Wrocław atrakcje
Dolnośląskie,  Przewodnik

Wrocław atrakcje – co warto zobaczyć we Wrocławiu? 50 największych atrakcji Wrocławia.

Wrocław to największe miasto na Dolnym Śląsku, pełne niesamowitych miejsc i atrakcji turystycznych. Miasto Wrocław położone jest na Równinie Wrocławskiej nad rzeką Odrą i jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Wrocław od zawsze był jednym z najważniejszych dolnośląskich miast i ważnym punktem handlowym na mapie Europy, który przyciągał do siebie ludzi z całej Europy. Obecnie miasto to oceniane jest przez turystów jako jedno z najpiękniejszych miast zachodniej Polski. Wybierając się na wycieczkę do Wrocławia przygotujcie się na zwiedzanie dziesiątków arcyciekawych zabytków, muzeów, pałaców, dzieł architektonicznych oraz licznych większych i mniejszych atrakcji turystycznych. W tym artykule przygotowaliśmy dla was przewodnik po stolicy Dolnego Śląska. Znajdziecie w nim aż x atrakcji we Wrocławiu, które warto zobaczyć. Umieściliśmy tu również wskazówki na temat dojazdu do Wrocławia, parkingów na terenie miasta oraz mapę z wszystkimi opisanymi atrakcjami. Zapraszamy!

Jak dojechać do Wrocławia?

Na początek kilka słów na temat opcji dojazdu do Wrocławia. Do Wrocławia można obecnie dojechać własnym samochodem, autokarami oraz pociągami PKP. Naszym zdaniem do Wrocławia najlepiej jest wybrać się autokarem lub pociągiem PKP. Pociągi jak i autokary dojeżdżają praktycznie do samego centrum miasta i zatrzymują się przy dworcu kolejowym Wrocław Główny (autokary wjeżdżają pod nową galerię Wroclavia, która stoi tuż obok dworca kolejowego). Pociągi jak i autokary z całej Polski dojeżdżają do Wrocławia regularnie, także bez problemu znajdziecie jakieś połączenie z waszej miejscowości. Szczegółowe rozkłady jazdy pociągów i autokarów do Wrocławia bez trudu znajdziecie w Internecie. Drugą opcją jest dojechanie do Wrocławia samochodem. Jest to najwygodniejsza opcja dojazdu ale pamiętajcie, iż Wrocław to jedno z najbardziej zakorkowanych miast w Polsce. Do tego miasto to ma bardzo dużą strefę płatnego parkowania, a ceny za godzinę postoju w centrum zaczynają się od 7,00 zł za godzinę. Jeżeli macie taką możliwość to lepiej jest pozostawić auto gdzieś na bezpłatnym parkingu poza centrum (lub na hotelowym parkingu) i zwiedzać Wrocław z pomocą komunikacji miejskiej.

Po Wrocławiu najlepiej jest poruszać się komunikacją miejską

Jak poruszać się po Wrocławiu – komunikacja miejska

Jedną z najlepszych opcji na poruszanie się między atrakcjami we Wrocławiu jest jazda wrocławską komunikacją miejską. Wrocław uchodzi za jedno z najbardziej zakorkowanych miast w Polsce, dlatego też aby nie tracić czasu na stanie w korkach, wygodniej będzie wam zwiedzać Wrocław autobusami oraz tramwajami. MPK Wrocław współpracuje obecnie z planerem podróży JakDojade, który możecie pobrać na wasz telefon w formie aplikacji mobilnej lub otworzyć go w przeglądarce internetowej. Wystarczy że wpiszecie skąd i dokąd chcecie jechać i aplikacja znajdzie dla was najlepsze połączenie komunikacji miejskiej oraz pokieruje na mapie do odpowiedniego przystanku. Jeżeli chodzi o zakup biletów MPK Wrocław to możecie to zrobić w samej aplikacji JakDojade, na przystankach w specjalnych automatach oraz w autobusach i tramwajach w kasownikach za pomocą karty płatniczej (bilety w kasownikach nie są drukowane – zapisują się one na waszej karcie płatniczej na czas przejazdu).

Atrakcje we Wrocławiu – co warto zobaczyć?

Pora na najważniejszą część artykułu, czyli listę najciekawszych atrakcji, które warto zobaczyć we Wrocławiu. Proponowane przez nas atrakcje Wrocławia opisaliśmy w takiej kolejności, aby można było odwiedzić je jedna po drugiej bez konieczności jeżdżenia w kółko po całym mieście. Do każdej atrakcji dodaliśmy krótki opis oraz informacje na temat godzin otwarcia i czy wstęp na atrakcję jest płatny. A oto nasza propozycja najciekawszych atrakcji we Wrocławiu, które warto zwiedzić:

Pierwszą atrakcją, którą zwiedzicie zaraz po dotarciu do Wrocławia jest zabytkowy dworzec kolejowy „Wrocław Główny”. Dworzec kolejowy „Wrocław Główny” swoim wyglądem przypomina dzisiaj bardziej piękny pałacyk niż stację kolejową. Pierwsza hala dworca kolejowego Wrocław Główny powstała w 1857 roku. Już w momencie powstawania była ona jedną z największych hal dworców kolejowych swojej epoki. Główny budynek dworca „Wrocław Główny” zbudowany został w stylu neogotyku angielskiego na planie wydłużonego prostokąta. Pałacowy wygląd hali dworca nadają dwie wysmukłe wieże, które wznoszą się wysoko ponad budynek oraz elewacja gmachu zakończona wysokimi blankami. Dworzec kolejowy „Wrocław Główny” w latach 2010-2012 przeszedł generalny remont połączony z rewitalizacją wnętrza, które przywróciło jego dawny wygląd z roku 1905. Dzisiaj dla podróżujących dostępne jest pięć peronów, które połączone są dwoma przejściami podziemnymi. Całość robi fenomenalne wrażenie i jest to doskonałe miejsce na waszą pierwszą pamiątkową fotkę z wycieczki do Wrocławia. Wstęp na Dworzec kolejowy Wrocław Główny jest oczywiście darmowy.

  • Dworzec kolejowy Wrocław Główny czynny jest całą dobę.
Zabytkowy gmach dworca kolejowego „Wrocław Główny”

Kolejną ciekawostką, którą warto zobaczyć zaraz po wyjściu z dworca kolejowego „Wrocław Główny” jest Teatr Muzyczny „Capitol”. Teatr Muzyczny „Capitol” powstał w 1929 roku i swojego czasu uznany został za najpiękniejszą modernistyczną budowlę w środkowej Europie. Teatr ten zaprojektowany został przez berlińskiego architekta Friedricha Lippa i składał się z trzech części: sali widowiskowej, hotelu i części administracyjnej. Cały budynek utrzymany został w stylu ekspresjonistycznym. Po II wojnie światowej Teatr Muzyczny „Capitol” został poważnie zniszczony i powrócił do swojej świetności dopiero w 1955 roku pod nazwą „Operetka Dolnośląska”. W 1989 roku budynek Teatru Muzycznego „Capitol” został wpisany do rejestru zabytków. W 1997 roku budynek teatru ponownie został zniszczony w wielkiej powodzi, która nawiedziła Wrocław. W 2002 roku profil teatru uległ całkowitej zmianie i z operetki przekształcony został w nowoczesny teatr muzyczny o nazwie „Teatr Muzyczny Capitol”. Przed gmachem teatru stoi dzisiaj piękna kolorowa rzeźba, przy której turyści robią sobie pamiątkowe zdjęcia. Wnętrze Teatru Muzycznego „Capitol” można zobaczyć w czasie spektaklów (kupując bilet wstępu).

Godziny otwarcia:

  • Wtorki – piątki od 09:00 do 19:00
  • Poniedziałki i soboty od 12:00 do 19:00
  • Niedziele od 12:00 do 19:00
Teatr Muzyczny „Capitol” przy ul. Piłsudskiego we Wrocławiu

Tuż obok Teatru Muzycznego „Capitol” znajdziecie arcy popularny „Pomnik Anonimowego Przechodnia”. Pomnik Anonimowego Przechodnia to wyjątkowa rzeźba, która stoi dziś przy skrzyżowaniu ulicy Świdnickiej i ulicy Piłsudskiego we Wrocławiu. Pomnik ten przedstawia kilkanaście postaci, które schodzą i wychodzą spod chodnika po dwóch stronach jezdni. Postacie te są wykonane z brązu i mają wielkość dorosłego człowieka. Pomnik Anonimowego Przechodnia został odsłonięty w 2005 roku i jest nawiązaniem do instalacji „Przejście” Jerzego Kaliny z 1977 roku. Instalacja ta była punktem wyjścia do dyskusji na temat odbioru sztuki współczesnej i odczytywano ją jako przepowiednię dotyczącą wprowadzenia stanu wojennego. Autor Jerzy Kalina wyjaśniał też, że jest to symbol polskiej przypadłości, czyli „chocholej śpiączki”. Pomnik Anonimowego Przechodnia to jedna z najchętniej fotografowanych rzeźb plenerowych we Wrocławiu. Pomnik ten jest dostępny dla zwiedzających całkowicie za darmo.

  • Pomnik Anonimowego Przechodnia można zwiedzać całą dobę.
Pomnik Anonimowego Przechodnia we Wrocławiu

Apartamentowiec „Sky Tower” to najwyższy budynek i wielka atrakcja turystyczna we Wrocławiu. Sky Tower to pierwszy wrocławski drapacz chmur, którego wysokość sięga aż 212 metrów. Budynek ten jest widoczny praktycznie z każdego miejsca w mieście i stał się jednym z symboli Wrocławia. Sky Tower to obecnie również jedna z największych atrakcji Wrocławia, a to za sprawą udostępnionego dla turystów najwyższego tarasu widokowego w mieście. Taras widokowy w Sky Tower znajduje się na wysokości 200 metrów w przestronnym wnętrzu. Podróż na szczyt apartamentowca rozpoczyna się w multimedialnej windzie, gdzie wyświetlane są nowoczesne animacje. Winda ta dowiezie was na 49 piętro wieżowca, z którego rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na Wrocław oraz całą okolicę. Dla zwiedzających udostępniona została tu także kawiarnia oraz zewnętrzny taras. Po zwiedzaniu tarasu widokowego możecie skorzystać z bogatej oferty gastronomicznej lokalnych restauracji, które ulokowane są na parterze Sky Tower. Zwiedzanie tarasu widokowego Sky Tower jest płatne.

Ceny biletów wstępu na Sky Tower:

  • Bilet normalny – 49 zł,
  • Bilet ulgowy – 35 zł

Godziny otwarcia tarasu widokowego Sky Tower:

  • Poniedziałek – czwartek od 10:00 do 19:00
  • Piątek – niedziela od 10:00 do 20:00
Drapacz chmur „Sky Tower” we Wrocławiu – na szczycie znajduje się punkt widokowy

Ulica Świdnicka to jedna z najstarszych głównych ulic turystycznych Wrocławia. Historia ulicy Świdnickiej we Wrocławiu sięga początków XIV wieku i pojawia się ona już w pierwszych wzmiankach na temat dużej alei prowadzącej z Rynku we Wrocławiu na południe miasta w stronę Świdnicy. Dzisiaj ulica Świdnica ma około kilometr długości, a spacer nią pozwala poznać różne style architektoniczne miasta. Na południu ulica Świdnicka rozpoczyna się przy gmachu Teatru Muzycznego „Capitol”, który utrzymany jest w stylu socrealistycznym. Idąc dalej w kierunku wrocławskiego Rynku miniecie dom towarowy „Renoma”, który wzniesiony został w latach 30-tych XX wieku. Następnie przy ulicy Świdnickiej zwiedzicie gotyckie kościoły Bożego Ciała i Świętej Doroty oraz klasycystyczny budynek Opery Dolnośląskiej oraz Hotelu Monopol w stylu art nouveau. Przy ulicy Świdnickiej powstało też mnóstwo restauracji, barów, pubów i sklepików, które ulokowały się na parterach ciągnących się wzdłuż ulicy przepięknych kamienic. Ulica Świdnicka jest też głównym traktem prowadzącym na wrocławski Rynek. Ulica Świdnicka dostępna jest dla zwiedzających całkowicie bezpłatnie.

  • Ulicę Świdnicką można odwiedzać przez całą dobę.

Wrocławski Rynek to niekwestionowany lider wśród atrakcji turystycznych stolicy Dolnego Śląska. Rynek we Wrocławiu to jeden z największych rynków staromiejskich w całej Europie. Granice wrocławskiego Rynku wytyczone zostały już w XIII wieku i przez całe stulecia był on najważniejszym placem handlowym miasta. Dziś zajmuje on powierzchnię 3,8 hektara i jest turystycznym sercem całego miasta. Na Rynku we Wrocławiu zlokalizowane są liczne restauracje, puby, kluby muzea i galerie sztuki. W centralnej części Rynku wzniesiony został Ratusz Miejski, wokół którego znajduje się około sześćdziesiąt kolorowych kamienic. Wrocławski Rynek to miejsce wielu wydarzeń, spotkań, imprez kulturowych oraz uroczystości organizowanych z okazji świąt państwowych. Na placu rynkowym kryje się też wiele mniejszych ciekawostek i atrakcji turystycznych, które przyciągają do Wrocławia licznych turystów z całego świata. Wycieczka po wrocławskim Rynku to niezapomniana przygoda i okazja do zapoznania się z fascynującą historią miasta. Jest to też świetny punkt wypadowy w inne rejony Wrocławia. Zwiedzanie Rynku we Wrocławiu jest oczywiście bezpłatne.

  • Rynek we Wrocławiu można odwiedzać przez całą dobę.
Rynek we Wrocławiu to największa i najbardziej znana atrakcja w całym mieście

W centralnym punkcie Rynku we Wrocławiu dumnie wznosi się wrocławski Ratusz Miejski. Wrocławski Ratusz Miejski to największy i jeden z najpiękniejszych ratuszy w Polsce. Budynek Ratusza to późnogotycka budowla, która powstawała etapami przez 250 lat od XIII do XVI wieku. Przez setki lat Ratusz był siedzibą władz miejskich i wrocławskiego sądownictwa. Wschodnia elewacja Ratusza we Wrocławiu udekorowana została gotyckim zegarem astronomicznym. Na tej stronie budynku znajduje się też wykusz kaplicy oraz dawne wejście do ratusza. Na południowej stronie wasz zachwyt wzbudzi elewacja ozdobiona wspaniałą późnogotycką kamieniarką. Szczyt Ratusza zdobi wysoka na 67 m. wieża ratuszowa z zegarem i najstarszym w Polsce dzwonem zegarowym z 1368 roku. W piwnicach Ratusza we Wrocławiu kryje się Piwnica Świdnicka – jedna z najstarszych piwiarni w Europie, w której od początku XVI wieku produkowane jest piwo o nazwie Baran. Zwiedzanie Ratusza Miejskiego we Wrocławiu jest płatneRatusz można zwiedzić od środka wybierając się na zwiedzanie Muzeum Sztuki Mieszczańskiej.

  • Godziny zwiedzania Ratusza we Wrocławiu pokrywają się z godzinami pracy muzeum.
Wrocławski Ratusz Miejski na Rynku to jedna z głównych atrakcji miasta Wrocław

Wnętrze Ratusza Miejskiego we Wrocławiu można zwiedzać odwiedzając Muzeum Sztuki Mieszczańskiej. W Muzeum Sztuki Mieszczańskiej zaprezentowane są dokonania wrocławskich artystów i rzemieślników. Zgromadzone są tu liczne ciekawe eksponaty pochodzące z Wrocławia z czasów średniowiecznych, nowożytnych oraz współczesnych. W Muzeum Sztuki Mieszczańskiej we Wrocławiu będziecie mogli zobaczyć różne stałe i czasowe wystawy tematyczne przedstawiające malarstwo, fotografię, rękodzieło, rzeźbiarstwo oraz historię wielkich osobistości związanych ze stolicą Dolnego Śląska. Zwiedzanie Muzeum Sztuki Mieszczańskiej w Starym Ratuszu we Wrocławiu to również okazja na zdobycie fascynującej wiedzy na temat przeszłości stolicy Dolnego Śląska. Jeżeli interesuje was historia Wrocławia i chcecie zobaczyć Ratusz od środka, to ta atrakcja na pewno wam się spodoba. Więcej szczegółów na temat zwiedzania Muzeum Sztuki Mieszczańskiej we Wrocławiu znajdziecie tutaj: Muzeum Sztuki Mieszczańskiej we Wrocławiu – zwiedzanie, bilety, godziny otwarcia.

  • Zwiedzanie Muzeum Sztuki Mieszczańskiej jest płatne.
Muzeum Sztuki Mieszczańskiej w Starym Ratuszu we Wrocławiu

Spacerując po Rynku we Wrocławiu koniecznie złóżcie wizytę w lokalnym mini browarze „Spiż”. Mini browar „Spiż” działa w piwnicach wrocławskiego Ratusza tuż obok Muzeum Sztuki Mieszczańskiej. Mini browar Spiż powstał w czerwcu 1992 roku i od tego momentu stał się jednym z najbardziej popularnych miejsc odpoczynku wrocławian jak i turystów odwiedzających Wrocław. W zabytkowym wnętrzu wrocławskiego Ratusza w mini browarze Spiż rozpoczęto produkcję „spiżowego” piw, którego specjalną recepturę opracował założyciel browaru Bogdan Spiż. W skład browaru Spiż wchodzi restauracja, mini browar, sklepik z firmowymi upominkami, piwem na wynos oraz pub piwny zlokalizowany w piwnicach Ratusza. Obecnie w mini browarze „Spiż” można napić się aż 8 różnych rodzajów piwa, które wytwarzane jest bezpośrednio na miejscu. Do tego każdy z gości zamawiających „spiżowe” piwo otrzymuje w zestawie ciemny chleb posmarowany firmowym smalcem. Odwiedziny w mini browarze „Spiż” to praktycznie obowiązkowy punkt wycieczki do Wrocławia.

Godziny otwarcia mini browaru „Spiż”:

  • Od poniedziałku do niedzieli w godzinach 12:00 – 00:00
Mini browar i restauracja „Spiż” we Wrocławiu

Fontanna „Zdrój” to kolejna ciekawa atrakcja, którą warto zobaczyć na wrocławskim Rynku. Fontanna „Zdrój” to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc na wrocławskim Rynku. Fontanna ta powstała w 1996 roku według projektu Alojzego Gryta z wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Atrakcja ustawiona jest na placu Gołębim tuż obok mini browaru „Spiż”. Fontanna „Zdrój” jest ciekawym dodatkiem do architektury wrocławskiego Rynku, choć w czasie jej budowy budziła niemałe kontrowersje. Wiele osób zarzucało jej bowiem iż nie pasuje do zabytkowej zabudowy Rynku, a generalny konserwator zabytków odmówił nawet jej budowy. Fontanna ta stanęła jednak w końcu na placu rynkowym w 2001 roku i miała ona być tu obecna na okres dwóch lat. Na szczęście stała się jednak stałym elementem wystroju Rynku we Wrocławiu i dzisiaj jest ona jednym z najchętniej fotografowanych obiektów turystycznych miasta. Zwiedzanie Fontanny „Zdrój” jest całkowicie darmowe.

  • Fontannę „Zdrój” we Wrocławiu można zwiedzać całą dobę.
Fontanna na Rynku we Wrocławiu

Kolejną ciekawostką na wrocławskim Rynku wartą zobaczenia są Kamieniczki „Jaś i Małgosia”. Kamieniczki „Jaś i Małgosia” od wielu lat wzbudzają zainteresowanie wśród turystów odwiedzających Wrocław. Kamieniczki te dumnie stoją w rogu placu rynkowego przy kościele św. Elżbiety i od ponad 500 lat połączone są kamiennym łukiem. Kamieniczki „Jaś i Małgosia” choć piękne, skrywają też mroczną historię. Otóż kamienny łuk, którym połączone są oba budynki niegdyś był bramą na dawny cmentarz przykościelny. Na łuku bramy nadal można dziś przeczytać łaciński napis, który w tłumaczeniu oznacza „Śmierć Bramą Życia”. Według historii miasta pod kamienicami pogrzebani zostali 21 czeladnicy, których karą za nieposłuszeństwo i złe zachowanie miało być poniżenie pochowania ich poza poświęconą ziemią. Po ich ciałach po dziś dzień depczą ludzie, którzy spacerują po placu rynkowym wokół kamieniczek. Lewa kamieniczka nosi imię”Jaś” i jest to Domek Miedziorytnika, prawa zaś to „Małgosia” i jest ona siedzibą Towarzystwa Miłośników Wrocławia. Wnętrze kamieniczek można zwiedzać, do tego w Małgosi zorganizowany jest stylowy Drink Bar. Zwiedzanie obu kamieniczek jest bezpłatne.

Godziny otwarcia Kamieniczek „Jaś i Małgosia”:

  • „Jaś” otwarty jest od wtorku do czwartku w godz. 13:00 – 17:00 i w soboty w godz. 12:00 – 18:00
  • „Małgosia” (Drink Bar) czynna jest codziennie od 12:00
Kamieniczki „Jaś” i „Małgosia” można podziwiać na Rynku we Wrocławiu

Bazylika Mniejsza p.w. Świętej Elżbiety Węgierskiej we Wrocławiu to ciekawy zabytek sakralny warty waszej uwagi. Kościół Garnizonowy to XIV-wieczny gotycki kościół zlokalizowany na wrocławskim Rynku, który jest jedną z najbardziej charakterystycznych budowli we Wrocławiu. Na początku XVI wieku przejęty został przez ewangelików, a w ręce katolików wrócił w 1946 roku i wtedy ustanowiony został jako kościół garnizonowy dla Wrocławia. Dzisiaj ma on status bazyliki mniejszej i jest miejscem wielu wydarzeń rocznicowych, uroczystości, koncertów i spotkań. We wnętrzu Bazyliki Mniejszej pw. Świętej Elżbiety można podziwiać liczne zabytki świątyni, w tym gotyckie sacramentarium wykonane w latach 1453-1455, średniowieczne drewniane siedziska, gotycką Figurę Madonny z Dzieciątkiem z 1498 roku czy też fresk Sąd Ostateczny z 1457 roku. Główną atrakcją jest tu taras widokowy znajdujący się na wieży kościoła garnizonowego. Na szczyt tarasu widokowego prowadzą wąskie, kręte schody. Wspinaczka na szczyt jest dość wyczerpująca ale jest to świetna okazja, aby zobaczyć cały wrocławski Rynek z lotu ptaka. Wstęp na wieżę widokową jest płatny.

Ceny biletów:

  • Bilet normalny – 7 zł
  • Bilet ulgowy – 5 zł

Godziny otwarcia wieży widokowej:

  • Maj – Wrzesień: codziennie od 10:00 do 20:00 (w niedziele i święta od 11:00)
  • W pozostałe miesiące od 10:00 do zmierzchu (w niedziele i święta od 11:00)
Kościół Garnizonowy św. Elżbiety we Wrocławiu

Plac Solny to drugi, zaraz po Rynku Miejskim najbardziej rozpoznawalny plac we Wrocławiu. Plac Solny we Wrocławiu kojarzony jest głównie z licznymi kwiaciarniami, ale przez wiele lat służył mieszkańcom miasta jako targowisko. Swoją nazwę Plac Solny wziął od kramów, na których sprzedawano sprowadzaną z Wieliczki sól. Dzisiaj soli się tu już nie sprzedaje, ale wokół placu Solnego powstało mnóstwo ciekawych obiektów gastronomicznych, w tym wiele znanych i lubianych kawiarni, cukierni i restauracji. Co ciekawe na Placu Solnym w niektórych kwiaciarniach można zakupić kwiaty przez całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. Na Placu Solnym można zobaczyć też najbardziej reprezentatywne kolorowe kamienice. Wśród nich znajduje się Budynek Starej Giełdy (Plac Solny 16) z XIX wieku, wzniesiony na wzór włoskich, renesansowych pałaców. Ciekawostką są tu również Rzeźby Murzynów umieszczone w fasadzie jednego z budynków gdzie niegdyś znajdowała się Apteka pod Murzynem. Wstęp na Plac Solny jest oczywiście darmowy.

  • Plac Solny można zwiedzać przez całą dobę.
Plac Solny we Wrocławiu

Kolejną ciekawą atrakcją sakralną przy Rynku we Wrocławiu jest Kościół św. Marii Magdaleny Kościoła Polskokatolickiego. Świątynia ta została wzniesiona w latach 1523-1945 i była parafialnym kościołem ewangelickim, który obecnie pełni funkcję katedry Kościoła polskokatolickiego. Budynek ten należy do jednych z najstarszych budynków w całym Wrocławiu. Kościół św. Marii Magdaleny Kościoła Polskokatolickiego położony jest na obszarze Starego Miasta na wschód od wrocławskiego Rynku. Wchodząc do środka budowli można zobaczyć przepiękną ambonę, która jest dziełem Friedricha Grossa Starszego i datowana jest na rok 1579-1580. Przy ołtarzu zaś można podziwiać liczne figury pochodzące z dawnego barokowego ołtarza i są to figura Chrystusa na krzyżu, św. Marii Magdaleny, św. Jana Ewangelisty, Mojżesza i Jana Czciciela. Wszystkie te figury powstały około 1667 roku. Obok budynku kościoła św. Marii Magdaleny na niewielkim placu często organizowane są różne festiwale jak giełda staroci czy targ produktów regionalnych. Zwiedzanie wnętrza Kościoła św. Marii Magdaleny jest bezpłatne.

  • Kościół św. Marii Magdaleny Kościoła Polskokatolickiego otwarty jest za dnia.
Kościół św. Marii Magdaleny Kościoła Polskokatolickiego

Wrocław posiada także swój własny Pałac Królewski. Pałac Królewski Spätgenów lub też Zamek Królów Pruskich to zespół pałacowy z XVII wieku, który przez wiele lat był wrocławską rezydencją pruskich królów z dynastii Hohenzollernów. Obecnie wewnątrz Pałacu Królewskiego mieści się siedziba Muzeum Miejskiego Wrocławia oraz Muzeum Sztuki Medalierskiej. W Muzeum Miejskim Wrocławia prezentowana jest tysiącletnia historia miasta Wrocław. Organizowane są tu też imprezy kulturalne, sesje naukowe oraz ciekawe wykłady. W Muzeum Sztuki Medalierskie gromadzone są zaś zbiory medalierskie jak medale, monety oraz ordery. Wystawę tworzy tu około 50 tysięcy medali, medalionów, plakiet, orderów, odznaczeń i odznak. Wejście do Pałacu Królewskiego znajduje się przy ul. Kazimierza Wielkiego 35 i jest to świetny dodatek do wycieczki na wrocławski Rynek. Wstęp do Pałacu Królewskiego jest płatny.

Ceny biletów wstępu do Pałacu Królewskiego we Wrocławiu:

  • Bilet normalny: 20 zł
  • Bilet ulgowy: 15 zł

Godziny otwarcia Pałacu Królewskiego:

  • Poniedziałki – nieczynne
  • Wtorki – piątki od 10:00 do 17:00
  • Soboty – niedziele od 10:00 do 18:00

Wzgórze Partyzantów to wyjątkowe miejsce nieopodal Rynku we Wrocławiu, które warto zobaczyć. Wzgórze Partyzantów (lub inaczej Bastion Sakwowy) to jedna z głównych wizytówek Wrocławia. Bastion Sakwowy znajduje się w pobliżu Promenady Staromiejskiej i Galerii Dominikańskiej przy ulicy księdza Piotra Skargi. Bastion Sakwowy to zrewitalizowany kompleks wypoczynkowy, który niedawno odzyskał swój dawny blask i jest chętnie odwiedzany przez turystów oraz spacerowiczów. Na Wzgórzu Partyzantów odnajdziecie przepiękny pawilon kolumnowy, kawiarnię ulokowaną w podziemnej części kolumnady, restaurację w części pawilonu perystylowego oraz ogródek gastronomiczny z punktem widokowym na Wrocław. Wokół Wzgórza Partyzantów poprowadzona została szeroka ścieżka spacerowa, która przebiega brzegiem fosy miejskiej. Bastion Sakwowy to wspaniałe miejsce na krótki odpoczynek na trasie zwiedzania Wrocławia oraz opcja na zjedzenie smacznego posiłku w lokalnych restauracjach. Zwiedzanie Wzgórza Partyzantów jest bezpłatne.

  • Wzgórze Partyzantów (Bastion Sakwowy) można zwiedzać całą dobę.

Po zwiedzaniu Wzgórza Partyzantów wybierzcie się na spacer wrocławską Promenadą Staromiejską. Promenada Staromiejska to pas zieleni miejskiej biegnący wzdłuż wrocławskiej fosy miejskiej i rzeki Odry. Promenada ta powstała w miejscu dawnych fortyfikacji obronnych miasta. Początek Promenady Staromiejskiej znajduje się na moście Sikorskiego i biegnie wzdłuż fosy przecinając pl. Jana Pawła II, kładkę św. Antoniego, ulicę Krupniczą, ulicę Świdnicką, ulicę Piotra Skargi, ulicę Oławską i biegnie dalej w okolicach Galerii Dominikańskiej aż do rzeki Odry. Projekt Promenady Staromiejskiej realizowano aż od 1812 roku zgodnie z założeniami klasycystycznej urbanistyki i parków angielskich. W skład Promenady Staromiejskiej wchodzą dziś ciągi spacerowe w postaci alejek wysadzanych drzewami oraz mnóstwo klombów kwiatowych, fontann i artystycznych elementów dekoracyjnych. Spacer Promenadą Staromiejską to świetna opcja na dobry relaks i spędzenie dnia na powietrzu. Wejście na Promenadę Staromiejską jest całkowicie darmowe.

  • Promenadę Staromiejską można odwiedzać całą dobę.

Dzielnica Czterech Wyznań to wyjątkowe miejsce we Wrocławiu, które koniecznie musicie zobaczyć. Dzielnicę Czterech Wyznań znajdziecie w centrum miasta w pobliżu wrocławskiego Rynku. Dzielnicę tworzy obszar ograniczony ulicami Kazimierza Wielkiego, Świętego Mikołaja, Pawła Włodkowica i Świętego Antoniego. W Dzielnicy Czterech Wyznań tuż obok siebie znajdują się świątynie czterech różnych religii i są to prawosławny Sobór Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy, rzymskokatolicki Kościół św. Antoniego z Padwy, Synagoga Pod Białym Bocianem oraz Kościół ewangelicko – augsburski Opatrzności Bożej. Swój wyjątkowy charakter dzielnica nabrała też dzięki wspaniałej architekturze sakralnej, która wpleciona jest między kolorowe kamienice. Dzielnica Czterech Wyznań to nie tylko religia i kamieniczki, ale też okazja do odwiedzenia wielu popularnych restauracji, kawiarni, pubów i klubów muzycznych. Tuż obok Dzielnicy Czterech Wyznań znajduje się również Kino „Nowe Horyzonty” – kino artystyczne, w którym odbywają się najważniejsze wrocławskie festiwale filmowe. Dzielnicę Czterech Wyznań we Wrocławiu zwiedza się bezpłatnie.

  • Dzielnica Czterech Wyznań dostępna jest przez całą dobę.

Wrocławskie Krasnale to jeden z najważniejszych symboli miasta i wielka atrakcja turystyczna Wrocławia. Wrocławskie Krasnale to miniaturowe pomniki, które można znaleźć praktycznie w każdym zakątku Wrocławia. Pierwsze krasnale pojawiły się na wrocławskich ulicach już za czasów PRL i były one malowane na ścianach budynków w ramach ruchu antykomunistycznego. Pierwszym odlanym pomnikiem krasnala był „Papa Krasnal”, który pojawił się w 2005 roku przy ulicy Świdnickiej. Od tamtego czasu na terenie Wrocławia stanęło ponad 400 mniejszych i większych figurek krasnali, a ich liczba wciąż systematycznie rośnie. Nowe figurki krasnali pojawiają się w mieście z okazji świąt, różnych projektów a nawet fundowane są przez prywatne firmy z Wrocławia. Wrocławskie krasnale mają też własną oficjalną stronę internetową, na której można odnaleźć Mapę Szlaku Wrocławskich Krasnali. Turyści odwiedzający Wrocław uwielbiają robić sobie pamiątkowe fotki z krasnalami, zwłaszcza że ruszając na ich szlak można świetnie się bawić i zwiedzić bardziej i mniej popularne zakątki miasta. Wejście na Szlak Wrocławskich Krasnali jest oczywiście darmowe.

  • Wrocławskie Krasnale można szukać przez całą dobę.
Wrocław słynie z rozsianych po całym mieście figurek krasnali

Jatki i Pomnik Zwierząt Rzeźnych to kolejna ciekawostka na mapie atrakcji Wrocławia. Stare Jatki to historyczna nazwa wrocławskiej uliczki przy wrocławskim Rynku, przy której niegdyś znajdowały się sklepy rzeźnicze. Wrocławskie Jatki tworzyło 48 drewnianych budynków, które posiadały 24 kramy mięsne z każdej strony ulicy. Przy uliczce tej mieściła się również Gildia Rzeźników. Dzisiaj po dawnych rzeźniach pozostały już tylko zapiski historyczne, a cała uliczka została zamieniona na pracownie i galerie artystyczne. Aby upamiętnić dawną rolę Jatek, przy wejściu do uliczki ustawiono pomnik „Ku Czci Zwierząt Rzeźnych” oraz krasnala „Rzeźnika”. Miejsce to jest bardzo popularne i chętnie odwiedzane przez turystów, którzy robią sobie zdjęcia z Pomnikiem Zwierząt Rzeźnych oraz robią zakupy w tutejszych galeriach sztuki. Jeżeli chcecie mieć jakąś niepowtarzalną pamiątkę z wycieczki do Wrocławia to koniecznie zajdźcie na wrocławskie Jatki. Wstęp na wrocławskie Jatki jest bezpłatny.

  • Wrocławskie Jatki otwarte są aż do zachodu słońca.
Wrocławskie „Jatki” – tu znajdziecie liczne mini galerie sztuki

Jeżeli podczas zwiedzania wrocławskiego Rynku złapie was głód, to koniecznie odwiedźcie legendarny Bar Mleczny „Miś”. Bar Mleczny „Miś” to mega kultowe miejsce, które cieszy się wyjątkową sympatią we wrocławskim świecie akademickim. W barze mlecznym „Miś” wykarmiły się całe pokolenia wrocławskich studentów. Bar ten chętnie odwiedzają też turyści, wycieczki szkolne oraz mieszkańcy Wrocławia, którzy wybierają się tu na tani ale bardzo dobry i syty obiad. Przed wejściem do lokalu prawie zawsze tworzy się ogromna kolejka osób, czekających aby zamówić tu jedzonko. Potrawy serwowane w barze mlecznym „Miś” są smaczne, a do tego ich cena jest zadziwiająco niska – zupę można dostać tu już od 3,00 zł, za talerz piegów zapłacicie ok. 6 zł, a za kotleta mielonego z ziemniakami i surówką wyjdzie jakieś 15 zł. W założeniu bar mleczny „Miś” jest barem szybkiej obsługi, więc zamawiacie wasz obiad, zjadacie go i ruszacie na dalsze zwiedzanie. Jeżeli chcecie poczuć się przez chwilę jak głodni wrocławscy żacy, to koniecznie wybierzcie się na obiad do Misia. Szczegółowy cennik dań znajduje się na dużej tablicy wewnątrz baru.

Godziny otwarcia Baru Mlecznego „Miś”:

  • Poniedziałek – piątek od 07:00 do 18:00
  • Soboty od 08:00 do 17:00
  • Niedziele – nieczynne
Bar Mleczny „Miś” to bardzo popularne a nawet wręcz legendarne miejsce we Wrocławiu

Wielką atrakcją w okolicy wrocławskiego Rynku, którą musicie zobaczyć jest Gmach główny Uniwersytetu Wrocławskiego. Gmach główny Uniwersytetu Wrocławskiego to jedna z najbardziej charakterystycznych budowli Rynku, która pięknie prezentuje się zarówno za dnia jak i nocą. Budynek ten położony jest nad rzeką Odrą w pobliżu Wyspy Słodowej, mostu Pomorskiego oraz mostu Uniwersyteckiego. Gmach główny Uniwersytetu Wrocławskiego powstał w latach 1728-1739, w miejscu dawnego piastowskiego zamku książęcego. Wnętrze gmachu udostępnione jest dla zwiedzających, którzy mogą zwiedzić znajdujące się tu Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego oraz przepiękną Aulę Leopoldina. W auli tej każdego roku swoją akademicką przygodę rozpoczynają nowi studenci przyjęci na wydziały UWr. Zwiedzanie gmachu głównego Uniwersytetu Wrocławskiego to wręcz obowiązkowy przystanek na mapie atrakcji Wrocławia. Wejście na teren Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego jest płatne.

Ceny biletów wstępu do Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego:

  • Bilet normalny – 28 zł
  • Bilet ulgowy – 22 zł

Godziny otwarcia Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego:

  • Maj – wrzesień od 10:00 do 17:00 (w środy nieczynne)
  • Październik – kwiecień od 10:00 do 16:00 (w środy nieczynne)
Gmach Główny Uniwersytetu Wrocławskiego

Zwiedzając gmach główny Uniwersytetu Wrocławskiego warto też wspiąć się na Wieżę Matematyczną. Wieża Matematyczna to jeden z najpopularniejszych punktów widokowych we Wrocławiu. Wieża ta jest częścią Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, i jest dawnym obserwatorium astronomiczny z końca XVIII wieku. Obserwatorium to zostało założone przez eksjezuitę Antona Lorenz Jungnitza, który był profesorem wrocławskiej Leopoldiny, przyrodnikiem, fizykiem i astronomem. W pomieszczeniach Wieży Matematycznej można nadal zobaczyć autentyczną XVIII-wieczną lunetę o ogniskowej 5 stóp, instrument przejściowy o ogniskowej 6 stóp oraz skonstruowany w najwyższej kondygnacji wieży gnomon z wytyczoną w posadzce linią południkową. Z tarasu widokowego ulokowanego na szczycie Wieży Matematycznej świetnie widać całe centrum Wrocławia, wieże kościołów, katedrę oraz Ratusz. Wstęp na Wieżę Matematyczną odbywa się w ramach biletu wstępu do Muzeum Uniwersytety Wrocławskiego. Zwiedzanie Wieży Matematycznej jest płatne.

Ceny biletów na Wieżę Matematyczna UWr:

  • Bilet normalny: 28 zł
  • Bilet ulgowy: 22 zł

Godziny otwarcia Wieży Matematycznej UWr:

  • Maj – wrzesień od 10:00 do 17:00 (w środy nieczynne)
  • Październik – kwiecień od 10:00 do 16:00 (w środy nieczynne)
Wejście do Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego i na Wieżę Matematyczną

Kościół Uniwersytecki Najświętszego Imienia Jezus to barokowa świątynia, którą warto zobaczyć po zwiedzaniu Wieży Matematycznej. Kościół Uniwersytecki Najświętszego Imienia Jezus to jeden z najlepiej zachowanych i najpiękniejszych kościołów epoki habsburskiej we Wrocławiu. Świątynia ta budowana była przez 9 lat, a jej konsekracja nastąpiła w 1698 roku. Kościół ten wzniesiony został przez jezuitów według projektu włoskiego architekta Teodora Moretti. Wnętrze świątyni jest jednonawowe i posiada wspaniały bogaty wystrój sakralny. Główną atrakcją jest tu ogromny ołtarz wielki, który powstał w latach 1772-1724. Obok ołtarza znajduje się alabastrowa rzeźba Matki Boskiej Bolesnej trzymającej martwe ciało Jezusa na kolanach i jest to jedna z trzech kopii słynnej rzymskiej Piety. Całość dopełniają iluzjonistyczne freski salzburskiego malarza Johanna Michaela Rottmayra. Zwiedzanie Kościoła Uniwersyteckiego we Wrocławiu jest bezpłatne.

  • Kościół Uniwersytecki otwarty jest za dnia.

Po zwiedzaniu Uniwersytetu Wrocławskiego polecamy wam wybrać się na spacer na Wyspę Słodową. Wyspa Słodowa położona jest pomiędzy ulicami Grodzką, Piaskową a placem Bema. Jest to największa z wysp w Śródmieściu Wrocławia i prowadzi na nią kilka mostów i kładek pieszych. Wyspa Słodowa to miejsce przeznaczone do rekreacji. Wytyczono tu wiele alejek spacerowych oraz miejsc do organizacji imprez plenerowych. Wyspa Słodowa cieszy się ogromną popularnością wśród wrocławskich studentów, którzy tłumnie gromadzą się tu podczas inauguracji i zakończenia roku akademickiego. W sezonie letnim wzdłuż Wyspy Słodowej działają foodtrucki oraz wrocławskie restauracjo-puby na wodzie. Przy Wyspie Słodowej znajduje się też przystań, do której kursują statki i łodzie motorowe z Wrocławskiego Węzła Wodnego. Do Wyspy Słodowej przylega także Wyspa Bielarska, gdzie znajdziecie plac zabaw dla dzieci, siłownie plenerową oraz tarasy widokowe na rzekę Odrę. Zwiedzanie Wyspy Słodowej jest całkowicie darmowe.

  • Wyspa Słodowa dostępna jest dla zwiedzających przez całą dobę.
Wyspa Słodowa we Wrocławiu to popularne miejsce na spacer

A jak już jesteśmy przy temacie Odry to warto wspomnieć też o Bulwarze Piotra Włostowica. Bulwar Piotra Włostowica to kolejne popularne miejsce spacerowe we Wrocławiu z przepiękną panoramą na Ostrów Tumski i Bulwar Dunikowskiego. Z Bulwaru Piotra Włostowica świetnie widać budynek Arcykatedry Wrocławskiej, kampus Uniwersystetu Wrocławskiego i Politechniki Wrocławskiej oraz budynki mieszkalne przy placu Grunwaldzkim. Przy bulwarze znajdują się również ciekawe obiekty turystyczne jak dawny kościół augustianów czy gotycki kościół Najświętszej Marii Panny. Tutaj też ulokowany został pomnik Odry oraz makieta prezentująca Wrocławski Węzeł Wodny. Makieta ta pozwala poznać bieg rzeki Odry i została przystosowana dla osób niewidomych. Przy Bulwarze Piotra Włostowica znajdziecie też kilka przystani, przy których cumują też statki wrocławskiej „Białej Floty”. Na przystani przy Bulwarze Piotra Włostowica można zakupić bilet na rejs po Odrze na różnego rodzaju statkach, łodziach motorowych oraz katamaranach. Wstęp na Bulwar Piotra Włostowica jest bezpłatny.

  • Bulwar Piotra Włostowica we Wrocławiu otwarty jest całą dobę.
Bulwar Piotra Włostowica – to tu rozpoczynają się rejsy pod Odrze

Tuż przy Bulwarze Piotra Włostowica znajduje się zabytkowa Hala Targowa. Hala Targowa we Wrocławiu to stałe miejsce robienia zakupów przez mieszkańców miasta. Budynek Hali Targowej zlokalizowany jest przy ul. Piaskowej i ma aż cztery kondygnacje. Miejsce to powstało w 1908 roku i zostało zaprojektowane przez Richarda Plüdemann, który miał duży wpływ na rozwijającą się architekturę miasta na przełomie XIX i XX w. Budynek Hali Targowej był odważnym projektem zdobionym przez paraboliczne żelbetowe łuki. Do dziś obiekt ten przyciąga turystów ze względu na swoje niecodzienne zdobienia, płaskorzeźby oraz tarcze herbowe. Na Hali Targowej we Wrocławiu znajdziecie liczne stoiska z owocami i warzywami, świeżymi rybami, wędlinami i mięsem. Można tu też zaopatrzyć się w wyjątkowo dobre pieczywo oraz wyroby cukiernicze. Główną atrakcją Hali Targowej we Wrocławiu są lokale gastronomiczne, w których serwowane są przepyszne posiłki. Na terenie Hali Targowej znajdziecie restauracje kuchni włoskiej, greckiej, hiszpańskiej oraz portugalskiej jak również mini bar. Wstęp na Halę Targową we Wrocławiu jest bezpłatny.

Godziny otwarcia Hali Targowej we Wrocławiu:

  • Poniedziałek – sobota od 08:00 do 18:30
  • Niedziele – nieczynne

Młyn Maria to zabytkowy kompleks budynków młyńskich, pochodzący z XIII wieku, zlokalizowany na końcu Wyspy Słodowej. Jest to też jedyny budynek we Wrocławiu, który stoi jednocześnie na dwóch wyspach. Pierwsze wzmianki o tym budynku dotyczące młyna, który powstał na Wyspie Piaskowej. Zapiski te można znaleźć w kronikach miasta aż z 1242 roku. Do roku 1810 młyn był własnością zakonu, po czym przeszedł na własność państwa pruskiego. W tym czasie został unowocześniony i służył regionowi jako jeden z najnowocześniejszych młynów zbożowych. W czasach PRL budynek Młynu Maria służył nie tylko jako młyn ale też jako budynek mieszkalny. W 1997 roku budynek młyna dotknęła powódź tysiąclecia i konieczne było zburzenie fragmentu muru, by umożliwić przepływ wody w stronę zalanej już Wyspy Słodowej i uchronić tym samym od zalania zabytkową wyspę Piasek. Dzisiaj odwiedzając Młyn Maria można zobaczyć jak wysoko sięgała woda podczas wielkiej powodzi. Obecnie Młyn Maria został odrestaurowany i służy jako kompleks mieszkalno-usługowy, który nadal jednak przyciąga do siebie turystów z całego miasta. Wnętrze Młynu Maria nie jest niestety udostępnione do zwiedzania.

  • Młyn Maria można odwiedzać przez całą dobę.
Młyn Maria we Wrocławiu to obecnie kompleks mieszkalno-usługowy

Most Tumski to most łączący wyspę Piasek i Ostrów Tumski. Most ten znany jest we Wrocławiu jako most Zakochanych, most Miłości lub most Kłódek. Most Tumski we Wrocławiu to dwuprzęsłowy stalowy most, który powstał w roku 1889 nad północną odnogą Odry. Jego długość wynosi dziś 52,19 m. a szerokość pomostu pieszego wynosi 6,84 m. Przy moście Tumskim na brzegu wyspy Piasek na wysokich cokołach od 1893 roku stoją wykonane z piaskowca figury św. Jadwigi oraz św. Jana Chrzciciela. Przy Moście Tumskim znajdują się też ręcznie obsługiwane i nadal sprawne autentyczne lampy gazowe. Przez wiele lat we Wrocławiu istniała tradycja, według której zakochane pary przypinały do mostu Tumskiego kłódki z wypisanymi inicjałami zakochanych. Kłódki te miały symbolizować wieczną miłość kochanków i przynosić szczęście. Po latach zawieszania kłódek miłości w pewnym momencie ich liczba stała się tak duża, że zagroziła zawaleniem się całego Mostu Tumskiego. Dlatego też w 2019 roku podjęto decyzję o ich demontażu podczas generalnego remontu przeprawy. Łącznie z mostu Tumskiego zdjęto wtedy aż 17 ton kłódek miłości, które przez jakiś czas można było odbierać na pamiątkę. Most Tumski nadal jednak jest uważany jest dzisiaj za jedną z ciekawszych atrakcji Wrocławia.

  • Most Tumski można przekraczać przez całą dobę.
Most Tumski we Wrocławiu to brama prowadząca na Ostrów Tumski

Ostrów Tumski to najstarsza zabytkowa część Wrocławia i jedna z największych atrakcji turystycznych w mieście. W dawnych czasach wrocławski Ostrów Tumski był wyspą u ujścia rzeki Oławy prowadzącej do Odry. Najstarsze ślady osadnictwa na Ostrowie Tumskim pochodzą z X wieku i mówią o istniejącym tu niewielkim drewnianym grodzie. Pierwsze kamienne budowle powstały na Ostrowie Tumskim w XI i XII wieku. Dzisiaj na Ostrowie Tumskim znajdziecie liczne budynki sakralne jak kościół pw. Świętego Idziego z początku XIII wieku, kościół pw. św. Marcina czy pozostałości zamku Piastów Śląskich z przełomu XII i XIII wieku. Swoją siedzibę ma tu również arcybiskup, który mieszka w Pałacu Arcybiskupim oraz gmach seminarium duchownego i Papieskiego Wydziału Teologicznego. Uliczki Ostrowa Tumskiego mają swój niepowtarzalny klimat, a nocą rozświetla je ponad 100 latarni gazowych. Latarnie te codziennie są rozpalane i gaszone przez wrocławskiego latarnika. Na Ostrowie Tumskim znajdziecie też kilka restauracji i kawiarni, w których można oddać się relaksowi, wypić przepyszną kawę oraz zjeść coś dobrego. Wstęp na Ostrów Tumski jest oczywiście bezpłatny.

  • Ostrów Tumski we Wrocławiu można zwiedzać całą dobę.
Ostrów Tumski we Wrocławiu – główny deptak spacerowy

Kolegiata św. Krzyża i św. Bartłomieja to średniowieczny kościół gotycki na Ostrowie Tumskim. Jest to pierwsza atrakcja sakralna na Ostrowie Tumskim, którą możecie zwiedzić tuż po przekroczeniu Mostu Tumskiego. Kolegiata św. Krzyża i św. Bartłomieja to jedyny w Polsce dwupoziomowy kościół gotycki. Kościół ten ma 66 m długości, 44 m szerokości i 19 m wysokości. Jego dwie wysokie wieże znajdują się w narożach kościoła między halą a transeptem, pokryte są blachą miedzianą i pochodzą z ok. 1484 r. Budynek kościoła ufundowany został przez księcia Henryka Prawego, który po śmierci został w nim pochowany w 1295 roku i spoczywał w krypcie kościoła aż do 1945 roku. Kolegiata św. Krzyża i św. Bartłomieja zachowała się w wyjątkowo dobrym stanie i jest dziś uznawana za jeden z najważniejszych zabytków architektury gotyckiej w Europie. Wewnątrz kolegiaty św. Krzyża i św. Bartłomieja czeka na was mnóstwo pięknych dzieł sztuki sakralnej oraz kopia Całunu Turyńskiego o rozmiarach oryginału. Przed wejściem do kolegiaty ustawiony jest też pomnik św. Jana Nepomucena z XVIII wieku, który od lat zachwyca swoim pięknem turystów odwiedzających Ostrów Tumski. Zwiedzanie Kolegiaty św. Krzyża i św. Bartłomieja jest bezpłatne.

  • Kolegiata św. Krzyża i św. Bartłomieja otwarta jest do zachodu słońca.
Kolegiata pw. św. Krzyża i św. Barłomieja na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu

Archikatedra św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu to główna atrakcja turystyczna Ostrowa Tumskiego. Archikatedra Wrocławska powstała w XIII – XIV wieku na miejscu trzech poprzednich kościołów. Budynek katedry na przestrzeni wieków był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany. Wiele razy ulegała ona również zniszczeniu i pożarom, a najgorsze zniszczenia miały miejsce podczas II wojny światowej, gdy 70% katedry we Wrocławiu praktycznie przestało istnieć. W okresie powojennym przeprowadzono intensywne prace mające na celu przywrócić dawny blask wrocławskiej katedry. Wiele dzieł, które dziś można oglądać w jej wnętrzu sprowadzono z innych miast i obiektów Dolnego Śląska. Najbardziej znanym jest obraz Madonny Międzyleskiej, znany też jako obraz Madonny Wodzącej Oczami. W Katedrze Wrocławskiej znajduje się też część ocalałych po wojnie organów z Hali Stulecia, które są największymi organami w Polsce. Archikatedra św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu w swoim wnętrzu kryje wiele dodatkowych atrakcji turystycznych jak np. wystawa misyjna „Sztuka i Misje”, która jest kolekcją afrykańskich eksponatów jednego z księży misjonarzy. Na jednej z wież katedry znajduje się też punkt widokowy, który jest udostępniony dla turystów. Z tarasu widokowego katedry można podziwiać fantastyczną panoramę całego Wrocławia oraz jego okolic. Wstęp do Katedry Wrocławskiej jest bezpłatny (zwiedzanie tarasu widokowego jest płatne).

Ceny biletów wstępu na taras widokowy w Katedrze Wrocławskiej:

  • Bilet normalny: 25 zł
  • Bilet ulgowy: 20 zł

Godziny otwarcia tarasu widokowego:

  • Kwiecień – maj: od poniedziałku do soboty od 10:00 do 17:00, niedziele od 14:00 do 16:00
  • Czerwiec – wrzesień: od poniedziałku do soboty od 10:00 do 17:30, niedziele od 14:00 do 17:30
  • Październik – marzec: od wtorku do soboty od 10:00 do 16:30
Archikatedra św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu

Po zwiedzaniu katedry koniecznie wybierzcie się na relaksujący spacer po Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego powstał w 1811 roku i jest jednym z dwóch najstarszych ogród botanicznych w Polsce. Ogród ten jest jednym z instytutów Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Spacerując po jego terenie można dziś podziwiać prawie 12 tysięcy uprawianych tu różnych gatunków roślin. Dla zwiedzających udostępnione zostały liczne alejki, przy których w równych grządkach uprawiane są różne gatunki roślin, kwiatów i ziół. Na terenie Ogrodu Botanicznego znajdują się też szklarnie z roślinami tropikalnymi, roślinami wodnymi oraz szklarnie kolekcyjne. Podczas spacerowania urokliwymi alejkami Ogrodu Botanicznego można oddać się relaksowi i poznać nowe fascynujące gatunki roślin. Całość dopełniają oczka wodne i duży staw, nad którym wzniesiony jest stylowy mostek spacerowy. Goście Ogrodu Botanicznego mogą też odpocząć w tutejszej kawiarni oraz spróbować pysznego cydru w czasie organizowanych w ogrodzie cyklicznych eventów. Wstęp do Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu jest płatny.

Ceny biletów do Ogrodu Botanicznego:

  • Bilet normalny – 30 zł
  • Bilet ulgowy – 20 zł

Godziny otwarcia Ogrodu Botanicznego:

  • Kwiecień: od 09:00 do 18:00
  • Maj – sierpień: od 09:00 do 19:00
  • Wrzesień: od 09:00 do 18:00
  • Październik: od 09:00 do 17:00
Ogród Botaniczny we Wrocławiu to świetna atrakcja na rodzinny spacer

Panorama Racławicka to jedna z największych i najchętniej odwiedzanych atrakcji we Wrocławiu. Panorama Racławicka to ogromne malowidło przedstawiające panoramę bitwy pod Racławicami, która miała miejsce 4 kwietnia 1794 roku w czasie insurekcji kościuszkowskiej. Pomysłodawcą Panoramy Racławickiej był znany lwowski malarz Jan Styka, który tworzył obraz razem z Wojciechem Kossakiem i wieloma innymi znanymi artystami. Obraz Panoramy Racławickiej ma aż 114 metrów długości i 15 metrów wysokości, a cała wystawa uzupełniona jest o specjalne oświetlenie, sztuczny teren bitwy oraz zaciemnione kręte podejście. Dzięki temu podczas zwiedzania atrakcji można przenieść się na autentyczne pole bitwy pod Racławicami. Obraz wystawiany jest dzisiaj w okrągłej betonowej rotundzie we wrocławskim parku im. Juliusza Słowackiego, którą każdego roku odwiedza dziesiątki tysięcy gości z całej Europy. Zwiedzanie Panoramy Racławickiej jest płatne.

Ceny biletów wstępu na Panoramę Racławicką:

  • Bilet normalny – 50 zł
  • Bilet ulgowy – 35 zł

* Bilet wstępu na Panoramę Racławicką pozwala też na wejście na wystawy stałe Muzeum Narodowego.

Godziny otwarcia Panoramy Racławickiej:

  • Poniedziałki – nieczynne
  • Wtorek – piątek od 09:30 do 16:00
  • Sobota od 09:30 do 17:00
  • Niedziela od 09:30 do 16:00
Panorama Racławicka to jedna z największych atrakcji we Wrocławiu

Jeżeli lubicie zwiedzać muzea to koniecznie wybierzcie się na zwiedzanie wrocławskiego Muzeum Narodowego. Muzeum Narodowe we Wrocławiu znajduje się przy pl. Powstańców Warszawy 5 i posiada bogaty zbiór sztuki od czasów średniowiecza do czasów współczesnych. W muzeum tym można obejrzeć obrazy, rzeźby, instalacje, przedmioty rzemiosła artystycznego, oryginalne stroje z różnych epok, gotyckie nagrobki, witraże oraz setki innych dzieł sztuki. W Muzeum Narodowym we Wrocławiu można oglądać dzieła wystawiane na wystawach stałych oraz organizowane są tu ciekawe wystawy czasowe. Do najciekawszych wystaw stałych zaliczają się: Wystawa „Cudo-Twórców” prezentująca sztukę Bliskiego i Dalekiego Wschodu, wystawa „Galeria polskiej sztuki” oraz wystawy „Sztuka Europejska XV – XX wiek”, „Sztuka Śląska XVI – XIX wiek”. Kolekcje sztuki zebrane w Muzeum Narodowym we Wrocławiu uchodzą za najcenniejsze w Europie, a całe muzeum należy do najważniejszych instytucji muzealnych w Polsce. Jeżeli chcecie bliżej poznać historię sztuki Dolnego Śląska to koniecznie wybierzcie się na na zwiedzanie tej atrakcji. Wstęp do Muzeum Narodowego we Wrocławiu jest płatny.

Ceny biletów do Muzeum Narodowego we Wrocławiu:

  • Bilet na wystawy stałe i czasowe: normalny – 35 zł, ulgowy – 25 zł
  • Bilet na wystawy stałe: normalny – 20 zł, ulgowy – 15 zł

* Bilet wstępu na Panoramę Racławicką pozwala też na wejście na wystawy stałe Muzeum Narodowego.

Godziny otwarcia Muzeum Narodowego we Wrocławiu:

  • Poniedziałki – nieczynne
  • Wtorki – piątki od 10:00 do 16:00
  • Soboty – niedziele od 10:00 do 17:00
muzeum narodowe wrocław
Muzeum Narodowe we Wrocławiu – gmach główny

Bulwar Xawerego Dunikowskiego, znany również jako Promenada nad Odrą to jedna z najładniejszych tras spacerowych we Wrocławiu. Bulwar Xawerego Dunikowskiego rozciąga się od Hali Targowej i mostu Piaskowego aż do mostu Pokoju przy Muzeum Narodowym. Miejsce to od dawna było ulubionym miejscem letniego wypoczynku Wrocławian, a po wielkim remoncie w 2016 roku nabrało ono nowego charakteru. Dzisiaj wybierając się na Bulwar Dunikowskiego możecie pospacerować brzegiem Odry w towarzystwie nowych chodników, ścieżek rowerowych oraz rzeźb artystycznych. Ciekawostką są tu wyjątkowe amfiteatralne schody, przy których zbudowana została przystań wodna. Odpoczywając na amfiteatralnych schodach można podziwiać piękną panoramę Ostrowa Tumskiego. Przy bulwarze ustawione są też dwa bary plenerowe z ogródkami piwnymi, w których można napić się soków, lemoniady czy zimnego piwa. Funkcjonuje tu również bardzo popularna wśród Wrocławian wypożyczalnia rowerów wodnych i kajaków. Wstęp na Bulwar Xawerego Dunikowskiego we Wrocławiu jest oczywiście bezpłatny.

  • Promenada nad Odrą dostępna jest przez całą dobę.
Bulwar Xawerego Dunikowskiego to świetne miejsce na spacer brzegiem Odry

Most Grunwaldzki to jeden z najbardziej charakterystycznych mostów Wrocławia. Most Grunwaldzki ma 112,5 metra długości i tworzy połączenie komunikacyjne pomiędzy wrocławskim Starym Miastem i Placem Grunwaldzki. Most Grunwaldzki powstał w latach 1908-1910 wg. projektu Richarda Plüddemanna. Do jego wzniesienia wykorzystano specjalną nową technologię – przęsło główne mostu podczepione zostało za pomocą stalowych taśm do murowanych dwudziestometrowych pylonów po obu stronach rzeki Odry. Most Grunwaldzki ma bardzo charakterystyczny niebieski kolor i kształt, dzięki któremu bardzo łatwo go rozpoznać. Przez wiele lat Most Grunwaldzki był najważniejszą we Wrocławiu przeprawą przez Odrę. Most ten był też uczestnikiem wielu ciekawych, ważnych oraz dramatycznych wydarzeń jak np. starcie protestujących z oddziałami milicji w walce przeciwko komunistom w latach 80-tych. Most Grunwaldzki jest bramą do wielu atrakcji turystycznych, które znajdują się we wschodniej części miasta. Świetnie widać też z niego Ostrów Tumski oraz kampusy Uniwersytetu Wrocławskiego i Politechniki Wrocławskiej.

Most Grunwaldzki warto też zobaczyć wieczorem gdy jest on pięknie podświetlony.

Most Grunwaldzki we Wrocławiu

Po przekroczeniu Mostu Grunwaldzkiego znajdziecie się na wrocławskim Manhattanie. Wrocławski „Manhattan” to zespół mieszkalno-usługowy przy placu Grunwaldzkim we Wrocławiu. Miejsce to jest jednym z symboli współczesnego Wrocławia i awangardowym projektem Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak, który do dzisiaj budzi u mieszkańców miasta skrajne emocje. Wszystko to za sprawą wyjątkowej architektury wieżowców mieszkalnych, które przez wrocławian często nazywane są „Sedesowcami”. Osiedle to powstało na początku lat 70-tych i składa się z sześciu budynków mieszkalnych i trzech pawilonów handlowo-usługowych. Budynki te powstawały przez 8 lat a budowa, jak to na czasy PRL przystało, cały czas napotykała na ogromne problemy braków materiałów. Architektka zaprojektowała sześć wieżowców w dość swobodnym układzie, które wyglądają niczym białe rzeźby z betonu i z daleka miały sprawiać wrażenie marmuru. W 2021 roku osiedle to przeszło spory remont, który przybliżył jego wygląd do oryginalnych założeń projektowych. Dzisiaj wrocławski „Manhattan” wpisany jest do krajowego rejestru zabytków i stanowi wyjątkowo ciekawą atrakcję architektoniczną Wrocławia. Zwiedzanie „Manhattanu” we Wrocławiu jest bezpłatne.

  • Wrocławski Manhattan najlepiej jest zwiedzać za dnia.
Osiedle Manhattan i słynne bloki „Sedesowce” na Placu Grunwaldzkim we Wrocławiu

Będąc w okolicy Placu Grunwaldzkiego koniecznie przejeźdźcie się koleją linową „Polinka”. Polinka to kolej linowa Politechniki Wrocławskiej, która powstała aby połączyć kampus główny uczelni ze znajdującym się po drugiej stronie Odry kampusem Na Grobli. Kolej linowa Polinka została uruchomiona 1 października 2013 roku i obecnie posiada dwa wagoniki, które pozwalają przejechać na drugi brzeg rzeki w niespełna 3 minuty. W ciągu godziny kolej ta jest w stanie przewieźć aż 370 pasażerów w każdym kierunku. Jednorazowo do wagonika może wsiąść do 15 osób. Początkowo kolej linowa Polinka miała służyć głównie studentom, doktorantom i pracownikom Politechniki Wrocławskiej. Szybko jednak stała się bardzo popularną atrakcją Wrocławia. Przejazd „Polinką” pozwala spojrzeć na Wrocław z zupełnie innej perspektywy i jest wielkim ułatwieniem dla turystów, którzy jednego dnia chcą zwiedzić wiele atrakcji turystycznych w mieście. Przejazd koleją linową „Polinka” jest płatny – bilety kupuje się po dotarciu na jedną ze stacji.

Ceny biletów na przejazd koleją linową „Polinka”:

  • Bilet normalny jednorazowy – 4,60 zł
  • Bilet ulgowy jednorazowy – 2,30 zł

Godziny otwarcia kolei linowej „Polinka”:

  • Od 1 października: poniedziałek – piątek od 07:00 do 21:00 (przerwa od 13:30 do 14:00)
  • W weekendy i święta nieczynne
Stacja kolei linowej „Polinka” na głównym kampusie Politechniki Wrocławskiej

A jak już przy kampusie Politechniki Wrocławskiej jesteśmy to warto zobaczyć gdzie na spacery chodzą wrocławscy żacy. Jednym z takich miejsc jest Bulwar Politechniki Wrocławskiej, który zapewnia bezpośredni dostęp do Odry dla całej społeczności uczelni, mieszkańców Wrocławia oraz turystów. Oficjalne otwarcie bulwaru nastąpiło w maju 2016 r. podczas międzynarodowych regat wioślarskich Odra River Cup. W 2018 r. patronem bulwaru został pierwszy rektor Politechniki i Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Stanisław Kulczyński. Brzeg został zagospodarowany w taki sposób, by umożliwić cumowanie małym jednostkom wodnym. Na bulwarze znajdują się utwardzone ścieżki, pomosty, ławki, stojaki na rowery, dwa boiska do siatkówki plażowej i duża plaża. Działa tu też plac dla wioślarzy, wraz ze znajdującymi się tuż obok betonowymi schodami z zamontowanym trapem i platformą dla osób niepełnosprawnych. Na wszystkich odwiedzających czekać będzie strefa gastronomiczna, a także bezpłatny tor skimboardowy, dmuchańce, zajęcia sportowe, pokazy psów ratowniczych i wiele innych atrakcji. Wstęp na Bulwar Politechniki Wrocławskiej jest bezpłatny.

  • Bulwar Politechniki Wrocławskiej czynny jest w godz. 08:00 – 22:00

Jedną z ważniejszych i bardziej nowoczesnych atrakcji, które koniecznie musicie zobaczyć we Wrocławiu jest Hydropolis. Hydropolis we Wrocławiu to wyjątkowa atrakcja turystyczna i świetna opcja na edukacyjną wycieczkę dla całej rodziny. Hydropolis we Wrocławiu to miejsce gdzie czeka na was aż siedem stref tematycznych, które pozwolą wam odkryć niesamowity świat wody i miejskich wodociągów. Zwiedzając Hydropolis we Wrocławiu dowiecie się skąd wzięła się woda na ziemi, jakie żyją w niej organizmy żywe oraz w jaki sposób woda pitna pojawia się w waszych domach. Oprócz tego w Hydropolis czekają na was różnorakie gry i zabawy, multimedialne projekcje edukacyjne, strefa relaksu i inne szalenie ciekawe atrakcje. Więcej na temat zwiedzania Hydropolis we Wrocławiu możecie przeczytać w innym naszym artykule, który dostępny jest tutaj: Hydropolis we Wrocławiu – centrum nauki i wiedzy o wodzie. Wstęp na teren Hydropolis jest płatny.

Ceny biletów do Hydropolis:

  • Bilet normalny – 47 zł
  • Bilet ulgowy – 38 zł

Godziny otwarcia Hydropolis:

  • Poniedziałek – piątek: od 09:00 do 18:00
  • Weekendy: od 10:00 do 20:00
Hydropolis to wielka atrakcja turystyczna Wrocławia

Zoo Wrocław to jedna z największych atrakcji, którą warto zobaczyć w stolicy Dolnego Śląska. Ogród zoologiczny we Wrocławiu jest największym tego typu obiektem w Polsce. W Zoo Wrocław żyje obecnie ponad 12000 zwierząt, które reprezentują około 1100 gatunków z całego świata. Wizyta we wrocławskim Zoo jest obowiązkowym punktem na mapie atrakcji Wrocławia, zwłaszcza w okresie letnim. Zobaczycie tu rzadkie zwierzęta ze wszystkich kontynentów, które żyją na specjalnie zaaranżowanych wybiegach imitujących ich naturalne środowisko. Podczas zwiedzania Zoo we Wrocławiu czeka was nie tylko podziwianie super ciekawych zwierząt, ale również mnóstwo świetnych, dodatkowych atrakcji. Wielką furorę wśród turystów robi niedawno otwarte Afrykarium, w którym podczas spaceru specjalnie przygotowaną trasą zobaczycie wiele unikatowych okazów zwierząt z kontynentu Afryki i nie tylko. Więcej szczegółów na temat zwiedzania Zoo we Wrocławiu znajdziecie tutaj: Zoo Wrocław – największa atrakcja Wrocławia. Zwiedzanie Zoo we Wrocławiu jest płatne.

Ceny biletów wstępu do Zoo Wrocław:

  • Bilet normalny – 80 zł
  • Bilet ulgowy – 70 zł
  • Bilet studencki – 75 zł

Godziny otwarcia Zoo Wrocław:

  • Od listopada do lutego: Poniedziałek – czwartek od 09:00 do 16:00, piątek – niedziela od 09:00 do 17:00
  • Od kwietnia do września: Poniedziałek – czwartek od 09:00 do 18:00, piątek – niedziela od 09:00 do 19:00
  • Od marca do października: Poniedziałek – czwartek od 09:00 do 17:00, piątek – niedziela od 09:00 do 18:00
zoo wrocław
Zoo we Wrocławiu – wejście główne

Kolejnym ciekawym miejscem we Wrocławiu, które polecamy wam zwiedzić jest Hala Stulecia. Hala Stulecia zlokalizowana jest w dzielnicy Śródmieście w Parku Szczytnickim i służy mieszkańcom miasta jako miejsce wystaw, imprez przemysłowych, kulturalnych i sportowych. Budynek Hali Stulecia został wzniesiony w latach 1911 – 1913 wg. projektu miejskiego architekta Maxa Berga. W momencie powstania Hala stanowiła obiekt wyjątkowy, posiadając żelbetowe przekrycie o największej rozpiętości na świecie i niespotykanej dotąd konstrukcji w stylu ekspresjonistycznym. Równolegle wraz z powstaniem Hali Stulecia w 1913 roku powstały także Pawilon Czterech Kopuł, Pergola i Ogród Japoński. Od 1945 roku obiekt ten nazywano Halą Ludową a pierwotną nazwę przywrócono dopiero po roku 2000. W 2006 r. Halę Stulecia wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dzisiaj dla turystów udostępniono do zwiedzania całe wnętrze Hali Stulecia. Często organizowane są tu również różnego rodzaju pokazy i eventy o ciekawej tematyce. Zwiedzanie wnętrza Hali Stulecia we Wrocławiu jest płatne.

Ceny biletów wstępu na Halę Stulecia:

  • Bilet normalny – 25 zł
  • Bilet ulgowy – 20 zł

Godziny otwarcia Hali Stulecia:

  • Kwiecień – październik: od wtorku do niedzieli od 10:00 do 18:00
  • Listopad – marzec: od wtorku do niedzieli od 10:00 do 17:00
Hala Stulecia we Wrocławiu

Wrocławska Iglica to wyjątkowa atrakcja na mapie Wrocławia, którą znajdziecie tuż obok Hali Stulecia. Iglica we Wrocławiu to 44-tonowa konstrukcja wzniesiona w 1948 roku z okazji Wystawy Ziem Odzyskanych. Wrocławska Iglica miała ukazywać dążenia wrocławian do odbudowy zniszczonego II wojną światową i Festung Breslau miasta. Stąd wzięły się trzy odnóża podstawy, przedstawiające zjednoczone klasy społeczne – robotników, chłopów i tzw. inteligencji pracującej, w walce o wspólne dobro narodowe. Początkowo cała konstrukcja Iglicy mierzyła aż 106 metrów, jednak w latach 60-tych jej szczyt zardzewiał i został odcięty zmniejszając Iglicę do 96 metrów. Dekadę później podczas konserwacji doszło do kolejnego uszkodzenia i skrócenia Iglicy o 5 metrów. Finalnie ma więc ona dziś 90,3 metra wysokości i jest dumnym symbolem miasta Wrocław. Iglica Wrocław stoi przy samej Hali Stulecia na ul. Wystawowej 1, w centralnej części placu i jest chętnie fotografowana przez odwiedzających to miejsce turystów. Zwiedzanie Iglicy we Wrocławiu jest bezpłatne.

  • Wrocławską Iglicę można zwiedzać przez całą dobę.
Iglica we Wrocławiu to jedna z popularniejszych atrakcji w mieście

Pawilon Czterech Kopuł to atrakcja, którą warto zwiedzić przy okazji wizyty w Hali Stulecia. Sąsiadujący z Halą Stulecia Pawilon Czterech Kopuł jest innowacyjnym dziełem, który powstał w latach 1912-1913 i wyszedł spod ręki architekta Hansa Polziga. Do 1945 roku budynek służył jako miejsce wystaw i okolicznościowych wydarzeń, zaś od 1953 roku stał się siedzibą wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych. To właśnie tu kręcono kultowe filmy takie jak: ,,Sami swoi’’ Sylwestra Chęcińskiego czy ,,Popiół i diament’’ Andrzeja Wajdy. Pawilon Czterech Kopuł we Wrocławiu to nie tylko ciekawy obiekt architektoniczny ale też jeden z oddziałów Muzeum Narodowego we Wrocławiu czyli Muzeum Sztuki Współczesnej. Zbiory Muzeum Sztuki Współczesnej zawierają dzieła polskich twórców sztuki współczesnej z 2. połowy XX i XXI wieku, m.in. Tadeusza Kantora, Zdzisława Beksińskiego, Aliny Szapocznikow oraz największą w Polsce kolekcję prac wybitnej polskiej rzeźbiarki, Magdaleny Abakanowicz. Muzeum oferuje również bogaty wybór literatury o sztuce oraz pyszną kawę w kawiarni ,,#do czterech razy sztuka”. Zwiedzanie Pawilonu Czterech Kopuł we Wrocławiu jest płatne.

Ceny biletów wstępu do Pawilonu Czterech Kopuł:

  • Bilet normalny – 20 zł
  • Bilet ulgowy – 15 zł

Godziny otwarcia Pawilonu Czterech Kopuł:

  • Poniedziałek – nieczynne
  • Wtorek – czwartek od 10:00 do 17:00
  • Piątek – od 10:00 do 19:00
  • Sobota – od 10:00 do 20:00
  • Niedziela – od 10:00 do 18:00
Muzeum Sztuki Współczesnej w Pawilonie Czterech Kopuł we Wrocławiu

Pergola we Wrocławiu to wyjątkowa atrakcja architektoniczna i świetne miejsce na relaksujący spacer. Wrocławska Pergola to miejsce stworzone do spacerowania i spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu. Cała budowla ma kształt elipsy i została wzniesiona na początku XX wieku wokół sztucznego stawu z fontanną. Pergola we Wrocławiu została zaprojektowana przez  Hansa Poelziga jako dwa rzędy słupów z nietynkowanego żelbetu zwieńczone kratą, która obrośnięta jest bujną winoroślą. Długość pergoli wynosi 640 metrów i tworzy ją łącznie aż 750 słupów, które połączone są kratownicą tworzącą jej sklepienie. Taka konstrukcja tworzy ciekawy efekt otwartego zielonego korytarza, który latem rzuca zbawienny cień na spacerowiczów. W bezpośrednim sąsiedztwie Pergoli znajdują się też dwie wielkie atrakcje Wrocławia – Ogród Japoński oraz Fontanna Multimedialna. Zwiedzanie Pergoli we Wrocławiu jest całkowicie darmowe.

  • Wrocławską Pergolę można zwiedzać przez całą dobę.
Wrocławska Pergola to wielka atrakcja turystyczna i miejsce na relaksujący spacer

Fontanna Multimedialna przy Hali Stulecia to jedna z największych atrakcji turystycznych we Wrocławiu. Fontanna Multimedialna we Wrocławiu jest największą tego typu konstrukcją w Polsce oraz jedną z największych fontann w Europie. Uroczyste otwarcie tej atrakcji odbyło się w 2009 roku przy okazji 20-tej rocznicy wolnych wyborów w powojennej Polsce. Wrocławska Fontanna Multimedialna zajmuje powierzchnię prawie hektara i jest w stanie wyrzucać z siebie 40-metrowe słupy wody. Fontanna tworzy też specjalny ekran wodny o powierzchni 400 metrów, na którym wyświetlane są rozmaite obrazy i animacje nawet w formie trójwymiarowej. Największą furorę wśród odwiedzających fontannę turystów robią nocne pokazy multimedialne. Wtedy wrocławska fontanna zamienia się w niesamowity spektakl muzyki, kolorów, animacji i tryskającej w powietrze wody. Pierwsze pokazy dzienne rozpoczynają się już o godzinie 10:00 rano i są odtwarzane równo co godzinę. Wieczorne widowiska z iluminacjami świetlnymi startują od godziny 18:00 i są kontynuowane o 19:00, 20:00, 21:00 i 21:40. Podczas weekendowych pokazów specjalnych (widowiska woda + muzyka + światło + projekcje multimedialne na wodnym ekranie) można podziwiać pokazy: „Mikro & Makro Kosmos”, „Katedra Demokracji”, „Dzień Dobry Marilyn”, „Piękna i Bestia”, „Cztery Żywioły.

Wstęp na Fontannę Multimedialną we Wrocławiu jest całkowicie darmowy.

Fontanna Multimedialna przy Pergoli we Wrocławiu

Będąc w okolicach wrocławskiej pergoli koniecznie zajrzyjcie też do Ogrodu Japońskiego. Ogród Japoński we Wrocławiu to wyjątkowe miejsce z bogatą symboliką i ciekawą historią, gdzie panuje idealna harmonia, cisza i spokój. Ogród Japoński powstał ponad 100 lat temu przy okazji organizowanej w mieście Wystawy Stulecia w 1913 roku. Inicjatorem budowy Ogrodu Japońskiego był hrabia Fritz von Hochberg, wielki miłośnik kultury orientalnej. Pierwotny Ogród Japoński został jednak rozebrany zaraz po wydarzeniu a ten, który można zwiedzać do dnia dzisiejszego powstał w latach 90-tych XX wieku. Ogród został zaaranżowany zgodnie z regułami projektowania tradycyjnych orientalnych ogrodów przy udziale specjalistów z Japonii. W Ogrodzie Japońskim czeka na was ponad 200 gatunków drzew, krzewów i kwiatów oraz 30 gatunków z Dalekiego Wschodu i Japonii. W centralnej części ogrodu powstał przepiękny staw z karpiami Koi, do którego wpływa woda ze specjalnie zaprojektowanych strumieni z kaskadami. Warte obejrzenia są także bramy, herbaciarnia czy kamienne latarnie, szczególnie że część z elementów wystroju pochodzi z oryginalnych azjatyckich ogrodów z XVIII i XIX wieku. Zwiedzanie Ogrodu Japońskiego we Wrocławiu jest płatne.

Ceny biletów do Ogrodu Japońskiego:

  • Bilet normalny – 21 zł
  • Bilet ulgowy – 17 zł

Godziny otwarcia Ogrodu Japońskiego:

  • 1 kwietnia – 31 października: codziennie od 09:00 do 19:00
Ogród Japoński we Wrocławiu to świetne miejsce na relaks

Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu to przedostatnia atrakcja, którą chcemy wam zaproponować w naszym zestawieniu. Ten niezwykły obiekt znajduje się przy ul. Grabiszyńskiej. Centrum Historii Zajezdnia to miejsce, w którym czekają na was wyjątkowo ciekawe wystawy historyczne oraz projekty edukacyjne i kulturalne na temat historii miasta Wrocław. W trakcie walk o Festung Breslau zajezdnia, podobnie jak cały Wrocław, została mocno zniszczona. W 1980 roku to właśnie w tym miejscu rozpoczął się strajk wspierający robotników Wybrzeża. Tu rodziła się też wrocławska „Solidarność” – wielomilionowy, pokojowy ruch, który sprzeciwiał się komunistycznej dyktaturze i w końcu doprowadził do jej obalenia. Obecnie w budynku Zajezdni znajdziecie centrum historyczne, którego sercem jest wystawa pt. „Wrocław 1945 – 2016”. Podczas zwiedzania Centrum Historii Zajezdnia obejrzycie interaktywną wystawę, poznacie wspomnienia i pamiątki wrocławian, zobaczycie wagon używany w czasie II wojny światowej wykorzystywany do przywożenia do miasta nowych mieszkańców oraz wejdziecie na inne ciekawe wystawy czasowe. Całość wystawy zorganizowana jest jak małe miasto z ulicami, dworcem kolejowym, sklepem mięsnym, czytelnią, kioskiem i labiryntem. Wstęp do Centrum Historii Zajezdnia jest płatny.

Ceny biletów do Centrum Historii Zajezdnia:

  • Bilet normalny – 20 zł
  • Bilet ulgowy – 10 zł

Godziny otwarcia Centrum Historii Zajezdnia:

  • Wtorki i od piątku do niedzieli: od 10:00 do 18:00
  • Środy: od 09:00 do 17:00

Ostatnią atrakcją, którą polecamy wam zobaczyć we Wrocławiu są Kolorowe Podwórka na Nadodrzu. Kolorowe Podwórka to wyjątkowo piękne bajkowe murale, które można podziwiać w bramie kamienic przy ul. Roosevelta 5A na osiedlu Nadodrze we Wrocławiu. Kolorowe Podwórka dzielą się na dwie części: Pierwsza część to Atelier Sztuki założone w 2014 roku. Znajdziecie tu aż 1200 m2 malarstwa ściennego, które połączono z ceramiką wykonaną przez mieszkańców Nadodrza. Główną tematyką tej części Kolorowych Podwórek są fragmenty rajskiego ogrodu z prehistorycznymi stworzeniami oraz tropikalnymi zwierzętami w tle. Druga część wystawi nosi nazwę „Podwórko”. W tej części znajdziecie kącik zwierzęcy zapełniony malunkami kotów i psów oraz kilka wizerunków mieszkających na Nadodrzu osób. Tutaj też na ścianach budynków powstały adaptacje znanych światowych dzieł sztuki jak prace Van Gogha czy Mucha. Murale w Kolorowych Podwórkach na Nadodrzu cały czas zachowane są w świetnym stanie gdyż okoliczni mieszkańcy pilnują ich jak swojego oka w głowie. Zwiedzanie Kolorowych Podwórek na Nadodrzu jest całkowicie darmowe.

  • Kolorowe Podwórka na Nadodrzu najlepiej jest zwiedzać za dnia.

Mapa atrakcji we Wrocławiu

Na koniec przygotowaliśmy dla was interaktywną mapę z zaznaczonymi wszystkimi opisanymi powyżej atrakcjami we Wrocławiu. Na mapie tej umieściliśmy też lokalizację parkingów samochodowych w bliskiej okolicy atrakcji oraz znaczniki przystanków tramwajowych i autobusowych. Mapę tą możecie pobrać na swój telefon i wykorzystać ją do nawigowania podczas wycieczki do Wrocławia. Życzymy wam przyjemnego zwiedzania atrakcji i udanej wycieczki do Wrocławia!


Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.


Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube, TikToku oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze