlak prowadzi prosto nad Wodospad Zaskalnik, więc nie ma opcji, żebyście zgubili na nim drogę. Jeżeli po dotarciu nad wodospad będziecie czuć niedosyt pieszych wędrówki to wydłużyć całą wycieczkę i wybrać się niebieskim szlakiem do Schroniska PTTK Przehyba przez Czeremchę. Piękne widoki gwarantowane! Poniżej zostawiamy mapkę z zaznaczonym niebieskim szlakiem prowadzącym do Wodospadu Zaskalnik ze Szczawnicy:
Czy warto wybrać się na pieszą wycieczkę do wodospadu Zaskalnik? Naszym zdaniem tak! Sami przeszliśmy całą proponowaną przez nas trasę aby sprawdzić czy jest ona ciekawa i oto dlaczego uważamy że warto: Oprócz możliwości zwiedzenia Szczawnicy z nieco innej perspektywy niż zza szyby samochodu na trasie czekają na was mnóstwo pięknych widoków oraz ciekawe atrakcje. Niebieski szlak przeprowadzi was przez kompleks uzdrowiskowy Szczawnica, gdzie będziecie mieli okazję napić się wody leczniczej. Maszerując aleją 1 Maja po prawej stronie będą na was czekały wspaniałe widoki na Szczawnicę oraz wznoszący się nad nią szczyt Palenicy. Po dotarciu w rejony ul. Sopotnickiej czekają was chwile zachwytu nad wspaniałymi widokami roztaczającymi się z Połoniny na Szlachtową i Jaworki. Szlak wyprowadzi was w końcu na ul. Kunie, która zaprowadzi was prosto do Wodospadu Zaskalnik. Szlak ten świetnie sprawdzi się na niedzielny spacer z wózkiem dziecięcym czy jako propozycja trasy spacerowej dla osób starszych.
Zwiedzanie wodospadu Zaskalnik
Kiedy dotrzecie w rejony zajazdu Czarna zobaczycie niewielką zieloną polankę, na której przy pięknej pogodzie często można zobaczyć biwakujących turystów. Zejście do wodospadu Zaskalnik znajduje się tuż obok polanki i jest nieco ukryte między drzewami, nie powinniście mieć większych trudności z jego znalezieniem. Nad wodospad schodzi się po swojego rodzaju naturalnych stopniach, które utworzyły się z korzeni rosnącego tu drzewa. My zwiedzaliśmy wodospad gdy padał deszcz, zejście było więc śliskie i błotniste. Nie ma tu żadnych barierek, które pomogłyby pokonać podejście, do tego z ziemi wystają ostre kamienie. Warto zatem zachować ostrożność przy schodzeniu, zwłaszcza gdy nad wodospad będziecie schodzili z dziećmi. Po zejściu na dół zostaniecie przywitani przez szum wody wartko płynącej w Sopotnickim Potoku. Woda zazwyczaj płynie powoli ale po większych opadach deszczu potok zamienia się w rwącą rzekę.
Czas na główną atrakcję czekającą na was w tym magicznym miejscu czyli na Wodospad Zaskalnik. Wodospad prezentuje się naprawdę wspaniale. Wody potoku spadają z wysokości około 5 metrów, tworząc dwie odrębne kaskady. Cały wodospad otaczają odsłonięte wygładzone przez płynącą wodę skały, które w lecie porośnięte są bujną roślinnością. W zimie wodospad zamarza i tworzą się na nim lodospady o fascynujących kształtach. Miejsce to jest przepiękne i wiele osób zostaje tu na dłuższą chwilę aby nacieszyć się panującą tu spokojną atmosferą. Można tu również spotkać młode pary gdyż wodospad Zaskalnik to miejsce często wybierane na ślubną sesję zdjęciową. Pod wodospadem znajduje się niewielka niecka, czasami w upalne dni można zobaczyć kąpiących się w niej turystów, którzy chcą się nieco schłodzić. Wycieczka nad Wodospad Zaskalnik to naprawdę ciekawy dodatek do planów zwiedzania Szczawnicy. Jej zwieńczeniem może być obiad lub kolacja w zajeździe Czarda, który cieszy się dobrą opinią wśród mieszkańców i turystów. Jeżeli macie ochotę na przedłużenie całej wycieczki i wypad w góry to warto rozważyć wycieczkę niebieskim szlakiem do Schroniska PTTK Przehyba.
Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.